Za deštivé noci poskytne železniční hlídač nocleh elegantnímu cestujícímu, kterému ujel vlak. Když je hlídač odvolán do služby, zůstane George, jak se cestující jmenuje, s jeho dcerou Andreou v domku sám. Na Andreu mladý světák velmi zapůsobí a ještě téže noci mu dívka podlehne. Ráno George odjede. Andrea po čase zjistí, že čeká dítě. George pokračuje ve městě ve svém nevázaném životě a stýká se důvěrně především s vdanou paní Gildou. Když dostane od hlídačovy dcery dopis, že je těhotná, pošle jí peníze. Andrea odjede do města, aby tam tajně porodila. Dítě se však narodí mrtvé. Andrea se později provdá za muže, který ji zachránil na opuštěné cestě před znásilněním. Andrea mu dala vlastní krev pro nutnou transfuzi po zranění, které mu násilník způsobil. Jednoho dne se náhodou ve společnosti svého manžela setká s Georgem, který ji začne znovu svádět. Záhy se i v mladé ženě probudí znovu dřívější touha, opouští manžela a chce odejít s Georgem... (ČSFD)

mcleod

Vcelku jednoduchý příběh zpracovaný opravdu kvalitním způsobem. První hodinu filmu upoutává promyšlené drama, které v poslední čtvrthodině střídá spíše nezáživná vztahovka, aby se na závěr film opět vrátil do dramatických kolejí. Co mě ale na filmu zaujalo asi nejvíce, byla neuvěřitelně výborná kamera. Nebál bych se ji srovnat s nejlepšími kameramany filmové historie, dokonce v mnohém přebíjí i většinu současných kameramanů. Celý film je plný krásných záběrů mistrně podkreslujících právě probíhající příběh filmu. Zaujaly mě také velmi dobré herecké výkony. U němých filmů jsem zvyklý na přehrávající herce, což mi často docela vadí, ale v tomto filmu jsem nic takového neviděl. Především Ita Rina byla kouzelná. Právě tyto důvody mě vedou k zařazení tohoto filmu mezi úzký výběr nejlepších němých filmů. ()

blackJag

Nemůžu říct, že bych byl ve filmově němé tvorbě nějak zběhlý, to co ale poctím svým zájmem, působí na mě vzhledem ke stáří vzniku jako doslovné překvapení (snad to bude tím, že si vybírám jen ta díla, která si drží svá věčná renomé na spolehlivé úrovni). Machatého EROTIKON není výjimkou. Vděčný příběh s pointou, která by obstála i dnes, urputné (tentokrát myšleno v dobrém) a intenzivní herectví, živelné vedení kamery, nápaditá režie - jsem vyloženě rád, že i takové snímky dokážou si proklestit cestu do kinosálů i v době, kdy se mílovými kroky blíží jejich sté výročí vzniku. Po shlédnutí stačí dodat, že znovuuvedení EROTIKONU bylo opravdu zasloužené. II Scénář: Gustav Machatý, Vítězslav Nezval (námět). Hudba: Erno Košťál, Jan Klusák (novější verze). 100% ()

Kurikmoon

Groteska z 29, ale bez váhania odporúčam. Aj napriek vymoženostiam filmov dnešnej doby, kde k dispozícii je vyspelá technika, Erotikon veľa z nich necháva za sebou. Pre mnohých to bude netradičný zážitok. Možno na začiatku trošku komické, ale potom sa naladíte na správnu nôtu a budete sledovať pohľady, emócie... Kamera i zábery naozaj zaujímavé. Rozhodne sa Vám nestane, že na začiatku len tak odhadnete koniec.... Ale čo mňa dostalo najviac bola HUDBA. Krásne podfarbovala film a rozhodne hlavne jej zásluhou som sa perfektne bavil. Zaujímalo by ma ešte, na čom všetky tie zvuky robili. =) ()

Autogram

Naivita filmu je značná, hlavne na začiatku, keď to vyzerá, akoby otec predával svoju nevinnú dcéru za fľašu whiskey a pár cigariet. Erotická scéna je zvláštna a zodpovedá 90 rokov starému filmu, takže z dnešného pohľadu tam žiadna erotika nie je. Nasleduje však pár udalostí, keď dievča rýchlo dospeje, až do štádia, že to svojmu Casanovovi s namaľovanými očami dá riadne vyžrať. Zdalo by sa to celé ako klišé, ale uznávam, že to vtedy mohol byť pekne dramatický príbeh na plátne. –––– Tatínku, ty víš, bojím se cizích lidí. – Hloupá, ten přece nekrade. ()

Nepi

Na svou dobu velmi vyspělý němý snímek režiséra Machatého. Machatý v něm použil své filmové znalosti, které posbíral při asistencích v Americe a v jiných světových zemích. Film je natolik dějově propracovaný, že neni třeba ani žádných dialogů.Do příběhu nás uvádějí skvělé mezititulky. ()

Sdoom

Dřív to asi musela bejt dost bomba, dnes už je to spíše taková filmová relikvie. Každopádně určité kvality se zachovaly i po více jak 80 letech a za jedno zhlédnutí to určitě stojí. ()

mohamedsfinger

Už jen za ty kapky na skle... Ale tenhle snímek opravdu vyniká vizuální stránkou, a ani příběh není tak hloupý a jednoduchý, jak bývalo v této době zvykem. Herecky taky všichni obstáli a oči, kterýma se dívá Ita Rina, mě budou, doufám, pozorovat ještě dlouho. Gustav Machatý natočil snímek který byl ve své době převratný, a dodnes výborně funguje. Mimochodem hodnotím verzi s nu-jazzem řízlým elektronickým hudebním doprovodem, který byl snad ještě lepší než film. ()

Borec3

Ta nevinnost, čistota a naivnost mě na dobrých filmech němé éry hrozně baví. Nelze k nim přistupovat z pohledu moderních, vizuální dokonalostí se opájejících technofilů, ani z pohledu přepilovaných dramaturgických spletenců. Ta jednoduchost a přímost, blízkost podstaty sdělení, to je pravý důvod, proč nám i v dnešní době mají co říci a proč se jimi necháváme okouzlovat. Machatý, podobně jako další nezapomenutelní čeští režiséři - Krška a Rovenský, klade zvláštní důraz na lyričnost a vedlejší výrazové prostředky podporující vyprávění. Mrtvé postavičky hází svůdné pohledy, neznámý přistoupí, ona cudně schoulena do sebe odvrací jeho útoky, on se však lehce odradit nenechá, s jistotou milovníka uchopí její ručku a přitiskne na svá ústa, kamera se vyžívá v něžném laskání ukazováčku. Dívka s pootevřenými ústy a zavřenýma očima zvrátí svou hlavu. Muž, tisknouce chvějící se tělo, proniká svými prsty houštinou kučeravých vlasů. Dlouhý polibek naprostého odevzdání. Tak tohle je Erotikon (musim si sakra sehnat ještě Extázi :) ()

Roxan

Tento film jsem viděla na LFŠ v Uherským Hradišti 2011 s hudebním doprovodem uskupení Forma. A musím říct, že to byl opravdu zážitek. Jejich hudba film neuvěřitelně vkusně podbarvovala a doplňovala. Machatý si navíc mistrovsky vyhrál s detaily a celkovou náladou snímku. ()

Radim

V podstatě historický dokument. I dnes se dá ocenit kamera a vizuální stránka, příběh se už ale zdá naivní. V kontextu doby se jedná o film přelomový, dnes přivítají hlavně filmoví fajnšmekři. ()

