Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

lake-lake

Jakou barvu má medvěd, který se prochází pod okny domu, která jsou všechna otočena na jih? Samozřejmě že hnědou. Jak prosté, milý Watsone :) ()

Hawaj

Příliš vychvalovaná fantasmagorie s příliš americkým pojetím a hlavně úplně mimo výpravou. A ty prej na svou dobu geniální triky? Kam se hrabou na Terryho Gilliamse. ()

SAINTS

Slušny film ktory neurazi a aj uvodna tajomnoa scena diivaka donuti sledovat čo bude dalej.Dobre boli obsadene aj deti v hlavnych ulohach.Skoda že druha polovica bola o čosi horšia ako prva až na finale.70% ()

tatopulos

Proč se už netočí taková bláznivá dobrodružství, na která by se dalo dívat ? Trocha dětinství, pohádkovosti a důvtipu aneb co dokáže fantazie. ()

Pitryx

Krásný návrat o čtyřicet let dozadu, kino v Třinci, natřískáno. Při mé soukromé anketě dost lidí řeklo, že by na Sherloka asi nešlo. Totiž, kdyby naši překladatelé název jen přeložili správně jako „Mladý Sherlock Holmes“, tak by film názvem prostě nezaujal, kdežto „Pyramida hrůzy“ byl tahák. Takže snad alespoň jednou za milion let udělali ti naši překladatelé názvů krok správným směrem.   K mému hodnocení samozřejmě přičítám dvacítku, za to, jak mne to tehdy bralo, že jsem na to šel vícekrát. Dnes už vidím slabší efekty a dost kecání. Ale přesto dávám osmdesát. Nevím proč, ale postava Watsona mně štvala, tedy ne ona ale její představitel. ()

Blazkowicz

Nudné od začátku do konce, takže mě to vůbec nebavilo. Pro mě to teda nebylo ničím zajímavé, narozdíl od zdejších komentářů a celkově je to spíš pro mladší publikum. Sherlocka nevyhledávám a šel jsem spíš po názvu, který je tu zase nepřesný a klamavý. 2* ()

subic

Já už jsem to kdysi viděl, ale stopu to nenechalo téměř žádnou. Furt nic, furt nic, takový film spíš pro děcka a pak najednou ke konci scéna jak z Indiana Jonese. Celkem zábavné jsou haluze Watsona s dortíky. ()

ostravak30

Už jsem viděl několik filmů od Baryho Levinsona a opravdu platí, že každý je trochu jiný. Koule je sci-fi, Pokoření je drama stárnoucího herce, Skandální odhalení zase lehce erotický thriller a nejslavnější Rain Man drama s vysokým sociálním a emotivním podtónem. A Pyramida hrůzy se opět odlišuje. Totiž vidět mladého Sherlocka Holmese stejně jako Watsona, je opravdu zajímavé. A pohříchu se jedná o výjimečný film, neboť mladý slavný detektiv do té doby znázorněn nebyl. Když vidíme staršího distingovaného, zásadového pána, tak člověka napadne, jaký to byl asi mladík? A film je docela zajímavý. A že se na něm podílel Chris Columbus je docela zajímavé. Mladý doktor Watson mi totiž hodně připadal jako Nevill z Harryho Pottera. I celková atmosféra. Ovšem pyramida v Londýně a tajná sekta, to je téma pro S. H. Snímek má spád a dočkáme se i velmi zajímavých vizuálních efektů a animačních technologií, ty opravdu zaujmou. ()

PlayEasy

Filmů o Sherlocku Holmesovi vznikly stovky, od Sherlocka v kolíbce až po Sherlocka na Měsíci :) Jen hrstka z nich ovšem opravdu stojí za zmínku, nicméně tady Holmes Jr. do té hrstky rozhodně patří. Navzdory poměrně banální zápletce a padouchovi odhadnutelnému po 20 minutách (co taky čekat od filmu pro děti?) se jedná o atmosférickou a zábavnou oddychovku pro malé i velké. P.S. Už to asi napsalo hodně lidí před námi, ale ta podobnost s Harrym Potterem je neuvěřitelná! 75% ()

hwnd

Příjemné překvapení. Snad až na tu občasnou podobnost s Chrámem zkázy. No koneckonců, proč dobrej nápad nepoužít vícekrát žejo. ()

honzic

V dětství u mne velmi oblíbený dobrodružně mystický film, který mne donutil neodtrhnout oči od obrazovky. Dnes už ho vidím jinak, ale jako legendu hodnotím stále dobře. Hodnocení: 75 % ()

krivkin

škoda že jsem to neviděl když mi bylo tak o polovinu míň než teď - asi bych byl unešen :-) ale film má nápad, vtip a především atmosféru ()

kacir

Tento film som videl dnes, ale aj tak dám štyri *. Ak by som to videl v časoch, keď som sa skoro každý deň pozeral na Goonies bolo by to za päť. A rodičia môžu byť šťastní, že som to objavil až teraz..inak by si to asi hodili :D V tom, že tu každý mladého Watsona prirovnáva k Harrymu Potterovi sa prikláňam aj ja. Tiež, keď som ho uvidel prvý raz, povedal som si..Ty kokso čo tu robí Harry? ()

harycek

Pěkné , ale až teď jsem si všiml , že na začátku filmu když Watson přijde do ubikace studentů tak Sherlock Holmes zkouší hrát na housle skladbu od Antonína Dvořáka!!!! ()

wopi

Nezdá se mi, že občasný pocit scény z Indiana Jonese či Harryho Pottera byla jen sugesce kvůli jménům v titulcích. Myslím, že tady je vidět, jak tyhle dvě věci kdysi uzrávaly. ()

koza3

Pyramida hrůzy zní, že to bude horror. V osm večer na primě? No to asi ne. Originální název už více napovídá, že se podíváme na poďobaná léta Holmese a Watsona. Začalo to docela psychedelicky, kdy nějaký papaláš dostane po krku šipkou s nějakým vyboostovaným LSD, které vás dožene k šílenství nebo sebevraždě. Ty animované sekvence mi trošku připomněly brilantní Evil Dead. Jinak se jedná o průměrnou detektivku, kde Holmes svůj první případ vyřeší a první polibek od ošklivého káčátka obdrží. Vedlejší postavy jsou nezajímavé, kulisy londýnské školy jsou super, vychází mi z toho průměrný snímek u kterého můžete na chvilku usnout. ()

pafka

Mela to byt detektivka? Nebo akcni film? Nebo dobrodruzny film? Bohuzel, od kazdeho neco, ale dohromady nevyladeny snimek, kdy tvurci ne a ne se rozhodnout, co to vlastne ma byt. A tak vidite slabou detektivku, slaby akcni film a mozna trosku lepsi dobrodruzny film. Ani v TV se nepodarilo mizerii schovat a tak hodnotim jako slabe tri hvezdy za snahu v prvni pulce. Druha byla skutecne jasne becko. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)