Náčelník Apačů Abahachi a jeho pokrevní bratr Ranger se starají o dodržování míru a spravedlnosti na Divokém Západě. Potíže nastanou, když si Abahachi vezme od kmene Šošonů půjčku na financování nové knajpy. Narazí na padoucha Santa Mariu, ten na něj sehraje habaďůru a práskne do bot i s vypůjčenými penězi. Oba odvážné muže pak u Šošonů očerní a obviní je z vraždy syna náčelníka Lstivého Mloka. Šošoni neváhají a vykopou ze země, pro nedostatek válečných seker, skládací židli. Westernová parodie může začít, a ušetřena nezůstane ani Leoneho klasika... (oficiální text distributora)

*Colorado

Vskutku povedená německá (!) parodie na Vinnetoua. Některé vtipy jsou k popukání (ranč Pudřenka), některé jsou méně povedené, ale celkově je to určitě film nadprůměrný. ()

hazaba

Místy velmi slušná, místy velmi slabá parodie na westerny, která se hodně ztrefuje především do mayovek. Člověk se nad pár vtipy usměje a rychle zapomene. ()

massdonfel

Ačkoliv je to nezkutečná pakárna. Tak se nemůžete v některých situacích nesmát. Škoda že Šošoni nemají žádnou pořádnou roli... Hlavní linka bohužel nepřinesla pořádně nic zajímavého. Celkově si film drží svůj naboj po celou dobu a některé scény si budu pamatovat ještě mnoho let... 7/10 ()

Ombak▼Penari

Mám opravdu velmi rád parodie a u tohoto jsem se řehtal, až jsem se za břicho popadal. Výborně udělaná, tohle se povedlo až nečekaně :) ()

Folky

Čtvrtá hvězdička za Píseň z reklamy na superděrovačku a Žakelínu. A ještě za Sky du Monta, který by se neztratil ani ve westernu Sergia Leoneho. ()

Cruchot

Mě to prostě nepřijde vtipné. Ne že bych se ani jednou nezasmál, ale většina fórů a gagů je milionkrát provařená nebo trapná. ()

Kakho-oto

Kladem je prostředí a kostýmy (snad ještě hudba celkem šla). Ale to ostatní??? Naprosto trapné a ubohé, já se radši podívám na Prcičky než na tuhle zhovadilost, ve které si Herbig dělá legraci z jednoho z nejznámějších německých spisovatelů a to doslova, nejen z jeho tvorby. Jedna z postav filmu informuje druhou: To je Karel May. Ten myslí jenom na samé kraviny a ještě o nich píše. Něco takového tam zaznělo. Němci by spíš měli natočit mayovku podle románů Karla Maye. Poklad na stříbrném jezeře byl před 45 lety velmi výdělečný a pomohl oživit a zkvalitnit německou tvorbu, i většina dalších snímků z 60. let byla víceménně úspěšná (i když tyto filmy čerpaly z knih většinou jen pár postav a základní motivy), seriál Kara ben Nemsi ze 70. let je hodně podle románového cyklu "Ve stínu padišáha" a řekl bych, že je neprávem zapomenutý. Prapodivný seriál "Můj přítel Vinnetou", ve kterém je Vinnetou pojat jako odevzdaný a takřka zlomený člověk dosáhl neprávem jisté popularity, mj. i zásluhou častých opakování ve vysílání pro děti (které nabuzené nářezy ze 60. let čekaly neméně kvalitní seriál, ale pak byly v drtivé většině totálně zaskočeni touto zhovadilostí). Na konci 90. let spatřil světlo světa dvoudílný film "Vinnetou se vrací." V tomto snímku působí Vinnetou opět nevěrohodně a to pro změnu tím, že ho hraje sedmdesátiletý Brice. A pár let po této hovadině natočili Němci naprosto trapnou parodii Mannitouova bota. Karel May se obrací v hrobě! Ne, tutu parodii jako opravdový "Karl May Fan" neuznávám a jako divák tento film považuji za hodně nepovedený. Howgh! ()

asfalt

Na paródie moc nie som, teda lepšie povedané, mám na ne dosť prísny meter. Pri tomto som sa príliš nebavil, čo je pre paródiu veľmi zlá vizitka. ()

lxbch

Tak to byla naprostá bomba, ale chápu, že se to někomu líbit nemusí. Jak moc němčinu někdy nemusím, tak tomuhle filmu sedla dokonale. Tady se Němci vytáhli. Český dabing taky ucházející. ()

foundation

Manituova Bota je ozaj velmi dobra parodia. Pri vacsine podobnych filmov sledujeme sledujeme, sice vieme aka scena sa paroduje, vyvola to v nas usmev alebo uchechtnutie a ide sa dalej. V tomto pripade som sa zasmial niekolko krat naozaj zo srdca dlho a nahlas. Je to o tom ako ten film sadne, kazdy tam bude hladat nieco ine ale skuste si to len tak bez vsetkeho vychutnat. Urcite jedna z tych podarenejsich parodii ktora sice nedosahuje kvality Hot Shots alebo Airplane ale stale je to vysoky standard. U mna je to za 75 percent ale ak som Blazing Saddles dal 3 tak tu musim ist jednoznacne vyssie pretoze kvalitou tato Bota Sedla pekne nakopala. Ak sa nahodou rozhodujete na ktory z tych dvoch vsadit moje doporucenie je ocividne. ()

KafuR

3,5*. Kromě vypůjčené banální zápletky "o pokladu" je to poměrně nápaditá a originální taškařice, která světa vytvořeného kolem Vinnetoua dokázala patřičně využít a navíc se nebála toho hodně přidat. A kupodivu se s vtípky nechodilo ani tak příliš za hranu, jak se určitě nabízelo. Dějově a komediálně sice občas nevyvážené, povedené jsou ovšem narážky na jiné westerny a navíc, scénky kolem ranče Pudřenka a jeho svérázného obyvatele jsou takřka zvráceně vtipná bizarnost. Nápad za milion a taky to, co asi zůstane v paměti nejdéle. ()