Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

tom88

Veľmi príjemný film s perfektnými hercami na čele s Freemanom a Jessicou Tandy, ktorá svoju úlohu zahrala super, ale jej postava mi prišla strašne nepríjemná a protivná, asi by som ju zadupal do zeme, našťastie je to len film. Dej je jednoduchý, no príjemne plynie a film nie je vôbec dlhý. Oddychovka na sobotný večer ako stvorená, no neviem či si film zaslúžil všetky tie ocenenia. 75% ()

tomeek

Velice příjemný film s výborným Morganem Freemanem. Hřejivý pocit ze vztahu mezi ním a slečnou Daisy, která by mě asi taky pěkně zvedala mandle, skvělé masky a klasicky výborná hudba od H. Zimmera, která se tehdy ještě klidně obešla bez epických orchestrů, ale i tak stejně funguje. Zasloužené Oscary. ()

Mylouch

Dneska si prosvištíme jižanskej přízvuk s intonací, z který by Janáček vylít z hrobu. Za časů hluboké segregace, kdy černoši v Georgii ještě nesměli do synagogy, za jarního slunce, když ♫ měsíček bloudí po nebi hlubokém a za zpěvu G.Beňačkové nakukuje do příbytku staré dámy... Vyprávění o 25leté známosti Hokea a Daisy od prvního setkání přes postupné poznávání a otupování hran vztahu k souběžné reflexi dobových společenských změn na americkém Jihu až k věku, kdy se po ránu občas rozum zatoulá. Film si poklidně ubíhá tempem svých hlavních hrdinů a nepokouší se o dramatické zvraty, ale možnou dramatičnost vyznění omezuje ve prospěch smířlivé romantiky. Klíčem k ní je Hokeovo spontánně zdatné komunikativní zvládání situací, které z českého prostředí známe od jednoho lidového dobrého vojáka. Příjemné obrázky vývoje na automobilovém trhu a v textilním průmyslu šlo obohatit o ♫ lepší retro náladu hudební složky filmu. ()

Courtemanche

Ten příběh je dobrý. Morgan Freeman a Jessica Tandy minimalisticky, ale za to perfektně se do toho vžili. Australané z jednoduchých věcí umí natočit silný film. ------------ Ale to neznamená že mi nic nevadí. Scénář je totiž cedník, málem jen dětská knížka. Ne moc kvalitní, málo toho, navíc příběh který se odehrává mezi letech 1948-73 a to je 25 let, řešili způsobem že třeba Aykroyd má najednou šedivé vlasy a podobně. Jsou to z ničeho nic přicházející sestřihy z určitých dob. Katastrofální. Ale ten příběh je dobrý.... 4/5 ()

andrii

Zařídí, co je třeba. Ukáže směr... Neseďte si na /po/citech. Automaticky je cestou zařaďte "na palubu, pod střechu." Jezdci podzimní alejí, krajinou chryzantém a jeřabin. S kyticí porozumění. ()

Jaňo

Pred nedávnom som videl The Bucket List a znovu "narážam" na (povedzme) podobný príbeh. Príbeh, ktorý sa stal o čosi skôr. Samozrejme, že som o Daisynom šoférovi počul aj predtým. A som rád, že sa mi ho konečne podarilo aj vidieť. Ale k veci: Ako prvá vám do uší zaznie neuveriteľná hudba Pána Majstra Zimmera. Je ľahučká a nevtieravá (vlastne ako vždy) a máte pocit, že melódiu už dávno poznáte. Herci. Sú výborní (čo iné môžem napísať). Ako som tak sledoval Morgana Freemana, uvedomil som si, "sakra ten chlap nebol nikdy mladý!" Dej, je krásny - nezaskočí, nezarmúti. Ani sa nenazdáte a 25 ročný vzťah Daisy a Hokea je na konci. A ten koniec naozaj stojí za to! Pre mňa opäť jeden z príbehov, ktorý uhasil môj "filmsmäd". Rada na záver: ak budete váhať, ktorého Freemana ste ešte nevideli, skúste to s Hokeom :-) ()

Tyny

Dojemný příběh řidiče bohaté stařenky Daisy, která ho nechtěla přijmout. Oba dva si lezly na nervy do té doby, než k sobě našli cestu. Pohodové komediální drama se skvělou hudbou. ()

Tomasso001

Kouzelné představení všech hlavních herců a příběh o životě a přístupu k němu. Morgen Freemen byl pro hlavní roli jako stvořený, z každého slova bylo slyšet nekonečnou řadu životních zkušeností, laskavosti a respektu k ostatním, že si ho musí oblíbit snad každý. Stejně tak jako všechny postavy ve filmu, přesto že doba ve které se děj odehrává nehrála právě v jeho prospěch. Stejně tak jako kvalitním dramatem je také dobrou komedií... Jakmile se podaří takovýmto způsobem zkloubit tyto 2 žánry, vznikne pravý životní příběh. Za to dávám plné hodnocení ()

Endyis

Kvalitní pohodový film, který tato záležitost reprezentuje se vší náležící kvalitou, tím si vysluhuje ode mě plný počet hvězd. ()

Pavlínka9

Viděla jsem to mnohokrát a vždy to ráda uvidím znova...Je to tak zajímavé prolínání dvou světů a přístupů k životu. :) ()

Natabar

Jessica Tandy válí (nejradši bych ji zabil hned na začátku), Morgen Freemen předvedl pro mě svou nejlepší roli a ten konec - bál jsem se nejaké rádoby zápletky či velkolepého srdceryvného hollywoodského finále, a ona přišla krásně decentní dávka hřejivé lidskosti. - Jinak film je vlastně o ničem, ale dost dobře sa na to kouká. ()

ghatos

Neafektovaný lidský film, kde politické události jsou na pozadí vztahu dvou lidí. Všichni tři hlavní herci zahráli skvěle. Moc pěkně se na to dívalo. 85%. ()

Autogram

Road-movie pre seniorov a zároveň sympatická a vtipná sonda do vnútra dvoch starších ľudí. Protivnú pani dokáže charizmatický šofér pretvárať na iný obraz. Film nie je žiadnym trhákom a rýchlostné rekordy určite nepadnú, možno akurát rekordy v pomalej jazde. ()

Nepi

Příjemná oddychovka o jednom nestárnoucím přátelství a příznaky stáří. Freeman je úžasnej. Jessice Tandy mu skvěle sekunduje. Za zmínku stojí ještě výborné masky, které získali také Oscara. ()

jefff

Takový hezký, milý zapamatovatelný film u kterého vám je dobře, na nic nemyslíte a jen koukáte a občas se hloupě usmějete. Pohoda, žádný stres a lehké zabroušení do hlubších emocí. Jsem rád, že se takovéto filmy točí, ale koukat na ně pořád se také nedá. Freeman je jeden z nejlepších herců současnosti a zde to dokazuje naplno. Možná trochu nedoceněný herec. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015