Na úsvite tretej svetovej vojny, sa študenti strednej školy na stredozápade USA formujú do partizánskych oddielov, aby opätovali útok sovietskej armáde. (sliver)

sniper18

Vždy som si prial vidieť film, v ktorom by došlo k regulérnemu vojnovému konfliktu medzi spojenými štátmi a sovietskym zväzom a som rád, že sa mi to vďaka Červenému úsvitu aspoň raz podarilo. Síce v trochu naivnom a teenagerskom, ale predsa len aj nadmieru zábavnom a údernom podaní a našťastie film vznikol v polovici osemdesiatych rokov, kedy tvorcovia s podobnými zápletkami dokázali pracovať najlepšie. Možno by bolo lepšie, keby film ťahal nejaký regulérny akčný hrdina, ktorých v tej dobe bolo viac než dosť, ale tvorcovia sa rozhodli skôr pre bojazlivejších mladíkov a nakoniec to ani nebola zlá voľba. Film našťastie nie je zase tak teenagerský, ako som sa spočiatku obával, síce začne útokom na školu a tak prvou obeťou okupačných síl sa stáva učiteľ, ale neriešia sa tu žiadne nezmysli, ako rôzne romantické línie, ale prežívanie partizánov, ktorý trpia nedostatkom jedla a hlavne informácií a tak sa ich snažia postupne získavať, život v okupačnej zóne, kde nechýbajú ani masové popravy a samozrejme odbojová činnosť. A tak dejovo mi to prišlo dostatočne zaujímavé, bez akýchkoľvek hluchých miest, pričom na to hlavné ani netreba dlho čakať a tak už po pár minútach musia postavy čeliť invázii, chválim, že aj napriek naivnejšej zápletke je film vážne pojatý a navyše ponúkne plno výborných heroických momentov. Jedine ma mrzí trochu horšie zvládnutá gradácia, keďže vrchol filmu sa nachádza niekde v polovici, ale aj potom ma to stále bavilo až do konca. Po akčnej stránke si tu teda nemôžem sťažovať, toto sú jednoducho tie pravé osemdesiate roky, kedy je akcia výborne natočená a možno až prekvapivo veľkolepá, poteší hlavne slušné nasadenie rozmanitej bojovej techniky, nespočet efektných explózií a hlavne výborných prestreliek. Postavám sa tu síce darí omnoho lepšie, ako by sa im v takejto situácii mohlo, ale predsa len je to stále len film a tu je zábavnosť prednosťou. Film síce nie je v eRkovom ratingu, čo je vzhľadom na dobu filmu prekvapivé, ale vôbec mu to neškodí a akcia je dostatočne úderná aj bez toho. Plusom je nakoniec aj to obsadenie, mladícke trio vychádzajúcich hviezd Patrick Swayze, Charlie Sheen a C. Thomas Howell, ktorých podporujú sympatické Lea Thompson a Jennifer Grey a stred filmu spestrí aj nejaký ten dospelejší predstaviteľ Powers Boothe, ako charizmatický pilot, ktorý ponúkne podstatné informácie. Režijne si tu nemôžem sťažovať, John Milius tu v rámci žánru odviedol skvelú prácu a tak sa film môže pochváliť nielen veľkoleposťou a kvalitnou vizuálnou stránkou, ale aj dobre zvládnutou akciou, výbornou atmosférou a funkčnými emocionálnymi momentmi. A podporuje ho aj výborná hudba. Takže ako fanúšik akčných osemdesiatych rokov si tu nemôžem výraznejšie sťažovať, výborná žánrová zábava. 76% ()

movie

Záživná americká klasika, která pravděpodobně na zakázku Ronalda Reagana přenesla na plátno tehdejší obavy běžných američanů ze Studené války. John Milius to ovšem napsal v polospánku, logických berliček se tu člověk nedohledá a ke konci to působí dojmem, že už všem dochází dech. Nicméně pokud chcete vidět absurdní jízdu o partičce puberťáku, kteří založí militantní partizánskou buňku a vyjebou s komunisty, tak to tu máte. RED DAWN! Mimochodem, hraje tu Powers Boothe a Harry Dean Stanton a snímek obsahuje klasickou scénu, kdy Jennifer Grey prosí Patricka Swayzeho aby jí zastřelil. ()

HAL

John Milius moc dobře věděl že jenom mrtvý komunista může být dobrý komunista, a tak je tady nechal ve velkém pobíjet... partou teenagerů? Proboha proč teenagerů? Guerillovou válku proti invazi Rusáků (a z nějakého důvodu i Španělů) natočit jako young adult odlehčený popcorn bez velkých hran... no mám pocit že k tomuhle museli Miliuse donutit producenti, jinak by si tam jistě radši dal nějakého Ramba. Ale tak jako relativně zábavný popcorn to funguje, hlavně díky vycházejícím hvezdičkám v hlavních rolích... a faktu že se tady s Rusáky opravdu moc nepářou, a tak je film sice naivně přihlouplý, ale pořád docela slušně akční. 6/10 ()

D.Moore

Není to až tak pitomé, jak by se mohlo po přečtení zdejšího obsahu či textu na DVD zdát. Samozřejmě je od začátku do konce jasné, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí, a zároveň je občas vidět, že produkce nesehnala tolik peněz, kolik by film zrovna potřeboval. Akční scény jsou ale natočené velmi zručně a tu a tam se dokonce stane něco překvapivého, tak proč ne. ()

Rakosnicek77

Film, který má naprosto parádní začátek, prostě jen tak jdete do práce nebo do školy, najednou se na zem snese hromada parašutistů se samopaly a začnou bez milosti popravovat všechno živé, v tom lepším případě je odvedou do výchovných táborů. A nejedná se o žádné menší břídily než Rusy a Kubánce. Potenciál filmu, který velmi slibně začal, tak rychle opadl a pak už bohužel zase jen padal a padal. Skupina přeživších utečenců vytvoří v lesích partyzánskou skupinu odhodlanou za každou cenu vybojovat svoji svobodu zpět. Téma není špatné, ale postupně se děj přestane rozvíjet a zamrzne na mrtvém bodě, což ho sráží hodně dolů. Je to škoda, protože děj měl ještě potenciál se posunout dál. Za zmínku stojí i fakt, že se zde potkají ještě před natáčením Hříšného tance Patrick Swayze s Jennifer Grey. ()

• Filmová replika ruského tanku T-72 bola tak presná, že po prenesení tanku na plac s ňou prišli dvaja agenti CIA a chceli vedieť, odkiaľ ju filmári vzali. (matt6)
  • Pôvodný názov scenára bol "Ten Soldiers" (10 vojakov). (matt6)

Ruská invaze v bourneovském stylu?

Ruská invaze v bourneovském stylu?

21.06.2009

Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny… (více)

Mise pro dva válečné týmy

Mise pro dva válečné týmy

11.07.2008

Američané budou opět zachraňovat svět. Nebo alespoň americkou demokracii. Máme zprávy o remaku téměř zapomenuté pravičácké klasiky Red Dawn a Tarantinových Inglorious Bastards. Oba filmy jsou na… (více)