Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

RobLord

Po shlédnutí seriálu 11.22.63 jsem odešel do místní knihovny, ze které jsem odcházel s knihou Dallas 63 v podpaží. Kniha je vždycky lepší než film. Tahle skutečnost v tomto seriálu zazní. V Kingově knižní předloze Dallas 63 je skoro všechno jiné - lepší, promyšlenější, logičtější i tajemnější. Všechno, co mi na seriálu nesedělo (knižní Jake Epping není takový hlupák jako Epping s tváří Jamese Franca), v knize buď vůbec není, nebo se to v ní řeší. Scénář k seriálu měl rozhodně napsat King. ()

Tomo

Atmosféra super, zpracování taky ..ale příběh je tak děravý a nesmyslný, že jsem to prostě nedal. A ne, předlohu neznám. ()

Kissak

Jedna z nejlepších zfilmovaných Kingovek, od začátku až do konce. I závěr mě dostal a to jsem knihu četl dávno před seriálem. ()

Stíba

Sarah Gordon je jako Sadie úchvatná a vztahová linka s Jakem je na seriálu společně s vizulám tím vůbec nejlepším. Hlavní dějová linka u mě ale trochu pokulhává a očekával jsem od ní víc se silnější atmosférou a promyšlenějším příběhem. ()

gazogazo

Jako dvoudílný TV seriál by to bylo akorát. Napětí se tvoří neschopností postav jednat logicky. To je lenost scénáře. ()

emdvojka

Seriál som zhltol v jeden škaredý letný sobotný deň. Musím povedať, že ma pohltil. Pravdou je, že som čakal viac časových skokov, ale to nič nemení na veci, že príbeh a spracovanie je veľmi strhujúce aj keď 3 a 4 diel sa mi zdali slabšie. No potom sa to už naplno rozbehlo a nekončilo to až do záveru. James Franco bol zaujímavý tak isto, ako krása Sarah Gadon neodolateľná. Malo to svoje chyby a hluché miesta, nelogické prvky či nesympatické vyústenia, ale i tak to ma silné zázemie jednej americkej tragédie, áčkoveho herca v hlavnej úlohe, svetoznámeho spisovateľa, ako autora predlohy a technickú stránku, za ktorú sa nemusí nik hanbiť. Nemohlo to teda dopadnúť nejako veľmi zle nedobre, dopadlo to skôr dobre, lepšie a výborne. ()

pumpkinqueen

Na tuhle krátkou sérii jsem narazila zcela náhodou skrze casting a první epizodu jsem pustila, aniž bych si přečetla byť jen kratičkou větu o tom, na co se to vlastně chystám koukat. Byl říjen a ráda koukám na nějaké tematické záležitosti a netušila jsem, že tahle do nich zcela jistě spadá a že se do příběhu zamiluji v první minutě. Že je to podle Kinga mi cvaklo až vzápětí. Z Kingových děl čtu nejraději hororové povídky a k téhle knize bych se dostala jen stěží, pravděpodobně bych ten čas mnohem radši věnovala jiným. V seriálovém zpracování jsem tomu ale neodolala. Nejprve mě nalákal George MacKay, který se mi líbil v jednom filmu a chtěla jsem se o něm přesvědčit ještě někde jinde. Po zjištění, že hlavní roli tu má James Franco, už nebylo o čem přemýšlet. Ti dva tu tvoří neuvěřitelný tým - tedy právě naopak, uvěřitelný! Pak už stačil jen fakt, že se příběh začíná odehrávat v říjnu, během Halloweenské noci roku 1960. Takže tu máme pár skvělých a sympatických herců v hlavní roli; šedesátá léta na nás dýchají ze všech koutů (a nádherná Sarah Gadon je jak vystřižená z retro plakátu!), jako bychom skutečně odcestovali zpátky v čase... a Kingovská tajemná atmosféra, která je cítit ve vzduchu? Co víc si přát? Za mě velká spokojenost. Po zhlédnutí poslední epizody mi dokonce skoro ukápla slza, že se mi po Jakeovi bude skutečně stýskat a že by vlastně vůbec nebylo od věci si Dallas 63 přečíst... ()

tranquill

"Když uděláš něco, co minulost hodně překope, minulost nakope tebe!" Zfilmovat Kingovy předlohy je opravdu těžké. V tomto případě se ale podařilo a mysterióznost a napětí série postupně vzrůstala. Za mne tedy plný počet. "Minulost nejde zastavit!" ()

