Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

ad

Slušný snímek, plný pestrých figurek, výborné hudby a šílených nápadů... každopádně, než prase dožere trabanta je konec :) ()

nithiel

Bezesporu nejlepší komedie, co jsem v posledních letech viděl, tolik výbuchů smíchu jsem vážně uždlouho nezažil. Už dlouho se mi nestalo, abych si při závěrečných titulcích v duchu řekl: tohle bych si teď hned zopakoval. Ten film je sice naprosto o ničem, ale právě ta bezvýznamnost skvěle vyhovuje prostředí filmu - podunajské komunitě cikánů. ()

Trainspotter

Ja som PITBULL - teriéér. Pestrobarevné, rozverné, nespoutané, namachrované dílko s výživnou cikánskou hudbou a úsměvnými hláškami. To je všechno bezva, ale funguje to jenom v detailech, kdy se vzpomíná, co za cool hlášky ve filmu zazněly, to se člověk zasměje mnohem víc, než při sledování celého filmu, který ve své podstatě už tak dobře nefunguje. Ale jinak to bylo fajn:) AR: 1,85:1 - Sférické objektivy ()

tomtomtoma

Jedna z nejvýraznějších ód na život. Při dýchánkách s Jihoslovany, jsem se dozvěděl, že se obvykle bojí chodit do oblastí obydlených cikánskou minoritou. Ostatně, i já bych měl stažené půlky a dobrovolně velmi rychle se vzdaloval od míst, kde při oslavách zazpívá nebezpečná píseň střelných zbraní a žongluje se granáty. Ovšem, to neubírá nic z půvabu zběsilého rytmu divoké jízdy touhy po životě. Stát ve státě má své vlastní autority a pravidla. Ty se samozřejmě také překračují, či pozměňují. Výsledkem je radost, nekončící tóny hudby, taneční křepčení, vidina zisku, tvrdá procitnutí, všeobecné využívání, ukazování síly, hledání lásky, smutek. Touha po životě jim neschází. Oslava přítomnosti ve své prosté, divoké a neopakovatelné podobě. Jedinečnost a neopakovatelnost je podtržena až bizarním obrazem šílených situací zalitých řekou, sluncem a slunečnicí. Matko Destanov (dobrý Bajram Severdžan) je smolař, který podléhá lehce všem svodům a je snadným cílem zneužívání. Jeho patálie postihují celou jeho rodinu, kde v celé velikosti vládne touha po štěstí. Dadan Karambolo (skvělý Srdjan Todorovič) je divoký filuta. Hrozí, vydírá, nebezpečně tancuje ve víru emocí, aby zasazoval další a další úder. Starý Grga (dobrý Sabri Sulejmani) je svéráznou a mocnou autoritou. Hladí, konejší, hrozí, trestá, chrání a sjednocuje. Z dalších rolí: Matkův dospívající a hledající syn Zare (Florijan Ajdini), Zarova láska a divá diva Ida (zajímavá Branka Katic), Idina přísná i láskyplná babička (Ljubica Adžovič), Matkův laskavý otec a Grgův přítel Zarije (Zabit Memedov), Grgův vnuk, hledající nevěstu (Jasar Destani), a Dadanova sestra Afrodita alias Buba Mara (Salija Ibraimova). Jedinečnou pestrobarevnost života doplňuje zpěvačka s trikem Černý Obelisk (Zdena Hurtočaková), i oba roztomilí oddávající (Predrag Lakovič a Predrag Manojlovič). A tak se o životě nejen zpívá, či se hledá. Život se žije a prožívá. Ať žije život! ()

C0r0ner

Bylo to vtipné, místy dokonce hodně vtipné. Ale koukat dvě hodiny na to, jak banda humusáckých cikánů žije v bordelu a plánuje svinskou svatbu, se mi teda nelíbilo. Špína, destrukce, nevkus, tohle všechno vídám dennodenně, takže vidět to znovu ve filmu jsem nemusel. Upřímně nechápu to hodnocení a oblíbenost. 60% ()

Juto

,,Čierna mačka, biely kocúr“ je zaujímavá hlavne tým, že môžeme vidieť kultúru, ktorú vidíme len zriedka. Život na Balkáne nevyzerá pekne, no v tomto filme všetko vyzerá vtipne. Emir Kusturica je skutočne jediný svojho druhu. 8,5/10 ()

mortak

Východní verze Troškových Slunce, Seno a..., která je v ČR velmi oblíbená proto, že patří k dobrému bontonu Troškovy filmy pomlouvat, a tak se odepřené potěšení nahradí něčím exotičtějším, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Místo "pá pa pa pa papapapá" tu máme balkánskou dechovku, ale styl humoru zůstal ten samý. Nikdo mi nevymluví, že Kusturica je jugoslávský Troška, a i když zvládá filmové řemeslo lépe, jde pořád o oslavu jadrné lidovosti. ()

majo25

ČMBK je svojrázna komédia, presne v duchu Kusturicových balkánskych komédií, kde na absurdity nie je núdza. Postavy, ktoré by ste museli hľadať dlho-predlho a skvelá priam živelná balkánska hudba (aspoň takých 180 bpm :) je to, o čo tu ide. A pobaviť dokáže v mnohých momentoch. Keby tej absurdity bolo menej, možno by sa ten ohnivý guláš prehĺtal ľahšie. Hodnotenie: 75% ()

FrankSusta

Inspirativní dílo od vizionářského génia Emira Kusturici, kde střílí každý jen proto, že má zbraň a kde všichni vyjebávaj se vším a s každým, především pak s něčími matkami. Jugoslávie musí být šťastná za svůj kinematografický přínos světu, jelikož s jakou lehkostí a důmyslem dokáží vytvořit takto vynikající dekonstrukci Guye Ritchieho/Quentina Tarantina/Martina Scorseseho, je zkrátka až delikátní práce. Zachytit jednoduchého ducha této nádherné země jediným zaběrem na auto požírané prasetem je zkrátka umělecké dílo a Emir Kusturica by měl být vyvěšený v každé třídě uměleckých škol. A strýček Grga s Dadanem... došla mi slova. ()

otík

Nevšední, ale naprosto bláznivá komedie, která se jen tak nevidí. Film je sice trošku neslušný, ale zase je až brutálně vtipný. Je to bláznivina, ale skvělá. ()

3n3my

Neuveriteľne zábavný závan z Balkánu. Ihneď po vzhliadnutí je to jedna z mojich TOP komédií. Kam sa hrabe Borat... ()

stOKYi

Pre mňa bol tento film veľké sklamanie, dokázal som to pozrieť iba asi do 3/4 filmu a aj to som skoro umrel. Očakával som sypanie sa humoru s každej strany, ale narozdiel od toho som dostal len " vtipy" založené na vulgarizmoch ( ktoré mi ináč až tak nevadia :) ) a tupých ľudí bez kúsku zmyslu pre humor. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)