Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Necrotongue

No jo, je to tak; i takový zvnějšku i vnitřně erodovaný, cynický jedinec jako jsem já si občas dopřeje kus kultury, u níž může vykouknout ze svého ochranného krunýře a nechat na sebe působit záležitost, která není úplně bez chyby, vyznívá poněkud naivně, ale přesto má něco do sebe. Už jsem samozřejmě viděl nejednu utopickou variaci na mezirasové sblížení, ale zrovna tento film mi docela sedí. Jasně, to téma je těžce provařené a silně mi připomíná předválečné filmy s Oldřichem Novým, jen tu nejde o romantickou lásku ale o segregaci. Ale i když si to plně uvědomuji, nemůžu si pomoct, pořád mě to baví. Líbí se mi herecké výkony, tentokrát můžu s klidem pochválit i český dabing, ale nejvíc mě bere to, že jde o vyloženě lidskou záležitost. Taky mě zaujalo, jak tady šlo po celou dobu o jedno velké téma, ale přesto ho nikdo naplno nepojmenoval. Byl to jeden náznak tady, jedna zmínka támhle a každému alespoň průměrně bystrému divákovi muselo být jasno. Tohle se už dnes nenosí. V dnešních snímcích s touto tématikou musí hlavní hrdina neustále omílat, jak se na něm těžce podepsaly roky otroctví, které skončilo před sto šedesáti lety, a jak strašlivě trpí tím, že byl vykořeněn z rodné hroudy. Jenže to všechno působí prvoplánově a lacině; nějak jsem si totiž nevšiml, že by se současní potomci otroků houfně vzdávali výdobytků bílé (a tedy otrokářské) kultury a houfně se vraceli přes Atlantik do vlasti svých praprapředků. A proto mám rád tento snímek, který se obešel bez deklamací dnes neustále omílaných frází, zato byl fest cítit člověčinou. / Poučení: Američany zrovna nemusím, ale auta uměli parádní. ()

duklak2

Tento film mě dokonale uklidnil. Má zvláštní kouzlo, které působí velmi příjemným dojmem na vaši duši. Měli by ho pouštět všem lidem, kteří jsou nervózní. Velmi dobře je zde zachyceno hluboké přátelství dvou starších osob. Morgena Freemana bych bral jako osobního řidiče okamžitě. Nedivím se, že film získal 4 Oscary a dalších 5 nominací! ()

Kimon

Tak jako kapky vody vytrvale dopadající na jedno místo tvrdého kamene, tak Hoke trpělivě a vytrvale nabízí své lidské pochopení nesnášenlivé staré dámě. Kámen vodě podléhá, ... a Hoke po letech získává přátelství staré dámy. Morgan Freeman (Hoke) ve své životní herecké roli, která ho vynesla na vrchol hereckých es. /Poznámka: bohužel zvuk CZ dabingu na originálním DVD z produkce LevneKnihy vyprodukovaný společností TV Nova je nekvalitní proč nám vůbec něco takového za naše peníze nabízejí ?!!/ ()

Lacike

Vzhladom na vsetky tie ceny, ktore to ziskalo ma to na prvy pokus trochu sklamalo. Dufal som, ze sa dockam nejakej intenzivnejsej konfrontacie ustrednej dvojice ohladom toho co si o sebe myslia, ale cely cas to bolo podane len v naznakoch. Skoda, ze sme sa viac nedozvedeli o sukromi Freemanovej postavy. Ale s dalsim a dalsim zhliadnutim mi to prestalo vadit a vychutnaval som si to postupne zblizovanie hlavnych postav. Nakoniec som rad, ze je film podany az prilis kladne a az na epizodku s policajtami sa nezaobera okolitym svetom plnym nenavisti. Jeden z dôvodov preco som film videl velakrat su 3 ceske a jeden slovensky dabing a kazdy je trochu iny a skvely. Vdaka nim a mojej zalube v porovnavani rozdielov, som si film postupne oblubil. 7/10. ()

BoPo

Niekto by po prečítaní obsahu povedal, že príbeh nič moc. Ale opak je pravdou. Treba však uznať, že za to môžu výborní herci. ()

BigDeal

Výborné herecké výkony, rovnako dobre napísané dialógy, príjemná retro atmosféra a pomaly plynúci dej bez nejakej väčšej zápletky.Zbližovanie odlišnej dvojice postáv je fajn, jediná vec, ktorá mi trochu vadila je spomínaná absencia väčšej zápletky, pretože takto to ku mne potichu prišlo a potichu odišlo. Nemôžem ale poprieť, že sa na to dobre pozeralo. ()

Mulosz

Tento nádherný intimní a zcela nenásilný snímek působí dodnes v rámci éry největších hollywoodských blockbusterů jako zjevení. ()

