Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

P1tr

Zajímavá a bohatá premisa je na ploše osmi dílů poctivě rozpracována a rozehrává se vtahující příběh, který zaujme nejen titulní premisou zabránení atentátu na Kennedyho, ale dokáže také udržet divákovu pozornost osobnějšími vedlejšími liniemi. Postavy jsou totiž dobře vykresleny a díky tomu nebudete jejich osobní příběhy brát jako nucené rozptýlení od hlavního příběhu, ale budete je brát jako zajímavý doplněk a obzvláště u romantické části budete držet palce. Cestování v čase zde má pevná a jasně pochopitelná pravidla, kterými se děj drží a nesnaží se diváka ničím zbytečně mást, ani podvádět, karty jsou jasně na stole. Průběh příběhu i jeho vyvrcholení jsou kvalitní a uspokojivé, ale přesto jsem se nedokázal po dokoukání zbavit dojmu, že to chtělo ještě něco navíc, možná větší hrátky s časem, více šokujících momentů, ale ani takhle si nemohu stěžovat, neboť se nám dostalo kvalitního, uzavřeného příběhu, který se nebude zbytečně natahovat, což je v dnešní seriálové kultuře vzácnost. ()

vitekpe

Celkem slusnej serial, misty lepsi, misty horsi...8 dilu je akorat dost. Bohuzel je to takovy ten pocin, kdy aby se dej nejak "zamotal" nebo zdramatizoval, musi se hlavni hrdina (nebo nekdo kolem nej) misty chovat jako pitomec a nebo delat uplne hloupe a amaterske chyby. Plus takova ta softerotika (teda jakoze laska) musi byt dneska proste narvana vsude... ()

kenkaku

Seriál se zajímavým námětem a sexy atmosférou let šedesátých. Má ale jednu chybu. Obří. Sám sobě podráží nohy. Hned první epizoda nastavuje pravidla (ber nebo nech být), což je OK. Nicméně cokoliv co se děje potom už nedává smysl. Proč se obtěžovat pobytem v šedesátých letech a roky shromažďovat informace (a potvrzovat/vyvracet různé teorie) když stačí zvolit metodu pokus-omyl. Jedno z "pravidel" totiž je že každý vstup do roku 1960 znamená "reset". Tak proč prostě nezastřelit Oswadla a podívat se zda to zabralo. Pokud ne, tak druhý vstup - reset - a sejmout někoho jiného... třeba Jacka Rubyho... zase nic? tak oba... (nebo někoho třetího... George?) bylo by to rychlejší a zábavnější sledovat konsekvence činů a drobné změny v současnosti (2016). Ten potenciál je obrovský a efekt překvapení využit jen jednou. Vážně obrovský a nevyužitý. Místo to se vlekle plácáme v ničem a ze série se ve finále (mimochodem plné nesourodých zvratů - obzvlášť v první polovině). A to mě mrzí. Hodně. Celkový dojem z "něčeho velkého" nakonec končí jako Jakeova soukromá love story plná vaty a zbytečných (nebo nesmyslných) zvratů. Př. proč se "historie tak bránila" v té restauraci (kde se Al popálil), když ve výsledku (což se dozvíme o pár epizod později) vlastně o nic nešlo? A u zásadních momentů měnících historii se prakticky nic neděje (jako by to historii bylo najednou fuk). ()

herr_carter

Kloubouček, klobouček - takovým dechberoucím způsobem zpracovat náročnou novelu od Kinga, to je prostě pecka, ani na chvilku jsem se nenudil, ani na chvilku jsem nezapochyboval nad ničím, čistých 100 % !!!...................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Circumscriptor

Najlepšie Kingove knihy sú podľa mňa bezvýnimky také, ktorých dej sa odohráva v realite totožnej s tou našou a v ktorej sa z ničoho nič vyskytne nejaká astrálno-fyzikálne-monštruózna fantasmagória. A to očividne platí aj na filmovom plátne. 11.22.63 pre mňa bolo obrovským filmovým prekvapením a doposiaľ asi najlepšie sfilmovanou kingovkou. Nuž, podobnou cestou v podobe kratšieho seriálu by sa mohli vydať aj tvorcovia filmu To, ale to by už asi nebolo tak komerčné, čo je veľká škoda ()

preclajsz

První 2 díly absolutní paráda ("You shouldn't be here" kdo viděl tak ví), prostředek se odtrhnul od hlavního tématu a spíš se vázal na vztahy hlavních postav což mě moc neoslovilo, ale to finále to byla velká bomba nemluvě o výborných dialozích s hlubší myšlenkou. Po shlédnutí seriálu mám chuť si přečíst knížku a v budoucnu se k ní určitě dostanu. Kdo má rád Franca a cestování v čase, tak neváhejte. 80% ()

marekkkkkk

Veliký překvapení ! Seriál si udržuje nádhernou atmosféru , King je z toho neuvěřitelně cejtit. Franco hodně potěšil. ()

JamesSi

Je třeba nezabít Kennedyho. Franco, učitel spisovatelování, nalezne nejlepší skříň od té narnijské. Skříň do Kennedyho (nyní s rakovinou). Od jeho žáka se dozvíme, proč je důležité naučit se mít rád Halloween, když už jste dospělý chlap. Od bezďáka se dozvíme, že by to Franco, herec roku, by vůbec neměl být. A o pár minut později se dozvíme, že Franco byl posledních deset let vykrmován 50 let starými burgery. 5/10 ()

bari68

Tento seriál som proste musel vidieť, pretože knižka ma úplne rozsekala. Bol som aj  zvedavý jak si tvorcovia poradia s predlohou a ako z  Kinga znovu nevyužijú jeho potenciál. Musím povedať, že ale toto sa celkom podarilo, aj keď námet bol v niektorých miestach dosti pozmenený. Celkovo spokojnosť, dobové vystihnutie kvalitné a Franco uveriteľný. ()

