Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

Jorge-Z

Opravdu to bylo moc dlouhé, hodně dlouhé. Já osobně moc velkolepé eposy nemusím, a i když Peter O'Toole byl famózní, tak jsem se neubránil pocitu, že je film až přespříliš nudný. ()

ekomo

Životní role Petera O'Toola a také skvělí Anthony Quinn a Omar Sharif v mistrném zpracování zajímavého námětu, sjednocení arabských kmenů proti Osmanské říši za první světové války, vedené neobyčejnou osobností Thomase Edwarda Lawrence. Za zmínku stojí i krásná hudba a nádherné pouštní scenérie. ()

Movie Gourmet

Tak tomuhle říkám teprv VELKOFILM, který je ale s citem režírovaný, má dobře napsaný scénář, dobrou kameru a Peter(a) O'Toole(a), Alec(a) Guinness(e) a další. Prostě zlatý fond světové kinematografie. Verdikt: 5* a 85 %. ()

geimz

Nádherný snímok, ktorý je veľkolepý nielen na svoju dobu. A všetka česť režisérovi, že ma na poli štyroch hodín nezačal ani v jednom momente nudiť. ()

bobstock

Exhibicionistu Lawrence je povinnost alespoň jednou v životě vidět. V mnohých filmech často citován, tak ať máte doplněné vzdělání. Pochválím citlivé podání proměny osobnosti v roli Petera O'Toola a mnoho velkovýpravných scén. Žádné náhražky vše krásně poctivé. Jediné, co nemůžu odpustit je opravdu vražedná stopáž pro diváky, kteří to chtějí dát na jeden zátah. Jak se říká ´´je to krásný, ale trvá to dlouho.´´ :) 85% ()

zelvicka.

Film pro náročného diváka. Film, ze kterého vás bude bolet zadek jako po 4 hodinách strávených v sedle velblouda. Film, u kterého si rozvrhnete picí přestávky. Film, který vám přiblíží přechod pouště, která vypadá, že se přejít nedá. ()

Mikino00

Po filmařské stránce naprostá špička. Velkofilm všech velkofilmů. Neskutečná výprava a rozmáchlé davové scény jsou jen doplňkem velkého příběhu o proměně jednoho člověka a jednoho povstání. Je až zarážejí, jak jsou jednotlivé záběry dokonalé, promyšlené a mají kompozice, které jsou doslova uměleckým dílem. I dějově film i při opakovaných shlédnutích nezklamává, což je také zásluhou velice šťastného výběru herců hlavních i vedlejších rolí. ()

kuboj

Na Lawrencovi z Arábie je nakonec nejlepší objevení pouště jako filmovýho topu a práce s ním. Kontrasty prázdných ploch různých barev pouště i nebe ukazujou, že v poušti není zřejmý, kde je nahoře a kde dole - není to místo jednoduchých protikladů, binárních opozic. Nikdo tak není jednoznačně pozitivní ani jednoznačně negativní postava, Lawrence je sympaticky queer a vůbec ne macho. Lawrence přijde a působí našemu evropskýmu vkusu sympatičtěji než arabský postavy. Lawrence se proměnuje rychle, ostatní postavy pomalu a nakonec Lawrence odchází a nám není vůbec jasný, co si o něm máme myslet - a arabský postavy působí mnohem principiálněji a autentičtěji (na začátku je to Lawrence, kdo má principy a kdo dělá věci podle sebe a ne podle klanových zvyků). Na formální úrovni podobná práce s napětím masových scén (jsou skvělý) a scén, kdy dochází ke skutečným setkáním - a deset minut přichází jeden člověk k osamoceným poutníkem (jsou ještě lepší)! A bez Lawrence by určitě Star Wars a Tatooine vypadali úplně jinak! ()

Emzet

Spielbergův jednoslovný popis - "a miracle", mluví za vše. Moje Top Ten. P.S. - Akademie by opět zasloužila zapleštit - O'Tooleovi vyfoukl Oscara PECK? ()

Pawlisman

Velký film. Skvělý kinematografický počin, jenž by se dle mého názoru se stejnými kvalitami dnes již nepovedl. Vyvážení externích akcí, skvělých dialogů, filozofična i epiky. Především pouštní scény jsou skutečně i na dnešní dobu prvotřídní. Navíc celý film vyznívá velice autenticky a působí čistě a nefalšovaně. 9/10 ()

Atheas

Sedm oscaru??? A za co jako ? No nevím, jestli tento příběh je až na tolik dobrý, že si zaslouží to co zde má. ()

Furmi

3 hodiny a 45 minút. Príšerne rozťahaný veľkofilm natočený unikátnou kamerou (vraj prvý aj posledný film ktorý ňou bol natočený) s veľkoscnénami ktoré na dobu vzniku dodnes dokážu vyrážať dych. Avšak mimo pekných scén, dobrej réžie je film z 80% jedna veľká nuda. Neprišiel mi byť ani hlavný hrdina nejako zaujímavý a jeho pohnútky boli v celom filme nevysvetlené a veľa krát nelogické. ()

Muel

| Horizon Pictures | Vizuálne orgastické a výpravne dychberúce, ale zas obsahovo uspávajúce a dramaturgicky priemerné. Tak by som opísal epos menom Lawrence of Arabia, klasika, ktorá navždy zmenila kinematografiu ako takú a klasika, ktorá ma minula obrovitánskym oblúkom. Peter O'Toole je ako Lawrence výborný a na protagonistu správne ľudský, fandíte mu, ale načo je to dobré, keď ma to už po cca 2,5 hodinách takmer prestalo baviť. Dám si to niekedy znova a docením to viac, pre tentokrát je to ale pre mňa dielo, ktoré rešpektujem, ale pri jeho sledovaní som sa skôr tešil na písanie recenzie. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Curunír

Lawrence z Arábie je filmová dokonalost sama. David Lean natočil film bez použití jakýchkoliv digitálních triků, a přesto zastiňuje všechny starší i novější filmová díla podobného ražení. Nezapomenutelné záběry pouštních scenérií, které jsou jedním slovem nádherné, tančící Peter O´Toole na střeše vlaku, dobytí Akaby, masakr tureckých vojáků,scéna na četnické stanici- to jsou momenty a mohl bych jmenovat další, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti a neopustí ji. A k tomu ty herecké výkony- Peter O´Toole je jako Lawrence nádhernou i děsivou postavou zároveň a výkony Omara Sharifa, Anthony Quinna a Aleca Guinnessa jsou mu naprostu vyrovnané. Zkrátka filmový klenot. ()

mirliflore

Politika, válka, šílenství a neúprosný žár pouště namíchané v přesném poměru Davidem Leanem - to je Lawrence z Arábie. Už to samotné by mohlo stačit k plnému hodnocení, a to ještě musíme připočítat dokonalou formu - zmíním jen výbornou hudbu (což navíc beru v kontextu té doby, kdy byla většina soudtracků dost nevýrazná a nezapamatovatelná - aspoń pro mě) a herecké výkony. Peter O'Toole je samozřejmě skvělý, ale nejvíc mě zaujal Anthony Quinn a Alec Quiness. A dále - ta monumentálnost! Většina velkofilmů vypadá v porovnání s tímto veledílem jako komorní dramata. Jeden z mála filmů, který bych označil jako geniální. A když říkám geniální nemyslím jen om hodně hodně dobrý, ale opravdu geniální se vším všudy. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)