Dallas 63

Mysteriózní / Thriller
USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano (více)

Epizody(8)

Kdybyste měli možnost změnit minulost, udělali byste to? Středoškolský učitel angličtiny z Maine Jake Epping se po rozvodu sejde se svou bývalou ženou ještě naposledy v kavárně, aby podepsal potřebné listiny. Když jej při tom pozoruje majitel kavárny a jeho přítel Al Templeton, rozhodne se Jakeovi prozradit své tajemství, které nikdo jiný nezná. V kavárně jej pošle do temné komory a rázem se propadne do roku 1960. O tom, že se nejedná o výplod fantazie Jakea rychle přesvědčí tím, že mu předvede, že vše, co udělá v minulosti, se po jeho návratu projeví v současnosti. Al měl díky této komoře jediný celoživotní sen, zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963. Když viděl Jakea se svou bývalou ženou, uvěřil, že on je tím správným, kdo by to mohl dokázat. Jemu již síly nestačily, proto se v ten okamžik vydal na svou poslední cestu komorou, aby pro svého nástupce vše připravil, a než byl Jake v kavárně hotov, byl Al zpět. Jake se nejprve zdráhá, po dlouhém váhání však nakonec svolí a vydá se do roku 1960. Zde však zjišťuje, že minulost se nenechá jen tak lehce změnit a hodlá se bránit... Seriál z roku 2016 kombinující špionážní tématiku s cestováním v čase byl natočený podle bestselleru Stephena Kinga z roku 2011. Ústřední roli nenápadného učitele, který se rozhodl rozklíčovat okolnosti, a nakonec i zabránit atentátu na J. F. Kennedyho, ztvárnil James Franco, který byl zároveň i producentem seriálu. V dalších rolích se představili i Chris Cooper, Sarah Gadonová, Lucy Fryová, George MacKay nebo Daniel Webber. Stephen King nesl v hlavě nápad na napsání knihy již od roku 1971, ještě před vydáním svého prvního díla. Pro účely knihy procházel spolu se svým dlouholetým přítelem a poradcem Russem Dorrem mnoho archivních materiálů ohledně samotného atentátu i tehdejší doby, aby naplnil svou vizi o věrohodném vylíčení událostí, které jsou stále předmětem nevysvětlitelných narativů i nejrůznějších konspirací. (Česká televize)

VaHo

Tohle není jeden z těch mála případů, kdy je film/seriál lepší než kniha. Ze začátku jede všechno podle předlohy, a čtenář ve mně si liboval. Postupem času se začalo objevovat stále více a více změn, z kterých jsem nebyl šťastný, neboť mi připadaly nesmyslné a hloupé. Příkladem je jedna konkrétní postava, která dostala opravdu hodně prostoru nad rámec předlohy. V závěru se ovšem ukázalo, že tam byla jen proto, aby se měl Jake s kým bavit, a aby seriál mohl být natáhnutý asi o dva díly. Jinak neměla pro závěr žádný význam. Kromě toho jsem ale více méně spokojený. Atmosféra je výborná, Franco baví, Sadie je půvabná, jak má být a vše bez nějakých větších zádrhelů dospěje až do uspokojivého konce. Solidně natočená kingovka, která patří k tomu lepšímu, co podle Kinga natočeno bylo. Kniha je ale kniha. Apropo, mrzí mě, že vynechali Derry… ()

Lamprea

No, první dva díly to rozehráli docela dobře, solidní tempo, solidní zápletka, výborný J. Franco - který jediný, jako pozitivum přetrvává až do konce série - bohužel, to od nějakého toho třetího dílu začne zabředávat do čím dál většího kýče, až do něj s posledním dílem zabředne úplně. Škoda. ()

FilMiki

King je king autor a adaptace jeho knih stojí za prd. Samozřejmě na pár dokonalých vyjímek. Což toto není. Ne vážně, čtěte lidé! Na tohle se nedá oproti knizce koukat. ()

ivan_drago

Převedení jedné z nejpovedenějších knih Skinga na placato.... je to sice trošku vykuchané a návrat do post apo nepůsobí tak šokujícně jako v knize, nicméně Franco je výborný, to jak do minulosti nezapadá se mu taky povedlo ztvárnit... Lehce do ztracena vyznívá postava Sadie, která tedy v knize splňuje mnohem větší funkci než jako doprovod... a teď mi omluvte, musím si vrátit kolíček na správné místo... ()

hajdano

Knížka je knížka, ale tohle se povedlo, i když je to trochu oholený, ale jinak by se to do osmi dílů nevešlo. Doufám, že to nepokazej natáčením další řady. ()