Renfield

Takto jednoduchý, chvílemi až naivní příběh milostného trojúhelníku, by pod jinými tvůrci mohl dopadnout tragicky. Erotikon ovšem jiní tvůrci nenatočili, Erotikon natočil Gustav Machatý a Václav Vích a je díky nim filmem bezesporu světovým. Práce se světlem, nebo různé kamerové detaily jsou úchvatné a zdaleka to není jen scénu dokonale vykreslující kapka na okně. Jsou to například i takové "maličkosti", jako fotka na stole, či Machatého lehce erotické vykreslení ženské krásy. Mluvím především o scéně, ve které jde Andrea spát, zase ty detaily... ale nejen o ní. Pravdou je, že když máte ve filmu Itu Rinu, vykresluje se ženská krása přeci jen snadněji, samozřejmě s humorem řečeno. Zdaleka to není jen dáma s krásným pohledem, je to i výborná herečka, především její dvě hlavní polohy radost/smutek jsou skvostně zahrány a to vše prakticky přes oči! Režisérsky a samozřejmě i herecky silných scén má film mnoho, pro mě nejzásadnější jsou šachy... zde je vše jasné, film spěje do silného finále, jehož rozuzlení vlastně překvapilo. Ani já se nevyhnu klasickému srovnání, Erotikon je dílo přeci jen silnější. 80% ()

Psice

Erotikon jsem toužila vidět mnoho let – po zhlédnutí Extáze jsem ale poměrně změnila názor a pochopila, že to s fenoménem „Machatý“ bude asi trošku jinak. Je dost možné, že se Erotikon pyšní řadou technických dokonalostí (např. rychlý střih, úzké záběry), po stránce obsahové je však podprůměrný. Scénář filmu je velice naivní, v dnešní době působí většina scén velice směšně (i bez rozmáchlých expresivních gest). Jsem schopna pochopit, že v době, kdy byl snímek natočen, mohl působit skandálně – dávno však ztratil na své aktuálnosti. Pro mě osobně je u filmu více podstatný scénář (jakýsi pilíř filmu) než kamera či střih. Přihlédnu-li k faktu, že se v dané době objevily na scéně surrealistické filmy jako Škeble a kněz (1928), Mořská hvězdice (1928) nebo slavný Andaluský pes (1929), působí Erotikon vedle tak nadčasových a experimentálních filmů jako nepovedená parodie. ()

Vesecký

Na svou dobu skutečně výjimečný film, ne nepodobný následující zvukové Extasi. Dnes už vzbuzuje úsměv scéna, kdy Ita Rina podlehla Olafu Fjordovi - rozhodně bychom nenazývali tuto scénu nějak příliš erotickou, ve své době však vzbudila skandál stejně jako nahá koupající se Ita v Extasi. I tato Machatého odvaha ukázat život bez příkras a bez zamlčování je dodnes velmi cenná. Film v české kinematografii naprosto převratný, protože po Extasi trvala celá desetileté, než se ve filmu některá témata odtabuizovala. ()

TomasKotlant

Film vygraduje během 10 minut a pak už je to jen smutné a nicotné čekání na nezajímavý konec. *** Ve zkratce: Máte více flaštiček než moje dcera. * A nechtěla jste jet opačným směrem? ()

Saur.us

PROJEKT 100 2011 Kompletně nadčasová záležitost s legendární scénou v domku nádražního hlídače. Tohle není žádná naivní komedie, které se točili o pár let déle. Nesmím opomenout na svou dobu velice pokročilou kameru. A ani moderní hudební IDM doprovod mě vůbec nevadil a perfektně seděl a v některých případech ještě obohatil některé už tak dost silné scény. ()

tragos

Erotikon je kvalitní sonda do vztahu muže a ženy, která ve své době asi musela vyvolat nejedno uzardění ;) Kupodivu mě mnohem více zaujal samotný příběh (o ději jsem dopředu netušil vůbec nic) než jeho zpracování, které bylo až na pár scén dost standardní. ()

Karala

Nadčasový skvost. Jsem z něho neskutečně nadšená. Že to bude až tak dobré jsem od starého-němého a českého filmu nečekala!! A ta hudba..... ()

hazaba

Výborná kamera, výborní herci. Bohužel mě při promítání rušily dvě věci - jednak velice nepříjemná a hlasitá hudba (fakt by mě zajímalo, který chytrák ji vybíral) a pak taky málo titulků - herci mluvili, a my nevěděli, co říkají. Věčná škoda, jinak by to byl skvost, ale takhle pouze tři hvězdičky. ()