Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

XTrader odpad!

Tenhle film jsem nepochopil, bylo to absolutně o ničem, pár scének k zasmání se objevilo, ale to je vše, nic za co by film stál alespoň za jednu hvězdičku... ()

NinaRicci

Pri tomto filme som sa citila asi tak, ako ked si clovek slusne, nudne cestuje napr vo vlaku a zrazu nastupi partia ciganskych spoluobcanov :). Clovek ma pocit, ze je niekde v cirkuse a hoci je len ticho sediaci pozorovatel, nie je mozne, aby si pri ciganskych pesnickach nepodupkaval nohou a aby mu z toho neuveritelne spontanneho KRIKUUU nestupol tlak :) Jednoznacne zapamatatelny film, v ktorom je obsah pribehu druhorady. Gro je v postavach, temperamente, atmosfere a absurdnom humore. Obcas zbytocne dlhe sceny, ale inak film, ktory strhne asi kazdeho a mate chut si trochu zakrepcit alebo zakricat - aspon na chvilu :) Medzi moje favourite ho ale nezaradim. ()

tuberatanka

Kusturica je najlepší, keď spája trpkosť a vážne témy s bizarným humorom a absurdnom. Oproti filmom ako Underground či Dom na obesenie, ale aj Život je čudo, tento jeden takto pôsobí ako oddychová komédia. Samozrejme, komédia naozaj divoká, humorná, originálna, bizarná, takmer bez akýchkoľvek komediálnych klišé. Šialená jazda, určite stojí za zhliadnutie a pre nenáročného diváka môže byť toto asi najstráviteľnejší Kusturicov film. A je to film, kde scény ako prasa požierajúce hrdzavejúci trabant či stará Cigánka ktorá vyťahuje zadkom klinec zatlčený v dreve, pôsobia úplne reálne a prirodzene a človek sa nad nimi po chvíli už ani nepozastavuje:) ()

roboxxl

To je pre mňa kultová komédia s neuveriteľným dabingom... Svižná až do konca, k tomu dobrá muzika, vždy si ju rád pustím... ()

Terman

Film, při kterém nemá člověk ani vteřinu čas se nudit, jelikož se stále něco děje a následkem toho je, že se musí od začátku až do konce smát :) Skvělá hudba dokonale podkresluje dynamiku a temperamentnost filmu. ()

sivka jn.

Nádherné vykreslenie charakteru, ktorý my asi nikdy nepochopíme - samý chaos, živly, bordel, v ktorom sa dá ale žiť (očividne sa ale nikdy nenudia a v tomto prípade ani divák :-D) Pitbull- terieeeeer, no naozaj proste jeden veľký BORDEL! :-P od kŕčov smiechu cez slzy smiechu. great piece! ()

Peenugirl

Tak cigánske a ukričané ako sa len dá a práve preto to žerem. Všetky slopanice, pesničky, rýchle romániky, každý zlatý zub, topiaci sa ľad na mrtvolách a Casablanca to všetko do seba zapadá ako puzzle a dáva zmysel. Kusturica...this is a beginning of a beautiful frienship:) 90% ()

Mark1983

Není to k zahození,ale taková obrovská bomba to pro mě nebyla.Napoprvé to bylo dobrý,ale když jsem to viděl pak tak už mě to moc nebralo. ()

Hrobař

Když někdo dnes točí cigoše musí se dost držet páč je na tenkým ledu. Proto bejvá humor slabší a nálada obecně taková prázdná. Pak je tu ale cigoš co točí cigoše a to je vlastně košér páč jemu nikdo nemůže říct že tohle přece nemůže. A tak to natočí tak jak to je. A ono to je hrozně krásný. Vždycky si po tomhle přijdu hrozně šedivě ... jednou asi taky uteču na balkán honit holky do slunečnic. ()

Otan

No řeknu vám,že jsme měli doma tichou domácnost a na čt2 to šupli.Po skončení filmu bylo zase vše ok.Těžko vysvětlovat.Nejlépe opravdu uvidět.Velkej Kosturicův nášup.91% ()

Kivis

Parádní balkánská jízda v podání dvojice Kusturica - Bregovič. Znát tuto burlesku byla na střední téměř povinnost stejně jako vidět nový díl Simpsonů nebo Přátel. Paradoxně to je Bregovič, jehož hudba mě dál provází životem, zatímco Kusturica se pro mě stal jen epizodní záležitostí. A při každém dalším shlédnutí ve mně jen sílí pocit, že zatímco hudba je v Černé kočce, bílém kocourovi dokonalá, na tom ostatním se sem tam nějaká muška objeví. Bregovič je zkrátka Pitbull (teriéééér), který si tenhle film urval tak trochu pro sebe. I tak je to ale vysoký nadprůměr s doslova "nesmrtelnými" postavami:o) ()

StanGoodspeed

Jen víc takových potřeštěných komedií. Furt jen samý Hollywood, francie, anglie....tohle bylo něco úplně jiného, ale vůbec ne horšího :-) Jedna perla za druhou, hudba taky super---i žánrová-cikánská, ale disco které vůbec neurazilo. Od začátku jsem se smál a říkal si, že to nemůže vydržet celou dobu- vydrželo. A název? To pochopíte, až uvidíte :D ()

Dupac

Ikdyž se s opakovaným zhlédnutím objevují jisté pochybnosti o účelovosti debility několika postav (rozhodně vede otec Matko), humor a energie toho filmu je naprosto odzbrojující. Kdybych měl doporučit jeden Kusturicův film, tak tento, protože si na nic nehraje a netlačí na pilu ve snaze o alegorii "velkých témat". 90 % ()

RoyBatty444

pit-bul ... terrier. Miestami až ohlušujúca jazda na húsenkovej dráhe so všetkým čo k tomu patrí zábava, vtipné postavy, bizňis, láska, ľudská hlúposť, chamtivosť, dobrosrdečnosť, spravodlivosť, hudba, kúzelné obrazy, mystika a samozrejme happy end. ()

skarsely

Film, na ktorý sa oplatí pozerať, keď máte zlú náladu. Zavedie Vás do sveta chudobných a napriek tomu bohatých ľudí. Skvelý soundtrack. Odporúčam originál + titulky. Bubamaraaaaaaa :) ()

ssarka

po prvním shlédnutí jsem neměla slov a doteď nemám..tolik energie z Balkánu málo kdo pobere...je to moje srdcovka a jak popsat děj...chaos,horko,koks,Dadan a cikáni..a nesmrtelná hudba..:D ()

kuri-noha

Krásná, horkokrevná cikánská komedie s množstvím zvratů a bláznivých gagů, která, ač má přes 2 hodiny, s postupem času baví víc a víc. A to díky spoustě skvělých nápadů, které působí jako uhlí házené do pece lokomotivy. Navíc všechno zpříjemní živelná hudba. Ještě bych měl dodat, že je to všechno parádně nakrútené. ()

Great.Gatsby

Perfektná balkánska komédia. Z toho filmu srší energia. Už len za hudbu si to zaslúži pozitívne hodnotenie. Po opakovanom zhliadnutí nestráca šťavu. Perfektné ! ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)