Mladý Sherlock Holmes

• Československo Pyramida hrůzy (více)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

baribal

Když vidím vysoké hodnocení ostatních uživatelů, získávám dojem, že bych měl to své nějak vysvětlit. Název Pyramida hrůzy je dosti nepřesný, oficiální název Mladý Sherlock Holmes by mi toho sdělil mnohem víc, co hodlám sledovat. Předpokládal bych, že i když se nejedná film podle oficiálních příběhů od AC Doylea, tak budou zachovány jisté charakteristiky této postavy. Nastínit povahu tím, že Sherlock odhalí trofej a vyřeší pár triviálních záhad a otírá si podrážky o watsona.. to není Holmes. Na druhou stranu, se příběhové nejedná o špatný film, ale můj názor je, že pojmenovat postavy SH a JW je prostě špatně, vzhledem k jejich chování ve filmu.. ()

Krt.Ek

Skutečně tenhle film - asi hlavně díky Chrisi Columbusovi - tak trochu vypadá jako Harry Potter a Kámen mudrců. Buď jako buď, jako milovník apokryfů (a nevinných "mystifikací") jsem si Pyramidu hrůzy opravdu užil, a kdoví, třeba byl Sherlock Holmes vpravdě tím přítelem, kterého si Dr. (tehdy zdaleka ani ne aspirant) Watson udělal po cestě za vlastní sebedůvěrou (spoilerodně přeloženo: zmařením plánu zlověstné egyptské sektě). 75 % ()

kobejn

Škoda, že k tomu nikdy nevznikl síkvl. Místo toho natočili Enolu Holms, která se Mladýmu SH nemůže, s prominutím, kouknout ani do prdele. ()

Naslund

Ty bláho. To je Harry Potter - díl nula, kde ještě skoro nikdo neumí kouzlit. Atmosféra, prostředí, zápletka a dokonce i některé charaktery a jména jsou si tak podobná. Dost možná jedna z inspirací Rowlingové. Naposledy jsem film viděl jako malej a byl jsem unešen. Dneska mi to přišlo trošku dětinštější, než jakýkoli díl zmíněného HP, ale možná to bylo jen tím českým dabingem, který mi přišel u dětských herců dost špatný. Nejen hlasy, ale i ty řeči. Každopádně ta atmosféra je výborná. ()

Tony.cs

No pravda, efekty super. Zápletka fajn, jen to rozuzlení jsem věděl moc brzy. Příběh má hezkou atmosféru a špatné herce. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale už celkový nápad se mi prostě nelíbí. Pokud bych přistoupil na hru, musel tam být John Watson? Nedává to z hlediska mytologie moc smysl. A celkově mi to prostě vadilo, brát tenhle příběh jako něco, z čeho následně vychází to, jak se Holmes chová. Musí se ale uznat, že třeba začátek je trikově úchvatný. ()

Dr. Hawkeye

Jeden z mých prvotních nezapomenutlených zásadních filmových zážitků! Rád na něj vzpomínám a kdykoliv to je možné, rád si ho připomenu... ()

slunicko2

Všechno je fajn, jen se při sledování nudím. 1) Samá slavná jména - Spielberg, Chris Columbus, Barry Levinson, lokace jakoby je vybíral Troška, pěkná atmosféra, na svou dobu zajímavé efekty, sympatičtí herci. Problém je, že jsem se nudil._____ 2) 19letý Skot Nicholas Rowe (mladý Sherlock Holmes) a 23letý Earl Rhodes (náfuka Dudley) byli pěkní kluci._____ 3) Český distributor si zase jednou honil tričko (kdo ví, jestli při tom zůstalo) a nesmyslně přejmenoval Young Sherlock Holmes na Pyramidu hrůzy. Ostatně ani ten původní název moc nechápu. Film by spíš pasoval jako epizoda do seriálu Mladý Indiana Jones. ()

