Věc

• Česko Věc z jiného světa (neoficiální název) (více)

Film, jemuž za námět posloužil román Johna W. Campbella, Jr. Tým vědců, podnikající výzkum v izolovaném táboře postaveném hluboko v Antarktidě objeví vesmírnou loď, uvězněnou v ledu. Blízko lodi leží zmrzlé tělo mimozemské bytosti. Všichni jsou přesvědčeni, že jde o objev tisíciletí a vezmou tělo do tábora, aby ho mohli prozkoumat. Mimozemšťan ale není mrtvý - je jen zmrzlý, a teplo ho přivede zpátky k životu, a v táboře začne náhle umírat jeden člen týmu po druhém... (oficiální text distributora)

fr3ak

Carpenterův remake miluju a řadím ho mezi to nejlepší v daném žánru. Přesto mě vždy zajímalo jaká že to byla ona původní verze (tím samozřejmě nemyslím knížku, kterou jsem mimochodem také četl). Srovnávat tento film s remakem, který vznikl o nějakých 34 let později je podle mě hloupé a dost nefér. Nicméně je opravdu smutný fakt že tento film opravdu není zrovna moc kvalitní. Je tam špatná práce s budováním napětí, postav nám mnoho neumře (což atmosféře taky zrovna moc nepomáhá) a závěr film taky zrovna moc nepozvedl, přesto nemůžu jít pod tři protože film drží dobře napsané dialogy, které aspoň tímhle způsobem drží divákovu pozornost - když už nic, tak aspoň tohle :) ()

inutihar

KEEP WATCHING THE SKIES! Klíčová věta vystihující obsah velké části amerických 1950s SF filmů a vůbec celé paranoidní atmosféry 50. let 20. století a strachu z komunistické invaze zazněla právě zde. ()

MickeyStuma

Začala 50. léta a hollywoodský průmysl se zaměřil na sci-fi příběhy nejrůznějšího druhu a dalo by se říci, že se tomuto žánru dařilo. Snímek ´The Thing from Another World´ natočené dle povídky Johna Wooda Campbella jr. ´Who goes there?´ patří mezi ty první a také k těm nejlepších. Je samozřejmě natočen dle postupů své doby a tak po dějové stránce značně převládá konverzace postav. Na druhou stranu však ale z toho zase vyniká větší literárnost. Na atmosféru je postupně kladen důraz a tak pozvolna zvyšující se napětí nenechává na pochybách. Technické triky, vizuální efekty a výprava je dokonalá a přesvědčivá. Rozhodně se jedná o sci-fi klasiku, která stoji za pozornost, i když už jen pro filmové fajnšmekry, a to už s ohledem na fakt, že si na ni v roce 1982 vzpomněl John Carpenter, který na základě tohoto natočil do dnes nepřekonaný vynikající remake. ()

Zet

Scéna s ohněm byla na svou dobu naprosto fenomenální, dávám za ni jednu hvězdu navíc. A také úvodní "logo filmu" je skoro stejně vymakaně udělané, jako ve svém o 31 let mladším remaku, neuvěřitelné. ()

Likan7

Na svou dobu to musel být zážitek. Jisté hororové prvky celkem fungují i dneska, i když je to logicky hodně prosté a v dnešníma očima úsměvné. Stále jsem čekal nějakou scénáristickou kličku, něco, co by trochu změnilo pravidla hry. Uznávám, že očekávat to od filmu z roku 1951 bylo trochu pošetilé, ale například romantická linka tady byla naprosto zbytečná a místo toho bych si dal trochu víc sci-fi prvku. Ale jako předloha pro dnes už legendární Věc od Carpentera dobrý. ()

Dantte..

Nemá to takový feeling jako má Carpenterova Věc. Konfrontace s monstrem je málo, stejně jako počet zabitých lidí. Chybí mi tam zásadní scéna, jako byla v Carpentrově pichání jehly do petriho misky s krví. Zklamalo mě to, poslední půlhodinu jsem se už nudil. Strach se zde snaží prezentovat skrz rozhovory, čož u mě vůbec nefunguje. 50 % ()

Knor

Sci-fi ano, horor určitě ne. Nejpůsobivější na tomto filmu je asi to polární prostředí. Ze začátku se o nějakým napětí dá mluvit, ale to rychle to upadá a zbude jen předlouhá konverzační naháněčka. Co si budeme povídat, kdyby nešlo o inspirační film pro Carpentorovu Věc, tak bych se na to nepodíval. ()

Duke90

Ani kdybych neznal Carpenterovo mistrovské dílo, tak bych neudělil této "věci" víc než 3 hvězdičky, protože padesátková atmosféra ranného sci-fi je sice pořád moc hezká, ale jinak se jedná o dočista průměrný film ničím extra nevynikající. Zbytečně moc keců a dost málo napětí. K samotné "věci" se radši nebudu vůbec vyjadřovat, protože Frankenstein už tady jednou byl v mnohem lepší podobě... ()

Pokryvac

Kvalitný konverzačný sci-fi horror. Rozpráva sa tu naozaj veľa, ale scény s "vecou" skutočne stoja za pozornosť. Hlavný problém pre československého diváka bude však zdanlivo nekonečný tok reči. Čítanie titulkov je dosť unavujúce a ak teda neovládate angličtinu natoľko, aby ste porozumeli postavám, o čom to vlastne rozprávajú, čítanie bude jednou z vašich hlavných náplní filmu. Možno je jednou z hlavných príčin slabého hodnotenia na csfd absencia dabingu. Carpenterova Vec má, samozrejme, väčší potenciál zaujať moderného diváka, ale ani pôvodnú verziu z roku 1951 by som nehádzal na smetisko filmových dejín. ()