Hanys_

Knížka mě bavila hodně, tahle minisérie jí sice ostudu nedělá, ale už to tak nějak není ono. Závěrečný díl je ale fakt dost dobrý, i díky němu jsem o té čtvrté silně uvažoval. ()

SpaceOdyseus

Vyborna miniserie, ktera si pohrava s mym oblibenym tematem - cestovani v case a to v uzasnych retro kulisach. Franco je v hlavni roli vynikajici, stejne jako ostatni herci v cele se Sarah Gadon. I kdyz v pulce serie tempo trosku ztraci, celym serialem se vine prijemne mysteriozni atmosfera, ktera sklouzava az do cistokrevneho thrilleru. Co se mi ale libilo snad nejvic, byla prace s postavama. Jake Epping jako stredoskolsky ucitel mimo cas, byl moc hezky vykreslen a opravdu me zajimalo, jak si v minulosti pocne. Tohle proste King umi a povedlo se to prenest i do serialove formy. Sice nevim, jak moc se toto odchyluje od predlohy, kterou jsem necetl. Ale rozhodne to brzy zjistim. ()

Zmrv

Sadie Dunhillová hned v první epizodě prohlásí, že knihy jsou vždycky lepší než filmová adaptace. No, tak tentokrát je to pravda, jen ta adaptace je seriálová. Po třech dílech jsem to musel vzdát. Samo o sobě není 11/22/63 vůbec špatné, ale jako adaptace Kingovy vynikající předlohy to naprosto selhalo a hned po dočtení knihy se na tenhle seriál nejsem schopen dívat. Tak snad až zapomenu podrobnosti knižního děje, tak mu dám druhou šanci. ()

HonzysKISS

Moc pěkný seriál o atentátu na JFK. Nejvíc se musí pochválit přenádherné prostředí šedesátých let. Atmosféru tím plní dokonale. Má to taky moc pěknou dramatickou hudbu. Nechybí ani skvělý tematický písničky. Postavy jsou sympatické a jejich románky mi kupodivu nevadily. V prvních epizodách se objeví dokonce i hororový prvky, to bylo hustý. Ovšem pokud se těšíte na seriál o cestování v čase, tak se bohužel nedočkáte. Nejzajímavější jsou první dvě epizody plus poslední. Jinak je to spíš strašně natahovaný. Jako ono je moc fajn sledovat, jak to tehdy mohlo být, to připravování se, ale to ostatní tam bylo spíš na obtíž. Chyběly mi tu aspoň narážky na budoucnost, zaznamenal jsem tak tři. Ale objevil se aspoň moc pěkný odkaz na Brouky. Jinak celkově toho cestování je bohužel minimálně. Podle mě by bohatě stačil natočit skvělý film než tento seriál. Každopádně, pokud se budete těšit na poslední díl a na tu významnou scénu s Kennedym, tak budete naprosto spokojeni. Krásných 80/100 ()

Dyas

Úžasný seriál s obdivuhodnou atmosférou šedesátých let, která jednoduše vtáhne diváka do všeho dění. Hlavní zápletka tu funguje jen napůl, protože druhou půlku vyplňuje tak trochu druhý život Jake Eppinga. Zaujal mě ten jiný styl špionáže a sci-fi prvky tlačení minulosti, navíc tu nechybí nádherně fungující romantika. Franco to zahrál skvěle a do Sadie jsem se zamiloval. Fajn příběh, který chytí za srdce. ()

SHit4U

Cestování časem, zajímavé téma, velmi dobrý Franco a MacKay a do 7. dílů i velmi dobrý seriál. Škoda toho konce, který mi přišel dost osekaný. Jako kdyby museli dalších cca 5 dílů narvat do 2. Z toho seriálu se dalo vytěžit určitě víc. ()

Tristaver

Shodou okolností jsem nedávno dočetl knižní předlohu, od které se seriál poměrně zásadně liší. Seriál nastavil výrazně svižnější tempo, což mi přijde trochu na škodu - myslím si, že cesta další série, případně aspoň o čtyři, pět epizod více by bylo mnohem lepším řešením. Kromě toho je (pochopitelně) v seriálu méně postav, a ty mají často i významněji pozměněné role (Bill Turcotte, Muž se žlutou kartou). Řemeslně nemám k seriálu absolutně žádné výhrady. Je to opravdu kvalitně natočené televizní dílo, které zaslouží poklonu. Vizuálně naprosto dokonalé, prostředí šedesátých let mne opravdu vtáhl neskutečným způsobem. Vrcholem seriálu je ovšem casting. Třebaže jsem si Jakea představoval jinak, musím říct, že Franco ho zahrál bravurně. Potěšil také Cooper, který Ala taktéž skvěle vystihl. Nejlepšími ovšem byli Sadie, která je stejně kouzelná jako v knize, a Oswald, který byl jednoduše dokonalý. Celkově vzato, na knihu to pochopitelně nemá, a navíc ji to s ohledem na scénář ani dokonale neadaptuje. Bez znalosti předlohy bych ale šel jednoznačně k pěti hvězdám, protože se jedná o velmi kvalitní minisérii. PS: hrozně se mi líbily detailní záběry na některé "celebrity" v závěru na Dealey Plaza - např. Zaprudera, muže s deštníkem či babushka lady. ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)