Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

Rudinsky

Film plný absurdít a života. Vitalita, s akou nám je prezentovaný rómsky svet s jeho zákonmi pôsobí priam dokumentaristicky. Je to tak absurdné, až mám pocit, že to SKUTOČNE vymyslel život sám. Ja su pittbull jari jari... Po dopozeraní si určite každý z nás vypočuje Bubamaru ešte raz a schuti zanadáva. ()

BlackTom

"Jak jezdíš, ty velká pojebaná hlavo?!" Moje prvé stretnutie s Emirom Kusturicom dopadlo teda veľmi dobre. Zasmial som sa, aj ľúto mi prišlo, aj očarený som bol. Z tohto filmu sála číra esencia energie, dobrosrdečnosti a chuti do života. A prevedenie magického realizmu na plátno sa režisérovi viac než vydarilo. Určite vám to zdvihne náladu. ()

Mistickzz

Ani neviem, keď pozerám na tie hodnotenia čo bolo na tom také skvelé. Priznávam občas som sa zasmial, ale pre mňa tam toho bolo strašne málo a od polovičky filmu už ma to ani nezaujímalo a mal som to problém to dopozerať. Asi to nebol môj šálok kávy a Čierna mačka, biely kocúr tak u mňa končí na čistom priemere. 55% ()

DonQ

Emir i Goran (hudba) v životní umělecké formě. Po pomalejším rozjezdu jedna z nejlepších evropských komedií vůbec a filmový soundtrack hodnotím jako jeden z nejzásadnějších. Vždy se ke snímku rád vrátím, taková pozitivní nabíječka. ()

Devadesát Dva

-Rodiče nás vidí. -Nevidí, je zataženo. Viděl jsem skoro tři tisíce filmu/seriálů/pořadů, ale hlavně filmů a to odmala, především však během posledních sedmi let. A tohle je něco, co nemám s čím srovnat. Jiná estetika, jiná poetika, jiná zem, jiná mentalita, jiné způsoby, je to skoro jak z jiného Světa, což podle mě Kusturica vydatně podporuje některými absurdními nápady, ale hlavně musím říct, že je to zatraceně dobrej film, tak filmovitej, i když je o cikánech, který u nás ani vystát nemůžeme. Scénář plný twistů, emocí, originality, hravosti, hlavně je to však celé jedna velká zamotaná živelná komedie, od začátku do konce a to vše v tempu a úderu naprosto přesné muziky. Pamatuju, že na tenhle snímek jsem narazil na ČT2, když běžel Filmový klub, ale to už je opravdu dávno, musel jsem být ještě děcko, vidím, že nebyla chyba si vzpomenout a celé to dosledovat. Sympatické, upřímné, plné zlodějů, lhářů, ochlastů, vše v nadsázce, která nic doopravdy neřeší. A dvě hvězdy: Branka Katic a Srdjan Todorovic. ()

odie

Opravdu nerada se koukám na filmy vícekrát....teda na bězné filmy, kde máte nějaký příběh, herce, hudbu, atd.. Tenhle film je ale jeden z mála vyjímečných (není ale jediný od Kusturici, který to umí) a mohla bych si ho pouštět každou neděli večer, pro překonání nechuti do dalšího pracovního týdne. Tenhle film umí nabít energií. Je vlastně jako pohádka, kde dobro zvítězí nad zlem, kde máte moudré staříky, magické kočky a pošahaný, sobecký a násilnícký šňupač koksu je po zásluze potrestán (mimochodem asi nejlepší postava celého filmu) a nakonec je dokonce nucen otírat se husou. Myslím, že je tohle i poučný pro xenofóby (ne ten šňupač, ale film), kteří odsuzují odlišné kultury. Cikáni tady fungují naprosto přirozeně tak, jak jsou....nic divného, jen absurdní a opravdu zábavné. Cikánský cirkus s našlapaným ansámblem od začátku až do konce. Nikdo, kdo viděl, nikdy nelitoval! Jen přistupte blíž!!! :) ()

black_adder

Film, který by si určitě zasloužil být v top 100. Podle mě nejlepší Kosturicův film. Dokonale ztřeštěná komedie, která se na rozdíl od většiny svých amerických bratříčků nezvrhne v bezduchou slátaninu... ()

Teg

Takova ujetost, ze nemuzu jinak. Skvela Kusturicova hudba tomu jen dodava. A takovy ksichty nikde jinde neuvidite... typicka vesnicka tvorba... strucne boziiii. ()

Golltes

Ďalší typický Kusturicov výlet do sveta cigánov a balkánskeho folklóru. Cigánsky temperament a zmysel pre obchod sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. V cigánskom svete, ako nám ho podáva Kusturica, sa dá kšeftovať úplne so všetkým. Na základe obchodu sa pripravujú svadby, vyberajú nevesty a dokonca zatajuje smrť príbuzného. Samozrejme každý sa snaží každého poriadne okašlať (slušne napísané) a všetkému do rytmu hrajú typické balkánske pesničky...Myslím že oproti ostatným svojím dielam autor rezignoval na nejaký vážnejší význam, vo výsledku tak natočil obyčajnú čiernu komédiu so šťastným koncom. ()

Junglista

První setkání s touto taškařicí dopadlo tak, že jsem málem skončil s natrženou bránicí. Postavy jsou komické samy o sobě a když Dadan (btw. ostatní mafiáni jsou proti němu žabaři) rozjede svého Pitbullteriéra, tak to už je o zdraví. Dokonalý soundtrack tu balkánskou jízdu skvěle doplňuje a 2 hodinky utečou jako voda bez náznaku nudy. ()

Mazlik4

"Bílej kocour tady jebe černou kočku!" Nejslabší Kusturicův počin, je paradoxně nejlépe hodnoceným zde na čsfd - ale nad tím já mohu jen s úsměvem mávnout rukou. ()

jakeer

Kultový film. Prvá polovica je pomerne nudná až priemerná, ale druhej polovici by som dal aj 6 hviezdičiek, keby som mohol. Asi najlepší záver filmu, aký som kedy videl. ()

Hanys_

Kosturica je ďábel, protože to tempo Černé kočky je neuvěřitelné. Prostě balkánská jízda plná neskutečných postaviček a famózní muziky. Ale k top hodnocení mi při každém shlédnutí něco málo chybělo...8.5/10 ()

Paity

Neskutečná bžunda, takhle skoro archaicky bych se nebál shrnout, co na vás čeká, pokud si tenhle film hodláte teď pustit. Nevěřil jsem tomu moc, ale co by skeptik jsem byl velmi příjemným způsobem překvapen. ()

Kovaja

Ti lidi sou blázni:-)))Mazaná hitovka - ja som mala Pit Bull teriér,,,xks-krát dokola sem si ji vracel,jak se sjížděli koksem v limuzíně:-))) ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)