Pyramida hrůzy

Pyramída hrôzy

Sherlock Holmes: Pyramída hrôzy

Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 1985, 109 min

Skvělý film. Triky na tehdejší dobu uchvacující. Příjemná atmosféra. A geniální hudba Bruce Broughtona - především to chorálová část.(7.6.2003)

„Odkiaľ beriete všetky tie hlúposti, Holmes?“ – „Z tamtých nápisov na stene oproti, pán policajný kapitán.“ Ako priznávajú tvorcovia v úvodných titulkoch, nejedná sa o adaptáciou žiadneho z románov sira A.C. Doylea (už preto, že spisovateľ Holmesa a Watsona prvý raz spojil až keď boli obaja dospelí muži). Režisér Barry Levinson a producenti Steven Spielberg, Kathleen Kennedyová a Frank Marshall a scenárista Chris Columbus síce fantazírujú a mystifikujú, ale zároveň v prvej polovici prejavujú úctu voči Doyleovmu svetu, takže ma rovnakou mierou rozosmiali, ako dojali, napríklad scény, kedy si mladý Watson v antikvariáte „náhodou“ kúpil fajku alebo keď si Holmes „len tak zo srandy“ nasadil nemožnú baretku. Prvá polovica má krásnu anglickú atmosféru, vrátane poctivej produkcie (výprava, kostýmy, Spielberg tradične nič nepodcenil, filmy z jeho produkcie VŽDY VYZERALI DOBRE). Nechýba láska, humor ani dedukčné Sherlockove schopnosti. Bohužiaľ, druhá polovička ma nadchla menej – a kvôli nej nedávam 80%, ktoré som na začiatku chcel. Druhá polovica je zdĺhavá, dialógy a práca s postavami ustupujú do úzadia a stáva sa z toho, nuž, „klasický Spielberg“ (akcia, naháňačky, šermovačky... poznáte to). P.S. Film drží revolučné historické prvenstvo: „oživený rytier“ zo sklenej maľby je prvá počítačová „ľudská“ postava v dejinách kinematografie.(29.4.2010)

Hodně čitelný Columbusův scénaristický rukopis, který v tom nejlepším připomíná "jeho" slavnější Rošťáky.(29.3.2011)

Well, well, well (jaky by řekl Jan Werich v jedné své povídce). Tento snímek by mě možná zaujal, kdyby mi bylo nějakých 9-12 let a vtipy, které nejsou vůbec vtipné, by mi v tom věku potrénovaly bránici, ovšem dnes jsem na poněkud jiné úrovni (co se humoru a vkusu týče) a tak nemohu hodnotit lépe. Začátek filmu byl docela pomalý, strnulý, nudný až trapný a dobrodružně-akční druhá půlka to již moc nezachránila. Skvělé byly scény v pyramidě, hudba v týchž okamžicích, ale toť tak vše. Stejně jako nemám rád příběhy mladého Indiany Jonese, tak nemám rád příběhy mladého Sherlocka Holmese a obecně filmy, v nichž hrdinové, které známe jako dospělé, se prezentují jako mladí či dospívající. Snad se něčeho podobného nedočkáme v případě Jamese Bonda (Mladý James Bond v akci, Mladý James Bond a dobrodružství v Paříži, apod.).(16.7.2013)

3,5 Sherlock Holmes pro teenagery a celou rodinu. Ta myšlenka zobrazit školní léta Doktora Watsona a Pana Holmese se mi docela zamlouvá, ale to provedení mohlo být trochu lepší. Mohlo tam být více tajemné atmosféry a méně klišé dobrodružných filmů. Některé scény mě docela dostaly (např. mladý Watson vejde poprvé do společné ložnice na nové škole a na vedlejší posteli kdosi příšerně vrže na housle - hádejte, kdopak to je?:-D). Bohužel v žádném případě se mi nelíbily takové ty fantasy vsuvky v podobě těch halucinací, z a úplně nejhorší považuju tu, co měl Watson, to jsem měl pocit, že se koukám spíš na Shreka :-) No a ještě je třeba vyzdvihnout hudební doprovod při tom rituálu.(29.8.2010)

• - Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)

• - Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

• - Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)