Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

Eratashi

Já bych minulost neměnila. Cokoliv jsem udělala, bych udělala v danou chvíli znovu. ;-) Vše má svůj účel a svůj dopad v přítomnosti. Chcete změnit přítomnost? Změnte ji teď a tady, aby budoucnost byla o to lepší :-) ()

warrenur

Pomerne naivny serialcek s poslednou poucnou castou, kde nas nazorne poucia o tom, ze sa neoplati zahravat s casom a ludskymi osudmi. Prve casti ma este zaujali. Tie dalsie za polovicou ma uz svojou naivitou a samotnym Jake-om skor otravovali. Nic extra. ()

Mathew234

Silný seriál, ktorý jednoducho pripúta k obrazovke. Úžasní herci, originálny príbeh a prekrásny koniec. Maximálna spokojnosť. ()

vojtaz

První a poslední díl super. Z toho zbytku ale šlo vytěžit více. Postavy se chovají neracionálně, padne nejedna logická facka... nebýt toho, je to super seriál. ()

jasanka

Po neskutecne dlouhe dobe konecne poradny serial. Rozhodne jsem ho nevidela naposledy. Herci (hlavne J. Franco), dej, 60.leta, pribeh, hudba... Dokonale. U posledni epizody jsem bulela jako mala. Musim si precist knihu. ()

ViktorEl

Cestovanie v čase, časové smyčky, to je druh filmu, pre ktoré mám slabosť. Možno aj z toho dôvodu ma tento seriál dostal a to hneď z niekoľkých dôvodov. Originálna dejová linka, v ktorej sa James Franco snaží zachrániť JFK pred atentátom, čo by možno nebolo až také ťažké, keďže presne vie, čo sa stane, kedy sa to stane a kde sa to stane. S čím ale nepočítal, že minulosť nechce byť zmenená, a tak mu do cesty vkladá jednu prekážku za druhou, čo robí z jeho hrdinskej misie mission impossible, čiže misiu, ktorá bude aj vďaka všetkým informáciám nemožná. Dej filmu ma nekompromisne vtiahol do 60 rokov a ja som sa tou dobou kochal celých osem častí. Ak si k tomu pripočítam výborne herecké výkony Franco, Gadon, Duhamel ..., ale pre mňa osobne tomuto filmu kraľoval Daniel Webber ako Lee Harvey Oswald z hľadiska psychológie postavy, gest, chôdze, zahral to proste výborne. Čo sa týka samotných častí niektoré boli na plný počet, niektoré taký priemer a zaslúžene by si film zaslúžil 4*, ale za záver, ktorý vo mne po dlhom dlhom čase vyvoval emócie a aj tá slzička sa v závere objavila na mojej tvári, za to pridávam * naviac. ()

Trešlson

Po pilotu naprostá spokojenost. Knihu jsem nečetl, ale po úvodním díle začínám přemýšlet o tom, jestli rychle nepřečíst a pak koukat... Herci výborní, retroatmosféra je také zvládnuta na jedničku a sem s dalším dílem! UPDATE: Tak jsem knihu nakonec přečetl než jsem se do seriálu pustil a musím říct, že bohužel pro seriál.. Bohužel je to můj první případ, kdy jsem se při adaptaci nedokázal oprostit od originálu.. Má to jediný důvod.. Jake a Sadie jsou jedny z nejlepších postav, se kterými jsem se od Kinga kdy setkal a v seriálu jakákoli změna ubírá právě těmhle dvěma.. je to škoda.. Franco i Gadon jsou dobří. Technicky je to zvládnuté také hodně dobře.. ale musím hořká pachuť, že to šlo přecijenom na prostoru osmi epizod zvládnout lépe zůstává.. Z původních pěti po pilotu snižuji na tři a mrzí mě to.. ()

