Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Othello

Jeden z nejmilovanějších filmů. Hlavní klady už tu jsou stokrát vyjmenovány, ale o čem se rozhodně musím zmínit je jedna z nejlepších filmových point všech dob. Fakt, že ji mnozí či snad většina nepochopila podle mě stojí na tom, že finální/počáteční rozhodnutí Leonarda se naprosto vymyká uvažování standardního amerického hrdiny a je tedy těžko vstřebatelné. Výbornou volbou se ukázal také Guy Pearce, jehož smířeně zmatené výrazy rozhodně korespondují s celkově záměrnou zmateností filmu. Absence Oskara za scénář budiž zločinem. Asi ten film v akademii taky nepochopili. ()

Xeelee

Co to dělám? Honím toho chlapa. Ne, on honí mě. Geniální, ale na Memento se budu muset podívat ještě jednou, abych si trochu utřídil myšlenky. Mozek mi jel od začátku do konce na plný obrátky a stejně jsem místy nestíhal. ()

AlfaNumerO

TOP 10. Jeden z prvních snímku, který mi ukázal, že film jde natočit i trochu jinak (a důvod, proč jsem se začal více zajímat o filmovou tvorbu). Při každém zhlédnutí si říkám, že film chápu a přitom se vždycky ukáže nějaká pasáž, která mě vyvede z omylu. Už za to musím tento film milovat. Další důvod je Nolan, který připravuje diváky tímto snímkem na sérii filmů, které se vyznačují vysokou a hlavně vyrovnanou kvalitou. Výborný výkon podávají jak Guy Pearce, tak Carrie-Anne Moss, ale i Joe Pantoliano (poslední dva kolegové z Matrixu). 91% ()

SOLOM.

Nebudu popírat, že tvůrčí neotřelý nápad (styl natáčení) je opravdu působivý, nicméně bych ho nenazval originálním (to i přes jeho „stáří“)- spíše ojedinělým. Každopádně tento snímek své kvality určitě má, bohužel já se u něj potýkal s mým neoblíbeným nešvárem a to (v určitých pasážích jsem se nevýslovně nudil). Herecké výkony jsou obstojné, nicméně jsem si tu i přes veškerou snahu nedokázal vybudovat žádný vztah k hlavnímu hrdinovi, který mi bohužel začal lézt postupně dost na nervy, stejně jako ten přiteplený Teddy. Dál se nechci do tohoto kousku navážet, ale prostě jsem od něj přes všechny ty chvalozpěvy zde, očekával mnohem víc. ()

Ilicka

Kdyby toto bylo natočeno chronologicky, nikdo by to neřešil... Ale vyprávění příběhu pozpátku je originální, překvapivé a zajímavé. Třeba honička, kdy si Leonard snaží vzpomenout, jestli on honí onoho chlapa nebo je to obráceně. Nic není takové, jako to na první pohled vypadá... A Carrie Anne Mossové bych za "můžu ti říct cokoli a stejně budeme nejlepší přátele, zrůdo" vrazila... Na Leonarda se mi moc dobře dívalo a taky jsem procvičila mozkové závity... Nolana mám ráda čím dál víc... ()

JASON_X

Vzpomínám si, že když jsem kdysi ještě plný nadšení vracel dývko s Mementem do "mojí" videopůjčovny v dělnické čtvrti, říkala mi půjčovnice: "Líbilo se vám to pane ... ? Tenhle film nám všichni vracejí že se jim nelíbil a nechápou ho, on je totiž pozpátku, mě to taky nebavilo...". Svatá prostato. Jeden z mých nejsilnějších zážitků na poli psychologického filmu. Umocněný ještě jistě i tím, že jsem kdysi v TV viděl britský dokument o muži, který doopravdy trpěl ztrátou krátkodobé paměti. Dal si třeba vařit špagety a musel mít na své nástěnce pro záznamy napsáno "VAŘÍM SI ŠPAGETY", aby na to nezapomněl. Nebo jezdil každý víkend za svou matkou, která bydlela už řadu let na stejné adrese, už od doby před poškozením jeho mozku, ale kdyby se bývala někdy přestěhovala, nikdy by k ní už zpaměti netrefil. Síla. Jo a na DVD bylo skvělé, že jsem si ten film mohl pustit vzápětí po zhlédnutí ještě jednou, a to pozpátku, tedy vlastně od konce, vlastně od začátku, chápete. Byl rozdělený na kapitoly přesně podle jednotlivých časových úseků, takže stačilo jen vždycky na konci každé kapitoly skočit zpět na začátek kapitoly předchozí. ()

