Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

flyboyeda

Co k tomu rict... Skvost :) Ja grizem zderem rezim derem njusim stenjem jedem serem Ja lajem grebem sisam jebem U licu vosten u dusi posten Ja sam mala pit bull ! ()

vesper001

Pořádně praštěná prapodivnost, neslušná, nechutná, nekorektní a nevkusná – ale smála jsem se. Nejlepší na téhle taškařici nepřizpůsobivých je hudba a kápo s double-chrupem. ()

SeanLSD

Natriezvo a bez kamarátov to už veru nie je taká bomba. Originálna poetika by pravdaže urobila svoje aj sama, keby všetko čo sa tu deje a ukazuje nebolo prekopírované z UNDERGROUNDU. Je to vlastne iba natiahnutá scéna zo šialenej svadby na lodi s vytvorením lupičského "undergroundového" pozadia zasadené do bizarného cigánskeho prostredia, ktoré bolo v juhoslovanskom filme ďaleko lepšie spracované v legendárnych NÁKUPCOCH PERIA (1967). A to nie je dosť. P.S. Hoci je ČMBK na rozdiel od predchodcu výrazne nepolitický, že sa takisto odohráva na severe Srbska pri Dunaji dokazuje definitívne presun Kusturicovej náklonnosti z rodnej Bosny. ()

Radiq

Když si vzpomenu na tento film, mám za to, že to je ten, který definuje tvorbu Emira Kusturicy. Černá kočka, bílý kocour, černej humor. Taková cikánská groteska to je. Všude bordel, postavičky, absurdní situace, sranda. Nejvíc samozřejmě vyčnívá Dadan Karambolo (Srdjan "Zika" Todorovič) s plným nosem koksu a pěstním tancem aka "Ja sam pitbull" "Terier" (v originále Goran Bregović, ale známe taky verzi od Die Antwoord). Legendární. A Branka Katič, ou, srdce mé plesá, když ji vidím, a ještě navíc takhle rozpustilou. A Jašar Destani to je snad reinkarnace Jindřicha Plachty, ne? A Bubamara a do toho hudba od No Smoking Orchestra. No takhle originální dílo těžko pohledat. Skvěle jsem se bavil. ()

trojtmberk

Tuhle jízdu nemá moc cenu komentovat, to se musí vidět. Snad jen doporučení, nepouštějte si jí pozdě večer, protože já pak měl problém usnout. :)) ()

chelseaman22

Strašně nestádní film dorazil z Jugoslávie! Handlování s Rusákem o pračku či topinkovač skončilo pro Jugoslávce koupačkou v jugoslávské modifikaci Dunaje. Spousta vtipných hlášek se zhmotnila, per esempi: "Tati, Rusové s náma vyjebali!", či hláška cikána: "Padej odtud ty smradlavej cikáne!", a konečně "Neslyším ani slovo, šly husy!" Naivní handlování má za následek prodej vody místo nafty, což si kupující uvědomí až po koštu. Hlavní cikánský boss si to sviští po vsi ve svém PAPA mobilu a celé to trošku připomíná chaos v Hošticích před svatbou. Sympatická tlusťoška na koupáku touží po čtyřech kopečcích zmrzky od Algidy a běžná cikánská famílie se v obýváku čvachtá v neckách.Celé to zakončuje sprintující pařez a jeho následný sňatek s osobou, jež je vysoká jako skokan do výšky Bába. Šoustajícím kočkám sekundovalo snad jen prase, které celý film poctivě zpracovávalo trabanta. Tenhle projekt lze těžko pochopit - je tak originální, že až divák pochybuje, jestli to má nějakou kvalitu. 60% ()

LeoH

Budování kapitalismu po balkánském způsobu – ve skutečnosti začátkem devadesátek takhle šílel celý východní blok, jenom k tomu většinu času nehrála tak živelná muzika. Co tak úplně nezvládla zachytit zachmuřeně moralizující Chytilka v Dědictví a už vůbec ne nejprimitivnějšímu vkusu podlézající Troška, dostal s nadhledem a absolutním temperamentem na plátno Kusturica. Výsledek můžu kdekoli a kdykoli a vždycky si u něj dobiju baterky. ()

dzira

Všem fanouškům Černé kočky.... a Kusturicy vůbec doporučuji film Gipsy magic makedonského režiséra Stole Popova, ze kterého Kusturica čerpá a ve kterém se kromě Mikiho Manojloviče, jenž stvárnil hlavní roli mihne více herců-neherců, které Popov objevil a které později využívá také Kusturica (např. Bajram Severdzan). Možná ještě důležitějším inspiračním zdrojem je Popovův dokument Dae, natočený v roce 1979 ve Skopje v cikánské čtvrti Šutka, ten Kusturica cituje přímo.... ()

Jizni Tlapa

Nejvykřičenější scénář všech dob, aneb mnoho humbuku povyku pro nic...Skvělý sound! A všechny čsfďáci, dávající 5 z pozérství!!! ()

PavelR

Ztřeštěně uvolněná letní komedie - no zní to jak něco na způsob "slunce, seno", ale tohle je jiná liga. ()

Endyis

Kusturicova poetika ve vší parádě. Maximální absurdita, komediální styl s vyníkající stylovou muzikou. Člověk se baví, směje se a to při naprosto chytrém a kvalitně natočeném snímku. Postavy si musíte prostě všechny oblíbit od serírky, přes Grgu a Zariu, mladého Zara až po nezapomenutelného gangstera Dadana. Tenhle film miluju, patří mezi moje nejoblíbenější flicks, stejně jako Emir Kusturica mezi My Top Directors... a hlavně: http://www.youtube.com/watch?v=V9rZtpTFUlI ()

MiCM

Teda dost zajímavý masakr, to fakt není pro každého no.. Stojí za podívání, něco to určitě přinese, ale něco si to i vezme.. :-) ()

anli

Emir Kusturica je balkánský klasik a nic naplat,stále jím zůstává.Tenhle film je jedna velká a hustá,šílená jízda,kde než se divák naděje,je konec.Je to vtipné,zábavné a poučné.Postavy jsou velmi barevné a divák se opravdu hodně nasměje.Některé scény jsou opravdu k popukání a při tom neuráží a jsou vkusné.Celé je to velmi živelné,ostatně jako vlastně cikánský život je a na tom nám Kusturica ukazuje ten obrovský obzor a velké množství charakterů postav,které staví do naprosto jednoduchých a obyčejných životních situací.Je to neuvěřitelně nabitý film,kde pozitivní energie sálá přímo z plátna a po filmu má člověk chuť zpívat a tančit hodně dlouho.Hlavní zásluhu má na tom výborný scénář a skvělá a velmi citlivá režie(snadno by se tu dalo sklouznout do nevkusu).Možná bych vytkl jen trošku moc postav a tím malinko větší chaos na plátně,čímž musí být divák extrémně pozorný,aby se dobře orientoval.Není to ale nic zásadního a já jsem s tím větší problém neměl.Mačke dávám černo-bílých 90% a tečka. ()

LittleJohnny

Absolutně jedinečný film. Komedie, která se jen tak nevidí a netočí. Určitě nesedne každému, svým humorem, místem nebo herci. Jugoslávie v celé své kráse... Mě, ale pobavila a nestačil jsem se divit co ještě vidím, takže jednoznačně plná palba... ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)