Za deštivé noci poskytne železniční hlídač nocleh elegantnímu cestujícímu, kterému ujel vlak. Když je hlídač odvolán do služby, zůstane George, jak se cestující jmenuje, s jeho dcerou Andreou v domku sám. Na Andreu mladý světák velmi zapůsobí a ještě téže noci mu dívka podlehne. Ráno George odjede. Andrea po čase zjistí, že čeká dítě. George pokračuje ve městě ve svém nevázaném životě a stýká se důvěrně především s vdanou paní Gildou. Když dostane od hlídačovy dcery dopis, že je těhotná, pošle jí peníze. Andrea odjede do města, aby tam tajně porodila. Dítě se však narodí mrtvé. Andrea se později provdá za muže, který ji zachránil na opuštěné cestě před znásilněním. Andrea mu dala vlastní krev pro nutnou transfuzi po zranění, které mu násilník způsobil. Jednoho dne se náhodou ve společnosti svého manžela setká s Georgem, který ji začne znovu svádět. Záhy se i v mladé ženě probudí znovu dřívější touha, opouští manžela a chce odejít s Georgem... (ČSFD)

Dimo

Bylo to TAK zajímavé, až jsem tvrdě usnul. A to mi film přišel ze začátku tak poutavý! Snažil jsem se vnímat každou situaci naplno, každý záběr, neb jsem byl upozorněn na do té doby v českých filmech nevídaný střih a kameru, ano, všiml jsem si, ale poté mě skvělá doprovodná hudba začala zavírat oči a bylo. Jak to tak vypadá, němé filmy nebudou mojí srdcovkou. ()

Biopler

Podmanivá romantika s jemným erotickým nádychom a skvelými hercami. Príbeh je obohraná šablóna, naivka, i ľudia v tridsiatych rokoch riešili "problémy lásky" aké riešime i my dnes. A chlapi i ženy sa správali rovnako ako i dnes. Machatý mal veľký cit pre snímanie a je to vidno na krásnej plynulosti obrazu čo je pre nemý film nevídané. ()

thanks

dobrý...vážně dobrý...:-) Gustav je talent, Ita Rina je sexy žena a bezva herečka, NOr Olaf Fjord zase uhlazený a podmanivý i když trošku moc, chlapík a svůdce...prostě celkově moc bezva podívaná... ()

Astrebleue

Němé filmy jsou už asi mým prokletím a tak nemůžu hodnotit jinak.Všechny drobné nedostatky převážil fakt, že po shlédnutí jsem měla stejný pocit, jako bych viděla současný snímek.Některé věci se prostě nemění. ()

Fafyna

Na můj vkus až "příliš němé". Dlouhé záběry na výraz ve tváři, to není nic pro mě. Na tomto snímku se bohužel podepsal čas, proto mi neříká tolik, kolik by mohl, ale věřím, že svou historickou hodnotu stále má. ()

Rattlehead

Elegantní muži, Rozkošné ženy, Originální děj, Technická dokonalost, Internacionální obsazení, Krásná fotografie, Ojedinělá režie, Nádherná výprava. Takto kdosi (celkem povedeně) vyhláskoval EROTIKON v dobové reklamě. Gustava Machatého považuji v prvorepublikovém filmu za naši režisérskou jedničku a tento film je toho jasným důkazem. Krásná kamera, kvalitní režisérský styl a skvělí herci, kteří dokáží nejrůznější emoce a stavy mysli vyjádřit beze slov a zároveň bez přehrávání. Úžasná je třeba scéna s hraním šachu, kdy přesně vycítíme, co se postavám honí hlavou, aniž by se o tom slůvkem zmínily. Zároveň máme pocit, jako by muži v šachu hráli ve skutečnosti o Andreu. Když se pak manžel zeptá : "Ty si přeješ, abych prohrál ?", působí to jako výbuch granátu, protože všichni cítíme, že si to Andrea skutečně přeje, ale je zřejmé, že to nemůže přiznat nahlas. Zkrátka film, který nám neudělá ostudu ani při celosvětovém srovnání. Však si také vzpomínám, jak ho kdysi dávno uvedla ČT (dalšími uvedenými snímky v této přehlídce němého filmu byly, tuším, Metropolis, Ocelový oř a Východ slunce). ()

Arccos

Opet jeden z filmu stare ery, ktery presahoval naivni tvorbu sve doby. Zvlast lze ocenit vizualni stranku a kameru, ktera pouziva pohledy a dramaticke prechody zpusobem, jaky byl na desetileti zapomenut (aspon v cs filmu). Bohuzel me jinak Erotikon nezaujal svym nametem, ktery by me ostatne nezaujal ani u dnesnich filmu. ()

Havala

Němých filmů sem moc neviděl. Od Erotikonu nemůže fakt nikdo očekávat nějaké erotické scény, protože vše odpovídá tehdejší době. Fascinovala mě ta atmosféra mnoho desítek let starého snímku. Ta pověstná kapka je jistě stylová, ale zas tak moc bych v tom neviděl. Jak se film postupně vyvíjel, tak sem se podivil jak "bohatý" děj filmu je. To sem skutečně od němého filmu neočekával. Ita Rina byla ny svou dobu opravdu svůdné děvče. Celkové hodnocení příznivé. 84% ()

ona.takova

Příběh ve kterém není ani čas ani doba důležitá. Dělo se to, děje a dít bude dál. Pro mě příjemné překvapení, že i tak starý snímek mi dokáže tu touhu přiblížit.. ()

Dinsberg

Spleť vztahů, po jejich rozuzlení se prostě muselo něco semlít. Pro neznalého diváka může být název trochu zavádějící. Eroticky tehdy působil již poodhalený kotník. Pohled Olafa Fjorda byl opravdu uhrančivý a Ita Rina svou plachou Andreu ztvárnila naprosto s přehledem. Gustav Machatý si svou nespoutanou tvorbou zadělal na mnohé problémy. Mluvené slovo by film nejspíš dost ublížilo. Je pravda, že české titulky (obzvláště jejich obsah) ve filmu působí komicky, nikoli však kvůli ději, ale spíš, že se postupem času staly filmovými i životními klišé. Při hromadné projekci vyvolávaly smích. Nic méně jako drama o milostném trojúhelníku, které nemůže skončit jinak, než katastrofou pro toho, kdo musí z kola ven. Otázkou jen bylo, komu zůstane v ruce černý Petr. ()

mosem

Film který vyvolává rozporuplné reakce. Je to vidět i na zdejších hodnoceních, na zdejších komentářích. I přes některé naivity, které se ve filmu vyskytují nutno přiznat objevnost kamery, nutno přiznat schopnost upoutat diváka. Je třeba tvůrcům prominout jejich pojetí "jak chudá dívka ke štěstí přišla", které odpovídá době vzniku. A také nezbytně vychází z toho, že slova která jsou sporadicky doplněna titulky, je třeba doplnit mimikou a gestikulací - a v tomto případě také kamerou. I když nejsem zvláštním příznivcem romantických filmů, v tomto případě to byla dobrá volba. ()

Pitryx

Velmi slušná podívaná, i když musím přiznat, že záběr obličej, šachy, obličej, opakovaný stále dokola nijak hluboký kulturní zážitek nebyl. Ono už to bylo ke konci, a pak už to pro mne bylo dlouhé. Přesto jsem nepřetáčel a nekoukal moc na hodiny. Já se domnívám, že jde o dosti nadprůměrný snímek i když o erotice se mu zdálo snad jen pár minut na začátku filmu. ()

ostravak30

Erotikon musel být na tehdejší dobu trochu šokem. A to měl režisér Gustav Machatý před sebou ještě odvážnější Extasi. Záběry nemanželského sexu, porodu, pokus o znásilnění... To vše samozřejmě z dnešního pohledu poněkud úsměvné, protože v prvním případě se sebe milenci letmo dotknout. Ovšem manželský trojúhelník funguje vždy, když se k tomu přidá trocha dramatu a napětí. A ono to kupodivu funguje i po letech. Ze známých herců si může člověk povšimnout hlavně Theodora Pištěka, kterého v ještě mladším filmu asi sotva kdy uvidíme...uvidíme. Každopádně je zvláštní, jak i téměř po stu letech, ve zcela jiné době, fungují stále stejné mechanizmy. Dívka ví, že ji ten muž jen využil, ale jakmile ho opět spatří, podlehne mu. ()

lobo87

Čiernobiela klasika československej kinematografie, ktorá má trvalú hodnotu a mala by byť povinnosťou filmových nadšencov a fanúšikov nemých filmov. Machatému sa podarilo kvalitné obsadenie a zobrazenie ľudských emócií v neľahkých podmienkach filmovania v tej dobe. Klobúk dolu. Po dejovej stránke mi chýbal väčší spád, dramatičnosť, niektoré scény boli zbytočné a zbytočne dlhé...60% ()

yangzhening

Velmi jednoduchý syžet, který mohl šokovat jedině ve své době. I přesto, že je film němý, může zaujmout i běžného diváka, panice v oblasti němých filmů, což jsem byl dosud (až na shlédnutí pár etud s Chaplinem nebo Laurelem a Hardym) třeba i já. Filmu nelze upřít styl ani atmosféru. Je důležité, že všichni herci vypadají velmi dobře a mají jasné charakterové vlastnosti, které se, ačkoliv u Andrey to uprostřed filmu tak nevypadá, nemění, což v jednoduchém prostředí s omezeným počtem postav atmosféru vždycky vyrýsuje. Andrea (Ita Rina) i po letech nějaký čas v hlavě zůstává... ()

PetraMishka

Mladá naivní dívka stráví noc se svůdníkem a přijde do jiného stavu, ale dítě se narodí mrtvé. Když toho samého muže potká později, již vdaná, nechá se znovu nalákat přísliby jeho lásky a chce opustit manžela. Příběh je to jednoduchý, až banální, přesto film nabízí několik věcí, které jej vyvažují. Ita Rina byla opravdu krásná, takže by to člověk jejím velkým očím odpustil a Olaf Fjord zahrál svého milovníka žen naprosto uvěřitelně. Poprvé je zde výraznější náznak sexu, intimity a ačkoliv není nic vidět, tak i z dnešního pohledu drobnosti vytvářejí erotično. Rozhodně oceňuji i scénu porodu a rozloučení s dítětem, to bylo hodně silné. ()

Pisoarec

Gustav Machatý musel v českých zemích působit jako naprosté zjevení. Nejenže vypadal jako Buster Keaton, ale ještě si točí s německým štábem a ukazuje na plátně vůbec první české odhalené ňadro v dějinách filmu. Sotva se jeden vzpamatuje z Erotikonu, už je tady Extáze. Americká zkušenost ale Machatému prospěla a v Erotikonu můžeme sledovat ještě zcela patrné dozvuky expresionismu, které se ale střetávají s místy dosti civilním herectvím, což mne poměrně příjemně překvapilo. Technické zpracovaní naprosto předčí poněkud slabý scénář, který má slušnou expozici, rozuzlení jak se patří, bod obratu na koncii 1. dějství, ještě ujde ale bod obratu na konci 2. dějství, čímž byl pravděpodobně moment, kdy se hlavní hrdinka při krevní transfusi náhodně potkává s jistým mužem, zbytek příběhu zazdil až do závěrečného rozřešení. Osobně bych dal přednost řešení problémů hrdinky s mužem, jenž ji přefiknul a přivedl ji na svět mrtvé dítě. Machatý zvolil jinou cestu. Pro Erotikon bohužel. Ovšem technické zpracování tuto trhlinu zalepilo natolik, že můžu dát klidně čtyřku. Při milování sledujeme obraz lehce rozostřený, laděný do světlých barev, připomínající až snovost a pocit naprosté rozkoše, záběr na děšťové kapky na okně, metaforicky připomínají splinutí duší a závěrečná rapidmontáž, kdy Pištěk zabije hlavního Casanovu, je naprosto nadčasová. Skoro jsem až litoval, že nemohla být podpořena zvukem. Takže zase zvítězila forma nad obsahem. Kdo umí, halt umí. P.S. docela zábavný je moment, kdy Andrea rodí. Svíjí se na posteli jako při průjmu, hází sebou na všechny strany a jak to může působit neuvěřitelně, i z takto divných poloh dokáže splodit dítě. Pravda, mrtvé. Tomu se ale sama nemůže divit... ()