Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

JerryPilsen

Dávám 4* z nostalgie.Jako dítě jsem se v kině víc nebál.Při dnešním zhlédnutí už slabší,hlavně závěr je z dnešního hlediska směšný. ()

machopoltar

mlady tinegers holmes v pyraminde hrozy sa zastaral do vysokej hry dospelych,,,tak neak som to vnimal ako sopliak vo svojej dobe, ked som s jednym nadychom sledoval akukolvek jednu cast sherlocka holmesa ktoru nam komunisti pustili na stv-ckach,,,,,,,ked som tento diel s mladym sherlockom dopozeral mesiac som bludil neustalim myslenim na tento film,,,,,bola to zmes uplne toho najlepsieho,najtajomnejsieho co som mohol v danej dobe vidiet,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,dostal som sa k tomu po obr case znova a spomenul na stare casy,,jasne ze v dnesnej konkurencii filmov je to len obycajne,,,ze dnesny mladik vo veku ked som to videl ja by pri tom mozno neobsedel,,,no pre mna je to aj po case jedna paradna zalezitost,,,,kvalitna vec,, ()

Jirkacek

Snímek Pyramida hrůzy jsem v dobách komunismu viděl v kině a do dneška si pamatuji, že jsem byl po rozsvícení v sále nadšen. Ovšem vhledem k tomu, co se vyskytovalo v té době na TV obrazovkách nebo v kinech se nebylo až tak čemu divit, což ovšem nijak nesnižuje jisté klady tohoto amerického filmu z roku 1985 z produkce Stevena Spielberga. Dlouhá léta jsem jej pak neviděl, jakoby se po něm slehla zem, až jsem na něj jednou viděl upoutávku a tak jsem se s chutí posadil k TV a podíval se na něj podruhé. A znovu se mi děj líbil a to přestože v něm nehrál žádný známý herec. Uběhlo asi pět let a kvůli objektivnímu hodnocení a kvalitnímu komentáři jsem se doma na něj podíval ještě potřetí. A vůbec jsem nelitoval dalších 109 minut, které jsem s oběma hlavními hrdiny strávil. Jedním z nich byl mladý Sherlock Holmes a druhým pochopitelně jeho nejlepší přítel John Watson, kteří oba teprve studovali na střední škole. Právě v Londýně se potkali poprvé a hned se z nich stali nerozluční přátelé na celý život. Ač mladí dospívající chlapci, museli kromě studia řešit strašlivou záhadu halucinogenního jedu. Právě při blouznění zasažených lidí po zásahu otrávenou šipkou od osoby v kapuci se na svou dobu objevily ve filmu celkem zajímavé efekty, když lidé blouznili. Tato scéna se ve filmu objevila několikrát a jednou z nich jsme i začali. Nebyl by to Holmes, aby si nespojil podivná úmrtí vypadajících jako sebevraždy se zmizením několika mladých dívek. Jeho pátrání bylo hodně napínavé a vlastně netrvalo ani dlouho, než se mu podařilo najít fanatickou sektu sídlící ve špinavé čtvrti velkoměsta, kde si ti šílenci postavili doupě tvaru dřevěné pyramidy, kde konali své temné vražedné rituály ve stylu Indiana Jonese a chrámu zkázy. Kdo byl vůdcem sekty mu trvalo zjistit o něco déle a výsledek vám pochopitelně neprozradím. Musím přiznat, že více než hledání tajemného egyptského kultu mne bavila scéna ve škole, při které musel za hodinu najít schválně ukrytou trofej. Další plusové body měl film u mne za to, že se jeho tvůrcům podařilo dokonale vytvořit kulisy Londýna na konci 19. století, což je období, které mám nejraději. Dobrý tah filmaři udělali na konci snímku, když nám tak nějak mimochodem ukázali, jak Holmes přišel k lulce a slavné čepici a proč se stal zahořklým samotářem, co se týče dívek a žen. Bylo jen málo míst, kde by film ukázal svoje slabiny a tak si Pyramida hrůzy u mne vysloužila pět pyramidových hvězdiček *****. Jen k čertu nechápu, proč ústřední půjčovna filmů nepřeložila název filmu doslova a jak přišla zrovna k pyramidě hrůzy...? ()

Zuzi.Bell

Tak tohle můžu. Od začátku do konce napětí. Děj, který Vás vtáhne a získá. Atmosféra krásného Londýna(studenti Gentlemani) plus tajuplný Egypt. Sem tam něco uhodnete dopředu, ale ani to nenaštve. Celé je to v humorném duchu, tudíž ani smrt není tak smutná. Příjemný zážitek. ()

zuzam

Naprosto úžasný film pro mládež i dospělé, byla jsem z něj nadšená v mládí a i teď po mnoha letech neztratil téměř nic ze svého kouzla. Dobrodružné napínavé, úchvatná výprava a atmosféra staré Anglie. Zrození detektiva Sherlocka Holmese a věrného přátelství s doktorem Watsonem. ()

DiableBlanc

Viděl jsem po x letech ...pořád mi příběh přijde nápaditý a vtipný - nečekané zvraty a relativně sympatické postavy, i když Sherlock ze začátku silně arogantní ()

dati odpad!

čisté utrpenie.. škaredý holmes, večne ufňukaný watson a veľakrát nevysvetlené myslenie toho akože detektíva..   okrem krásnej výpravy a kostýmov nie je na čo pozerať.. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)