Ben Nevis

Pilot 70%: Už před čtením knihy jsem si říkala, že Kennedy mě až tak nefascinuje jako průměrného Američana. A že jenom blázen by chtěl měnit něco, co se stalo před padesáti lety a mezitím nedošlo k žádné vážnější katastrofě, které by se dalo záchranou Kennedyho zabránit. Ale budiž, Amíci svého Kennedyho zachránit chtějí a díky Kingovi se o to mohou pokoušet zábavně poučnou formou. Pilot nastartoval něco, co by mohlo být áčkovým seriálem. Ani moc rozvleklý (což kniha místy je), ani moc uspěchaný. Můžeme se v klidu seznámit s postavami a jejich motivacemi. Cestování časem zavání zamotáním se v klasickém schématu časoprostorové (ne)logiky. Nicméně ten seriál (nebo předloha) není o cestování časem, ale o Lee Harvey Oswaldovi. Hodnocení celého seriálu 100%: Seriál si zachoval špičkovou kvalitu hlavně díky tomu, že se tvůrci nesnaží být moc tvůrčí a věří mistrovi Kingovi, že svému vypravěčskému řemeslu rozumí. Rovněž chválím citlivý výběr herců. Hlavně Oswald vypadá děsně uvěřitelně. ()

MikeeTheory

Příjemná "kingovka", která kdyby měla větší spád, mohla by patřit k největším skvostům za poslední léta. Za těch osm dílů se děj posouvá bohužel jen minimálně a nejvíc se toho vlastně děje při pilotu a v úplným závěru. Kingovo originální myšlenky ("minulost nás tlačí zpátky", "motýlí efekt) každopádně dávají seriálu úplně jiný rozměr a díky nim si divák rád počká až na samotné finále. Navíc James Franco odvedl vcelku slušnou práci. ()

P.J.2

Tak zatim zkouknute dva dily a musim rict ze jsem nadsen!! Uvidime jak se to vyvrbi dal.EDIT: Tak hodnoceni nechavam a i slzicka na konci ukapla. Super. ()

Poirotek

Cestovanie časom? ...tak to rozhodne áno! Hneď od prvej časti ma to celého do seba vcuclo. Dostal som presne čo na Stephenovi Kingovi mám rád aj keď minulosť nás tlačí späť. Nikdy nevieme,čí život ovplyvníme alebo kedy alebo ako... ()

anatheman

Tento seriál mě zpočátku nesmírně navnadil, ačkoliv se věnuje tématu, které "nikoho nikdy nenapadlo". Lákavých bylo spousta věcí - nádherná výprava, tajuplná atmosféra a nastínění promyšleného příběhu. Líbilo se mi velice, jak minulost zabraňovala hlavnímu hrdinovi, aby jí mohl pozměnit. Okolo pátého dílu ale můj entuziasmus ochladl a tak jsem zbylé tři díly dokoukal až po snad dvouměsíční pauze (pro zasvěcené tzv. manopauza). I když jsem se dozvěděl, jak celý příběh končí, rozhodl jsem se nakonec k celkovému dokoukání. Výsledkem je, že závěrečné 3 díly jsou neskutečně debilní. Historie a její překážky působí jako nástroje sloužící ke stupidnímu natahování. Koruna této tuposti byla nasazena především v okamžiku, kdy Jake dostal amnézii - zrovna v ten nejlepší možný moment. A i řada dalších událostí působila v závěru velice křečovitě. Ale to zde nehodlám rozebírat. Nicméně musím uznat, že celkové zakončení (tanec) bylo velice uchvancancující, byť domýšlivý slizoun může podotknout, že viděl cosi gerontofilního. Jop... No lépe to celé provedla posádka Červeného trpaslíka. Jsem si jist, že by Lister nakopal Eppinga do kloaky, protože se ani nezeptal Kennedyho na curry. A to s ním prosím dokonce osobně telefonoval. Nestoudné... Shame on you! :-) ()

gumbo

Trochu thrillerové, trochu psycho, trochu krimi a něco romantiky. Ta hlavní linka s Kennedym tam možná ani nemusela být, to ostatní okolo je paradoxně zajímavější. Trochu ve stylu Shakespearových dramat, kde nikdo nemůže mít to co chce a hodně lidí musí zbytečně zemřít. 75% ()

