Yojimbo

• Česko Ochránce (více)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

Roby

Ačkoliv mi přišel druhý díl daleko lepší tak i tenhle snímek byl dosti dobrý, pro mě nejslabší Kurosavův film, hodnotím 80%. ()

bari68

Pri pohľade na Toshiro Mifuneho v úlohe bezmenného ronina niet charakteristickejšieho slova ako: charizma.Jeho herecká rola je tu dokonale obrazovo vytesané a spolu s podmanivou hudbou je zážitok ho len sledovať.Tento fakt, ale ostáva azda len jediným pozitívom z tohto filmu.Kurosawa a jeho rukopis je tu jasne viditeľný, ale navzdory všetkému je to naťahované, nudné a vzhľadom v kontrastu so stopážou aj pridlhé.Bojové scény,resp. ( len dve) sú bez atmosféry a napätia a takmer žiadnej efektivity.Stále viacej a viacej sa tak utvrdzujem v názore, že Leoneho remaky sú minimálne o stupeň kvalitnejšie a hlavne zábavnejšie. ()

Theraphosa

Škoda je pouze zdlouhavosti, jinak je to eastern se vším všudy. Ubrat takových 30 minut a přidat jednu dvě bojové akce navíc, byl by yojimbo mnohem "vztřebatelnějším" Kurosawovým kouskem. 60% ()

Hopper

Jeden z míľnikov kinematografie a zdroj inšpirácie neskorších tvorcov. Ani po 45. rokoch film nestratil nič zo svojej atraktivity a zub času sa na ňom podpísal ďaleko menej, než na iných podstatne mladších snímkoch. Výborná kamera, bizarné postavy, " japonské" herectvo a nemenej skvelý hudobný doprovod. No a samozrejme T. Mifune. ()

Revolver

Jeden z nejlepších kousků Kurosawy. Příběh samuraje bez minulosti ploužícího se světem, narazí na vesnici, kde válčí dva kmeny mezi sebou a oba si chtějí ho chtějí najmout jako ''Yojimba''(tělesná stráž). Mistrovsky vykreslená nenávist mezi dvěma kmeny, jako u každého Kurosawova filmu skvělý scénář spolu s hereckým projevem Toshira Mifune tvoří další nezapomenutelnou klasiku. ()

eagle-eye

Konečně jsem se dočkal toho, že jsem mohl vidět tento Kurosawův skvost, který se u mě osobně v oblíbenosti jeho filmů vklínil mezi Rašomóna a Sedm samurajů... Mifune strčí do kapsy desítky nažehlených amerických idolů své doby a strčil by i teď...Famózní výkon... Co asi taky očekávat od filmu, jehož Leonův remake je nejlepší remake všech dob, že? ()

Scevola

Originalny namet ktory bol potom este remakovany v dvoch filmoch. Kvalitne spracovanie a i ked nie som velmi velky fanusik aziskych filmov tak toto sa dalo pozerat 8/10 ()

farfalla

Yojinbo je mé první setkání s Kurosawou. A bylo parádní. Nejdřív mě zaujala hudba Masara Sato, pak šedo-černé zbarvení. Toširó Mifune si mě získal v první scéně, chlapácký, ´cool´, spravedlivý. Když pak dostane výprask, je chudáček celý zničený, ale rychle se oklepe. Hned po pár scénách mi bylo jasné, že tohle je originál o tři roky mladšího filmu ´A Fistful of Dollars´. Tak tady má spaghetti western kořeny. Žádná parodie, žádná komedie, ale nové propojení vážného příběhu v základu s lehčími prvky a mistrovským uměním boje. Příběh se rychle posouval kupředu, a že utekly téměř dvě hodiny, mi to vůbec nepřišlo. Jasné, že žánrový následovníci pak už jenom vylepšovali, ale jako originál je to výborný film. Je dobré ho shlédnout, právě pro to srovnání s pozdějším vývojem podobných filmů. ()

IvoB

Další vydařený Kurosawův snímek, který vsází na silné karty – Toširó Mifune v hlavní roli, samurajské prostředí, souboje mečem, napětí i vtip. Film se stal předlohou o 3 roky mladšího Leoneho westernu Pro hrst dolarů. Těžko říct, který z filmů mám raději, oba jsou totiž z podobných důvodů super, a oba určitě stojí za zhlédnutí. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "I'll get paid for killing, and this town is full of people who deserve to die."     Akčná dráma, do veľkej miery zosnovaná osamelým samurajom Sanjurom, ktorý umne tu a tam popoťahuje nitky a potom sa na výslednej mele výborne zábava (a ja s nim). S charizmatickým hlavným hrdinom (skvelý Toširó Mifune) sa jednoducho nedá nesympatizovať, a to aj napriek jeho značnej škodoradosti. Toto slávne Kurosawove dielo oplýva výborným humorom s množstvom skvelých hlášok ("You don't look like one of the living." ... "It's even worse, when you smile."), veľmi farbistými postavami (tupý brat, "drobček") a osobne ho považujem za ešte lepšie ako Leoneho výborný remake Pre hrsť dolárov (1964).     "What'll you do now?" "Go next door and buy a coffin." "How can you give up like that?" "You idiot! I'm not dying yet! There's a bunch of guys I have to kill first." ()