Desperado

Vo svojej dobe prevratné dielo v komunistických kinách, dnes televízne pôsobiaca báchorka priživujúca sa na rok starom a úspešnom pokračovaní Indiana Jonesa. Triky sú na svoju dobu slušné, herecké výkony sympatické a atmosféra akurát starolondýnska. Rušivo na mňa pôsobili len niektoré odfláknuté a v konečnom dôsledku trápne dialógy v kľúčových pasážach filmu. ()

Dexter1

Bál som sa, že pôjde o podobný kúsok ako bol veľmi nepodarený mladý Indiana Jones. Ale po prvej vražde a na tú dobu fakt namakané efekty som pomaly začal odhadzovať predsudky. Mladý Sherlock je zamýšľaný ako pocta tejto postave i samotnému autorovi jeho dobrodružstiev. Sherlockove deduktívne schopnosti šlapú na plné obrátky a s výbornou zápletkou a prímesou milých detských vtípkov ide o nadpriemerný zážitok. ()

dyfur

...pre mňa veľké sklamanie v kine...šiel som na Sherlocka Holmesa a bol tam nesympatický stredoškolák...tiež príbeh i prevedenie už vtedy ...nič moc.... ()

BoredSeal

Tohle byl asi třetí film, který jsem v životě viděl jako dítě ve starém, rozvrzaném socialistickém kině. Ale po víc než dvaceti letech se dychtivě očekávaná repríza, s vyjímkou stále zajímavých mechanických efektů, tolik nenaplnila. Filmu sedí anglické prostředí, tajemné rituály a halucinace, ale postavy jsou spíš pošetilé dvourozměrné figurky, je tam znát dohled Spielberga a jeho nepochopení cizích kultur a snaha cokoliv popcornizovat. Sherlock Holmes byl asexuál, co mu přišla zajímavější kriminální věda? Proboha, aby někoho neodpudilo, že je asi bezcitný nebo gay, tak z něj v mládí uděláme randícího romantika (co na tom, že líbačky a chození v dětském filmu působí jak pěst na oko). Mladý Dr. Watson? Posera a blb, kterého fotr poslal na medicínu, ale potřebujeme ňoumu, který bude neschopností zdůrazňovat, jak je Sherlock vedle brilantní; na konec z něho uděláme postavu, co je schopna nějaké akce, abychom vysvětlil, proč se nakonec napakoval k Sherlockovi do bejváku. :) Film je slepenec věcí a scén, které jsme v osmdesátkách už viděli (zpravidla ve filmech pod producentskou nebo režisérskou taktovkou Spielberga), ostatně působivé egyptské rituály připomenou Indiana Jonese a chrám zkázy. Záporák a samotný detektivní případ mě ale bavil. ()

Axis

Takhle nějak mohl začínat Indiana, pardon mladý Sherlock Holmes a já Vám to pánové Speilbergu a Levinsone věřím a věřím Vám to rád. ()

ilemas

Pod tímhle je podepsán Steven Spielberg? Se asi zbláznil či co. Děsně naivní a amatérsky zpracovaný příběh, který by mě nebavil snad ani v dětsví. Tolik trapných scén a dialogů se jen tak nevidídí. Vždy mě zde na čsfd fascinuje čím větší hovadina tím větší hodnocení. Nebo jsem já někaký divný, fakt nevím. ()

HappySmile

Zajímavě zpracované dobrodružství mladého Indiany Holmes (nebo snad Sherlocka Jonese :). Po pohledu na Watsona zjistíte, odkud asi vzala Rowlingová inspiraci na vzhled Harryho Pottera (mimochodem ten blonďatý Holmesův protivník zas vypadal jak Draco Malfoy). ()

Martin741

Vyborny film o zaciatkoch kultu zvaneho Sherlock Holmes, a to v rezii Barry Levinsona. Chvalim vyborny scenar, pribeh slusne odsypal a ja som sa bavil vyborne. Zral som film ako dieta a zeriem film aj po 20 rokoch. 88 % ()

cariada

Na tom jsem byl kdysi dávno v kině a poměrně se mě to zamlouvalo. Na tu dobu moc pěkný efekty. Dobrý scénář. ()

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)