Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

silak_xup

Totální slátanina vypitejch, sjetejch a zhulenejch individuí který se na konci sjedou na svatbě kde to všechno vypukne v ještě větší šílenost. Fakt magořina, v tom filmu se vlastně vůbec nic neděje ale přitom se pořád něco děje! Doporučuji požít menší množství drog před shlédnutím. kacer4 to vystihl nejlépe. ()

Ydiot

Komedie, která má vše, co má správná komedie mít, ehm. Pitvořící se legrační obličeje se zkaženými zuby! Sprostá slova! Legrační tlusté lidi! Hloupé mafiány! Rány do rozkroku! Žonglování s granáty, které po dopadu vybuchují! Další rány do rozkroku! Padání do díry! Padání do přeplněné žumpy! Umývání hovínek ze žumpy! Mrtvé lidi uložené na půdě! Ještě více pitvořících se legračních obličejů! Tuhle přehlídku prvoplánového humoru (kdo ho, proboha, může považovat za dokonalý?!), nataženého do nesnesitelných dvou hodin (a jakkoli dobře natočeného), nezachrání ani skvělá hudba, ani občasný vizuální nápad, ani hra na to, že takhle to u cikánů prostě je. ()

megajalec

Mňa to teda skoro vôbec neoslovilo. Zmes scénok zo života balkánskych Rómov, kde väčšinu času s údivom sledujete, čo sa to vlastne odohráva. Ale hudba bola super. ()

solisoli

Cigánska opera vo veľkom štýle, dookola neutíchajúcich vreštiacich trúb. Na konci už človeku nafúkne hlavu, od tých fádnych stavov deja tak, že pri ďalšom tomto pokračovaní , by sa mohol aj pomiasť. Goetheho citát, vidieť Neapol a zomrieť, dávno prekonal, nový slovenský citát, vidieť Luník 9 a zomrieť, ale vidieť čietnu mačku, bieleho kocúra prekonáva všetky očakávania. Taktiež snaha, napodobniť, pokoriť a predčiť Amarcorda, sa tiež nekonalo. ()

gédé

Zběsilý děj, bohémsky přeplácané výtvarno, temperamentní balkánská hudba. A pokud se prozřetelně vyhnete i nepříliš povedenému českému dabingu, budete mít na co vzpomínat. Nářezíček. ()

old salt

Tak tohle je dílo !!! Aneb kdo si počká , ten se dočká ... Zpočátku jsem si říkal, že se na ten "balkán" nevydržím dívat do konce, ale zápletky a gagy se tak stupňují, že na konci jsem se smál a tleskal ... A to nejsem pitbul ... SKVĚLÁ ZÁBAVA !!! ()

StrixCZ

Moje druhé setkání s Kusturicou a opět plný počet. Jeho styl je neskutečně temperamentní, originální (nenapadá mě jediný film, který by mi připadal jen trochu podobný, samozřejmě kromě další Kusturicovy tvorby) a dokáže člověka opravdu vtáhnout do děje. Chaos a nepořádek nebyl nikdy tak okouzlující... :o) ()

skaann

Skvěle gradující komedie. Z počátku si říkáte, co na tom filmu všichni mají, ale ke konci už se smějete jako blázen. Za celkový dojem z filmu dávám tam 70%, zbytek dopní naprosto vynikající hudba. ()

Skretule

Pro mě osobně nejlepší dílko E. Kosturici, který svým pojetím a nekonvenčností zaujme od začátku do konce. Hodnocení 4 a malý ždibíček. ()

dzejnyka

Môj absolútny rekord v počte videných repríz bez ujmy na zdraví. Túto vecičku milujem, na Dadana sa môžem pozerať do konca života bez toho, aby ma táto svojská figúrka omrzela. Kedykoľvek potrebujem filmom zlepšiť náladu, prví na rade sú „mačka a kocúr“. Keď nemám čas na celý snímok, nájdem si aspoň svadobnú scénu. To, čo tu predvádza Srdjan Todorović, je na mŕtvicu ... a na Oscara! ()

tala

Vynikajúci Kusturicov film. Cigánska tematika, prasatá a trabanty, živelnosť, hlučnosť a (čierny) humor vedúci až k absurdite. Jedna z najlepších európskych komédií aké som videla a má perfektne sadnúc soundtrack. ()

Eniaswow

Věru povedená komedie s neuvěřitelně živoucí atmosférou, způsobenou břitkými rytmy balkánské hudby, která oživuje mrtvé. Film má vynikající spád, možná až nepřehledný, ale rozhodně ne nepříjemný. ()

hlob

Kto by nechcel ist na letne prazdniny za svojim huncutskym deduskom Grgom Piticom, trocha vypnut?! Komedia ako z ineho sveta, pretoze je z ineho sveta, napriek tomu kusok od nas, skoro v schengene. :-) ()

veverysiak

Pravá balkánska smršť so všetkým, čo k tomu patrí a zároveň skvelá ukážka, čo sa dá urobiť s úplne banálnym a jednoduchým príbehom, dve hodiny invencie prejdú akoby nič a zostane po nich plný Dunaj úžasných výkonov, dialógov, skečov a parádnej muziky, takže 85%. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)