Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

jh666

Další Whedonův perfektní seriál. Kombinace sci-fi a westernu s komediálními prvky je prostě boží. Škoda, že je jen 14 dílů, ale alespoň, že natočily Serenity. 120% ()

Terva

CITÁT - Už celý týdny jsme neměli práci. Nejsem tu, abych se kochal krajinou........... První dojem? Nic moc. Létání po vesmíru na různé planety a na každá z nich samej virus. Tedy člověk. Žádná kreativita, žádní mimozemšťané, jen běžné pozemské problémy, podivně přesunuté mimo naši planetu. Tohle by Galaktická kongregace prostě nedovolila, šířit ten náš patetismus, vraždění a krutost. Z lehkým nadhledem bych klidně řekl, že je to taková Ulice, jen lépe zpracovaná a na větší ploše, než jen v ulici. Tohle se mi vůbec nelíbilo a pokud se tvůrci rozhodnou natočit druhou řadu, nikdy se nepodívám. ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Po třetím shlédnutí musím řící, že Firefly je opravdu jedním z nejlepších sci-fi seriálů všech dob. Osobně nemám rád western. Zajímavé je, že tenhle prvek právě dělá Firefly tak jedinečným. Škoda, že to Fox tak rychle utnul, protože první série je pouze předehra tomu, co mělo následovat. K tomu výborně napsané postavy a velmi charismatičtí herci. Film Serenity to sice výborně zakončuje, ale není to ono. Rozhodně jedno z největších selhání FOXu, ten seriál měl velikou budoucnost. Whedon ftw! The Hero of Canton, the man they call Jayne... ()

jahol

Zase jedno dílko, které mě zanechává v příjemném splínu ...ze subjektivity vlastního hodnocení. Jak rád bych dal dvě hvězdičky za nelogičnost děje, značnou nevyrovnanost jednotlivých dílů, neustále se projevující nízký rozpočet, špatné načasování scénáře (zkratkovitá řešení řady situací a občasné delší dialogy zavánějící nutností vyplnit ještě pět minut předepsané délky, nesmrtelnost hlavních hrdinů atd. - zkrátka víceméně béčkový základ. Jenže co mám dělat, když každý díl obsahuje od pěti do třiceti skvělých momentů, gest, hlášek a někdy dokonce i perfektní kamery. A co mám dělat, když posádka (i při některých průměrných hereckých výkonech) je prostě k sežrání, teda s výjimkou Kaylee, která je o to víc k něčemu úplně jinému. A tři díly z těch čtrnácti jsou dokonce na hvězdiček pět - Malcolmova "svatba" a to, co po ní přišlo, přepadení nemocnice a poslední díl s poněkud duševně nevyrovnaným chladnokrevným zabijákem (na rozdíl od 99% zbytku seriálu, který vykazuje dále zmíněnou podobnost s RD, mi úplně posledních pár vteřin seriálu připomnělo Davida Lynche). Pro milovníky seriálového humoru zase něco trochu jiného, ale velmi dobře stravitelného a chutného. Kvalit geniálního Červeného trpaslíka sice seriál jako takový zdaleka nedosahuje, ale v každém díle je alespoň několik sekvencí, které by svým účinkem RD jak z oka vypadly. Ano, jak říká Liuk - "kde jinde uvidíte pašování krav vesmírem, nahého kapitána lodě uprostřed pouště nebo skupinu banditů na koních, v ruce samopaly, zatímco jejich šéf (westernový šerif) jede mezi nimi na vznášedle ve tvaru závodního auta?" Čtyři hvězdičky, přestože mě scénárista neskutečně nas..al, když si mě nejprve úplně omotal kolem prstu sladkou nevinností Kaylee a pak mi ukázal poměrně naturalisticky, jak že se to vlastně dostala na loď! ()