Ukko

Od Kurosawi mám Yojimba snad nejradši. Možná to taky bylo asi tím ,že se ke mě dostal jako jeden z jeho prvních filmů. Ale co mě na tomto filmou opravdu uchvátilo? Jednoznačně přesvědčivý výkon Toshira Mifune, ten člověk se prostě jako samuraj narodil! Hai! Navíc mi hodně sedl děj, v podstatě vychátel ze spousty asijských mouder a šlo krásně vidět jak Yojimbo hýbal celou vesnicí aniž by cokoliv udělal, stačilo jen pár slov... ()

Mouzon

Vida! Kurosawa samurajský je mi daleko bližší než Kurosawa sociálně kritický (v případě Kurosawy lyricko-epického je to tak půl na půl). I když v sobě nezřídka spojuje od každé své polohy něco, jeho samurajské snímky jsou pravděpodobně divácky nejsnesitelnější, aniž by divákům kdovíjak podlézaly. Což samozřejmě neznamená vždycky absolutní výhru, ale minimálně si myslím, že kdyby A.K. točil místo filmů ze současnosti (jeho, samozřejmě) snímky samurajské, byla by jeho filmografie kvalitativně daleko vyrovnanější. Navíc - humor a Mifuneho nestylizované herectví dodávají YOJIMBOVI jakýsi "špagetově eastwoodovský" nádech, který podle mne Kurosawovi sedí docela dobře. Respektive - mně se na něm víc zamlouvá. ()

Mikino00

Legendární film, který má v sobě vše - napínavý příběh, skvělé bojové scény, prokreslené postavy, výbornou atmosféru. Mifune přímo exceluje ve skvělé Kurosawově režii. Neméně dobrá je i hudba. Škoda jen, že jsem dříve viděl Leoneho film a tak por mě děj nebyl takovým překvapením. ()

Zombi

Film je právem legendou a ve své době byl dokonalý, ale v dnešní době na mě už tolik nepůsobí. Ovšem to nic nemění na faktu, že Toshiro Mifune je totální frajer. Slabší 4 hvězdy. ()

Klajnik

Přemýšlel jsem, jestli má pro mě vůbec cenu se na Yojimba podívat, když jsem viděl řádku novějších filmů, který narativ tohoto filmu převzali/vykradli (Fistful Dollars, Last Man Standing, Suzujaki Western Django). Proto jsem nepředpokládal, že mi má tento film co nabídnout, ale výsledek byl o něco lepší, než jsem čekal. Člověk by mohl říct: "Jasně že to bude dobrý. Natočil to přeci Kurosawa!", ale mně se dosud líbily jen 2 jeho filmy z 5 viděných. Kompozice je tradičně skvělá a ten širokáč je prostě sexy. Ač zde krev vyloženě nestříká, tak uťatá ruka na začátku příjemně překvapila. Bylo také zajímavé sledovat, jak se Kurosawa nechal inspirovat západními westerny a další westerny tímto počinem pak sám inspiroval. Vzhledem ale k tomu, že množství vedlejších postaviček za moc nestojí a prostřední akt příběhu je poněkud utahaný i nepřehledný, tak měl to poněkud ztrácelo. Tyto vady svědčí o nedostatcích ve scénáři (určitě z toho šlo vytřískat více), ale zas takový problém to není, protože znalý divák prostě ví, že protagonista-ronin se proti sobě snaží poštvat dva znepřátelené gangy, které utiskují vesnici. ()

JanPancir

Poprvé mě byl sympatický hlavní hrdina samurajské série od Akira Kurosawa. Příběh je tak geniální, že vystačil ještě dalším dvou dobrým filmům a to Pro par dolaru a Poslední zůstává. Každá z těch to verzí má něco do sebe. Tělesná stráž na mě místy působila spíš jako komedie a né jako avizované Drama / Akční / Krimi / Thriller. To mě však vůbec nevadilo, ba naopak. Příběh a prostředí jsou vykresleny tak jak je dobrým zvykem Akira Kurosawa, takže nádherně. Proč jsem tedy nedal pět hvězdiček? V některých pasážích film ztrácí spád a divák dostává prostor k jakési letargii. Škoda ()

Rilian

Může jeden člověk něco změnit?? Ovšemže může. Chce to jen velkou dávku důvtipu a bojových schopnosti k tomu!! Toshiro Mifune v podle mě nejlepším easternu Akira Kurosawy. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze