Věc

• Česko Věc z jiného světa (neoficiální název) (více)

Film, jemuž za námět posloužil román Johna W. Campbella, Jr. Tým vědců, podnikající výzkum v izolovaném táboře postaveném hluboko v Antarktidě objeví vesmírnou loď, uvězněnou v ledu. Blízko lodi leží zmrzlé tělo mimozemské bytosti. Všichni jsou přesvědčeni, že jde o objev tisíciletí a vezmou tělo do tábora, aby ho mohli prozkoumat. Mimozemšťan ale není mrtvý - je jen zmrzlý, a teplo ho přivede zpátky k životu, a v táboře začne náhle umírat jeden člen týmu po druhém... (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Miernou izolovanosťou a pomalosťou to pripomína Old Dark House, filmovo ho prekonáva, aj keď nie veľmi. Carpenter vo svojej verzii z 82-hého veľmi využil svojej schopnosti zaujať univerzálneho diváka a pritom ho strašil najrôznejšími trikmi. Vytvoril zvláštny druh paradoxu. Potešil náročnejších, intelektuálnejších a zároveň i umelecky ladených či buranských divákov. Samotný kontakt v tomto filme s tunajšou Vecou je však minimálny a atraktivita tohoto diela nie je na vysokej úrovni. Ku kladom by som prirátal výborné výkony na čele s perfektným vedcom, uvedomelý a rýchly scenár (Miestami som rýchlosťou dialógov "stíhal" ako v Kaneovi), presne ten, aký sa zo začiatku obracal na nedoriešené kauzy z minulosti a postupom času bol hlavným "motorom" príbehu. Réžia slušná, avšak nič čo by ma výraznejšie uchvátilo. ()

Martin741

Ono viem z tohoto filmu, ze sa tam odohral mylostny vztah on + ona a ze VEc boila v uzadi - v popredi boli zas medziludske vztahy, coz tento horor posuva do cireho priemeru. Hlavna myslienka - objavena vesmirna lod so zamrznutymi vesmirnymi bytostami - vsak je zaujimava a inspirativna a ne ze ne . 58 % ()

Bláža

Původní film, který se stal námětem pro Carpenterův remake. Skupina polárníků nalezne spadlý létající talíř a zmrzlého tvora, kterého přivezou na stanici. Ten jim ale nečekaně roztaje a začne je terorizovat. Rozhodně nečekejte trikové orgie, „Věc“ se objeví jen několikrát a vypadá asi jako Frankensteinovské monstrum. Zajímavé je jeho biologické složení – v podstatě jde o tvora blízkého zelenině (!). Atmosféra filmu je docela slušná, ale mrazení v zádech nečekejte. Spíš by mohlo jít o mikrodrama mezi kapitánem, který chce bezprostředně ochránit posádku stanice a monstrum zabít, a profesorem, který prosazuje komunikaci s tvorem a nenásilné řešení (že skončí špatně není třeba dodávat). Docela slušný horor, který ale překonává jeho vlastní remake. ()

C0r0ner

Samozřejmě je to naivní, efekty stojí za hovno, nicméně to má slušnou atmosféru a když se monstrum dobývá ze skleníku, je to na zvýšení tepu. A co je na tom "nejhorší", že chlap oblečený do hadrů vzbuzuje mnohem větší strach než ubohé (ač vizuálně dokonalé) CGI z roku 2011. 70% ()

Koly

No teda zpočátku nic moc, potom ale začala atmosféra hodně houstnout a to je jedině dobře! Hlavní zápor vidím v samotné Thing. Takový Frankenstein v montérkách. Samozřejmě, že s Carpenterovou verzí se to nemůže rovnat, ale i tak jde pořád o hodně slušný horror. Škoda toho nevyužitého potenciálu, co se týká atmosféry. Černobílá kamera v kombinaci s bezútěšností krajiny někde kolem severního pólu mohla dělat divy. To se povedlo teprve až Carpenterovi, i když úplně na druhém konci planety. V Antarktidě. Taky si mohli autoři odpustit všechny ty věci ohledně invaze z vesmíru a víc se držet knižní předlohy. Ale v té době zřejmě podobné věci o létajících talířích letěly. Takže vzhledem k určité "kultovnosti" snímku nedávám za tři, ale za čtyři. ()

Sabrewulf

V dobách, kdy triky byly ještě v kolébce a cenzura nedovolovala "přitvrdit", se takové filmy točit neměly. Nedokážu se vžít do role dřívějších upjatějších diváků, každopádně nevěřím, že tohle mohlo někoho děsit. Kvůli tomu, že se jedná o "kult" a starý černobílý film, si na zadek sedat nebudu.... Úplně tu chybí atmosféra, všichni jsou naprosto v klidu, jako by o nic nešlo, akcí nebo vypjatějších situací je tu opravdu málo. Jedna hvězda pouze za to, že díky tomuhle vzniknul můj nejoblíbenější horor od Carpentera. P.S. kulty jako Draculu, Mumii apod. raději vynechám... ()

