Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Hortenzia

mimoriadne príjemný film s mimoriadne sympatickým morganom freemanom o tom ako sa ľudia neradi prispôsobujú aj tým dobrým zmenám ()

Danoboss

Veľmi dojemný film o tvrdohlavosti, zásadách ale aj zbližovaní a chápaní tých druhých - k dokonalosti chýbal iba zaujímavejší záver. ()

Ferinka

Řidič slečny Daisy by z vás mohl ždímat slzy a emoce klidně celý film. On vám je ale příjemně dávkuje, aniž by došlo k předávkování. Téma "jak se dva nesnášeli a nakonec si padli kolem krku" je značně vytěžené, ovšem ne v tomto případě. I když dávám přednost originálním zněním, dabing pana Munzara neměl chybu. ()

Maynard.

Nuda, nuda, nuda, nuda... Kolikrát by se tohle slovíčko ještě vešlo? Film je přesně tak zajímavý jako jeho název, navíc z názvu s dá krásně odvodit, o čem to jako celý vlastně je a bude... Jediný, co stojí za zmínku, tak parádní hudba od mága filmových melodií Zimmera, tenhle chlapík má prostě talent na výstižnost atmosféry... Další co ušlo, tak Freeman, tenhle chlapík má setsakramenskej hereckej talent a charisma, je to pán herec! A taky ještě celkem ušla dobová atmosféra, která mi připomněla, jak to měli černoši těžký na jihu emeriky. Jinak je to o starý protivný babce, která přehrává celý film, nežral sem jít to, bohužel. Sem rád, že sem tenhle film nepustil v buse směrem do Francie, asi bych byl ukamenovanej, no i když jako uspávač hadů na popůlnoční opičku by to asi šlo :o) ()

Sdoom

Příjemný civilní film, který rozhodně neurazí. Ta oscarová sklizeň asi úplně zasloužená není, ale téma je to pro Američany určitě vděčné. Asi bych si netipnul, že hudbu složil Hans Zimmer, nicméně je velmi povedená. (HD, orig.) ()

PALINO

Pekne napísaný príbeh je rovnako pekne natočený a ešte krajšie zahraný. Scenáru z pera Alfreda Uhryho napísaného podľa jeho vlastnej hry nechýbajú potrebné kvality, čo režisér Bruce Beresford aj patrične využil a výsledný pozitívny dojem bezpochyby dotvára i kvalitné herecké obsadenie. Či už je to Dan Aykroyd alebo Jessica Tandy, ktorá bravúrne oživila ufrflanú starenku Daisy, ktorej nie je spočiatku nič dobré, no a samozrejme to najlepšie na koniec, vynikajúci Morgan Freeman, ktorý pri stvárnení sympatickej postavy šoféra Hokea Colburna predvádza vskutku nezabudnuteľný herecký výkon, ktorý v originálnom znení ešte okoreňuje kúzelným južanským prízvukom. ()

vaja

Nekonfliktní, ničím nevybočující, klidný, neohromující, a já nevím co ještě... Normální a trochu zívací film. ()

Seti

Abych pravdu řekl, tak celkem zklamání. Ty tři dávám hlavně za Morgana Freemana (i když ten jeho extrémní přízvuk byl občas nesnesitelný). Myslel jsem, že budování vztahu mezi Hokem a slečnou Daisy bude víc energičtější, a že rozhodně bude obsahovat více zajímavých situací. Jenže ve filmu se de facto nic nedělo. Škoda, že se nepodařilo využít ani zajímavé společenské pozadí. Čekal jsem rozhodně víc. ()

bari68

Nijak nenásilný a milý snímok o zbližovaní a priateľstve.Aj keď postava mrs.Daisy mi bola od začiatku nesympatická, tak postupom času som si čím viac Jessicu Tandy obľúbil, ako aj jej herecký výkon spolu s Morganom Freemanom a Danom Aykroydom. ()

Mistickzz

Pekný film, s kludnou a nikam sa neženúcou atmosférou o vzniku jedného silného vzťahu. Morgan Freeman bol parádny, len ma to celé nejak nezaujalo. 60% ()

HiddenDragon

Velice nezny, nenasilny film o starnuti, rasismu, s prijemnou atmosferou poloviny dvacateho stoleti a prekrasnou hudbou H. Zimmera. Opravdu dobre jsou masky, ktere dostaly jeden ze 4 oscaru tohoto filmu. Je to film hlavne pro Americany (svym zpusobem jsou to takove "amer. Pelisky"), kteri vic nez nasinec znaji jizanskou atmosferu se vsemi pozitivy i negativy. Je to lehky nahled do soukromi lidi, kteri jsou na Jihu defacto porad "cizi", at uz zidovka nebo jeji cernossky ridic. Je to laskyplny film o tom, ze mezi lidmi nejsou rasove rozdily, nybrz jen takove, ktere sami svym chovanim k druhym tvorime. A kdyz jsem z Daisyna radia uslysel Dvorakovu operu, uplne jsem zkoprnel, jak to byl nadherny a necekany pocit. Snad jsem vam ho timto nezkazil predem :) ()

Jaccobos

Takový ten vypravovací film o detailech zvídavého pozorovatele, kterých si zrovna všiml a zapsal je. Je to příběh krásného stárnutí a stáří. ()

Zagros

Doplněn další vítězný Oscarový film, tentokráte to byl Řidič slečny Daisy z roku 1989. Snímek má jednoduchý příběh, který velmi pomalu plyne a prakticky se v něm nestane nic dramatického. To by ani nevadilo, pokud by mě dokázala vtáhnout jeho atmosféra, či by mě dokázali více přesvědčit herci. Nestalo se ani jedno. Naopak mi postavy byly spíše nesympatické. Povětšinou protivná Daisy a Hoke se svým tikem spolu vedli neustálé drobné dialogy o každodenních věcech nebo vzájemné hádky. Na Oscary se mi to nezdálo a na opakované setkání také ne. Vyzvedl bych ale téma rasismu. Ne ani samo o sobě, ale jeho zpracování. Dnešní korektní doba je s tím extrémně protivná. Zde to však bylo jen lehce načrtnuto, netlačilo se na emoce a nechaly se jen lehké náznaky, které si může přebrat sám divák a tak by to mělo být. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015