Necrotongue

Zvláštní film pan Nolan natočil. Příběh je vyprávěn vlastně pozpátku, takže jsem se nejdříve dozvěděl, jak všechno dopadne, a přesto jsem se celou dobu dobře bavil, protože mi bylo postupně odhalováno z jakých důvodů děj k tomuto závěru dospěl.Tvůrcům se podařilo vytvořit poněkud paranoidní atmosféru, dokázali do už jasně vyřešeného příběhu vnést napětí a deja vu efekt a dokonce jsem se i slušně zasmál v momentech, než se hlavní hrdina zorientoval v situaci. ()

veru_needy

Myslela jsem si, že už neuvidím nic originálního a kvalitního. Dnes je velký problém vidět film, který je inteligentní, chytlavý, paranoidní a po kterém si nebudete vůbec ničím jisti, kromě toho, že šlo o jedinečnou záležitost. Bezpochyby nejzajímavější thriller, zejména díky způsobu vyprávění příbehu. První půl hodiny se budete ztrácet v ději, ale pak to do sebe začne zapadat a začnete zjišťovat, že je dílo velmi propracované, zejména konec vás o tom přesvědčí. Film je totiž vypráveň dvěma příběhy, jeden retrospektivou, druhý normálně a postupně se se příběhy více a více spojují. Jedním dechem; příběh odehrávající se pozpátku, krátkodobá ztráta paměti, papírky, manipulace a ztráta sebekontroly. Tak by se dal ve zkratce shrnout děj filmu. Opravdu zajímavý a poutavý příběh plný překvapení a nejasným koncem. - "I can't remember to forget you." ()

becki_tu

Geniální, originální, poutavý a výborně natočený krimithriller, který dovedl Chris Nolan do závěru, který si může každý přebrat sám a ještě nějakou tu chvíli o něm přemýšlet. Skvělý Guy Pearce v hlavní roli a pro mě další nezapomenutelný filmový zážitek. ()

MeanWhile

Co říct k tomuto filmu, asi tak to, že jsem už delší dobu neviděl tak velkou pecku, která by mě dostala takovým způsobem, že bych druhej den nad ní tak snil jako to byla paráda a že bych si jí nejradši pustil ihned znovu. To jsem ale neudělal, počkám si. Scénář filmu mě vážně dostal, todle se jentak nevidí a je dobře, že Pan scénárista dokázal všecko uspořádat tak jak měl, protože jinak by z toho vznikla asi pěkná žumpa nepochopitelností. Také velké díky jde k Panu režisérovi, jako vždy skvělému Christopheru Nolanovi, který mě zase dostal ze židle mega explozivní bombou, jako je tady Memento. Guy Pearce zvládl svou roli bravůrně a velmi se do role vžil a nepokazil to, a jel a jel až nakonec dojel na začátek. I vedlejší roličky ve filmu se velmi povedli a řekl bych i, že tuto podle mě nejlepší drama kriminálku dlouho nic nepřekoná. A jestli vůbec někdy ano...mno, uvidíme jestli se toho dočkáme. ()

Earl_23

Na tomhle filmu je zkrátka super, že vy víte celých 100 minut úplný kulový...stejně jako hlavní hrdina :). Nakonec nedávám plný počet, ale přesto je to jedna z nejoriginálnějších kriminálek, co znám. Možná až příliš složitý film. 90% ()

luka4615

Jedna z nejoriginálenějších a nejlepších kriminálek jaké znám. Christopher Nolan tímto filmem potvrdil, že patří mezi velikány režisérského nebe. Tento film mě přivedl na myšlenku, že film může být i originálním dílem jenž dokáže změnit náš pohled na film samotný. A originalitu celého filmu podtrhuje i fakt, že je celý vyprávěn od konce. ()

Sawy

Možná nejoriginálnější film,jaký jsem kdy viděl.Zápletka je docela jednoduchá,ale tím,že je příběh vyprávěný pozpátku,získává úplně nový rozměr.Christopher Nolan je zkrátka machr.Film by byl bezpochyby poloviční,kdyby hlavní roli dokonale neztvárnil Guy Pearce,který už roli Leonarda asi nikdy nepřekoná.Skvěle mu sekundují nevyzpytatelná Carrie-Anne Moss a patřičně slizký Joe Pantoliano.Kdo si u filmů nechce namáhat mozek,ten ať dá od Mementa raději ruce pryč,protože tahle skládačka vážně není určená masovému divákovi.Každopádně se na to musím co nejdřív kouknout podruhé,protože snad ani není v lidských silách všechny souvislosti pochytat napoprvé.95 % ()