Džany

Představte si film Sedm statečných, prošpikujte ho gagy z How I Met Your Mother, přidejte pár vesmírných lodí a rozsekejte ho na, bohužel jen, 14 dílů, to je Firefly. Sympatická skupinka lidí s velmi rozdílnými charaktery (žoldák Jayne, 'snobský' Simon, záhadná River, hrdiný Malcolm, komický Wash) se 'plaví' napříč galaxií a zažívají spoustu vtipných, nebezpečných, napínavých a hlavně originálních akcí. Joss Wheadon seriály umí a tenhle se mu obzvlášť povedl, proto mě mrzí, že ho zrušily hned po první sérii. Tímto chci poslat jedno velké a ! sarkastické ! " FAKT DÍKY" Rupertovi Murdockovi. ()

ledzepfan

NEUVĚŘITELNĚ funkční mix perfektně napsaných postav, chytlavého sci-fi světa, vkusného vtipu, promyšlených zápletek a kdovíčehovšeho ještě. Je to jemné, klouzavé, lidské......prostě, do kanálu odkopnutý diamant. ()

depony

Asi tuším, kde je problém ... že je to mé hodnocení tak nízké ... nemám rád western a country ... :) ale kdo ví :)) ()

keddy79

Nikdy by mně nenapadlo, že kombinace kovbojky a vesmírného sci-fi bude taková bomba. Budoucnost nemusí být tak nablýskaná, načančaná a konvenční jako ve Star Treku. A nejhorší zvěrstva páchají zase jen lidé a né nějaké příšery z jiné dimenze. Hlavním cílem je nějak se protlouct, pokud možno se ctí, ale humor, ten chybět nesmí :-) Jen jedna věc mi na seriálu nesedí. Jak to, že z dalších sedmi členů posádky byl do Inary zamilovaný jen jeden ??! ()

zdepapepa

Nemůžu si zároveň pomoci a musím srovnávat se seriálem Sense8, který potkal stejný osud. Byl zrušen a následně si komunita vymodlila filmový speciál (a následně i druhou řadu). V obou případech skončil seriál prakticky v zárodku, kde stále ještě rostl potenciál všeho a neobjevilo se žádné "škobrtnutí" v podobně špatného dílu, což je ale kromě kvality scénáristů dáno i tím, že těch dílů je skutečně málo, takže se žádná dějová linka výrazně neopakuje nebo si neprotiřečí s jinou. "You either die a hero, or live long enough to see yourself become the villain." Co se týče pokračování, tak film se mi líbil, komiksy už tolik ne. Duchovním pokračováním tak pro mě zůstává hlavně herní série Mass Effect, kde je také hlavní charismatický kapitán a jeho "ragtag bunch of misfits" cestující vesmírem a bojující s reapery/reavery. Stejně jako v případě Mass Effectu, i tady není nouze o skákání od žánru k žánru, chvíli se jede klasický western, chvíli heist movie, chvíli survival horror, chvíli román od Jane Austen, chvíli lékařské drama, chvíli válečné drama a přesto to všechno ladí dohromady! Castingově je Firefly obsazen na jedničku. Často mám s Nathanem Fillionem problém, že vypadá a hraje pořád tu samou postavu. V botách kapitána Malcolma Reynoldse (a zároveň i v těch postavy Captain Hammer z Dr. Horrible's Sing-a-long Blog, shodou okolností také z dílny Josse Whedona) mám však pocit, že se pro tu roli narodil. Z mínusů bych asi zmínil dlouhou (na poměry seriálu) sérii dílů, kde byl vesmír odsunut do pozadí, což ale nemění nic na tom, že byly i tak velmi "koukatelné" a pro celkový děj a vývoj postav důležité. Nic z tohoto vás ale nemusí zajímat, stačí se podívat na dodnes aktivní fanouškovskou základnu a je jasno, že Firefly si svůj kultovní status zaslouží. ()

Korbitch

Kvalit takového Farscapu nedosahuje, protože Bena Browdera a Wayna Pigrama nikdo nepřekoná, ale i tak jsem se bavil. Po ne úplně vydařených úvodních dílech se děj příjemně rozvinul a já jsem se nechal s radostí vláčet za lodí serenity vesmírem. Škoda jen, že to utnuli tak brzy a Fox se drží takových kravin, jako je Aly McBealová a pod. ()