Agatha

Překrásný příběh o jednom neobyčejném přátelství mezi bohatou židovkou a černošským řidičem. Příběh plyne poklidně a celkem nerušeně, ale jeho podtext je neuvěřitelně silný. Krásný příklad toho, že k obrazovce dokáže přitoutat snímek bez mnoho akčních scén, sprostých slov, létajích postav a předmětů, potoků tělních tekutin atd. Výborné herecké obsazení je největší pýchou filmu. Jessica Tandy a její Daisy je okouzlující a Oscarem byla náležitě odměněna. Morgan Freeman hraje Hoka tak přirozeně a citlivě, že by si Oscara zasloužil taktéž, ale konkurovat Danielu Day-Lewisovi v Mojí levé noze bylo málo platné. Dan Ackroyd předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů. A v neposlední řadě mě zaujala i Esther Rolle a její Idella, která na mě udělala dojem té nejoddanější posluhovačky pod sluncem. Pak mě asi v polovině filmu doslova omráčilo zaznění nejkrásnější árie z Dvořákovi Rusalky, kterou mistrovsky podala Gabriela Beňačková. To pro mě bylo v americkém filmu příjemným překvapením. Jinak hudba Hanse Zimmera taky neměla chybu (jako skoro vždy), sice bez velkého orchestru, jen klávesy, ale ta melodie... ta mě vždycky dostihne. Velmi se mi líbil i český dabing pro TV Nova (v roce 1995 to ještě uměli), Blanka Bohdanová s Luděkem Munzarem byli naprosto vynikající. Velmi silný zážitek, který si vždy rád připomenu. ()

moviesfan

Morgan Freeman je zde opět úchvatný svým ,,obyčejným" a nenásilným ztvárněním své role. Jednotlivé postavy nepřehrávají, jsou civilní a dobře se na ně kouká. Samozřejmě mám na mysli - Freeman, Tandy a Aykroyd. Dan Aykroyd zde má dobrý charakter bez předsudků vůči lidem tmavé pleti, který v době, ve které se odehrává tento film, neměla velká část populace. Tento film je pěkně natočený a zahraný. Přes všechna tato pozitiva se mě ,,Řidič slečny Daisy" příliš citově nedotkl, ale to je jediná výtka. ()

villon17

Nemůžu než souhlasit se Stegrem (Štěgříčkem:) ). Navíc tam se vážně nic moc neděje, takže ani neni moc co napsat. ()

Marek1991

Nebavil som sa, tento film bol na mňa senilný, ale nevysvetlite si to zle. Nebolo to roztomilé, tiahlo sa to, až som sa nudil, nedospelo sa k závažným zmenám, akurát sa udiala tá premena, ktorú som vytušil už na začiatku filmu. Tento film mi nič významného nedal. ()

corpsy

Klasika, ktorá vďaka kvalitným, ale hlavne, jednoducho úžasným hereckým výkonom ústredných predstaviteľov nikdy nezostarne. ()

F.man

Čajová a velmi milá záležitost, protkaná "problematikou" amerického jihu dob M.L.Kinga. Díky skoro neexistujícímů příběhu film stojí a padá na výkonech M.Freemana a J.Tandy. Chvílema je to velmi příjemné, chvilku to nudí, ale v celkovém důsledku jde o 100 pěkným minut. ()

curunir

Nenápadný a príjemný príbeh, ktorý sa nesnaží hrať priveľa na city, no i tak dokáže jednoducho dojmúť. Na filme možno prekvapia 4 Oscary vrátane najlepší film, pritom Šofér slečny Daisy bol v ten rok v konkurencii takých zasadných filmov ako Moja ľavá noha či Narodený 4. júla Olivera Stona. Jeho víťazstvo sa tak dá možno chápať, že Akadémia uprednostnila jednoduchý príbeh z ,,jesene života" nad traumatickými zážitkami z Vietnamského konfliktu (s nimi Stone triumfoval už pár rokov predtým), pričom výpovedná hodnota oboch filmoch je v mnohých prípadoch rovnako zrovnateľná. Všetci traja hlavní predstavitelia zvládli svoje postavy veľmi dobre, dokonca skôr ako samotná oscarová Jessica Tandy sa mi tu viacej pozdával Freeman, ktorý tu dozaista predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov. Vo filme sa mohol objaviť aj nejaký zvrat, ktorý by ho viacej zdramatizoval, ale ku celkovej povahe filmu to až natoľko nevadí. Pri krásnej záverečnej scéne síce nenabiehajú slzy (aspoň u mňa to tak bolo), ale dokáže vyvolať súcit. ()

Kryton

Skvěle zahraný dojemný (civilní) příběh. Až je s podivem , že tímto filmem prorazil v té době neznámý Morgan Freeman. ()

Lokutus

Vcelku docela hezký film o stáří, který se naštěstí většinou obejde i bez přílišného sentimentu a navíc je okořeněn skvělými výkony hlavních představitelů.... co víc si přát? ()

SaNcHeZ_cz

Velmi příjemné překvapení. Nic moc jsem od snímku neočekával, nicméně v rámci hodinky a půl nenásilnou formou zapůsobil svojí upřímností, podmanivou atmosférou a sociálně kritickým sdělením. V několika ohledech možná až příliš naivní nebo při zemi, nicméně v tomto případě drobné nedostatky rád přehlédnu. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015