Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

peetrejr

Toto bol ozaj úlet. Úlet všetkých úletov. Nemožné....  Tomuto filmu sa nedá nič vytknúť. Bavil som sa od začiatku po koniec. Síce to chvíľu trvalo kým sa začali diať veci ale potom..... Režisér musel do tohoto filmu toľko vynaložiť síl a nervov aby to vôbec dokázal natočiť. No pre mňa nepredstaviteľné. Jednoducho majstrovské dielo. ()

mls

Pre mňa absolútne nová kultúra a s tým aj množstvo nezameniteľných komických situácií. Tí herci sú prosto skvelí. ()

crha

Neskutečný úlet a úchylárna, až mě to strašně moc fascinuje. Trošku se i divím tak dobrému hodnocení, ale jen proto že bych neřekl, že tolika lidem podobný humor sedne. Škoda něco víc psát, tohle každý musí vidět a udělat si obrázek sám. Snad bych ani těch pět hvězd nedával, ale už asi podesáté mě tahle letní balkánská taškařice přitáhla a pokaždý jsem byl mrtvej smíchy. Jak to bylo Jebu vám vaši matku narkomansku! nebo Jebu tvojí matky piču zlodějskou! Prostě je to jízda jak prase co vožíra toho trabanta, ale říkám nemusí se líbit každému. ()

Filmárik

Vysoká frekvencia vtipných nápadov takmer priamoúmerná vysokej frekvencii nadávok. Asi tak by som tento film vyjadril jednou vetou. Netradičná komédia, ktorá vo mne zanechala dlhodobo dobrú náladu. ()

Hopkins

Ono někdo psal že ten začátek je trošku slabší ovšem pokud se někomu ten film líbil se všemi možnými gegy nevěřím že se nezačal smátjiž od začátku kdy přijel maxim gorky a rusové :o) ono scéna kdy suší promočenej Matko marky nebo scéna předtím kdy se potopí i s pračkou. Nemluvě že spousta lidí tady mluví o scénce kdy dadan šňupe koks z krucifixu nebo zpívá pitbula , tak mylsím že i scéa kdy ta jejich slavná tanečnice vytahuje hřebík zadnicí stojí za to. Ono neustálé koukání na Casablancu a poslední minuty filmu stojí taky za to už jenom protože na to kouká grga s těmi svými slušivými okulármi. ,, Taky považuji za dost pěknou hlášku ,, Hezký altánek bratře" nebo Jebu vám vaši matku narkomansku jendou se to proti vám obrati ono hodně dělá i ten náš dabing já se na to díval v originálu a s titulkami a bylo to báječné ale ten dabing udělal taky svoje. Je sice pravda že teďhodně tápu nad některými scénami v paměti protože jsem tento film už neviděl tři roky ale na finální scénku kdy dadan spadne do latríny a pak se utírá husou nebo čím to bylo nelze si nevzpomenout. Taky si matně vybavuji při svatbě Dadanovi taneční kreace se kterýma by se určitě někde uživil protože já šel opravdu do kolen a abych nezapoměl myslím že se povedla i scéna s mrtvým dědečkem jak ho zaledovali a byl na půdě Ono Kusturica ten film natočil natolik dobře že na něj prakticky může koukat každý i ten kdo zrovna nežije v tom prostředí , hlavně protože u této komedie člověk musí jen málo kdy přemýšlet a to hlavně díky tomu že děj jede tak rychle a s humorem že není ani na to čas. ()

Páně

Toto dílo mne vždy nadchne při každém dalším zhlédnutí. Občas dá se říci, působí i jako lék na přílišné pesimistické stavy. Láska,optimismus a radost ze života z něj totiž přímo sálá. Střeštěné scény jedna za druhou v neuvěřitelné kadenci, balkánská skočná lidovka, absurdní crazy dialogy. Samozřejmostí je Kusturicova klasika - alkohol, drogy, zbraně, domácí zvířata všude kolem a výrazné postavy. Dadan ovšem dominuje, ty taneční kreace jsou totální nářez. Tato exkurze na břeh Dunaje do jižanské mentality a kultury, mi lahodila a lahodí vskutku moc. ()

K_A_MK_A_M

Všichni se tam mají jako prasata v trabantu. Kupují rozbité pračky za 200 marek - v přepočtu při tehdejším kurzu na koruny asi 5000Kč. Chutná jim nafta místo vody a kupují vodu místo nafty. Kdyby George Jung (Kokain) viděl ¨Malého pitbulla¨, zjistil by, že s kokainem nikdy žádný reálný problém neměl a infarkt dostal ze stresů z manželky. No a pokud by tam nežily tak hnusný ženský, až na těch pár lehkých jako svatební závoj, okamžitě bych emigroval. I když - někdy člověk neví, kde potká svůj osud. The best of Emir Kusturica. ()

BOURQUE

Film, ktorý je podobný k filmu Promis me this. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Ja som totiž opäť videl nekompromisné zobrazenie životných osudov jednoduchých ľudí. Opäť Emirov svojské zobrazenie najdôležitejších vecí v živote: láska, česť a humor. Väčšina ľudí považuje toto dielo za lepší, aký bol už spomínaný film. Mne osobne sa však viac páčil Promis me this. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

WillyMarks

Opravdu poutavá a netradiční komedie z úplně jiného "světa" . Je to bordel, špína, spousta koksu, zlatých zubů, cikánů a jedno prase ožírající trabanta....nezapomeňme na jednu černou kočku a bílého kocoura... hezká zábava 79% ()

Adm.Nelson

Ak by som to mal porovnať s týmto , tak novší Kusturicov film mal zaujímavejší dej, silnejší príbeh, omnoho sympatickejšie postavy, a tie absurdnosti ako zamilovaná mulica mali svoje opodstatnenie v príbehu. Tu prasa žerie trabant, ale je to tam pridané bez akéhokoľvek účelu, postavy sú idioti, ktorým sa nedá fandiť (možno okrem mladej zamilovanej dvojice, ktorú však sympatiami o dosť prekonáva Sabaha a Luka zo Života), divák sa o nikoho nebojí, lebo vie, že to musí dopadnúť dobre, a aj tá neutíchajúca hudba čoskoro omrzí, ba dokonca začne prekážať. Možno som len nemal náladu, ale druhý krát to vidieť nemusím. 4/10 ()

Chilly00

Pro mě, jako člověka neznalého Kusturicovy tvorby, to byl zpočátku poněkud šok a chaos. Zorientovat se v prostředí plném lidí, zvířat a nejrůznějších objektů dalo trochu zabrat. Mizanscéna mě však po celou dobu nepřestala fascinovat, protože tolik rychlého pohybu současně v několika plánech jsem ve filmu již dlouho neviděla. Přišlo mi to spíše jako po sobě jdoucí gagy a hyperbolizovaná charakterizace cikánského národa. Tak jako v záběrech několikrát zobrazovaný motiv kolotoče, jede i samotný snímek – dokola a šíleně rychle, lidé se baví, některým se udělá špatně, ale ve finále je to stejně velmi zábavná jízda. Těším se na jeho další filmy :) ()

Denny

Výborné vykreslení prostředí Balkánu včetně mentality obyvatel. Pro nás asi nemyslitelné v něčem takovém žít.Kusturica je opravdu machr. ()

Miki68

Tak to byla jízda! Dlouho jsem sledování filmu odkládal. Teď když vím, o čem a jak je to celé natočené, vidím, že jsem se obával úplně zbytečně. Je vůbec možný, že ten film měl přes dvě hodiny?! Byl to fofr. Balkánská dechovka, svérázné postavičky, kalašnikovy, drogy, podvodník vedle gangstera, a přesto si myslím, že jde o jednu z nejromantičtějších komedií vůbec. ()

Yomega

Totálně ujetá a neskutečně našláplá cikánská komedie doslova přetékající bizarními postavami a vtípky. Za všechny se sluší jmenovat aspoň Dadana, což je nejvtipnější mafianskej boss, kterého jsem ve filmu viděl. První film od Kosturici se kterým jsem měl tu čest, ale už teď vím, že rozhodně ne poslední – 90%. ()

filmer

Kusturica překypující nesmírnou energií, výbornou hudbou, perfektními herci a ujetým příběhem. Co víc si přát :-) ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)