Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Floydie

Příjemná komedie hrající na vážnější notu, která těží hlavně ze skvělých hereckých výkonů Freemana a Jessicy Tandy. ()

spriteboy

Velmi příjemný film, který si plyne svým tempem a skončí přesně v době, kdy si začínáte říkat, jak by film asi mohl skončit. Film je oddychovou záležitostí, která ale dokáže bavit celou dobu. Jako vždy skvělý M. Freeman byl asi hlavním důvoem, proč jsem si film pustil, ale i D. Aykroyd působil ve své roli velmi dobře... ()

Akana

Sentimentu a patosu není v tomhle filmu málo, ale zachází se s nimi velmi disciplinovaně a nevyděračsky. Příjemný kousek. ()

Pet 510

Nikdy ba mě nanapadlo že na tak zdánlivě nenosné téma může vzniknou tak příjemný film. Prostě přátelství starší bohaté lady a jejího řidiče. Nic víc nic míň. Ovšem přesto že je to milý snímek nedokázal mě dokonale pohltit ani se z něj nestala moje srdcovka. Nejspíš to je podle mě těmi trochu zmatenými časovými skoky. Neměla sem pak pocit že jsem v tom filmu ale spíš že proplouvám kolem, to bude tím. Nicméňě byla to moc příjemná plavba. ()

Rokle

Krásný dojemný příběh a moc pěkně zahrané. Přál bych si, aby to bylo aspoň o půl hodiny delší. Ty časové skoky mě trochu rušily. ()

Lyžař

Opět po dlouhé době film, kdy mi k dokonalosti něco chybělo..(ač je těžké říci co)..a..jako u málokterého filmu - bohužel.. ()

Bejbinka

Milý film o dvou starých lidech, který musí každému vykouzlit úsměv na rtech. Zimmerova hudba film půvabně podkresluje. Moc hezky se na film koukalo a zůstal mi po něm příjemný pocit, že snad ještě existuje důstojné přátelství i mezi tak rozdílnými lidmi, jako byly postavy ve filmu. Jess Tandy byla opravdu báječná! ()

BOURQUE

Filmová verzia známej divadelnej hry. Strašne jednoduchý príbeh, ktorý vďaka trojici J. Tandy, M. Freeman, D. Aykroyd zostane pre mňa nezabudnuteľným! Jadro príbehu je a bude stále aktuálna. Nominácie na Oscara a získané štyri sošky sú v poriadku, ale trošinku mi vadí, že pán Freeman tu vyšiel naprázdno. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Fujara777

ÁNO: V príbehu sa zdá, že sa skoro nič nedeje. Ale na úrovni vzťahu sa to posúva stále. Veľmi citlivý príbeh o vzťahu dvoch charakterov bez akejkoľvek vtieravosti. Žiadne neúnosné životné osudy, ktoré by z vás žmýkali slzy. Nie, toto tu nehrozí. Napriek tomu emócie diváka neostávajú chladné ani nezúčastnené. Výborné filmové spracovanie divadelnej hry, kde divadelnosť necítiť. NIE: V príbehu sa zdá, že sa skoro nič nedeje. Hoci to nie je úplne tak, ten pocit pri pozeraní človek nadobúda. Možno nie úplne využitou postavičkou sa mi zdal byť syn. ()

Rathalos

Uzasna klasika,film,ktory chyti za srdce aj vdaka skvelemu hereckemu obsadeniu,v ktorom exceluju Jessica Tandy a Morgan Freeman,zaver ma dojal...:-) ()

sumperacek

Vcelku příjemný film, který pohladí na duši. Výborný herecký výkon obou představitelů. Hodně mě zaujal záběr na tkalcovské stavy a jejich změna v průběhu let. Dál pěkné obrázky z Ameriky. ()

Liduskaa

Hezky plynoucí snímek o dvou lidech, které na začátku nespojuje nic až je na konci spojuje skoro všechno.....Chvílema být v roli Hokea tak se vytočím na patě a mílovými kroky pádím pryč,ale on to ustál.Upřímná poklona pane:) ()

horovska

Ačkoli téma filmu je poněkud obehrané, tady mne upoutal i vážnější podtext sociální. S jemností a nenásilně příběh poukazuje na složité vztahy při navázání přátelství u zcela sociálně a společensky rozdílných vrstev. I když je děj od samého začátku předvídatelný, fantastické herecké výkony z něj dělají poutavou podívanou. ()

Iriquindae

Tak tenhle film mě docela zklamal, čekal jsem ale dost. Není to špatné, Daisy je však na mě příliš panovačná a povýšená než abych čekal na to, zda si ji skvělý Freeman jako černošský řidič Hoke získá svým lidstvím. Film ani nebyl dostatečně milý na to, abych mu to odpustil. Na druhou stranu nelituji toho, že jsem ho viděl - například scéna s tím, jak neobratně Daisy svého řidiče zve na projev Martina Luthera Kinga je skvělá. ()

Kremik

Co se škádlívá, to se rádo mívá. A tenhle film to názorně ukazuje. Ale nijak to do vás netlačí, celý film je taková příjemná procházka životem dvou lidí, kteří se nesnáší a přeci k sobě mají blízko. Po celý film se bavíte, lehce vyplouvají emoce a na konci třeba i ta slza ukápne. Morgan Freeman už tady dokazuje, jak výjimečným hercem je. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015