Reklama

Reklama

Operace Eichmann

  • USA Operation Finale (více)
Trailer 2

VOD (1)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (120)

Zeck 

všechny recenze uživatele

Kdyby to bylo místo zdlouhavé 120 minutové smyšlené dramatizace skutečné události raději 90 minutové historicky přesné zmapování skutečné události, výsledek by byl zaručeně lepší. Film obsahoval vše, co kvalitní filmy tohoto typu musí mít, přesto mu něco chybělo a bohužel tak není ničím jiným než lehce zapomenutelným průměrem. Historické drama mapující dopadení a unesení jedné z největších stvůr v historii lidstva bych patrně svěřil někomu kvalifikovanějšímu pro tento žánr než je režisér Prci, prci, prciček nebo Twilight ságy. Dojem rovněž nevylepšily ani dialogy, které byly patrně kompletně vymyšlené a přesto tak strašně nezajímavě napsané. 60 % ()

kingik 

všechny recenze uživatele

"Prcičkovský" režisér políčil na nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna. Vážnou tematiku o dopadení a odsouzení jednoho důmyslně maskovaného (po)válečného zlosyna pojal poměrně pečlivě. Klidně můžu napsat, že film je nesrovnatelně lépe produkčně zaštítěn než existující předchozí příbuzné příspěvky, co působily levně televizně a ani herecky příliš neoslnily. .Rekonstrukčnímu i zjednodušenému rázu se snímek vlastně ani nebrání. Divák je předem spraven o tom, co je víceméně o této kauze známo. Izraelský MOSAD sestavil tým, který má jediný cíl - dopadnout muže, co byl strůjcem konečného řešení židovských občanů. Ten se po obstrukcích vydává do Argentiny, kde se už nějaký ten poválečný pátek pod falešnou identitou ukrývá válečný zločinec. Následuje nezbytná sledovačka a únos cíle, jeho tajné držení v jedné místnosti, krmení i vykonávání vyměšující potřeby. A v té době nastupuje na scénu precizní Ben Kingsley jako Adolf Eichmann, aby zahnal veškerou nudu a naprosto předvídatelný průběh. Irelevantní je, že ho vytrvale hledá jeho syn s gangem místních neonacistů. A slzu zamáčkneme nad popravenou ženštinou s ratolestmi v lesním porostu, kam zavítal kdysi Eichmann osobně, načež emoční křivka spojená s touto událostí u citlivých diváků vyletí prudce nahoru. Režisér Chris Weitz měl k ruce tým zajímavých herců. Oscar Isaac a Mélanie Laurent jsou ze seznamu ti nejznámější, postarali se i o produkci a nesoupeřili s Benem Kingsleym o to, kdo bude ve filmu kralovat na hereckém trůnu. Prostě vedle něj neměli šanci. Určitě je diskutabilní věrohodnost i vymyšlenost některých scén. Místy bylo znát, že si debutující scenárista Matthew Orton popustil uzdu fantazie, aby divák po dvě hodiny, co film trvá, (emočně) vydržel. Jádro má tenhle dramatický počin zdravé, režijně i herecky to vyšlo kvalitně, takže máte-li zájem se dozvědět, jak byl dopaden a jak strávil někdejší milovník orlic a svastiky poslední dny svého života, tak tohle je poměrně poutavě zrekonstruovaný filmový náhled. 7/10 ()

