• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy

USA / Velká Británie, 1986, 110 min (Director's cut: 116 min)

Před dvaceti letech to muselo bejt mega, uznávám. Šermovačky, usekané hlavy, do toho hromy, blesky, třesky, plesky, odmentorovat přišel Connery s vytuněnou garderóbou, středem zájmu samozřejmě nízkočelař s uhrančivýma očima Christopher Lambert. Já to viděl poprvé až dnes a působilo to na mě spíše úsměvně. Choreografie soubojů a hlavní záporák otřesné, kamera dobrá, prolínání časem vcelku podařené, příběh slušný. Od Queenu mi sem pasovala pouze romantická Who wants to live forever (ta scéna byla vskutku povedená), jinak mi tu jejich hudba seděla asi jako kdybyste mi k Transformers pustili vánoční koledy. Nejlepší rolí Lamberta pro mě zůstává lord Rayden. p.s.: úvod obsahuje jeden dobrej fór ("Co myslíte, pane... jaká byla příčina smrti??" .. a vedle leží borec bez hlavy:))(5.1.2008)

Jeden z tych filmov, ktore som prvy krat videl este na osuchanej VHS. Akcna klasika, ktora tazi zo svojho originalneho nametu, na druhu stranu ho vsak nevyuziva na plno. Dejove klise a predvydatelnost vsak vynahradzuje samotny namet o nesmrtelnych, paradne technicke spracovanie, super zaporak a zaverecny suboj, ktory naozaj stoji za to (uplne zaverecna pasaz v opustnej hale je nadherna). No a v akom inom filme najete viac ako 2000 rokov stareho spaniela bojujuceho s katanou, ktoru mu vyrobil otec jeho japonskej manzelky?:) (8/10)(15.8.2007)

Rozpočet $16miliónov Tržby Celosvetovo $12,885,193(2.6.2006)

Nejlepší Lambertovka vůbec. V bohaté a „úspěchy“ našpikované kariéře Christophera Lamberta se nachází jenom pár kvalitních a bez následků koukatelných filmů. Pokud vynechám Tarzana, který je příběhem z jiného soudku, je Highlander tím naprostým vrcholem, highlandem jeho tvorby. Kombinace sci-fi a fantasy s historickými výjevy protkaná akcí, šermířskými souboji, ztrácením hlav a sem tam ulétnuvších vtipných hlášek. Russel Mulcahy celkem umě svázal několik příběhů dohromady, ale nedokázal se vyhnout občasné zmatenosti dějů. Historie, hned zas tehdejší současnost, historie, současnost a zase další etapa z historie. Hudba legendárních Queenů je tak milým přilepšením a rockové balady se ke starověku úžasně hodí. Skotské sukně a rock´n´roll. Navíc vlasatý Sean Connery v menší ale ne zanedbatelné roli. Efekty občas taky působí dosti na dnešní dobu legračně, skvělé výbuchy střídá podivný světelná animace. Ale tak sou to 80tý léta, na dnešní digitalizaci to ještě nemá. Dávám tak 4*, protože oproti ostatním podobným filmům Highlander zas tak něco extra není, ale v již výše zmiňované Lambertově defilmotéce je to učiněný skvost.(8.9.2004)

• Slasher

Z nostalgie nechutně přehodnocená fantasy/akční sračka, která dříve zřejmě zabodovala svojí "temnotou, mystičnem, mocnými charaktery, výtečnými triky" a nehodící se hudbou Queen. Hlavním hrdinou je nesmrtelný horal, který mečoval už kdysi dávno ve Skotsku 16. století a mečuje dodnes… akorát že v New Yorku, kde zrovna nadešel čas finálního střetnutí. Nechtěná béčková demence by se snad ještě dala snést, ale definitivně to pohřbívá hrozný herecký projev nezajímavého Lamberta. Trochu charisma má alespoň záporák a ostudu si nedělá Sean Connery, ale tím ty plusy (respektive nemínusy) končí. HIGHLANDER - stupidní blbost, která mohla fungovat možná tak v hanebně nevkusných osmdesátkách, ale dneska jsem se jí akorát tak vysmál. Vynikající? Krásný? Nadčasový? Klasika? HOVNO!!! [HD](15.12.2010)