Hellierer

Tak to mám úspěšně za sebou a musím říct, že za mne naprostá pecka. Franco si vás získá díky jemu typickému charismatu a naprosté kouzelnosti (zním jak zhulenej Rogen! :D ). Scénař kvalitně napsaný a jelikož nemám přečtenou knihu tak nevím jak moc je věrný či nikoliv ale baví vás to a strašně jste zvědavý nakonec (kde typicky po Kingovsku vás čeká zvrat). Kdo si ale uloupil mé srdce nejvíce je Sadie ( Sarah Gadon ). Více kouzelnější a sympatičtější castingovou trefu snad ani udělat nešlo. Každý úsměv, každý pohled vás chytne za srdíčko ( mnohé i někde jinde ) a rozhodně doufám, že se Sarah objeví ještě v nějakým jiným velkým filmu. Sečteno a podtrženo I 95% I ()

ER

Nechybělo hodně a mohl to být úspěch jako Věznice Shawshank. Překvapením (a to příjemným) je herecká poloha J.Franka,který dokázal podat osudové okamžiky seriálu na výbornou. Seriál rozehrává dilemata o změně minulosti a dopadu na budoucnost přes osobitě vystavěný děj, který dává prostor jak dramatickým momentům, tak i romantickým a přitom pořád visí ve vzduchu mysterióznost ala Stephen King. ()

Chester7

Knížku jsem četl a je za 5*. Seriál měl první díly našlápnuto, pak to bohužel upadá, až to nějak celý spadne :( ()

gemi

Velmi slušná adaptace velmi slušné knihy. Předlohy se místy drží doslovně, jinde uhne (něco ubere, něco přidá). L. H. Oswald byl v předloze daleko násilnější a vyšinutější než v seriálu, Marina si s ním užila pořádně peklo. EDIT: říjen 2022, druhé zhlédnutí. Malinko kulhá logika. Pokud můžu cestovat v čase opakovaně a vždy tím vymažu poslední změny, tak proč prostě zkusmo nezastřelit Kennedyho domnělého vraha, zkontrolovat výsledek a případně historii resetovat? No protože pak by nevzniklo toto skvělé dílo! Některé díly jsou slabší, některé vedlejší dějové linky zbytečně akcentované. V posledním dílu je to strašný fičák, aby se to všechno stihlo. Děj z něj měl být roztahán minimálně na tři díly. Celkově je ale vzkaz docela hluboký a dost jasně odpovídá na otázku, jestli by byl dobrý nápad zastřelit Hitlera, kdybychom se mohli vrátit do roku 1938. A Sarah Gadon jako Sadie je naprosto, ale naprosto okouzlující! ()

Martin9

Bezpochyby jeden z nejlepších seriálů vůbec. Především díky předloze Stephana Kinga, podle které tento vyjímečný mysteriozní seriál vznikl. Celkové zpracování cestování v čase a jeho vysvětlení, včetně tzv. butterfly efektu a to jak se minulost brání je skvělé. Atmosféra je zpracovaná dokonale, člověk se opravdu vtáhne do 60.let a napomáhá tomu i soundtrack. James Franco, Sarah Godon, George MacKay a i další herecké obsazení je výborné. Jenom škoda, že to nebylo delší... 98% ()

Jazz06

Seriál mě dost bavil skoro celou dobu, ale závěr mi to úplně zkazil. Spousta věcí zůstane nevysvětlená a když už něco scénáristé vysvětlí, tak zvolí tu nejlínější cestu. Navíc není vůbec zřetelná motivace postav. Není vůbec jasné, proč se najednou ve druhém díle otec rozhodne zabít svoji rodinu, proč vlastně se Oswald nakonec rozhodl zabít Kennedyho, ale hlavně není zřejmé, co vlastně přimělo Jaka jít do minulosti, nemluvě o tom, že se na konci rozhodne už do minulosti nevrátit jen proto, že mu to řekl kouzelnej bezďák. Je to dobře natočené a některé části mě fakt bavili. Zvlášť příběhová linka se Sadie byla nakonec mnohem zajímavější než celá zápletka okolo Oswalda. ()

holub109

Tak tento seriál mě naprosto dostal. Má famózní obsazení, zajímavý příběh a výborný look. Díky všemu tomu to na mě působilo jako jeden dlouhý film. Seriál snad ani nemá šanci vás nudit, protože se pořád něco děje. Celá hlavní myšlenka o "portálu", díky kterému se dokážete přenést do roku 1960, mě moc zaujala. Postupné odkrývání toho, kdo atentát na Kennedyho spáchal, bylo naprostá lahůdka. Možná ještě o trošku víc mě bavila linka se Sadie. Konec byl moc dojemný. Po shlédnutí celé série začínám uvažovat o přečtení knihy. Dokonalá minisérie. 1. série - 100% ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)