Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiální text distributora)

majo25

Atmosferické mafiánske krimi so zaujímavým obsadením a atraktívnou zápletkou o pomste. Ale aj s málo presvedčivým historickým zasadením - to, že sa na uliciach preháňajú staré autá a ľudia majú staré oblečenie ešte neznamená, že film napĺňa historická atmosféra. Práve naopak, film pôsobil neprirodzene moderno. Hanks s mladým 'Bondom' nesklamali, zato Law mi tam vôbec nesedel. Ostatné veci počnúc tempom a akciou a končiac skvele vykreslenými charaktermi vtiahnu do deja, ktorý tak pekne odsýpa. ()

TomPrusik1

Road to Perdition je spíš než drsná gangsterka příběh o lásce otce a syna. Násilné scény a černý humor z něj přímo nevyzařuje. Je to vlastně takový výchovný film o tom, jak dobrý táta Tom Hanks, nájemný vrah se starý o svého syna. Místo tradičních věcí, co učí tátové své děti (jako např. jízdu na kole, výrobu modelů atd.) ho učí řídit auto a jak má správně držet bouchačku. Hlavní příběh není nijak průlomový, prostě cesta za pomstou, protože se Hanksovi stali moc zlé věci, které nemůže nechat jen tak. Emočně mi ale film nějak nedostával a rozhodně jsem neměl potřebu si poplakat s Tomem Hanksem. Filmu chyběli také nějaké výraznější, zapamatovatelné scény. Celkem mi ale překvapilo obsazení (samá hvězda Hollywoodu). Popravdě jsem čekal na první pohled něco víc, což se úplně nedostavilo. Nemůžu říct, že bych byl nějak zásadně zklamán, ale rozhodně mám v žánru gangsta filmů větší favority. 6/10 ()

tomeek

S Americkou krásou to nemá nic společného, tak to sem pořád nepleťte. Vždyť je to uplně jiný žánr! Skvělý příběh, výborné zpracování a neuvěřitelná hudba Thomase Newmana. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů... "Jsem rád, že jsi to ty." ()

Sharlay

"Mafiánský film od Sama Mendese." Kdybyste slyšeli od někoho jen tuto jedinou větu, jak vypráví o Road to Perdition, nedokázali byste se na to nepodívat. Ať už jste po Americké kráse čekali cokliv, tohle se rozhodně povedlo. Melancholie děje, umocněná skvělou hudbou a neméně nápaditou kamerou musí pohnout i divákem, který film bere jako zábavu a ne jako umění, protože Road to Perdition do kategorie filmového umění rozhodně spadá. ()

moviefilm

Priznám sa, že Road to Perdition je moja prvá Mendesovka. A musím povedať, že ozaj solídna. Vynikajúce herecké výkony dua Hanks/Newman, (no ani Jude Law za nimi nezaostáva) skvelá Mendesova réžia, vynikajúci scenár, nádherné kamerové zábery, excelentný zvuk, či prekrásna hudba. Presne tomuto ja hovorím gangsterka:akcia, nejaké tie silné momenty, či "mudrovanie" vo veľkom štýle (v dobrom zmysle slova). Ani neviem, prečo som dal len 80%. Silné štyri hviezdišky... ()

Noviik

Obrazově, barevně a hudebně dokonalé. Jen se nedostavil okamžik, který by mě donutil film prožívat. Škoda... ()

