Pyramida hrůzy

Young Sherlock Holmes

Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Film, ze kterého jsem jako děcko byla naprosto odvařená, a který se mi dokonale vypařil z hlavy, dokud jsem o něj nezakopla při prohlížení CSFD. Okamžitě jsem zapátrala na webu a výsledkem je, že jsem se na mladého Sherlocka Holmese mohla podívat znovu po (?) dvaceti letech (tohle nám soudruzi před revolucí určitě nepustili:-)). Prožitek už samozřejmě není tak silný jako v dětství, cynická dospělácká mysl se pochechtává nad dětinskou logikou příběhu, ale bez výhrad chápu to své někdejší nadšení. Kombinace detektivky, horroru a dobrodružství, se špetkou humoru a romantiky, v atmosférických kulisách viktoriánského Londýna, je nesmírně poutavá i po tolika letech a oplývá (na svou dobu) překvapivě solidními efekty. Pro mladé diváky jasných 100%. Dospělý kromě logických nesmyslů dost možná také neocení jednoduchost dialogů, a mně osobně navíc nebyl ani jeden z trojice hlavních vystupujících puberťáků sympatický, ikdyž připouštím, že Holmes i Watson typově odpovídali. Pro odrostlé publikum tedy takových hezkých 65%, z nostalgie i 75%. Zprůměrováno na kvalitní čtyři hvězdy, ale zdůrazňuju: pro děti se zálibou v napětí jednoznačně špičková záležitost i v současné době!(1.6.2009)

„Odkiaľ beriete všetky tie hlúposti, Holmes?“ – „Z tamtých nápisov na stene oproti, pán policajný kapitán.“ Ako priznávajú tvorcovia v úvodných titulkoch, nejedná sa o adaptáciou žiadneho z románov sira A.C. Doylea (už preto, že spisovateľ Holmesa a Watsona prvý raz spojil až keď boli obaja dospelí muži). Režisér Barry Levinson a producenti Steven Spielberg, Kathleen Kennedyová a Frank Marshall a scenárista Chris Columbus síce fantazírujú a mystifikujú, ale zároveň v prvej polovici prejavujú úctu voči Doyleovmu svetu, takže ma rovnakou mierou rozosmiali, ako dojali, napríklad scény, kedy si mladý Watson v antikvariáte „náhodou“ kúpil fajku alebo keď si Holmes „len tak zo srandy“ nasadil nemožnú baretku. Prvá polovica má krásnu anglickú atmosféru, vrátane poctivej produkcie (výprava, kostýmy, Spielberg tradične nič nepodcenil, filmy z jeho produkcie VŽDY VYZERALI DOBRE). Nechýba láska, humor ani dedukčné Sherlockove schopnosti. Bohužiaľ, druhá polovička ma nadchla menej – a kvôli nej nedávam 80%, ktoré som na začiatku chcel. Druhá polovica je zdĺhavá, dialógy a práca s postavami ustupujú do úzadia a stáva sa z toho, nuž, „klasický Spielberg“ (akcia, naháňačky, šermovačky... poznáte to). P.S. Film drží revolučné historické prvenstvo: „oživený rytier“ zo sklenej maľby je prvá počítačová „ľudská“ postava v dejinách kinematografie.(29.4.2010)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $19,739,575Tržby Celosvetovo $20,100,000║ Okúzľujúci príbeh zameriavajúci sa na dospievajúceho Sherlocka Holmesa a jeho priateľov pátrajúcich po záhadných vraždách je veľmi príjemným sústom kde zažijeme množstvo zábavy, dobrodružstva, dokonca aj akcie a neskutočne výborných trikov, trefne zafixovaných do deja. Neverím tomu že sa na tomto filme neinšpirovala Rowlingsová pre Harryho Pottera alebo aj samotný Chris Columbus(scenárista tohto filmu) pre nejaké tie scénky, postavička Johna Watsona je ako uliata podobizni Pottera. /80%/(29.10.2009)

Asi tomu tady budu kazit průměr, ale já z toho nijak odvázán nejsem. Dobře natočené, slušné triky (ILM a Pixar), ale jak herecké obsazení, tak scénář mi přišly průměrné. Nápad dát Holmese a Watsona dohromady už na škole není vůbec blbý, ale tahle indianajonesovská historka mi k tomu dvakrát nesedla. Poznámka pro netrpělivé: ta scéna po závěrečných titulcích měla význam a mnohé mění.(20.3.2010)

Spielberg dobře věděl, proč sem strkat producentské prsty. Do té doby, než se přijde na velkou akci (nechci napovídat), je film opravdu skvělý. To finále pokazilo hodnocení, ale nikoliv celkový dojem z filmu, který může být směle označen za předchůzce Harry-Potterovské mánie. Sice tu jde o literární hrdiny Arthura Conana Doylea, ale ten s filmem ani námětem nemá nic společného a jména Sherlock Holmes a John Watson mohla být klidně nahrazena jinými. Viktoriánská Anglie má i přes ateliérové záběry své kouzlo a prostředí britské chlapecké školy s učitely zastupujícími dobro a zlo se objevilo dávno před Bradavicemi. Všimněte si, kolik jen společných prvků s dílem Rowlingové se tu objevuje (starý ředitel, zlý učitel, spolužák Malfoy, krásná skorospolužačka, oživlé předměty, létání). Líbily se mi triky (v tom zase měl prsty Pixar), scénář, postavy a samozřejmě i původní dabing z Barandova. Odposlechnutý rozhovor mezi Watsonem a Holmesem, čas 1:30: W: A co uděláme s Rathem?__ H: Kde je?__ W: Je pryč!__ H: Policie si ho už najde...(28.10.2013)

• - Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)

• - Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)

• - Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)