Reklama

mala_kea 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem alespoň nějaké smysluplné konverzace, nějaké motto, které mi pomůže se nad problémem zamyslet. Když jsem dostal do finále, čekal jsem alespoň část atmosféry, která tehdy na soudu byla. Tady je vidět, jak skvělý potencionál dokáže vyhořet na hlouposti scénáře, který nám vlastně nabízí klasickou politickou kostru, kterou jsme už několikrát viděli. Je mi líto Bena, který zahrál skvěle, avšak musel přihlížet této tristní záležitosti při vzpomínce na Adolfa. Věřím, že si zasloužil lepší a atraktivnější zpracování než jen šeď a nudu. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„DÁMY A PÁNOVÉ, PŘED CHVILKOU BYL JEDEN Z NEJZNÁMĚJŠÍCH NACISTICKÝCH VÁLEČNÝCH ZLOČINCŮ ADOLF EICHMANN, ZODPOVĚDNÝ SPOLU S DALŠÍMI NACISTY ZA VYHLAZENÍ 6 MILIÓNŮ EVROPSKÝCH ŽIDŮ, NALEZEN A ZAJAT...“ /// Na květen 1960 nevzpomíná rodina Adolfa Eichmanna ráda … Film se nám snaží tuhle zajímavou operaci Mossadu připomenout... Obsazení vévodí Kingsley... a pak Isaac. Ti ostatní nemají moc co hrát. Vzhledem k tomu, že je o čem vyprávět, film celkem ubíhá… teda než se dostanou všichni do jedný místnosti. Pak je to dost o dialozích – což může bejt pro někoho nuda. Každopádně jako dějepisná událost – dobrý! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) S láskou vzpomínám na „košer salámy“. 3.) Thx za titule „urotundy@cbox.cz“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Alan_Shearer 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mel byt naprosto top, mely mi z nej puknout koule. Historicky mozna nejslozitejsi a nejpromakanejsi unos. Svym zpusobem naprosta drzost a naruseni suverenity ciziho statu, ale kurva do prdele, vsechna cest agentum Mosadu, pychy Svate zeme. Nedokazu si predstavit, jak moc psychicky narocny muselo byt absolvovani tyhle operace. No a tak nejak jsem cekal, ze filmovy zpracovani bude mnohem uveritelnejsi a vic wow. Nemyslim tak ani historickou autenticitu, vypravu ale spis preneseni pocitu na platno. Libil se mi Ben Kingsley, pusobil celkem duveryhodne a nektery sceny s nim po unosu byly silny. Architekt zla, clovek odpovedny za smrt milionu lidi a pak proste sedi v mistnosti a chce si povidat se svym unoscem o beznych picovinach. Skoda, ze se neustrihlo par zbytecnych rozprav a nevyobrazilo se deni v Izraeli po priletu z Argentiny.  No proste promrhana prilezitost natocit skvostnej film, tohle jde za reziserem. Ferovy a slusny 3* ()

Galerie (16)

Zajímavosti (5)

  • Adolf Eichmann je do dnešních dnů jedinou civilní osobou popravenou na území státu Izraele. Proces s Eichmannem probíhal v rozmezí 11. dubna až 15. prosince 1961, rozsudek smrti byl potvrzen 29. 5. 1962. Rozsudek smrti oběšením byl proveden 1. 6. 1962, tělo bylo spáleno a popel vysypán do moře. Proces byl přenášen přímým přenosem do celého světa a poprvé zde veřejně vystupovali přeživší z koncentračních táborů. Stal se tak přesně tím mementem, kvůli němuž byl nacista Eichmann unesen a veřejně souzen v Izraeli. (webhomeless)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Argentíne, predovšetkým v okolí metropoly Buenos Aires. (MikaelSVK)
  • Ačkoliv tehdejší akce Mosadu na území cizího státu vyvolala značný mezinárodní poprask, je z dnešního pohledu více než pochopitelná. V roce 2006 vyšlo po otevření akt CIA najevo, že o jeho pobytu již od roku 1958 věděli nejspíše jak američané, tak Německá spolková vláda. Nebyl však zájem o jeho dopadení kvůli osobě Hanse Globkeho, jenž byl v letech 1953–1963 šéfem Úřadu spolkové vlády Konrada Adenauera  a panovaly obavy, že by Eichmann odhalil nepříjemné skutečnosti o jeho přímé spolupráci s nacistickým režimem. Ta vyšla plně najevo až po jeho smrti. Eichmann měl i kontakty s KGB a cítil se v Argentině hodně sebejistě. Nohy mu podrazila až ochota poskytnout v roce 1960 zprostředkovaně interview magazínu Life. (webhomeless)

Reklama

Reklama