JimmyII

První půlka seriálů je bezchybná, ve druhé začne leccos skřípat, ve scénáři i logice. Ale pořád je to strhující, ve vysokém tempu a vizuálně vymazlené. Jedna z lepších adaptací Kinga. ()

koxin

Úžasný seriál. Konec ve mně zanechává spoustu otázek, což je mi nepohodlné, a možná bych ho i rád viděl jiný. To však tvůrci seriálu změnit nemohli. Brilantní Franco. ()

noriaki

Jestli se k tomuhle seriálu někdy dostanete, tak se pokuste, aby mezi puštěním prvního dílu a vypnutím posledního uplynulo co nejméně času. Atmosféra je na začátku parádní, ale kulminuje zhruba ve třetí epizodě a poté následuje pozvolný a nezadržitelný sestup. S napětím je to podobné. Tahounem tak zůstává zápletka, která i díky rozvíjení několika vedlejších linií působí natahovaně a rozbředle. Jediný opravdu výborný nápad, tedy pohled na realitu s imunitním systémem bránícím změně "minulosti", podobně jako bílé krvinky brání tělo před cizími strukturami, je využitý jen sporadicky. Á propos, pokud by takhle svět fungoval, tak by to znamenalo, že je předurčen a je si vědom toho, že se něco snaží tuto předurčenost nabourat. Musel by totiž poznat, kam směřuje a kam by směřovat měl. Děsivá myšlenka, která v ději ovšem nikdy nezazní. ()

venison

Tenhle seriál je na rozdíl od seriálu z pera mistra Kinga „Pod kupolí“ úplně jiný level. Trošku jsem se zpracování obávala, ale nebylo proč. „11.22.63“ má hlavu a patu a postavy se mnoho od původního zpracování neodchylují. James Franco byl asi nejlepší možná volba. Jako milovník éry šedesátých let jsem si každý díl plnými doušky vychutnávala – ta auta, to oblečení, ty účesy, ta hudba, ten čistší svět – prostě pecka.. Příběh mě bavil už v knize, takže není o čem polemizovat. Z pozice fandy dávám plný počet :-D ()

hanagi

Je to jen má chyba. Očekávala jsem mysteriózní konspirační thriller a dostala romantické drama, které se mohlo odehrávat v podstatě kdykoliv v minulosti. ()

hroubek

11.22.63. si mě získalo svojí zápletkou a taky parádním hereckým obsazením. Co se týče samotného seriálu, tak ten šlape velmi dobře. Po technické stránce je všechno ok. Parádní retro atmosféra, která je využitá na maximum, oblečení, písně, auta, a všechno co vidíme. Navíc je příběh sám osobě dost zajímavý, takže se nelze moc nudit. Tvůrci pečlivě budují napětí a přichází se zajímavými zvraty a taky podzápletky. Dále tvůrci pěkně klamou tělem, protože jde o mnohem více, než o zabránění atentátu na JFK. James Franco je ve své roli velmi dobrý, a fakt se mi líbilo jakým způsobem svojí postavu ztvárňuje na začátku příběhu, v půlce a hlavně na konci. Franco tahle role velmi sedla. Sarah Gadon je velmi krásná a ve své roli je parádní, že je těžké si jí neoblíbit. George MacKay nebyl špatný a svoje si rozhodně odehrál. Kdo mě naopak zklamal byl Daniel Webber jehož výkon se mě moc nelíbil. Naopak hodně moc se mi líbil výkon Chrise Coopera, který si krade všechny scény pro sebe a je výborný v každém momentě. V seriálu je několik výborných momentů, které udávají tempo celé epizodě, spoustu narážek, odkazu a hlavně zápletka, která dokáže překvapovat. Jediné co mě mrzelo, že tvůrci museli poslední dvě epizody trochu uspěchat, aby mohli dovyprávět svůj příběh. 11.22.63. je zajímavý seriál, který se povedl a já ho mohu jen doporučit. ()

Mishqo

85-90% ... Knihu som zatiaľ nečítal, no seriál to bol veľmi slušný, napínavý a zaujímavý. Možno od posledných dvoch epizód som čakal viac, ale inak super. Aj hudobne, aj herecky, vizuálne či scenáristicky. ()