vesper001

Tak toto, vážení, toto byla symfonie. Mafiánský opus o otcovské lásce, která hory přenáší, zbraň je schopna pozvednout i proti nejlepšímu příteli, a o tom, že sladká pomsta může bolet víc než zrada z nutnosti. V kulisách klasické gangsterky se odehrává tragédie antických rozměrů, tragédie lidí, jejichž povoláním je smrt a osudem to, že „nikdy neuvidí nebe“. Perdition znamená „zatracení“, ale pro Michaela Sullivana seniora & juniora je synonymem naděje. Bohužel tam ale vedou všechny cesty… Na snímku je dobře patrné, že předlohou byl komiks a za kamerou stál jeho zapálený fanoušek. Nehybné postavy v pláštích a kloboucích se zbraněmi v rukou stojí uprostřed deštivé noci vedle ztichlých limuzín… malý synek pozoruje krev na rukou svého otce… na odložený bicykl se pomalu snáší sněhové vločky. Ach… :) Nechybí samozřejmě ani proklamace typu „čestný muž vždy platí své dluhy a drží slovo“ a snový herecký ansámbl: Paulu Newmanovi uděluji bronzovou medaili za třetího nejlepšího filmového dona, Tomu Hanksovi stříbrnou za druhé místo v anketě Otec roku a Jude Lawovi první cenu jako nejodpornějšímu fotografovi všech dob (navíc s domácí výstavkou nejlepších kousků). Protipólem uměřených výkonů prvně dvou jmenovaných je temperamentní Daniel Craig coby mafiánský následník trůnu, řečený Bezpáteřní Zmetek I., a sympatický projev hlavního dětského protagonisty Tylera Hoechlina. Well done, gentlemen. ()

URBAN

Samozdřejmně tomu nemůžu odepřít faktory jako technické zpracování, herecké výkony nebo prostředí a atmosféra, jenomže taky tomu nemůžu odepřít to že jsem se nebavil, ale nebavil jsem se tím úplně nudným způsobem jen takovým jiným způsobem. Takovým způsobem že jsem se sice nebavil, ale bylo se na co po technické stránce na co koukat. ( 6.9.14/MAC ) ()

Radiq

Beze srandy a bez nějakejch větších akcí, ale kvalitně. Takhle si film vyšlápl na cestu, která měla předurčenej konec. Není třeba to nějak komplikovat, tohle je o pomstě. A Tom Hanks zas jednou v roli, kde mě uhranul. Jude Law a Daniel Craig jako záporáci, to se taky zas tak často nevidí a zvládli to na jedničku. A pak rozloučení na plátně s Paulem Newmanem. Atmosféra 30. let v mafiánské Americe k tomu poskytla skvělou příležitost. Tohle mě prostě bavilo a žánrově to patří k tomu nejlepšímu. Cesta do Perdic neboli Perdiční cesta, ta je prostě zatracená. ()

Kjůkíí

Sam Mendes válí. A to je snad poprvé, co jsem si všiml i neskutečně dobré práce kamery, taky za to tenhle film dostal Oscara že .. a hudba je úchvatná. Seženu si snad i soundtrack. Příběh posazený do mafiánských 30. let, hodně střílení, obleky, Thomsony, auta, honičky, v té době bych chtěl žít. Jestli jste hráli Mafii, víte o čem mluvím. Snímek má svou vnitřní sílu, vžijete se do role Toma Hankse a netoužíte po ničem jiném než odprásknout toho všiváka zavšivenýho. Čestnost a grácie Paula Newmana, jeho charakter, uvěříte mu, že toho Michaela Sullivana má rád a chápe, proč ho musí zabít. A i když se dá čekat, co se bude dít dál, film má tempo a dynamiku, svou vnitřní sílu. To se mi líbí. ()

Vraccas

Tak trochu jiná mafiánka s dobrou hudbou, dobrým prostředím a dobrým hereckým obsazením. Nadprůměrná podívaná.S převapivým koncem. ()

Triple H

Objektívne je ten film veľmi kvalitná záležitosť. Všetko je ťažko profesionálna práca a všetkého je tak akurát. A v tom je pre mňa ten problém - Road to Perdition je až príliš veľká stávka na istotu. Príbeh aj postavy sú predostreté vkusne a dostatočne, ale rozhodne nie spôsobom vďaka ktorému by mi prirástli k srdcu. Chýba tomu tá iskra navyše, určitý náboj, ktorý by z filmu urobil viac než len profesionálnu prácu väčšiny zúčastnených. Kameraman Conrad L. Hall a Paul Newman jediní prinášajú to čo u ostatných absentuje - dušu. A takáto poctivá story tej oduševnenosti potrebovala trochu viac a to bez ohľadu na skutočne vrcholný profesionalizmus vo všetkých zložkách. ()

