Pyramida hrůzy

Pyramída hrôzy

Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Asi tomu tady budu kazit průměr, ale já z toho nijak odvázán nejsem. Dobře natočené, slušné triky (ILM a Pixar), ale jak herecké obsazení, tak scénář mi přišly průměrné. Nápad dát Holmese a Watsona dohromady už na škole není vůbec blbý, ale tahle indianajonesovská historka mi k tomu dvakrát nesedla. Poznámka pro netrpělivé: ta scéna po závěrečných titulcích měla význam a mnohé mění.(20.3.2010)

Tak najslávnejší detektív začínal svojho času naozaj veľkoštýlovo a i keď to síce nie je podľa Doylovej predlohy autor by mal určite radosť. Čo ma na filme potešilo predovšetkým boli tie drobné detaily, z ktorých sa neskôr vyvinuli charaktery hlavných postáv (ako sa Holmes dostal k fajke...). Potom ma ešte zaujala jedna vec, ktorá má dozaista súvis s tým , že producent Steven Spielberg rok pred Pyramídou hrôzy nakrútil prostrednú časť jednej nemenovanej, dnes už legendárnej trilógie (teda vlastne už tetralógie), pričom jedna dôležitá scéna je tu až veľmi podobná tej zo Spielberga. Okrem nadmieru vydarených špeciálnych efektov (majú čím zaujať aj dnes), disponuje film bombastickou výpravou a skvelými mladými hlavnými predstaviteľmi. Mať tak 12 rokov je plný počet hviezd jednoznačný. P.S. film si treba pozrieť až do konca záverečných tituliek.(3.1.2009)

Vo svojej dobe prevratné dielo v komunistických kinách, dnes televízne pôsobiaca báchorka priživujúca sa na rok starom a úspešnom pokračovaní Indiana Jonesa. Triky sú na svoju dobu slušné, herecké výkony sympatické a atmosféra akurát starolondýnska. Rušivo na mňa pôsobili len niektoré odfláknuté a v konečnom dôsledku trápne dialógy v kľúčových pasážach filmu.(25.6.2007)

Parádní dobrodružný snímek z dob, kdy dětský divák nebyl považován za idiota. A také nechtěný inspirační zdroj pro Harryho Pottera. Scénář totiž napsal Chris Columbus...(26.3.2011)

Sympatický krimi príbeh mladého Sherlocka Holmesa a jeho priateľa J. Watsona zasadený do ukážkovo zvládnutej atmosféry viktoriánskej éry. Dôstojná pocta Siru Arthurovi C. Doyleovi a môj príjemne strávený filmový čas. Nechýba tu vtip, um, dobrodružstvo v podobe vyšetrovania záhadných vrážd a ani napätie, môžem len odporúčať. 80/100(3.8.2015)