Yoda sama

Uchádzajúca miniséria podľa uchádzajúcej Kingovky. Rozumiem, že je to kvôli vzťahom a emočnému dojazdu dlhšie, než to potrebuje byť (ideálnych 5 dielov), no bohužiaľ to občas stratí tempo. Ale je to dobre natočené, príbeh, akokoľvek pritiahnutý za vlasy, pobaví a herci sú presní. Takto je potreba robiť tie 600+ stránkové Kingovky. ()

vyfuk

Tento seriál byl sám o sobě speciální tím, že jsem se o něm dozvěděl asi dva týdny před premiérou a to holou náhodou a v celku se mi zalíbil námět a příběh. Nějak je to ironie... byla to náhoda a tento seriál o tom v podstatě je. Seriál je pro mne hodně zvláštní záležitostí. Nebyl snad ani jeden jediný díl, který by se mi nelíbil a natož, že se jedná o počin od menší stanice, tak byl kvalit vysoko rozpočtového počinu. Tohle je něco, co mi vstoupilo do života a asi dlouho v něm zůstane, protože postavy byly dokonalé k zalíbení a jejich příběh se úžasně prožíval. Finále je obrovsky dojemné a hudebně podkreslené jako kdyby ho měl na starost pan Zimmer. jedno z největších překvapení roku 2016 a asi i zároveň jeden z nejlepších seriálů jaký jsem kdy viděl. ()

Jaro.Krafcik

Tento seriál je pecka, taký oddych od netflixu a hbo max. Toto tu chýbalo parádne sci-fi. Knižnú predlohu Kinga som však nečítal. Škoda fakt len tých osem epizód. Mohlo mať viac. Ale happy ending nechýbal a seriál sa uzatvoril perfektne. 4* ()

Masrii

Tak mě to donutilo přečíst si Kingovu předlohu, ačkoliv jsem byl v knihovně poměrně překvapen její tloušťkou. Po začátku čtení už mi to bylo jasné, že seriál je takový výcuc hlavních věcí, co se udály a ačkoliv si tvůrci příběh značně přizpůsobili (v knize se cestovalo až do roku 58, naopak tam nehrál prakticky žádnou roli Bill), tak musím uznat, že to ve mě zanechalo hlubokou stopu. Velkolepý a dojemný závěr už byl v obou případech velmi podobný. Ale co se tedy týče seriálu samotného, který tady hodnotím, tak souhlasím s některými názory co jsem četl - začátek byl sice skvělý, ale neměl jsem po něm pocit, že plně chápu všechno co se děje a jak to funguje. A tak stejně i to, že díly mezi začátkem a koncem měly trochu pomalejší spád. Zbytek mi naprosto vyhovoval, atmosféra začátku 60. let navozena skvěle, James Franco byl pro tuto roli zrozen a nádherná Sadie (Sarah Gadon) byla třešničkou na dortu. 95% ()

P1tr

Zajímavá a bohatá premisa je na ploše osmi dílů poctivě rozpracována a rozehrává se vtahující příběh, který zaujme nejen titulní premisou zabránení atentátu na Kennedyho, ale dokáže také udržet divákovu pozornost osobnějšími vedlejšími liniemi. Postavy jsou totiž dobře vykresleny a díky tomu nebudete jejich osobní příběhy brát jako nucené rozptýlení od hlavního příběhu, ale budete je brát jako zajímavý doplněk a obzvláště u romantické části budete držet palce. Cestování v čase zde má pevná a jasně pochopitelná pravidla, kterými se děj drží a nesnaží se diváka ničím zbytečně mást, ani podvádět, karty jsou jasně na stole. Průběh příběhu i jeho vyvrcholení jsou kvalitní a uspokojivé, ale přesto jsem se nedokázal po dokoukání zbavit dojmu, že to chtělo ještě něco navíc, možná větší hrátky s časem, více šokujících momentů, ale ani takhle si nemohu stěžovat, neboť se nám dostalo kvalitního, uzavřeného příběhu, který se nebude zbytečně natahovat, což je v dnešní seriálové kultuře vzácnost. ()

Danikaa

Seriál si po celý čas udržal čarovnú atmosféru 60-tych rokov. Autá, kulisy, kostýmy, účesy, makeupy, všetko bolo pohodové, krásne farebné, až nereálne. Cestovania v čase mohlo byť viac. Krásna Sarah Gadon a rozvážny James Franco tvorili spolu dokonalý pár. Koniec som očakávala trochu iný, ale v konečnom dôsledku sa mi páčil. Mne by tam vlastne to úsilie zabrániť Kenedyho smrti ani nechýbalo. ()

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)