Lucasion

„OK, so what am I doing? Oh, I'm chasing this guy… No... he's chasing me.“ Je to právě oficiální. Není film od pana Nolana, kterému bych dal méně než pět hvězdiček. I na konci tohoto filmu já tleskám. Je to totiž naprosto geniální! Geniálně napsané, geniálně natočené a celé je to zkrátka naprosto fenomenální. Vše začíná vraždou. Vraždou pozpátku a pak se Leonard (Guy Pearce) probouzí v hotelovém pokoji. Neví kde je, neví co dělat, neví skoro, ani jak se jmenuje. Film je natočen obráceně. Začíná koncem a končí začátkem. Opět se jedná o film, u kterého je lepší nečíst popisek, nevidět trailer, nekoukat ani na fotky a nečíst žádné komentáře. (Jen můj, ten je bez spoilerů, samozřejmě) Zápletka filmu a její finální (počáteční) rozuzlení je prostě famózní. Guy Pearce je herec mnoha tváří a i tady předvádí perfektní výkon. K tomu mu občas pomůže i Trinity (Carrie-Anne Moss). Proč jsem z filmu tak moc nadšený? Je totiž naprosto originální. Ano, vcelku jednoduchá detektivní práce se stává najednou velmi složitou, v případě že hlavní detektiv, postava trpí vzácnou nemocí. Jeho stav totiž si dovede zapamatovat několik desítek minut, pak hlavní postava neví, co dělá, neví kde je a neví skoro, ani kdo sám je. A právě v tom je film naprosto geniální. Pomalu odkrývá smysl zápletky, která už se vlastně stala. Proto každý další kus skládačky vyvolá další a další otázku, kterou může zodpovědět pouze a jen to, co se stalo předtím. Leonard využívá k zapamatování svoje tělo a polaroidové fotky. Na tělo si dělá tetování a na fota píše důležité info. Jen tomu on může věřit. Ve svém stavu před vraždou, kterým příběh začíná (končí) potkává ženu, muže a drogového dealera. Kdo mluví pravdu, a kdo mu lže? Pomůže mu v tom jeho tetování a polaroidové fotky? Memento je prostě další opus Christophera Nolana a já začínám skutečně věřit, že není film, který tento režisér natočí a bude „jen“ dobrý. Dílo filmové vynikající prostě je Memento! PS: Upřímně by mě zajímalo, jak by na mě působila verze, kdy jsou scény pouštěny chronologicky. Opravdu by mě ten zážitek zajímal. (100 %) ()

N.Strauber

Netradiční. Zajímavý. Inteligentní. Originální. Ale mě bohužel Nolanův režisérský styl narozdíl od většiny nijak moc nenadchnul. Fakt, že mi Nolan nesedí, se potvrdil i v dalších filmech. Něco se mi tam zkrátka nezdálo, asi mě neoslovilo vyprávění pozpátku a opakovaně. A s hlavní nesympatickou postavou ztvárněnou nesympatickým Guyem Pearcem opravdu sympatizovat nemůžu. Od začátku jsem věděl, jak to dopadne. Postavy se chovaly místy divně... Ale přesto nemůžu Nolanem zcela pohrdnout, musím ocenit jeho odvahu a experimentování - blbost toto rozhodně nebyla, scénář byl kvalitní... Pod 3* jít nemůžu, protože to zkrátka jen nebyl šálek mého čaje, ale sledoval jsem to docela i se zaujetím. A čtvrtá hvězdička je za Carrie-Anne Moss, samozřejmě. :-) Trochu rozporuplný a zmatený komentář, co? :-) ()

Handle

Tak tohle je DOKONALOST ! Geniální nápad. Takový kvalitní film už jsem hodně dlouho neviděl. U tohodle filmu navíc musíte přemýšlet. Já kdybych se na něj nekoukal v klidu, nic bych z toho neměl. Taky jsem si ho hned po chvíli musel pustit znovu.. Co víc říct? Neuvěřitelný, strhující, originální, dechberoucí, jedinečný. ()

ScarPoul

Snímka ktorú je veľmi ľahké natočiť a to už len vďaka skvelému základu ktorý tvorí poviedka Jonathana Nolana alebo hercom s ktorých či už Pantoliano, Moss, Pearce a Tobolowsky rozohrávajú koncert na psychologickej a hlavne tej myšlienkovej úrovni. Najťažšie na tomto filme ho bolo zostrihať. lenže stih dopadol na výbornú a tento film sa tak zaradil k špičke či už psychologického žánru alebo trileru, pretože s neočakávanej zápletky a jednoduchého príbehu , ktorý sa viac menej odohráva na troch miestach, strih vytvoril niečo čo by nikoho ani vo sne nenapadlo a to TO že to zostrihal od zadu a hlavne tam vložil vsuvky zo začiatku. umelecké veľdielo, ktoré je absolútne bezchybné. mänšie nezrovnalosti by sa tam našli - keď si sammyho žena šteluje hodinky a hovorí mu je čas aby si mi dal inzulín, na hodinkách sa táto pasáž odohráva cez tridsať minút čo je vzhľadom na to že sammy trpí stratou krátkodobej pamäti,čas absolútne nepoctatný. ale to som si len tak rypol do tohoto skvostu. hudba krásne vtieravá a zvukový strih ešte viacej, niekedy ma pekne miklo v tej stoličke. a tiež vzhľadom na to že toto bol môj prvý DVD film, mám k nemu aj osobnejí vzťah. do konca môjho života budem pamätať na sammyho jankinsa. ()

cvutak

Tenhle film je šílená divočina. Pustil jsem si ho aniž bych veděl do čeho jdu a po půl hodině jsem film chtěl vypnout, protože na tohle jsem fakt nebyl připraven, ale přeci jen "značka" bratři Nolanovi - tudíž jsem dokoukal a film bych hodnotil třemi hvězdami, ale za originalitu přidávám hvězdu čtvrtou. ()

Mike.Myers

Bože jo! Zase další Nolanovka, která zaujala a byla skvěle odvyprávěna. Od tradičních chronologicky stavěných dějů se nám představuje Memento, film vyprávěn od zadu, po střýpkách. Skvělý děj, skvělý námět. Skvělé herecké výkony! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července