• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy

USA / Velká Británie, 1986, 110 min (Director's cut: 116 min)

Vzhledem k tomu, jaký je Highlander kult, jsem teda rozhodně čekal větší nášup. Příběh sice nepostrádá originalitu a Lambert nepostrádá charisma (tedy jen do chvíle, než se na scéně na chvíli ((aby to nestálo moc peněz)) objeví Ramirez Connery a nezastíní uplně všechny a všechno), ale i tak je hodně poznat, že vlastně nejde o nic jiného než jen o dobře zamaskované béčko, se kterým má režisér Mulcahy místy až příliš mnoho práce, aby se mu celé nerozsypalo pod rukama. Hlavní záporák je navíc strašné jelito, které vypadá jako by vlezlo z nějakého blbého béčkového komixu, do filmu se vůbec nehodí a zbytečně kazí celkem slušnou atmosféru. Škoda, další ostudně nevyužitý potenciál, který by s lepším režisérem a bohatším scénářem mohl nadělat divy. Asi bych teď měl dát za ***, ale předsi jen "Hey, it´s a kind of magic..."(25.6.2007)

• gudaulin

Abych byl upřímný, 2 hvězdičky představují možná až příliš luxusní nadílku pro brakové béčko s mizerným scénářem a topornými hereckými výkony, ale budu dnes vstřícný a ocením především atmosférickou hudbu mých oblíbených Queen v čele s Mercurym a pár působivých flashbacků do skotského středověku. Nic víc už dnes neobstojí, jakkoliv je evidentní, že tenhle titul hodně povznáší nostalgie starších uživatelů a konformismus těch mladších. Celkový dojem: 40 %.(15.8.2015)

Pro Lamberta mám slabost. Tady byl ještě ve formě a tak za čtyři a hlavu dolu.(1.4.2004)

Nejlepší Lambertovka vůbec. V bohaté a „úspěchy“ našpikované kariéře Christophera Lamberta se nachází jenom pár kvalitních a bez následků koukatelných filmů. Pokud vynechám Tarzana, který je příběhem z jiného soudku, je Highlander tím naprostým vrcholem, highlandem jeho tvorby. Kombinace sci-fi a fantasy s historickými výjevy protkaná akcí, šermířskými souboji, ztrácením hlav a sem tam ulétnuvších vtipných hlášek. Russel Mulcahy celkem umě svázal několik příběhů dohromady, ale nedokázal se vyhnout občasné zmatenosti dějů. Historie, hned zas tehdejší současnost, historie, současnost a zase další etapa z historie. Hudba legendárních Queenů je tak milým přilepšením a rockové balady se ke starověku úžasně hodí. Skotské sukně a rock´n´roll. Navíc vlasatý Sean Connery v menší ale ne zanedbatelné roli. Efekty občas taky působí dosti na dnešní dobu legračně, skvělé výbuchy střídá podivný světelná animace. Ale tak sou to 80tý léta, na dnešní digitalizaci to ještě nemá. Dávám tak 4*, protože oproti ostatním podobným filmům Highlander zas tak něco extra není, ale v již výše zmiňované Lambertově defilmotéce je to učiněný skvost.(8.9.2004)

Těžké hodnocení. Nemůžu se zbavit dojmu, že ten film mohl být mnohonásobně lepší, zvlášť mi přišlo, že je celý ten svět nesmrtelných jen tak načrtnut, ale pořádně nedomyšlen. Co film ale dělá tak výrazným, je samozřejmě hudba mé milované Královny :))(1.8.2006)

• - Evpropská verze filmu je o 8 minut delší a obsahuje scény, které se v té americké nevyskytují. (Terva)

• - V jedné z nepoužitých scén si Lambert zapoměl sundat brýle. (Terva)

• - Natáčelo se ve Skotsku, Anglii a americkém New Yorku, a to od dubna do srpna roku 1985. (Terva)