Neznámí lidé s různými životními osudy – šofér limuziny, manželé před rozvodem, policista, prostitutka, mladí, čerstvě oddaní novomanželé a hotelový manažer -- hledají před nadcházející bouří útočiště v zapadlém motelu uprostřed nevadské pouště. Brzy je kdosi začne po jednom zabíjet. Jak vzrůstá napětí a hosté začnou jeden druhého podezřívat z tajemného vraždění, s překvapením zjistí, že je ve stejnou dobu na stejné místo vůbec nepřivedla náhoda... (AMC Czech)

Aelita

Když se soudí vrah, soudí se jeho tělo nebo mysl? ___ U stavu mysli, kterému odpovídá úmysl zabít, se uplatňuje pravidlo smrtící zbraně. Tedy pokud obviněný úmyslně použije smrtící zbraň nebo nástroj proti oběti, toto použití zakládá hypotézu úmyslu zabít. Příkladem smrtící zbraně nebo nástroje je střelná zbraň, nůž, ale i automobil, pokud je úmyslně použit ke sražení oběti. ___ Tento film ukazuje za prvé, jak se změnil přistup k vrahům a jak se proměnilo pojetí vraha a jeho víny od dob předcházejících rozvoji psychiatrie (až do začátku 19. století), a za druhé znovu otvírá otázku skutečného viníka a zpochybňuje moderní dokazování viny či neviny na základě psychického stavu člověka. Dříve byl vrah vždy jasný – vraždu spáchal reálný hmotný člověk a posuzoval se jenom druh a okolnosti vraždy. Člověkem hýbaly ani ne tak jeho mysl a vášně, jako spíše boží vůle, či osud. I v tomto snímku vrah-schizofrenik připomíná svojí živelností biblického Samsona, který vystupuje jako boží nástroj. "Tu se ho zmocnil duch Hospodinův, sestoupil do Aškalónu a pobil tam třicet mužů. Pobral jim jejich výstroj a dal sváteční šaty těm, kdo rozluštili hádanku. S planoucím hněvem se pak vrátil do otcovského domu." (Soudců 14:19) "Když přišel do Lechí, Pelištejci ho přivítali válečným pokřikem. Tu se ho zmocnil duch Hospodinův a provazy na jeho pažích byly jako nitě, které sežehl oheň. Pouta mu na rukou povolila." (Soudců 15:14) ___ Film, který je vystavěn jako klasický detektivní příběh v uzavřeném prostranství bez spojení s okolním světem přesně ve stylu Agathy Christie, ukazuje, jak je tenká hranice mezi psychologickým ospravedlněním a obviněním a jak je nebezpečné zahrávat si s humanitou a tolerantností, když se jedná o vraždu člověka člověkem. Nakonec se totiž ukazuje, že smrtící zbraní je vždy hmotné tělo, nikoliv nehmotná proměnlivá mysl. Pro konání spravedlnosti v konečném důsledku není důležité, zda je vražda vědomá nebo neuvědomělá, ale to, že vražda byla spáchána v realitě. Spravedlnost, jak již uváděl první historicky dochovaný babylonský Chammurapiho zákoník z roku 1686 př. n. l., pak zní – "oko za oko, zub za zub", přesněji "jestliže někdo vypíchne oko jiného svobodného člověka, přijde sám o oko". Dnes stačí zaplatit dobrého psychiatra, aby soud uznal, že zločin spáchala jiná virtuální osoba. Připomíná to ruskou ruletu, kde je člověk kulkou a jeho vnitřní stav mysli spouští – nikdy nemáme jistotu, zda je zbraň bezpečně zajištěnа, či vystřelí ostře, slepě nebo selže. V globálním pojetí žijeme ve světě, kde je přes šest miliard nevypočitatelných zbraní. ()

starbrejkr

Huh....co napsat......popravdě jsem teď, v půl druhé ráno bezprostředně po dokouknutí ohromen, tím co jsem v uplynulých 85 minutách sledoval. Bez pardonu rovnou říkám, že Identita je úžasný film, který mě přikoval k sedačce po celou dobu tak silně, že jsem se ani nedotkl předem připraveného jídla a pití (děkuju taky Nově, že tam zcela netradičně nestrčila žádné reklamy). Úvodní zápletka, která postupně svádí hrdiny do toho prokletého hotelu, jejich pomalý "úbytek", překvapivý (i když už v pár filmech viděný) zdánlivý šťastný konec a drtivý šokující závěr - na tom všem nemůžu najít jedinou chybičku. I díky skvělým hercům, mezi nimiž jsou i mí oblíbenci (Molina a Peet) je film jednou napínavou jízdou a pokud bych měl hodnotit procenty, dal bych snad i těch 100..... ()