Radiq

Jsem rád, že remake z roku 1982 si z tohoto filmu vzal jen to nejlepší, což je vlastně jen ten nápad s vědeckým týmem kdesi v Arktidě/Antarktidě a mimozemskou hrozbou. Všechno ostatní totiž není moc dobré. Je to strašně, ale strašně, ale strašně ukecané - nebo spíš: musíme všichni co nejrychleji odříkat svoje repliky, honem honem hoven honem. Taky asi bylo tenkrát poviné, aby hlavní hrdina, v tomto případě kapitán Hendry, musel mít pletky s jedinou ženou, která ve filmu mluví - pro děj je to ale naprosto nepodstatné. Mimochodem Margaret Sheridan byla i tenkrát strašně, ale strašně, ale opravdu strašně krásná - ten její úsměv byl odzbrojující. Líbilo se mi, jak děj odsejpal a kapitán chrlil docela logické rozkazy s chladnou hlavou a bez velkého přemýšlení. Jinak k samotnému "rostlinnému" tvorovi - to je z dnešního pohledu (a vařím, že i tehdy) spíše úsměvné... Víc, než "The Thing" to byl spíš "The Man, který na sebe navlékl velmi stupidní jednoduchý kostým a vypadal, jak když jde z maškarního". ()

Castrator

Strašlivě ukecaný a nudný film, chvílemi k smíchu. Mám respekt ke starým filmům, ale tahle Věc prostě zábavná není, ani kdyby se na hlavu stavěla. ()

fefee

Celkovo priemerný film. Zobrazenie zamrznutého ufa so zamrznutou mimozemskou bytosťou bolo fajnové aj na tú dobu, no potom čo rozmrzol sa mi nechcelo veriť na čo to pozerám. Frankenstein v teplákovom prešiváku bol riadne komický rovnako ako jeho jednanie a atmosféra tak spadla na takmer nulovú hodnotu... Carpenterovský thing ba dokonca aj pokračovateľ modernejšieho veku sú oveľa lepší aj keď nebyť tohto tu by neexistovali. (2,5*) ()

lykan9

Vzhledem k tomu, že jsem z této doby mnoho hororů neviděl a jedná se o předchůdce výborného kultovního remaku, tak uděluji poměrně slušné dvě hvězdy. Přesto jsem měl pocit, že se dívám spíše na Frankensteina než běsnícího mimozemšťana. Jinak se jedná o spíše ukecaný horor než o nějaký napínák, ale například souboj s Věcí pomocí petroleje a ohně se mi líbil. ()

Braddy

Pro mě celkem zklamání. Čekal jsem trošku víc, hlavně v porovnání s filmem Johna Carpentera. Film je příšerně ukecaný, často divák ztrácí nit a děj postrádá téměř jakékoliv napětí. ()

vitekpe

Takhle se to proste v padesatkach delalo. Strasne mluveni (z dnesniho pohledu vicemene smesne nazory ruznych postav posadky) a nestvura/mimozemstan byl chlap v teplakach a s maskou na hlave. Ale svoje kouzlo to ma. ()

Arkanoid

„We fought into nature. We’ve split the atom...“ „That sure made the world happy. Didn’t it?“ Videl som 81-minútovú verziu. Efekty snehu sú celkom fajn. Hudba však nie je taká napínavá, ako Morriconeho u Carpentera. Posádka je tu celá v uniformách. Nuž, päťdesiate roky. Ohľadom odlišností je tu aj Arktída, nie Antarktída, v posádke základne sú aj 2 ženy, riešia sa tak aj vzťahy medzi mužmi a ženami, príde ich pozrieť 1 novinár a všetci sú tu vtipálci, ako to bolo v amerických filmoch päťdesiatych rokov. Nakoniec tá ukecanosť nie je prínosná asi na nič iné, než na to, aby divák pri tom nezaspal, lebo asi skoro všetko na filme nefunguje. Hviezdu ale dávam za podnetnú hlášku. Asi v čase 19:30 sa všetci rozostúpia po stope nalezeného lietajúceho objektu, aby zistili, že je to kruh, teda ide asi o ufo. O pár minút skôr tento tvar však videl divák spolu s nimi pri prelete nad týmto objavom. Miešajú sa tu rôzne záujmy, armádne, vedecké či novinárske. Napätie z hrozby sa tu predstavuje neskôr, ako v Carpenterovom filme. Vyše polovicu tejto verzie filmu sa toho veľa napínavého nestalo, dokonca sa po demonštrácii sily mimozemšťana venovali nejaké minúty aj na intelektuálnu debatu. Tým pádom som necítil ani ponorkovú chorobu, ktorá má byť v takýchto témach ľudí odtrhnutých od civilizácie dominantou príbehu. Postavy sa tu navyše nezmyselne šetria. Film bol síce oslavou zdravého rozumu, ako aj Carpenterov, bol ale prehnane patriotistický, čo kazilo jeho vyznenie, ktoré má Carpenterov film omnoho lepšie. Posledným klincom do rakvy kvality filmu je The Thing, čo je tu nudné poňatie (pozor spoiler) niečoho ako Frankensteinovho monštra. Jazykové okienko: dry behind the ears. ()