Faila

Předlohu neznám, ale Kingovu tvorbu znám poměrně dobře, takže si troufám tvrdit, že některé aspekty seriálu se dají přiřknout předloze, např. sklon k přehnanosti v závěru. Což bylo asi tak jediné, co mi na tomto seriálu doopravdy vadilo. Režie skvělá, scénář skvělý a obsazení skvělé, ale nejvíce oceňuji zejména "délku" této série, neboť nedocházelo k zbytečnému natahování, které je kolikrát jen na obtíž. Za 8 dílů se stihl odvyprávět velmi zajímavý příběh s velmi zajímavým náhledem na historické události. Za mě nejde o nic převratného, ale tenhle seriál mě moc bavil po celou dobu až do samotného závěru, který mě moc mile překvapil. ()

Torpid

Řemeslník King zase zbouchal 1001-ní ze svých manufakturních výrobků. Hlavní idea - mýtus o Kennedym, který by učinil Ameriku lepší a ještě lepší zemí, je mi xblití. První dva díly drží nad vodou dobří herci - Franco a Cooper a skvělá výprava. Ve třetím díle scénáři dochází dech a já tento seriál odkládám navždy. ()

Killingjoke

Formát seriálových minisérií mi velmi vyhovuje. Člověk ví, že se mu tak dostane trošku delšího "filmu", jenž bude mít ve výsledku většinou uzavřený konec a nemusí tak stále čekat, kdy bude další sezóna. S příběhy Stephena Kinga už to mám trošičku horší, ale to bude tím, že horrory nijak zvlášť nevyhledávám. Asi ale nebude náhodou, že příběhy, které mne od Kinga zaujaly (Mrtvá zóna, Zelená míle nebo Vykoupení z věznice Shawshank) byly posléze všechny zfilmovány a teď se dostalo i na mou oblíbenou knihu, která u nás vyšla pod názvem Dallas 63... Okolnosti atentátu na JFK mě hodně zajímají už od dob, kdy jsem prvně viděl stejnojmenný film Olivera Stonea. Celé to tajemno a konspirační teorie na mě dýchají až magickým dechem. Stephen King tuto událost uchopil tak, jak to umí nejlépe. A tak, středoškolský učitel Jake v podání výtečného Jamese Franka získá poslání, spočívající v průchodu magickými dveřmi, jenž vedou přímo do roku 1960 a systematickou přípravou zabránit atentátu na JFK, které by vedlo k "lepším zítřkům". Od okamžiku, kdy Jake projde dveřmi na vás úžasně zapůsobí atmosféra 60. let, parádní bouráky a roztomile cudné děvčata, která už dneska stěží potkáte. Už jen tím si mě seriál získal, stejně jako jeho knižní předloha. Ale, aby to nebylo jen tak jednoduché (protože pravděpodobný strůjce atentátu je znám od počátku), jsou kladeny do Jakevy cesty nejrůznější překážky a rodící se láska ke krásné Sadie v podání opravdu kouzelné Sarah Gadon. Dokáže Jake uspět ve svém poslání? Jen se podívejte sami... Výborné na příběhu je práce s tzv. "efektem motýlích křídel", můžeme tak sledovat jestli a jak změna minulosti ovlivní budoucnost, či zda-li se minulost, která nechce být změněna, může nějakým způsobem změnit. Myslím, že se tvůrcům podařilo, až na pár mušek, tuto problematiku uchopit opravdu dobře. Tempo příběhu včetně dějových odboček je také dávkováno správně a ani jedna epizoda tak nenudí. No a za zvolený závěr příběhu, jenž měl původně vypadat zcela jinak, jsem velice rád... ()

bif

Vynikající námět. Kazí ho však spousta klišé, nudy a strašně nesympatický Bill. Zklamání roku. ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)