• český

Horal

• slovenský

Akční / Fantasy

USA / Velká Británie, 1986, 110 min (Director's cut: 116 min)

Z toho námětu se dalo vyždímat víc. Bitky, kromě té poslední, jsou dost nudné. Navíc je to moc dlouhé. Nejzábavnější jsou takový ty komický vsuvky (Lambert s reklamním úsměvem řekne náckovi "ty jsi nadřazená rasa" a hrozně ho oddělá samopalem). Utkvěl mi přehrávající záporák. Hudba se mi nelíbila. Queeni se možná hoděj do Flashe Gordona, ale k Highlanderovi bych zvolil něco méně gay.(17.3.2008)

Vynikající kultovní fantasy. Krásně se v něm prolínají dějové linie, které jsou bezchybně natočeny (středověk syrový a realistický, součastnost v New Yorku ve tmě plné neónů). Christopher Lambert v jedné ze svých nejlepších rolí, kde skutečně hraje a ne se jen předvádí jako v těch novějších blbostech. Roxanne Hartová je půvabná, Sean Connery má opět charisma na rozdávání a Clancy Brown, no, už dlouho jsem neviděl tak děsivého záporáka. Russell Mulcahy stvořil kult, který už kultem zůstane a on sám jej žádným svým snímkem nepřekonal. "Highlander" není žádné povrchní akční béčko, ale bezchybná nadčasová záležitost, která má duši (stejně jako hudba skupiny Queen, která je nedílnou součástí).(30.6.2006)

Jeden z tych filmov, ktore som prvy krat videl este na osuchanej VHS. Akcna klasika, ktora tazi zo svojho originalneho nametu, na druhu stranu ho vsak nevyuziva na plno. Dejove klise a predvydatelnost vsak vynahradzuje samotny namet o nesmrtelnych, paradne technicke spracovanie, super zaporak a zaverecny suboj, ktory naozaj stoji za to (uplne zaverecna pasaz v opustnej hale je nadherna). No a v akom inom filme najete viac ako 2000 rokov stareho spaniela bojujuceho s katanou, ktoru mu vyrobil otec jeho japonskej manzelky?:) (8/10)(15.8.2007)

K téhle klasice jsem se dostal až při příležitosti jejího 30. výročí a nutno dodat, že zub času si vyžádal určitou daň. Úvod filmu, zejména v podobě legračního mečování v podzemní garáži, je ryze béčkový, avšak postupem času dostává film jasnější kontury. Flashbacky nejen objasňují zápletku, ale přikládají k béčkové akci i poměrně fungující emocionální rovinu - charaktery Highlandera a Ramireze získávají cenné body sympatie. I po 30 letech se jedná o slušnou fantasy... nebo mám spíše říct augmentovanou realitu? :) 6/10(17.7.2016)

Dnes už kultovní klasika fantasy žánru (mystičnost, bombastická hudba Queenů...). Jen škoda těch naprosto zbytečných pokračování. I Christopher Lambert mohl dík svému charizmatu naložit se svojí hereckou kariérou daleko lépe.(30.5.2008)