Han22

Polárníci stojí v odříznuté stanici proti nezničitelnému mimozemšťanovi. Na rozdíl od remaku z roku 82 je tohle ovšem kravina. Většina postav neustále žvaní, aniž bychom se o nich něco dověděli, či měli šanci je nějak rozeznat od sebe, létající talíř neuvidíme (nejspíše nezbyly peníze), mimozemšťan vypadá jak Frankenstein (dokonce mu nechybí Karloffovo vrčení) a objeví se asi 3x za celý film. Za scény s ním, především finální likvidaci a vzhledem k roku vzniku dávám dvě hvězdičky, jinak by to bylo ještě za míň. Horor roku 1951. ()

TERRORDROME

Dobrý bože, tento film by sa mal púšťať len za trest! Počul som že je to vraj riadne ukecané, ale skutočnosť bola ešte ďaleko horšia. Celé je to komplet odkecané od začiatku do konca s troma kratučkými vstupmi mimozemšťana čo vyzerá ako trochu divný, veľký, plešatý chlap. Počas sledovania som už videl pred očami farebné kruhy, miestami som úplne prestával vnímať a takmer som zdochol od nudy. Hrdinovia len melú a melú a melú a melú a melú a melú a melú a melú a melú a melú a melú pántom a tie svoje chlebárne zavrú len občas na pár sekúnd keď práve nie sú v zábere. Navyše ani neumierajú takže ich vôbec neubúda. Jediná podarená scéna je tá, kde sa pokúsia ufóna upáliť, to vyzerá až prekvapivo drsne. Inak je to spoľahlivý liek na nespavosť a ja by som si mal konečne pozrieť niečo čo budem môcť pochváliť. ()

prezdivaka

Je smutné číst komentáře, které nechápou význam tohoto filmu, který byl naprosto nadčasový. V době, kdy se po světě točily muzikály a romantické komedie, vzniklo toto dílo. Na základě povídky Johna Wooda Campbella, o níž Asimov prohlásil, že je tím nejlepším, co bylo ve sci-fi napsáno, američtí tvůrci vytvořili něco, co bylo inspirací pro budoucnost. Bylo předobrazem dalších skvělých filmů, které by bez jeho existence nikdy nevznikly. Vetřelec - Ridley Scott (1979), Věc - John Carpenter (1986), Věc: Počátek - Van Heijningen (2010) Hodnotit film očima dneška je velmi hloupé a hodnocení IMDB ukazuje přesněji, kde se nachází, ale i tam je to pochopitelně zkresleno vkusem dnešních hodnotitelů. ()

mosnak

Já na staré filmy nekoukám,ale tenhle jsem vidět chtěl. Vidět dva remake a nevidět originál by byl hřích. Dávám 3 hvězdy (né,že by se mi to,zas až tak líbilo,ale spíše proto,že ten původní nápad vznikl právě zde). Ječení + zastaralé hraní herců mě úplně mrazilo :-))) 50% ()

Mikino00

Původní Věc zklame svou klasickou stylizací do boje s neznámým monstrem, které přes mnoho podobných zpracování ve stejné době už nemá čím překvapit. Je to sice správně naivní a postupně se dramatizuje k velkému finále, ale svou prostotu a předvídatelnost film nezapře. Jen s dialogy s jedné místnosti si příběh nemůže vystačit. ()

Lilloos

A takhle přesně si představuju starý dobrý horor! Vzhledem k omezeným technickým možnostem nelze zaplácat polovinu stopáže záběry na vraždící příšeru, jak je to s oblibou prováděno dnes, a tak se body musí nahnat někde jinde. A to se daří, protože šablonové postavy (šílený vědec, bezbranná kráska, hrdinný voják) vedou inteligentní a zajímavé dialogy stupňující napětí. Samotná Věc už pak obstará jen to nejnutnější. ()

Hororová Věc se dočká rebootu

Hororová Věc se dočká rebootu

26.08.2020

Blumhouse chystá novou Věc

Blumhouse chystá novou Věc

28.01.2020

Studia Blumhouse a Universal společně chystají novou adaptaci hororové povídky Who Goes There? Johna W. Campbella Jr. z roku 1938. Ta se stala předlohou pro filmy The Thing from Another World Howarda… (více)