Za deštivé noci poskytne železniční hlídač nocleh elegantnímu cestujícímu, kterému ujel vlak. Když je hlídač odvolán do služby, zůstane George, jak se cestující jmenuje, s jeho dcerou Andreou v domku sám. Na Andreu mladý světák velmi zapůsobí a ještě téže noci mu dívka podlehne. Ráno George odjede. Andrea po čase zjistí, že čeká dítě. George pokračuje ve městě ve svém nevázaném životě a stýká se důvěrně především s vdanou paní Gildou. Když dostane od hlídačovy dcery dopis, že je těhotná, pošle jí peníze. Andrea odjede do města, aby tam tajně porodila. Dítě se však narodí mrtvé. Andrea se později provdá za muže, který ji zachránil na opuštěné cestě před znásilněním. Andrea mu dala vlastní krev pro nutnou transfuzi po zranění, které mu násilník způsobil. Jednoho dne se náhodou ve společnosti svého manžela setká s Georgem, který ji začne znovu svádět. Záhy se i v mladé ženě probudí znovu dřívější touha, opouští manžela a chce odejít s Georgem... (ČSFD)

BlueNeon81

Kto by to bol povedal, že z takého bežného námetu sa dá vykresať úplne fantastický film. Videné asi 10x z DVD s Klusákovou hudbou a na slávnostnom otvorení Projektu 100 ročníka 2011 s hudobným doprovodom skupiny Forma (bravúrna hudba)... Škoda len technického stavu filmu... ()

Bruce_cz

Jednu hvězdu dávám sobě, že jsem u toho neusnul, druhou panu doktorovi, že mě na přednášce přesvědčil o nebývalém významu tohoto filmu pro naší i světovou kinematografii, a že by nebylo vhodné, dát tomu odpad. Ale s velkým sebezapřením. ;-) :-D ()

Belerofonu

Klasické a skandální dílo Gustava Machatého v halvní roli s Itou Ritou. Snímek byl vůbec první, který otevřel dveře erotice ve filmu. Alespoň u nás. Film je se svou vizualizací a nápady génia Machatého pokladem erotické kinematografie a filmové taktéž. Vzácné a neobvyklé. ()

Kivis

Moje hodnocení je z velké míry ovlivněno hudbou. Skupina Forma Live poskládala k filmu skutečně prvotřídní melodie a přál bych každému, aby Erotikon viděl právě za tohoto živého hudebního doprovodu. Co se filmu samotného týká, zápletka a rozuzlení ani po osmdesáti letech nenudí. První společná noc Andrey a George je natočená opravdu "nadčasově" a kdyby se taková postelová scéna objevila v nějakém současném filmu, určitě by jí nikdo nevytýkal přílišnou cudnost. Splývání kapek pak asi utkví v paměti každého, kdo tento film viděl. ()

romanz123

Z dnešního pohledu bohužel už nepříliš zajímavý film, aspoň mě teda nijak zvlášť nezaujal. Pokud by někdo chtěl vidět aspoň jeden film od Machatého, doporučil bych spíše Extasi. ()

M.Pazzina

Režisér Gustav Machatý barvitě líčí příběh, který už jen svojí koncepcí vyznívá i v dnešní době velice aktuálně (milostný trojúhelník, zhrzená láska) ale i velice kvalitně. Scénář, byl vystavěn tak aby už od začátku vznikaly třecí plochy a dále se potom rozvíjela zápletka spějící k tragickému konci. Díky Machatého zručnosti, se příběh pod jeho taktovkou nerozpadá ale naopak působí velice plynule a kompaktně a proto film nenudí ani dnešního diváka. Machatému nemůžeme vytknout cit pro detail, který film ještě více zkvalitňuje. Technická stránka filmu je zvládnuta dokonale a duo režisér Machatý a kameraman Vich, si s ní poradilo na výbornou, některé záběry působí nadčasově a předčí mnohé dnešní kameramany. Zajímavé je, že do už tak napnutého příběhu byla vložena řada symbolů např. kapky na okně, fotka dcery atd. Herecké výkony v podání Olafa Fjorda, Ity Riny a Teodora Pištěka, jsou kapitolou samou pro sebe. Některé scény jako porod a rvačka s formanem, mohou sice vyznít dnes trochu komicky ale to filmu však neubírá.Olaf Fjord ztvárnil roly tehdejšího Cassanovi a bonvivána, velice dokonale a přesvědčivě. Toedor Pištěk se ujal role žárlivého a podezřívavého manžela velice schopně a dal jí ze začátku až komický nádech přecházející do tradického konce. Ita Rina je třešničkou na dortu tohoto filmu, stačí jediný pohled do jejích očí a divák mu hned propadne, nejvíce mě oslovilo její ztvárnění smutku a bolesti. Závěrem je třeba říct, že Erotikon je perlou naší kinematografie a vůbec mu neubírá na kráse, že je filmem němým. Bohužel dnešní divácká poptávka ho řadí do ústraní kam rozhodně nepatří. ()

Dupac

Na svojí dobu novátorsky pojatá červená knihovna, která dnes obstojí hlavně jako dokument němé éry kinematografie než jako plnohodnotný filmový zážitek, schopný udržet pozornost celých restaurovaných 85 minut. Kdybych byl filmový historik, asi by bylo moje rozhodování o hvězdičkách jednodušší, takhle zaokrouhluji nahoru hlavně z respektu k dávným časům a za makabrózní makeup vilného Olafa Fjorda. ()

Hombre8

Hodnocení je ovlivněno zejména tím, že vždy upřednostňuji obsah nad formou. Na rozdíl od většiny. Forma je zde určitě na svou dobu velmi dobrá. Nemohu se ale ubránit dojmu, že se ve formě značně opisovalo, zejména od Ejnzštejna. Taky nemám rád, když hlavní role v českých (československých) filmech hrají cizinci. ()

Kaleidoskop

Je až neuvěřitelné, jak komplikované a málo předvídatelné vztahové drama v milostném pětiúhelníku, dokáže Gustav Machatý na ploše pouhých 85ti minut vytvořit. Ač je tento film téměř sto let starý, myslím, že i dnes může nálezt odrazy v současné společnosti, či filmové tvorbě. Zejména díky své práci s významovými rovinami a citem pro detaily, které mají pro děj význam. Není bez zajímavosti, že i přes komplikovanost děje se Machatý k mezititulkům uchyluje jen v případech nejvyšší nouze, kdy nelze vyprávět obrazem. Co mi na filmu chybělo byl snad jen nedostatek velkých celků, což je nejspíš zapříčiněno technickými limity tehdejších objektivů. I přesto tento film nemohu hodnotit méně než 4 hvězdičkami, protože ač není z nejmladších, je stále stejně nádherný. ()

MannyBianco

Film jsem měl tu čest zhlédnout na LFŠ 2011 s hudebním doprovodem skupiny Forma, neopakovatelný zážitek! Tohle bylo herectví, jenž by dnes nezvládla polovina dnešních "herců". Smutek, radost, hněv i bol. Tohle vše vyjadřeno jen gesty, mimikou a titulky. Film nadčasové myšlenky, která zde však byla už od začátku lidstva a života sama. Genialita s živou hudbou, velmi chci poděkovat jmenované skupině za velmi intenzivní a pozitivní zážitek, na který jen tak brzo nezapomenu. ()

JARDAHONDA

Nadčasový snímek Erotikon, se stal světově proslulý, nejvýznamějším filmem němé éry české kinematografie. Závěr = 100% ()

Sadova302b50

Hm, symbolický film. V tehdejší době určitě šokující téma, z dnešního pohledu je pro mě mínusem omezení se na červenoknižní linii s několika do očí bijícími bludy a naivitou a též sem a tam scenáristickou, jak to nazvat, bezradností, nebo spíš apatickým přístupem. Na druhou stranu, hlavním hrdinou je tu pro mě kameraman Václav Vích, který se tu opravdu vyřádil. Někdo už to tu zmínil, přibližně v 16. minutě filmu je naprosto úchvatný záběr na symbolické stékající kapky, později využití zrcadla pro zajímavý záběr. A docela chápu, proč si režisér vybral Itu Rinu, bez zvuku a slov dokázala svou mimikou doslova divy. Zajímavá je například šachová partie. Jen ten záletník, ten se mi nelíbil, takového slizouna by jeden pohledal. No, dohromady dávám filmu čtyři* a 81% ()