Pitryx

Více než půl hodiny dohadování co s tím, do toho love story, a ukrutná nuda. Pak zase okecávání nálezu „pařáty“. Závěr také nic moc. Hlavně že se film věnuje jiným pitomostem. Ani v té figurce nebyla žádná fantazie, prostě nic. Dobrá, dávám jen dvacet, ale to jen protože beru ohled na rok výroby a tehdejší možnosti. I když to nebránilo nějakému nápadu, že jo. ()

horor2

Na svou dobu to bylo určitě převratné dílo a moc za něj děkuji, protože o 31 let později to jeden takový maník dotáhl k dokonalosti :-) ()

Yuri69

První Věc je bohužel příliš pomalá a díky vysokému počtu osazenstva polární stanice se nedostavuje pocit stísněnosti. Brzké odhalení !složení" mimozemšťana navíc rychle odstraní strach z neznáma. Jediné, co stojí za povšímnutí jsou záblesky atmosféry Studené války. ()

petrik11 odpad!

Horor ani náhodou, len údesná nuda. Efekty hádam aj na tú dobu slabé, ale aspoň som sa dozvedel, že Frankensteinovo dielo žije. ()

toomm

Osobně si myslím, že srovnání s Carpentorovou předělávkou (remakem, sequelem, či převyprávěním původního příběhu - říkejte tomu jak chcete protože ono to je od každého trochu) se zde vůbec nehodí. A to z mnoha důvodů. Ten hlavní je, že The Thing From Another World není v žádném případě hororem. Navíc "Věc" tak jak ji známe od Carpentera zde rozhodně nenajdeme. Je tu jen jakýsi mimozemšťan s hodně spatnou maskou. Ve filmu se objevuje příliš mnoho postav, se kterými nejsme prakticky seznámeni, a tak v jsem v nich měl trochu chaos. Film je bohužel příliš "ukecaný a za celou dobu umřou jen dva lidé. A to ani neuvidíme. Obyčejné staré sci-fi. Nebýt slavného The Thing ani bych tento film nevyhledal. Těžký průměr. 50% ()

djbarrel

Obstojná scifárna, nikoli však horor ! Atmosféra je celkem v pořádku, ale není moc děsivá. Což je způsobeno asi nejvíc tím, že mimozemšťan se brzy ukáže v celé kráse a působí spíš komicky, než strašidelně a ty malý co si pěstuje vědátor, ty vypadaj jak normální kytky. Co na tom, že se živí krví a jsou z kosmu ? Je to stejný jako kdyby vám někdo ukázal krabici od bot a tvrdil, že uvnitř nejsou adidasky, ale černá díra ... a pak tu krabici otevřel a tam byli adidasky ... Z pohledu doby a žánru sci-fi je to v pořádku, ale dnes a z pohledu hororu to moc nefunguje. Stále jsem čekal na něco a to něco nepřicházelo. 58 % ()

m.xFuck

Z pohledu dnešního diváka naprosto nefunkční, až komediální horor, který je na hony vzdálen Campbelově předloze. Film nejenom, že mění samotnou podstatu VĚCI, ale naprosto ignoruje postupy i postavy z povídky místo nich si vytváří úplně nové např. profesorovo zahradničení. Jak mohl fim fungovat v dobách svého vzniku netuším, ale dnes prostě nefunguje, nuda. ()

pollstro

Přelomová klasika svého žánru vycházející z knižní předlohy, představující jeden z nejvlivnějších sci-fi příběhů, který byl kdy napsán. Velkoryse vzrušující příběh z mrazivého prostředí, který dodnes nabízí spoustu staromódní filmové zábavy, jenž dodnes patří mezi největší sci-fi filmy 50. let 20. století. Vzrušující celistvá klasika svého žánru, která skvěle pracuje se strachem všech zúčastněných, který může být lehce interpretován jako politické podobenství obav z komunistické infiltrace. Skromné speciální efekty a bohaté obsazení dodnes patří mezi základní vzorce, které dobře odolávají plynutí času a jenž ovlivnily nespočet dalších filmů hororového a sci-fi žánru. Celková tajemná atmosféra a strach z neznámé mimozemské bytosti postrádá větší a hlubší procítění, od kterého je velká část pozornosti směřována na vzájemnou psychologickou konfrontaci jednotlivých postav, která zbytečně odvádí pozornost a jenž ve skutečnosti nedokáže nabídnout natolik dramatičtější, akčnější a působivější filmový zážitek, jako o několik desítek let později slavný kultovní remake. Ačkoliv Hawks je všude uveden jako pomocný režisér, poradce a producent, jeho styl je patrný v každém záběru. ()

Hororová Věc se dočká rebootu

Hororová Věc se dočká rebootu

26.08.2020

Blumhouse chystá novou Věc

Blumhouse chystá novou Věc

28.01.2020

Studia Blumhouse a Universal společně chystají novou adaptaci hororové povídky Who Goes There? Johna W. Campbella Jr. z roku 1938. Ta se stala předlohou pro filmy The Thing from Another World Howarda… (více)