Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

• Velká Británie Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin (více)

Píše se rok 1941 a v ruské zapadlé vesničce Rudá způsobí rozruch armádní letadlo, které tu nouzově přistane. Hlídáním letadla je pověřen prostoduchý vojín Ivan Čonkin, který až dosud pouze vypomáhal v kuchyni a s armádním drilem nemá valné zkušenosti. Dny ubíhají a vypadá to, že armáda na letadlo i na Čonkina dočista zapomněla. Ivanovi to ale nevadí a život ve vesničce si jaksepatří užívá. Zamiluje se totiž do místní pošťačky Ňurky. Ovšem ne celá vesnice je jeho zdejším pobytem nadšena. Předseda kolchozu Golubjev v něm dokonce vidí vyzvědače. A tak netrvá dlouho a na Čonkina přijde anonymní udání na NKVD a věci naberou rychlý spád. (North Video)

J R C Pecuchet

Ve srovnání s dříve realizovanými filmy autorské dvojice Menzel - Svěrák vcelku průměrný snímek, který ovšem na několika místech graduje celkem vkusnými poentami a lidovým humorem. Mě osobně nejvíce zaujala scéna, kdy Sovětský důstojník provádí výslech příslušníka NKVD v domění, že jde o němce a ten si na oplátku myslí, že i jeho zajali němci. Za pozornost také stojí scéna výslechu žida Stalina nebo vesnický chemik, který se kromě křížení brambor s rajčaty zabývá výzkumem exkrementů ! ()

WillyMarks

Trošku vážná satira na komunistický režim v dobách válečných. Většina scén a situací je zde s neobyčejným humorem, který nemusí pochopit každý divák. Je to trošku vážná komedie pro náročné. Člověk se od srdce zasměje, zakroutí hlavou na absurditou režimu a občas se i chytne za čelo, protože i přes spoustu dobrých situací se najdou i takové, které zrovna nemusí někomu býti při chuti. Snímek občas zakolísá na hranici nudnosti, ale ve finále je to i s takto vážným humorem, oddechový film i pro obyčejného diváka. 67% ()

mutace

Dle mého názoru jeden z nejlepších Menzelových filmů. Tragický příběh podaný úsměvnou formou. Kam asi může doletět dvouplošník uprostřed Rusi. Někam, kde budou stejní lidé a také stanice NKVD. Pokud si z celého příběhu vzal někdo jen ty "hovna", tak je to smutný. ()

Pezza

Díval jsem se na to proto, že jsem si název původní knížky pamatoval z nějaké maturitní otázky, taky proto, že scénář napsal Svěrák a režírova to Menzel a musím říct, že větší blbost sem dlouho neviděl. ()

desolator6

Total brutal! Paráadna komédia z 2. sv na ktorej som sa smial jak besný! "Veliteľ: Prečo naši vojaci nestrieľajú? Vď ste vraveli že pušky už fasovali! Vojak: Pušky majú, ale muníciu nie!" :D :D :D :D :D :D ()

Biopler

Film si u mňa šplhal na 3*, avšak posledných 40 minút bolo poriadnou zlátaninou. Scenár šiel s blížiacim sa záverom k čertu, od "hovenkovskej story" to šlo doslova z kopca. ()

P. J. D.

Řekl bych, že tohle je lepší verze Slunce, sena. Vtipy jsou zde mnohem propracovanější a více zaměřené na lidskou vesnickou povahu, než bůh-ví jaké troškovské výmysly. Přesto snímek není nic extra. Pár scén sice ulpí v paměti (Například: „Víš, Váňo, všechno je vlastně z hovna…“), ale jinak nic. Srdečně se sice zasmějete, ale to neznamená, že ani u jiných filmů. Celkové zpracování je lepší průměr, a proto tři hvězdičky. ()

kluzo

Radek99: "Symbolická tragikomedie rozkročená někde mezi Dobrým vojákem Švejkem a Gogolovým Revizorem odrážející jak bodrost a specifika širé východoslovanské duše, tak i absurditu doby vymknuté z kloubů normálního civilizačního vývoje."  Pregnantně vyjádřena nosná myšlenka filmu. Asi film pobaví více někoho, kdo aspoň chvilku v socialismu žil a pracoval, protože se mu v tomto filmu vrátí ta doba. Byť tady v ČR/ČSSR by i těmto lidem tohle, a to i za socialismu, připadalo příliš absurdně.  Škoda, že dnešní mládež jen papouškuje ve škole naučená zla socialismu aniž by dokázala vidět podobnost kroků, které vedly k tomu zlu, s kroky dnešních proevropských politiků. Ne nadarmo se říká: Kdo se nepoučí z historie, je nucen ji opakovat. ()

Solly

Myslím, že je tento film neprávem podceňován. Samozřejmě není to na samotě u lesa, ale je to taky film o něčem úplně jiném. A i přes ponurou myšlenku je velice zábavný. ()

FoxMulder

Dýchá z toho na mě hodně tendenční závan. Je po revoluci a tak se musíme vypořádat s minulým režimem. Ne že by to bylo špatně, jen je to tak nějak celé mdlé. Nefunguje nadhled a humor v kombinaci s s vážným podtextem odporného chování Nkvd. Nechytne to, vyšumí to do ztracena a "komická" figurka souseda s hovnama je dementní a zbytečná. Zato jeho manželka s děckem je teda něco:-) ()

Zevon

Nedoceněný film, jenž nepochopí plně nikdo, kdo v komunismu nežil, nepracoval a neživil děti a kdo nebyl, alespoň na pár dnů v předrevolučním SSSR. Není co víc říct. ()

Dartdevil

Určitě je celý film jiný, než jsme zvyklí a čekáme od takové dvojice jako Menzel - Svěrák. Ale neřekl bych, že je nějak výrazně horší. ()

Zodiak455

Tento film mne dostal.Několikrát jsem upadl do záchvatu smíchu například:Lapshine ku*va proč jste sestřelili hajzl?:D ()

Aleix

Vodka ze sraček , to jediný se mi hned vybaví. Hlavně nevím jestli to bylo myšleno vážně nebo jako recese :-) ()

rivah

Při zhlédnutí s odstupem se objevuje zklamání. Líčit ruskou vesnici parodicky na začátku války není příliš vkusné a bohužel ani směšné. I když tu herci hráli naplno.(50%) ()

winstonik

Prečo si opäť raz nezažartovať o tom, ako fajn sa žilo v časoch vraždenia miliónov Rusov? Najmä keď tam vystupujú takí sympatickí chlapíci z NKVD. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu