Mandalorian a jeho spojenci čelí nepřátelům. (Disney+)

tomik99

V epizodě se stalo všechno, co jsem nechtěl. První infarkt přišel ve druhé minutě, když Din přepral beskat stormtroopery a uprchl. Sakra, takže vy budujete v sedmém díle napínavou atmosféru, abyste vše zabili první scénou nového dílu? Tahle epizoda byla jedním z velkých destroyerů jako Epizoda VIII. Darksaber, Gideon, kloni a vše - celé se to rozpadá jako domeček z karet a já si říkám, co vlastně chtěl Favreau touto řadou vyprávět. Din se nikam neposunul a z celkem fajn postavy najednou udělají lovce imperiálů? To každá postava a každý seriál musí být jen a jen o Impériu? ()

AllShallFall

Úplně parádní jatka na Mandaloru. Myslím, že zakončení je geniální. Bitka, Din Djarin, Bo-Katan Kryze a Grogu vs Moff Gideon byla úplně monstrózně dobrá. Šíleně dobrá. Grogu zazářil. Skoro jsem ukápl slzu. Byla to naprostá špička. A pro kritiky. Je to sci-fi. Nechápu, co od toho čekáte. Doporučil bych vyvětrat se a pustit si raději nějaké velmi křehké vztahy. 🖕 ()

Kvajet

[SPOILERY, BYLI JSTE VAROVÁNI] Budu za hnidopicha, ale úplně se mi nelíbí, že od doby epizod VII až IX není žádoucí, aby o logice děje uvažoval divák, natož dokonce tvůrce. Jsem fascinován výběrem bojových scén. Kdyby mi někdo řekl "hele v tom Mandalorianovi bude prostě bitva, kde asi 200 lidí bude za pomoci jetpacků lítat v jeskyni, budou na sebe přitom střílet, trefovat se a do toho tam bude jedna slečna lítat se světelným mečem a druhá s kladivem a budou jako mlátit a sekat ty další lidi ve vzduchu", tak bych si myslel, že se dotyčný zbláznil. Ale tady se to opravdu stalo. Ani nemluvím o tom, že lítat ve vesmíru ve zbroji, která jistě není neprodyšná, není úplně možné, ale to by tak nevadilo. Vadí mi fakt, že seriál od Disney má zkrátka horší vesmírné bitvy než Hvězdná brána, která je 20 let stará a i přesto vypadá líp, než miliardová produkce od Disneyho. A to už vůbec nezmiňuju to, že když vesmírná loď narazí do stavby na planetě, tak ta věc zkrátka vybuchne a bude zdemolována na prach, ale tady prostě vše stojí, jak kdyby se nechumelilo. Mandalorian potřetí porazil toho samého záporáka a už to prostě není zábavné. Nebaví mě to, nerozumím tomu, že tomu přistávají pětihvězdy. ()

kesty

po predchádzajúcom fantastickom dieli pokles, čo je škoda, ale klišé záver sa asi dal čakať. "veľká" záverečná bitka, výbuchy a nudné monológy hlavného záporáka (všimol si niekto prosím fakt, že Esposito hrá KAŽDÚ JEDNU zápornú postavu totálne rovnako?!). škoda, dúfal som v nejaký zvrat, alebo výraznejší, odvážny moment, akým bol napríklad Luke. ()

jim_clark65 odpad!

Po predošlej epizóde, ktorá bola takým miernym odrazením od dna, som očakával, že sa pokúsia naďalej plávať až k hladine ale bohužiaľ – podobne ako Mando v druhej časti = padli na dno. Kvalitou sa podľa mňa už definitívne priblížili k Fettovi a Kenobimu. Zdanlivo som očakával nejakú záchrannú akciu od Bo Katan ale tá mala, ako správna líderka, kompletne na háku Dina a aj Alzáka, ktorý sa zvláštne vyparil = čo mi trocha predpovedalo nasledovný scenáristický trik, ktorý bol viditeľný už v predošlej epizóde = kedy sa červený „pretoriáni“ zjavili z ničoho nič, akoby ich tam niekto lúsknutím prsta dosadil. To isté sa dialo aj na začiatku epizódy v prípade Alzáka, ktorý sa magicky zjavil práve vo chvíli, keď to Din najviac potreboval. A to nadstavovali dané zajatie, akoby ho mali mučiť a Bo ho príde zachrániť alebo niečo iné, namiesto toho ho sprevádzali len dvaja vojaci, ktorých temer poľahky premohol, Alzák mu dopomohol a do pár minút úvodu epizódy bol Din zase na slobode a celá nadstavba v minulej časti, ako sa ho Gideonovi podarilo spacifikovať = vyletela von oknom. Následne nám je ukázaný Gideon, ktorý doslova videl, ako sa Din dostal zo zajatia a namiesto toho, aby ho podľa plánu celej základne nejak obkľúčil a jednoducho ho zase zajal prípadne zabil – urobí Gideon úplnú sprostosť a povie vojakom, že si to s ním vyrieši sám. Takéto trápne hlúpe rozhodnutie neuveriteľne podkopáva akúkoľvek „zloduchovskú“ nadstavbu a charakterizáciu danej postavy. Zbytočne z neho robia takého nekompetentného hlupáka = vidno to je aj pri zmienke toho, čo chcel robiť s jeho klonmi = nie, nepotrebovali Alzáka pre klonov Snooka ale preto lebo Gideon sa chcel naklonovať a jeho klony by mali „silu“, čo je riadna kravina, pretože načo by ho potom počúvali? Čo by bránilo jednému z tých klonov zobrať Gideona a uškrtiť ho pomocou sily? Neviem, ale každopádne = vyzeralo to „cool“ a to je to hlavné – príklad uvažovania toho, kto prišiel s takýmto nápadom. Zdá sa, že jediný kompetentný zloduch bude možno Thrawn, len aj ten sa zdal byť celkom jalový už v Rebels, keď sa nechal toľkokrát obalamutiť takou „luckerskou“ skupinou, akou bola posádka „Ghosta“. Potom, ako sa Gideon rozhodne si to „rozdať“ s Dinom, sa práve daný Mandalorian zase rozhodol podobne, ako v predošlých častiach a zase zbytočne vystavuje Alzáka nebezpečenstvu, čo mi už po 150. krát príde naozaj objektívne hlúpe. Následné akčné scény nemajú nejak zvlášť dobrú choreografiu a pôsobia dosť kostrbato. Taktiež nechápem dizajn danej miestnosti s laserovými stenami („memberberies“ z prvého prequelu pri „duely osudov“) – a príde mi to naschvál účelové, že sú tam len tak v zemi diery, aby do nich mohol Din počas súboja niekoho zhodiť, keď mu to príde vhodné. Následné zobrazenie klonov Gideona môže zase rozprúdiť debaty na internete ale hlavne je to alibistické zo strany tvorcov, ktorí to potom môžu využiť aby priviedli Gideona späť do hry ale tento krát by bol možno z neho „Sith“, pretože by ovládal „silu“. Toto celé by len znova podporovalo humorné video od YT kanálu RLM s názvom „no one’s ever really gone“ – kedy akékoľvek úmrtie stráca akýkoľvek zmysel – niečo podobné, ako keby ste predstavili cestovanie v čase, čo je dosť smiešne – lebo to sa presne stalo vo filoniho Rebeloch. Ale tak „je to rozprávka a kvalita bola vždy diskutabilná“ – čo je úplne patetická a infantilná výhovorka. Aj rozprávka pre deti môže byť dobre a logicky napísaná, a to, že kvalita bola aj predtým diskutabilná nebráni tvorcom aby tú latku zdvihli a nie stále ju len dodržujú prípadne ju ešte viac znížia. V následných scénach s Axom sa dozvedáme, že Mandov oblek chráni aj pred podmienkami panujúcimi v horných častiach atmosféry – aj keď sa to zdalo byť pomaly už na orbite planéty, masku si vedia pretlakovať ale žeby vydržali byť tak vysoko, to mi príde ako dosť pritiahnuté za vlasy. Taktiež, ako môže on jediný pilotovať danú loď a ešte sa starať o jej obranu, keď na plnú funkčnosť potrebuje celú posádku? Ale aspoň mal Ax dosť rozumu nato, aby tak zbytočne „heroicky“ nezomrel, ako ten Mandalorian v predošlom diely, to treba uznať. Celý boj dvoch rojov - Mandovia vs lietajúci stormtrooperi = vyzeral dosť smiešne a zase šla logika asi von oknom. Ako už mnohí ľudia predo mnou veľmi dobre poznamenali a som rád, že si to všimli = nemalo by im dôjsť palivo po istom čase? Zjavne nám tvorcovia neukázali v prestrihoch scénu, ako všetci zakričia „pauza“ a zaletia po jednom dotankovať, bolo by to už na hranici paródie (od čoho táto séria nemá veľmi ďaleko) ale aspoň by to bolo v rámci toho, čo ustanovili v predošlom diely s únosom malého Manda. Kováčka má konečne „jet-pack“ ale zase používa to jej stupídne kováčske náčinie na boj, bolo by to fakt také ťažké jej dať nejakú normálnu výzbroj, aspoň nejakú flintu do ruky. Súboj Gideona s Mandom a Alzák, ktorého si zobrali na paškál traja „pretoriánci“ vyzeral dosť divne a pôsobilo to komicky – najmä to, ako zase zobrazili alzákovu bábku a nemotornosť červených „pajácov“. Celé to pôsobilo, ako podpriemerne urobený a podfinancovaný YT-fan film. Din dostáva „do držky“, odrazu sa zjaví Bo Katan, pretože, Din už s ním raz bojoval a prehral, tak sa dohodli, že tento krát ho môže poraziť ona, tým pádom Din uteká zachrániť Alzáka – ten zatiaľ poskakuje hore-dole a tí tupci „pretoriánci“ ho nie sú schopní dostať. To, čo nasledovalo môžem veľmi vierohodne prirovnať k skvostu súbojov zo SW a to k tzv „trónovej scéne“ z TLJ – logikou a choreografiou to bolo, akoby som znova sledoval TLJ. Taktiež mi tento pocit zveľadila aj Bo Katan, ktorá pri útočení na Gideona vrieskala podobne, ako Rey Palpatine v danej scéne z TLJ. Najviac zvláštne bolo, ako Din dorazil dvoch z troch „červených pajácov“ a tomu tretiemu len tak nejak „klepol“ po helme a odrazu ho „vyplo“ = to mi živo pripomenulo tú neuveriteľne sprostú scénu z Kenobiho, epizóda v ktorej Kenobimu pomáhala tá ženská postava, ktorá „odrovnala“ dvoch stormtrooperov tým, že jedného potiahla za helmu a druhému nejak klepla po hlave = to bola doslova paródia, na takej sprostosti sa dalo len zasmiať. Doposiaľ som si myslel, že držali latku na úrovni Fetta ale týmto dielom a niektorými súbojmi sa veľmi priblížili ku Kenobimu a to už nemôže byť náhodné ale niečo také sa musí robiť vedome a zároveň „naprotiveň“. Pretože, ak niekto toto odsúhlasí normálne „pri zmysloch“, ako „ok, natočme to“ = tak dotyčný človek musel prejsť nejakou formou lobotómie, inak si to neviem vysvetliť. Bo Katan pri súboji príde o jej zázračný tmavý svetelný meč, ktorý mal byť údajne vyrobený z beskaru, ale tak Gideon o tom asi nevedel, ktovie? Teraz, keď daný meč nejestvuje, tak Bo nemôže veliť Mandalorianom, alebo ako to vlastne je? Či si zase niečo vymyslia a budú tým pádom meniť „lore“ za pochodu, ako to má SW vo zvyku. Vlastne sa im niečo také ku koncu zase podarilo vyčarovať = z Alzáka je už oficiálne člen klanu, aj keď nemohol byť prijatý, ako člen, pretože nevie hovoriť, a ani jeho rodičia nemôžu za neho hovoriť, nedáva to logiku ale hej! keď sa za nejakou sprostosťou povie: „dys is d vej“ – tak sa to obligátne stáva pravdou a všetko naraz dáva zmysel, to je predsa úplne normálne. Koniec časti je veľmi unáhlený, skáčeme hore-dole, nechávame si alibisticky dvierka pre 4. sériu s možnými úlohami od pilota Novej Republiky. Posledný záber mi pripomína zakončenie rozprávok s Bugs Bunnym, neviem, či to malo byť naschvál práve niečo také, ale pôsobilo to dosť úboho a nesedelo to tam = naozaj to dávalo už dojem paródie. Nedivil by som sa, ak to, čo sa šušká v kuloároch bolo pravdou, Favreau spravil túto sériu naschvál zlou, pretože mu Kennedyová začala do toho kecať a jemu sa to zjavne absolútne nepáčilo. Naozaj mali skončiť po druhej sérií a táto tretia séria je toho dokonalým príkladom. () (méně) (více)

• „Skinny Pete“ mandalorian, jeden z přeživších, má ramenní chránič vyrobený z hlavy B2 Super battle droid. Můžeme to vidět ve scéně s podzemní flórou a jezírky. (Veskoslav)
  • TIE/IN interceptor si poprvé odbyl premiéru v Návratu Jediho (1983). Samotná stíhačka byla pokročilejší verzi klasického TIE stíhače, měla lepší pancéřování, zbraňové systémy, rychlost a manévrovatelnost. Impérium je začalo vyrábět v roce 3 BBY s pomocí Sienar Fleet Systems, které musely tento typ stíhaček navrhnout z důvodů příliš vysokých nákladů na výrobu TIE Advanced x1 (stíhač Dartha Vadera) a kvůli zavedení stíhačů Aliance v podobě RZ-1 A-wing interceptor. Přesto nedokázali dosáhnout jejich maximální rychlosti. Samotnou inspirací pro stíhač dle jejich tvůrce Joe Johnstona byli netopíři, proto i zavěšení strojů „odpovídá“ chování těchto tvorů. (Veskoslav)
  • Ke konci dílu má cameo Dave Filoni, jenž sedí v novorepublikovém baru/hangáru a má klobouk na hlavě. (Cardo)