DruidKarel

781. hodnocený film: Už když jsem byl na tomhle snímku onehdá v kině, byl jsem hodně mile překvapen tím, jak je vlatně John Cusack skvělým hercem. Teď jsem se jen v tom utvrdil a navíc jsem byl mile překvapen tím, jak Ray Liotta pořád nic neztratil ze svého hereckého kumštu. Film má skvělý příběh - ohromná zamotávačka se koná pořád a snímek působí vzhledem k prostředí, ve kterém se odehrává, dosti pochmurně a hororově. Moc jsem zrovna nepobral to propojení role J. Cussacka s vrahem, kterého stvárnil Alfred Molina. Jinak závěr byl asi hodně překvapivým pro každého - vrahme byl celou dobu malý chlapec, kterého všichni litovali, že přišel o rodinu. Jinak svělá práce všech herců. 4* jsou proto jasným ohodnocením. 4* ()

dubinak

Originální americká jednohubka s mým oblíbencem Johnem Cusackem. Konec by bylo možná dobré zhlédnout vícekrát za sebou, aby byl k pochopení. To jsem já neudělala a tak v tom mám ještě trochu zmatek :D Ale to co jsem pochytila z pointy bylo velice dobré. Možná by si to zasloužilo jen více propracovat. ()

tomtomtoma

Nejsem skalní fanoušek hororů, ale dokáži ocenit díla, která jsou udělaná s důvtipem a patřičnou atmosférou. I zde se to tak zpočátku jeví. I nápad krvavého setkání několika lidí v odlehlém a odříznutém motelu, jako prostředek netradiční psychiatrické léčby, je skvělá myšlenka. Některé herecké výkony jsou dobré. Ale ta zvrácená nelogičnost a nalézání nejméně nápadného původce zla, mi celý prožitek zkazila a zůstala pachuť hořkosti. Řidič mnoha znalostí Ed (John Cusack), eskortující policista Rhodes (Ray Liotta), bývalá prostitutka s touhou po novém začátku Paris (Amanda Peet), správce motelu Larry (John Hawkes), vystrašená novomanželka Ginny (Clea DuVall), rozhozený George York (John C. McGinley), napálený novomanžel Ginny Lou (William Lee Scott), eskortovaný zabiják Robert Maine (Jake Busey), afektovaná herečka Caroline Suzanne (Rebecca De Mornay), zraněná Georgova žena Alice (Leila Kenzie) a její malý synek Timmy (Bret Loehr) zažijí noc hrůzy s hledáním odpovědi. Z dalších rolí je nutno zmínit obětavého a optimistického psychiatra Malicka (Alfred Molina) a jeho pacienta s několikanásobnou poruchou osobnosti Malcolma Riverse (Pruitt Taylor Vince). Hledáme zlo, které zabíjí. Nacházíme dobře rozjetý počátek a prapodivně chutnající pokračování a konečné zjištění, že zlo bude i nadále pokračovat ve své krvavé jízdě. Protože se dokázalo dobře skrýt a zasazovat další a další úder ze svého úkrytu. Byť většinu úderů mu přinesla sama prozřetelnost jako předčasný vánoční dárek a oslavný hymnus na špatně provedený příběh. ()

C0r0ner

Zahanbeně přiznávám, že jsem to pochopil až napotřetí a to ještě s nápovědou kamarádů. Nicméně fakt, že jsem to chtěl potřetí vidět, vypovídá o mnohém. Mangold se nechal inspirovat Se7m (to mi nikdo nevymluví) a vytvořil podobně perfektní atmosférickou záležitost, kde se člověk třese do poslední scény a mozek mu vře, protože fakt nechápe, co z toho nakonec bude. Obsazení parádní a finální dojem na jedničku. 100% ()

Wormboy

Skutočne výborná zábava a velmi dobra atmosfera s dobrymi hercami...konecne nie dalsia teen vyvrazdovacka,ale nieco podstatne originalnejsie a umerne aj lepsie...velmi mile prekvapenie! (to bol komentar po prvom zhliadnnuti). Níe som psycholog a neviem, ci je mozne rozvinutie "schizofrenie" az v takomto smere, kazdopadne z filmarskeho (pre mna opat laickeho) pohladu je to film putavy a predovsetkym mimoriadne originalny. Hodnotenie zachovane! ()

Flynn

Skvělý film, napínavé, s velice zajímavým koncem, já mám prostě na konce asi nějakou úchylku:). Identita je svědek, identita je vrah. ()

Pajky3

To je ten film, kde se mi konečně vryl do paměti John Cusack. Velmi zajimavý film s šokojícím koncem. Sice jsem z něj byl tak trochu naštvanej, ale zpětně si řikám, jo to bylo dobrý... Nvim proč si tady tolik stěžujou na pointu, podle mě byla skvělá a rozhodně originální ()

lakikaki

Je pre mňa ťažké vyjadriť to, čo by som chcel, bez toho, aby som tu spoiloval. Identitu sa totiž vidieť oplatí a nerád by som pokazil zážitok potenciálnym divákom. Takže takto: jedná sa o výborný thriller s vypätou atmosférou, škodí mu ale zvrat, ktorý síce nie je zlý, akurát je slabší než dianie odohrávajúce sa pred ním a tým pádom pocity z filmu trochu degraduje, našťastie však nijako výrazne. Je tu ale isté „ale“, ktorého charakter by som nerád odhaľoval, takže poviem len toľko, že po skončení filmu som mal sto chutí rubnúť sem priemerné tri hviezdičky, hoci snímok má na viac. Nakoniec to ale neurobím, minimálne 90% minutáže je totiž vynikajúcich a nebyť tých dvoch vecí, ktoré mi vadili, možno by som sa bol odhodlal k plnému hodnoteniu. Len málo thrillerov ma strhlo tak, ako Identita. [72%] ()

campix

Řekl bych, že Identita je spíše velmi hutné drama než horror. Několik lidí se díky záplavám střetne v jednom ne příliš příjemně vyhlížejícím motelu. Každý z nich je jiný, ovšem něco mají společného a stačí se přijít na to co. Vše nakonec skončí jinak. Sice je to nehorázně průhledné a takový konec jaký režisér vymyslel jsem absolutně předvídal dlouho předem. Přesto Identita boduje svou výbornou atmosférou, pár skvělými momenty a zajímavým castem. ()

Martrix

Kdyby vypnuli elektřinu, nebo kdyby se mi nutně chtělo čůrat a odešel bych od filmu cca 5-7 minut před koncem, nejspíš bych dal 4*. Identita má výbornou atmosféru a ucházející příběh, který vás sice nenutí přemýšlet, ale pokud se necháte vést a pouze pozorujete co se děje, tak vás zaujme. Hned od začátku máte pocit, že všichni protagonisti jsou více, či méně šibnutí a až do poloviny filmu odhadujete kdo z nich je, resp. není zabiják. Do té doby vše funguje výborně. Jenže pak přijde okamžik, kdy příběh klopýtne a i když pak dlouho balancuje na pomezí akceptovatelnosti, ve finále spadne s těžkým žuchnutím do latríny po okraj plné dalších slušných filmů, které jsou zprasené debilním koncem. Pokud si chcete film užít a překonáte zvědavost, doporučuji ukončit sledování v okamžiku, kdy od Cusacka uslyšíte větu, "viděl jsem tebe". ()

pakobylka

----- "Šlapu schody do setmění, potkám pána, co tam není - co tam není dneska zas. Ach ... kéž, kéž tak vzal ho ďas !" ----- Pokud umíte pracovat s počasím - a s lidskou psychikou, můžete i na poměrně malém prostoru dokázat velké věci. P.S.: Nějak se neumím rozhodnout, zdali je pro mě pointa mírným zklamáním nebo příjemným překvapením - ale nehodlám to řešit, neboť svým způsobem je dokonalá. ()

PROCESOR

Hodně mrazivá atmosféra ve stylu sedm. Tady je to, ale kapánek chaotické a překombinované-hlavně závěr. ..."Šlapu schody do setmění, potkám pána, co tam není, co tam není dneska zas, ach kéž, kéž tak vzal ho ďas"... ()

c.tucker

No celkem zajímavý film, postupné odhalování skutečnoctí sice neni velmi originální, ale mě tento film celkem pobavil a rozuzlení na konci je velmi působivé. Nevýhoda je, že tento film přestává být zajímavý při druhém a dalším sledování. ()

Kolikokoli

Tento film mě zaujal už jen svým nápadem. Scénář je skvělý a podařilo se i velmi dobře načrtnout "hustou" atmosféru. Jasných 5* ()

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta

26.05.2022

Co chystá režisér Logana?

Co chystá režisér Logana?

10.06.2017

James Mangold zabodoval už Identitou, Walk the Line nebo Vlakem do Yumy, kariérní vrchol ale slaví až letos díky Loganovi. Jelikož se jedná o Jackmanovu rozlučku se samotným Wolverinem, od začátku… (více)

Thriller s přísně utajenou zápletkou

Thriller s přísně utajenou zápletkou

29.02.2008

Hvězda extravagantní série HBO Tudorovci Jonathan Rhys-Meyers nezanevřel ani na účinkování v celovečerních filmech. S jeho jménem je už nějakou dobu spojována do současnosti přenesená adaptace… (více)