• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy

USA / Velká Británie, 1986, 110 min (Director's cut: 116 min)

Před dvaceti letech to muselo bejt mega, uznávám. Šermovačky, usekané hlavy, do toho hromy, blesky, třesky, plesky, odmentorovat přišel Connery s vytuněnou garderóbou, středem zájmu samozřejmě nízkočelař s uhrančivýma očima Christopher Lambert. Já to viděl poprvé až dnes a působilo to na mě spíše úsměvně. Choreografie soubojů a hlavní záporák otřesné, kamera dobrá, prolínání časem vcelku podařené, příběh slušný. Od Queenu mi sem pasovala pouze romantická Who wants to live forever (ta scéna byla vskutku povedená), jinak mi tu jejich hudba seděla asi jako kdybyste mi k Transformers pustili vánoční koledy. Nejlepší rolí Lamberta pro mě zůstává lord Rayden. p.s.: úvod obsahuje jeden dobrej fór ("Co myslíte, pane... jaká byla příčina smrti??" .. a vedle leží borec bez hlavy:))(5.1.2008)

"Kto by chcel žiť večne?" Tohto škótskeho vyhnanca som nevidel celé roky. Keď som sa napokon dostal k DVD, obával som sa, aby nebol nesmrteľný „len“ Queen. Ale hneď na mňa dýchla mystická atmosféra príbehu, v ktorom môže zostať len jeden. Putuje stáročiami. Aj svetom. Miluje ženy... ale nezomrie s nimi... a nad podzemnými garážami sa nachádza krvavé sychravé bojisko roku 1536.(28.1.2006)

Nejlepší Lambertovka vůbec. V bohaté a „úspěchy“ našpikované kariéře Christophera Lamberta se nachází jenom pár kvalitních a bez následků koukatelných filmů. Pokud vynechám Tarzana, který je příběhem z jiného soudku, je Highlander tím naprostým vrcholem, highlandem jeho tvorby. Kombinace sci-fi a fantasy s historickými výjevy protkaná akcí, šermířskými souboji, ztrácením hlav a sem tam ulétnuvších vtipných hlášek. Russel Mulcahy celkem umě svázal několik příběhů dohromady, ale nedokázal se vyhnout občasné zmatenosti dějů. Historie, hned zas tehdejší současnost, historie, současnost a zase další etapa z historie. Hudba legendárních Queenů je tak milým přilepšením a rockové balady se ke starověku úžasně hodí. Skotské sukně a rock´n´roll. Navíc vlasatý Sean Connery v menší ale ne zanedbatelné roli. Efekty občas taky působí dosti na dnešní dobu legračně, skvělé výbuchy střídá podivný světelná animace. Ale tak sou to 80tý léta, na dnešní digitalizaci to ještě nemá. Dávám tak 4*, protože oproti ostatním podobným filmům Highlander zas tak něco extra není, ale v již výše zmiňované Lambertově defilmotéce je to učiněný skvost.(8.9.2004)

Temná, mystická atmosféra u tohohle filmu dělá hodně, stejně jako mlaďoch Lambert v hlavní roli. Jeho přízvuk se postará o nechtěnou komickou vložku, například ve scéně v kostele, kdy si to přihasí Kurgan a začne cosi vykládat tím svým vibrujícím ultra hlubokým hlasem a Lambert s měkounkým francouzským přízvukem řekne: "Nice to see you," musela jsem se smát. Connery jako španělskej guru taky neměl chybu a jeho šišlání nabralo nových dimenzí. Ovšem můj hrdina je Clancy Brown, kterej si tu zahrál dalšího sympatického, vyrovnaného fajn týpka, jako v Shawshanku nebo Hřbitovu domácích zvířatek. Jeho zápal a entuziasmus by mu leckdo mohl závidět. Typově to celý malinko připomíná Barbara Conana, ale to by tu nesměla bejt zakomponovaná přítomnost, což je sice důležitý pro příběh o nesmrtelnejch, ale stejně bych radši, kdyby se to celý odehrávalo ve starým Skotsku. Ale jo, zaujalo to a až na příšernou osmdesátkovou módu mě nic nerušilo. 75%(19.6.2014)

Hudba Queenů, šermířské souboje, Christopher Lambert – co víc je třeba k pořádnému filmovému hitu? Řekněme, že kvalitní režisér a scénář, jehož absencí tohle poloamatérské béčko trpí nejvíc. Po čtyřiceti minutách budete vědět, jak to celé dopadne a nekonečně natahovaný závěrečný duel je jenom nevyhnutelným vyvrcholením předcházejících diváckých muk. 60% Zajímavé komentáře: pshimi, kitano, Fr(27.6.2006)

• - Gregory Widen dostal nápad na tento príbeh v čase, keď bol na dovolenke v Škótsku a navštívil múzeum v Edinburghu. Tu sa zastavil pri stredovekom brnení a zamyslel sa, aké by to bolo, ak by sa muž, čo nosil toto brnenie, bol dožil dnešných čias. (beso74)

• - Hudební skupina Queen nahrála k filmu písně „Princess of the Universe“, „It´s a kind of Magic“, „Don´t lose your head“ a „Who Wants to live forever“. (tyzmrde)

• - Mnoho vystřiženého materiálu bylo zničena při požáru. (Terva)