Bakllazaan

Možná je dobře, že má ten seriál tak "málo" dílů. Takhle prostě odešel v plný síle. Ale škoda je, že to Whedon nevěděl a tak to nemohl zakončit. Už jsem to zmínil ve filmu Serenity, ale tenhle seriál si mě získal svojí nevypočitatelností. -Vzpomeňte si scénu z Indiana Jonese, kde má duel s Ninjou :) - ...a takovou atmosféru má celý seriál. Člověk je zvyklý t tý smrště seriálů na určitá filmová klišé a žánrové prvky a pak přijde Whedon a pěkně vás profackuje. paráda. ()

zahubicku

Dostat pod ruku někoho z FOXu, který může (aspoň z části) za zrušení seriálu Firefly, tak mu dám TAKOVOU! Ale teď k seriálu samotnému. Firefly je ...... no prostě je to náramě vtipné, akční ale hlavně jsou zde dobře vyváženy dva prvky a to sci-fi a wester :) Opravdu velká škoda, že seriál byl předčasně zrušen. ()

MartinezZ odpad!

Tady se asi stala nějaká chyba v popisu žánru seriálu? Co je to tohle za splácaninu westernu, špatného StarTreku, Andromedy, Battlestar Galacticy a kdo ví čeho ještě? Nízký rozpočet, herci z hvězdných filmů produkce Asylum, se stejně kvalitním scénářem? Nedokážu přesně popsat jak, ale ještě z toho cítím prvky Hvězdných válek a Riddicka (ale fakt ve stopovém, špatně přetvořeném množství). Zatím mám za sebou pilotní díl, ale přestávám věřit svým očím. Sci-fi hanba. Uvidím, co zbytek ukončeného a zatrhnutého seriálu... ~~~ Takže... zbytek v rychlosti dokoukán, každý další díl blbější a blbější. Nechápu, proč Whedonovi (dle obsahu autorovi Buffy) vůbec někdo dovolil (právě po Buffy) sáhnout na papír. Většina dílů naprosto o ničem, sci-fi s pistolemi, samopaly, kolty a šavlemi ve westernu a naprosto děsnými "space-efekty". Na lodi s sebou vozí děvku, pastora, uprchlíky, sami loupí a kradou. Naprosto chápu, proč tuhle zrůdnost po 14 dílech utnuli, naopak žasnu, že AŽ po takové době. Zrůdnost a ostuda pro sci-fi. Pak se můžeme divit, že se žádné vesmírné sci-fi seriály nenatáčí, když si producenti vyjedou čísla za poslední podobné sci-fárny a uvidí, že většina brzo končí a už jim nedojde, že ne nezájmem diváků, ale imbecilní slabotou takových "seriálů". Kde se tady vzalo takhle vysoké hodnocení je nepochopitelné, naprosto popírající samotný vesmír. S hodnocením jdu z * u pilota do bažin a stok, kam tohle patří. Hezké ksichtíky tohle nemohou nijak vyvážit. ~~~ Mimochodem, nadávky a průpovídky v čínštině mají být co? Cool? Nebo bylo předem jasné, že když se tahle pitomost neuchytí v USA ani posléze v Evropě, že by za to mohli být rádi alespoň v Číně? A nebo byl spíš Joss na dovolené a nevěděl, čím víc ještě tuhle ubohost zprasit. ()

CBD

Space Western s vypilovanými postavami, po čertech zábavnými hláškami a přemírou nápadů jenž div nevyskočí z obrazovky. Proč to muselo skončit po první sérii asi nikdy nepochopím... ()

Pirkaf

"Whedonovský" seriál v tom nejlepším slova smyslu. Skvělé postavy, nápady, situace, dialogy... tento seriál měl šanci dosáhnout kvalit Buffy, zůstalo však bohužel jen u první série, což je jeden z největších zločinů v seriálových dějinách. Protože našlápnuto bylo parádně.. ()

Laxik

Budu teď jakože hlubokomyslný. Plácnu jedno slovo a pak ho inťoušsky rozvedu, jako se to dělá na předváděčkách pro důchodce, kurzech brainstormingu a v polovině macho keců v Amerických filmech. Nuže, jdem na to. Posádka. Protože posádka je ve Firefly to hlavní. Protože náročnějšímu nebo zkušenějšímu divákovi nemůže seriál nabídnout nic jiného, než vztahy. A protože když vám nesedla posádka, nesedlo vám ani celé Firefly. Tak se na ně podíváme na jednoho po druhém, ok? Nathlan Fillion aka Malcolm Reynolds. Kapitán a hlavní hrdina seriálu. Docela matný (ve smyslu nehvězdný, ne však špatný herec) Fillion byl problémem už od začátku, ale každým dílem se to zlepšovalo, až jsem si ho i skutečně oblíbil. Nicméně jde o postavu rozporuplnou a mými favority byli jiní. Jednou takovou byl samozřejmě Adam Baldwin, který tady hraje trochu méně schopného Johna Caseyho z Chucka, a takový je prostě nepřekonatelný. Přesto ho tu ale trumfla Jewel Staite jako Kaylee, protože ta je skutečné zlatíčko (a to tohle slovo nepoužívám, takže o to víc si jí važte) a svojí ušmudlanou tváří rozsvídila každou scénu. Hned po ní je tu další bytůstka, tentokrát ještě dětinštější a vražednější. Summer Glau možná není nijak dobrá herečka, spíš je to pořádný dřevo, ale v roli River byla dokonalá. No a doktor s pastorem jsou sice fajn, ale až na tajemství okolo svojí minulosti to nijak nevytrhnou. Manželé Zoe a Wash by asi byli jen do počtu, kdyby nebylo jejich perfektních vzájemných dialogů. Nejméně mě ale asi bavila společnice Inara Serra. Takže sebranka je to velmi zajímavá a sympatická, ale už jsem se na lodi plavil s mnohem zábavnějšími partičkami individuí. Přiznávám tu místopřísežně, že jsem celý seriál sfouknul během včerejška, ale ani tak si to těch pět hvězd nezaslouží. PS: Nelze si nevšimnout, že se v seriálu mluví (většinou kleje) čínsky, že má elita (a zejména společnice) v oblibě čínskou kulturu, ale přesto se v celém seriálu ukáže jen jedna jediná asiatka. Trochu rasistický, ne? :-) ()

JJ.Gibson

Ze začátku jsem měl trochu problém si na Firefly zvyknout, ale po cca 4 díle jsem věděl, že mě tahle "scifárna" bude bavit! Ale netušil jsem, že až tak moc!!!! Vskutku mě mrzí, že seriál skončil tak rychle, díky neshodám na Foxu a když si k tomu připočteme naplno rozjetou Stargate, tak to měl Firefly nesmírně těžké. Ale přesto všechno si vydobil v mém srdci místo, především svým ostrovtipem, zajímavými charaktery a nevšedním westernovským-vesmírem. I příběh na pozadí měl spoustu slibných nápadů, které se bohužel nestačily rozvinout. Kdoví, třeba se někdy opravdu dočkáme pokračování! ()

Ender66

Netradicny scifi serial, ktory sa nepodoba nicomu inemu co bol vramci zanru vyprodukovane... Neriesia sa tu velke otazky bytia ci nebytia civilizacii(Babylon 5, Battlestar galactica), buducnost nevyzera pre ludstvo velmi ruzovo(narozdiel napr. od Star Treku). Tak ako je u Whedona zvykom serial je primarne o postavach a az druhotne o zapletke. Podobne ako v Buffy sa Whedonovi podarilo vytvorit roznorode, plasticke a hlavne uveritelne postavy- ci uz ide o "bad boya" Jayna, ktory zastava ulohu hlavne lodneho trieskaca, spolocnicku(slapku) Inaru, ci River, ktorej sa vlada hrala s mozgom... Interakcia medzi postavami funguje na vybornu a hlasky lietaju tak ako je u Whedona zvykom s kadenciou gulometnej palby... Velka skoda, ze serial skoncil uz uz po 15 dieloch... ()

Zelilu007

Skvělá posádka, úžasný soundtrack a vážně moc se mi to líbilo. Naštěstí to má filmové pokračování, jinak bych byla naštvaná. Každopádně po dlouhé době viděný americký seriál a pecka. :) ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)