Doudis19

Překrásně natočená gangsterka, kde Sam Mendes potvrzuje, že snad neumí scény, které by působily obyčejně. Vizuál a kamera se všemi filtry a zvýrazněnými stíny je vůbec tím nejpůsobivějším na celé téhle Cestě k zatracení. Bohužel, na to kolik se toho na plátně opravdu odehraje je tempo až smrtelně pomalé. Ačkoli není film až tak dlouhý, po jeho shlédnutí mám pocit, že bych se k němu už jen nerad znovu vracel. ()

jedna_vrana

Každý herec, čo sa tu objavil, zahral svoju úlohu ako sa patrí, aby ničím nerušila, ale naštartovala zvedavosť diváka. Tom Hanks v úlohe gangstra, čo nie je pre neho zvyčajné, sa zhostil role bravúrne, Daniel Craig - a la rozmaznaný synáčik - perfektné a k Paulovi Newmanovi v role "krstného otca" sa ani vyjadrovať netreba. Aj Tyler Hoechlin, v role juniora, pravdepodobne naštartoval svoju hereckú kariéru. Treba ešte vyzdvihnúť Juda Lawa, ktorého postavu je ťažké opísať - žurnalista, fotograf s extrémne pozitívnym vzťahom k mŕtvym telám? Perfektná gangsterka, v správnom čase prší. ()

Motinski

Dobové zasadenie a práca s atmosférou na jednotku. Mendes natočil komornú gangsterku postavenú celú iba na pár kľúčových postavách. A ako bonus Paul Newman v mojej obľúbenej vedlajšej úlohe. Nájdu sa muchy, vlečie sa to, miestami viac jak je treba, no v 21.storočí moc nevznikajú podobné veci. Oproti predošlému Mendesovmu filmu riskantný krok do iných vôd, ale vyplatil sa podľa mňa. ()

Remivsremi

Precizní filmařina s duší. Důmyslná práce s kamerou, jímavá a odzbrojující hudba, skvělý casting a příběh, který mě dostal svou přímočarostí. Nejsou tady šílené veletoče. Ne. Jedná se o komornější pojetí, za to dostanete ale lidskost a skutečnou bolest a utrpení. Každý zvrat na vás zapůsobí. Následky jsou drastické a tím se snímek posouvá na přední příčky ve své kategorii gangsterek. Silný zážitek je garantován. 90% ()

senor

Nechci ani tak film moc hodnotit, spíše se přikláním k názoru že je to ničím neobjevný mafiánský příběh s dobrou kamerou, a pro mě trochu zklamání. Chci ale upozornit na otřesnou hudbu Thomase Newmana. Pokud znáte jeho předchozí muziku, asi nejlepší byla v Shawshank Redemption, je vám jasné že se tento autor sám vykrádá. Používá naprosto stejnou formu a opakující se vzorce, je to skoro jako do příručky skladatelů filmové hudby: "Tady vytvoříme napětí", "Kombinace těchto čtyř akordů zahraných smyčci vyvolá u diváků dojetí" atd. A navíc se ta hudba na nás valí v neuvěřitelných dávkách téměř neustále. Nominace na Oscara je výsměch. Někdo tady srovnává vizuální stránku s Kubrickem, ale já bych chtěl připomenout i to že Kubrick uměl hudební doprovod ve svých filmech vždy skvěle využít, a to podkreslovala děj třeba jen na pár místech a často to byla stejná skladba (viz. Barry Lyndon). ()

Magneto

Sam Mendes vsadil na atmosféru a herecké umenie Newmana a Hanksa.Vzikol film,na ktorý sa len tak ľahko nezabúda a odkaz,ktorý zanechá vo vašej mysli bude rezonovat dlho potom,čo sa na obrazovke objavi THE END... ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga