Pyramida hrůzy

Pyramída hrôzy

Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Ako dieťa som to miloval. Bohužiaľ, poriadne to vypáchlo, dnes už je to veľmi ťažkopádne a zápletka (na konci dovysvetľovaná Watsonovým voice-overom) nie je ktovieako logická. Rozhodne ale body za počet mŕtvol a tragický záver - dnes by na niečo také žiadny "film pre mládež" nemal gule. Skvelá hudba!(26.11.2012)

První velký případ slavného detektiva Sherlocka Holmese. Nenapsal jej Sir Arthur Conan Doyle a je to tak trochu fantasmagorie. Ale kupodivu vcelku podařená a ta atmosféra Londýna 19. století na mne skutečně dýchla. A taky je dost vidět, že scénář napsal Columbus, pozdější režisér Harryho Pottera. Jeho rukopis se nezapře.(11.4.2010)

Naše první porevoluční školní představení. Díkybohu za tu uvolněnou atmosféru, dnes si nedovedu školní výpravu na podobný film vůbec představit. Vidět něco takového na velkém plátně jako kluk, byl tehdá pro mě malý divácký šok, pár týdnů jsem pořádně nespal a děsil se každého komářího štípnutí. Kouknu na to po čase a hle, ono to vážně není špatné, má to fajn lehce hororovou atmosféru a napínavý příběh. V čem mi ale mladý Holmes nesedí, je vytváření Sherlockovského obrazu, od získávání tradičních atributů přes osudovou lásku až po úplně zbytečnou a nesmyslnou Moriartyho tečku (vyčkejte do konce titulků). Svůj podíl na tom mají i poněkud unylí mladí herci. díky kterým se neustále vkrádá nepatřičný pocit Potterovského deja-vu.(29.3.2005)

Bol som zvedavý ako na mňa film zapôsobý po vyše 20.rokov keď sme chodili do kina na všetko zo západu. A musím povedať, že je to skvelé natočené, nie len na tu dobu. Film hravo strčí do vrecka aj väčšinu dnešnej produkcie. Pri sledovaní som si aj ja vzpomenul na H.Pottera. Je to ako keby S.Holmes prišiel vyšetrovať do Bradavic.(7.1.2010)

Sherlock Holmes na tisíc způsobů. Jednoho z nejznámějších detektivů (promiň Batmane) jsme mohli vidět již v různých variacích. Jednou jako geniálního detektiva tak, jak ho vylíčil ve svých knihách Sir Arthur Conan Doyle, dále jako akčního hrdinu s šarmem Roberta Downeyho Jr. a mimo to i jako ambiciózního mladíka, který se teprve hledá. Mladý Sherlock Holmes má velikou výhodu v podobě trojice kmotrů, kteří tomuto snímku pomohli na svět. Ať už se jedná o Spielberga na postu producenta, šikovného režiséra Barryho Levinsona nebo scénáristu Chrise Columbuse, který už nejednou ukázal, že mu scénáře k dětským filmům jdou (The Goonies). Tito tvůrci se hned na začátku distancovali od knih Sira Doyla, což je celkem logické, protože Pyramida hrůzy nemůže i vzhledem ke svému zaměření na dětského diváka nabídnout extra rafinované rozuzlení (vrah se dá lehce odhalit a to především díky tomu, že příběh stojí jen na pár postavách), ale přesto autoři filmu po celou dobu roztomile pomrkávají po Doylových čtenářích tím, jak se snaží ukázat Holmesovo etablování se do pozice geniální detektiva, při čemž mladý vyšetřovatel získává své typické propriety (čapka, dýmka, plášť). Ovšem to, co příběhu chybí v komplikovanosti, je vynahrazeno skvělými nápady a svižným tempem. Navíc má Pyramida hrůzy výbornou atmosféru, sněhem ozdobeného, viktoriánského Londýna. To vše je podpořeno krásnou výpravou, na svou dobu excelentními triky a líbivou hudbou. Celé to atmosférou připomíná první díly Harryho Pottera, které nesou právě Columbusův podpis. On samotný Watson vypadá jako obrýlený čaroděj. Opravdu silné 4* P.S. Možná přijde i Moriarty :-)(21.5.2011)

• - Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

• - Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

• - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)