Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

Kaja

Nevím, ale mě tenhle film nějak nedostal..Emir Kusturica jke dobrý, to přiznávám, ale prostě mě to nechytlo. Jediný důvod proč dávám 3 je pitbull terier!!to bylo fakt něco úžasnýho ()

Pecival

Naprosto maniakalni záležitost. Nepřeberná plejáda svérázných postaviček nás provází jednou šílenou situací za druhou. Do toho neustále parádní Balkánská hudba, která skvěle dokresluje atmosféru filmu. Válel jsem se smíchy od začátku do konce. ()

BuryGol

Už jsem viděl spoustu pošahanejch filmů, ale tenhle patří hodně nahoru. Balkánci, Cikáni, vtip, svatba, peníze, baroni, hlášky a kdo ví co ještě. Parádně ztvárněná jugoslávská mentalita s kapkou dramatu a tunou humoru. Dlouho jsem nemoh najít pořádnou komedii, co by mě aspoň po dobu jejího trvání dostala z depky, ale týhle se to povedlo. Režisér Kusturica stvořil kultovní film a patří mu za to potlesk. I když jsou tyhle národy pro mě takový divný, tak jsem se bavil královsky a hlavně muzika byla bezkonkurenční. PS:Věděli jste, že prase může sežrat Trabanta? ()

VooDoom

Nějakou dobu jsem se odhodlával k tomuto filmu :) Za prvé mám určitý odpor k cikánům a za druhé jsem neměl náladu se na ně dívat....Musím uznat, bavil jsem se dokonale. V jednoduchosti je síla a tento film to dokazuje. Vtipné scény doplňuje energická hudba a cikánský temperament. Úžasní herci, ,,nádherné,, prostředí a cikánská kultura, která Vás rozesměje, ale i poučí....Všem doporučuji :-) ()

Jello Biafra

"Tato!!!! Rusové s nama vyjebali" Poetická komédia plná originálných gagov a s úžasnými hercami. Kusturicova réžia je tak dokonalá že sa u filmu smejete od začiatku až do záverečných titulkov. Veď kto by sa nezasmial pri pohľade ako prasa okusuje bakelit z trabantu alebo ako sfetovaný gangster Dadan žongluje s odistenými granátmi. ()

standsiller

Štruktúra príbehu evokuje rozprávku, kde v každom zábere je plno južanského temperamentu a črty všetkých postáv sa zasluhujú o dokonalú zábavu s folklórnym nádychom. ()

Hollohlaway

Naprosto šílený bizar, plný nezapomenutelných figurek a scén, některé gagy jsou ultimátní. Komu se líbíl Svéráz národního lovu, bude i tohle. ()

Georgex

Balkánská retro jízda, která chvílemi velmi dobře pobaví, ale na můj vkus je až moc bláznivá a přisprostlá. To vše by se dalo Emilu Kusturicovi odpustit, kdyby film lépe odvyprávěl či mu ho střihač lépe sestříhal, jelikož jednotlivé scény na sebe často nenavazují a celé to působí jako sled několika vtipných epizod, které jsou samostatně zábavné a nápadité, ale jako celek to zkrátka nefunguje. Moje hodnocení 60%. ()

Heraldika

Jedna z nejlepších komedií ani po opětovném shlédnutí neztrácí nic ze své energie, tahu na branku a stále rozdává radost ze života. Kdo by se nechtěl aspoň na malou chvíli připojit k barevnému kolotoči a nechat se unášet tryskajícím hudebním vírem.. Ach, ta moje slabost pro Balkán. ()

Rousse

Než abych se tu sáhodlouze rozepisovala, budu se řídit heslem: stručně a jasně. Tohle je vážně megarachot!!! :-) Sežeň mi tu zpěvačku, co prdelí vytahuje hřebíky! ()

Mr.Jackass

Hodně silné 4* a možné hodnocení ještě přehodnotím. Film má dokonalý drive a nenechá člověka ani na minutu vydechnout, je to skutečně výborná komedie se vším všudy a celkem zajímavě vykresluje ony cikánské rodiny v jihovýchodní Evropě a jejich život. Překvapivě dobrá je i hudební stránka filmu, překvapivě píši proto, že nejsem zrovna příznivec cikánských kapel, ale do tohoto filmu se to báječně hodilo. Kusturica mě velmi příjemně překvapil. ()

Cejny

Tak tohle byl opravdu parádní film k popukání. O něco podobného se pokusili čestí filmaři s dílkem Roming, ale jugoslávská Černá kočka, bílá kočka je mnohem a mnohem lepší a výstižnější. Rád se na tenhle film znovu podívám. ()

Devilian

Nalaďte se na léto a pohodu, šílená balkánská jízda s cikány právě začíná. Nějak moc jsem neměla páru do čeho vlastně jdu a nakonec jsem byla za výběr tohohle na takový děštivý depresivní den ráda. Tohle prostě rozesměje, rozjede vás to a vy si jen užíváte, jak moc "jeblý" tenhle film je. ()

herr_carter

Nebýt toho, že jsem si před filmem, tuše, že by mohl být problém, nezašel na seriózní WC, tak bych se byl býval regulérně posral smíchy !!! Kusturica by za tohle měl dostat nobelovku za naprosto originální a neotřelý film, natočit cigány, jak řeší svatbu a pohřeb dohromady, to ho musela ve spánku osvítit múza geniality - kdybych mohl, dám 6*, neskutečná sranda...................moje hodnocení = 10 z 10. ()

darwin

Výborná komedie. Zatím jednoznačně nejlepší film od Kusturicy, který jsem viděl - také proto, že se režisér tentokrát nemíchá do politiky a historie. ()

bari68

Postapokalyptická krajina ,rómska mentalita, vulgárne-trefný humor....Tieto aspekty sú už zaručenou zábavou ,ktorá vie veľmi dobre pobaviť. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)