Jednorozený

(festivalový název)
  • USA Begotten
Fantasy / Horor / Experimentální
USA, 1990, 78 min

Begotten jako lyrická báseň a zároveň brutální obraz zavede diváka daleko za hranice vkusu. Perverznost a brutalita filmu si steží hledá sobě rovného. Jaký osud potká Matku přírodu a jejího syna v této černobílé ďábelké hře? Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona. (raffspIn)

Cheeker

Asi jsem moc mladej na to, abych pochopil tohle "umění". Kromě prožité nudy si můžete prohlédnout i černobílé obrázky, na kterých se skoro nic neděje. A když ano, stojí to fakt za to. Trochu mě znepokojuje a taky děsí, že toto prožil režisér jako NDE - zážitek blízkosti smrti. ()

AngelG

Ale jo, dokážu ocenit kolik práce do toho vložili.. ovšem jinak to jde docela mimo mě. Nebýt závěrečných titulků, kde podle názvů postav člověk mohl alespoň částečně pochopit, na co se to sakra vůbec koukal, bych snad jinak musela poprosit strýčka Googla, aby mi to laskavě vysvětlil. To zpracování je úžasné, černobílá a horor jdou vždy dobře dohromady. Stejně tak zvukový doprovod je dobře ujetý. Ovšem ten vysoký kontrast obrazu z toho dělá jeden velký bordel, kdy jsem v 90% stopáže bloumala nad tím, na co se vlastně koukám. Většina lidí o tom mluví, jako o jedné z největších zvráceností, co kdy viděli. Nevím, jestli to je znepokojující zpráva pro mě, ale mě to tedy nechávalo docela chladnou a řekla bych, že jsem viděla mnohem horší věci.. :D ()

Forty-

Nebojte sa upustiť uzdu fantázií a nechajte sa vtiahnuť bizarným dielom Begotten do najhnusnejších častí vlastnej mysle. ()

Varney

Desivý, deprimujúci a krutý pohľad na život. Merhige predstavuje život ako kolobeh bolesti a utrpenia - rodíme sa z bolesti a v bolesti aj zomierame.Čierno-biele prevedenie filmu diváka núti uprene sledovať dianie vo filme, pretože nedostatok farieb spôsobilo, že divák nie vždy presne vie na čo sa díva. Begotten je film, ktorý nie je určený hocikomu, ale toho kto ho zhliadne núti premýšľať o živote z iného uhla. ()

šimák

napoprvý nepomohla k pochopení tohohle kousku ani flaška ferneta.--jednoznačně dílko na vícero zkouknutí (pokud možno pod co největšim náporem jakýhokoliv voblbováku) ()

Zombiepod

Jednoduchý, nemý a skvelo atmosferický film ktorý je vo všetkých ohľadoch tak zvrhlý a úchylný ako to len ide, no nič podobné som v svetovej kinematografii nenašiel. Celých 78 minút sa na to dívam aké je to hnusné, nejasné a zároveň geniálne, a konečná myšlienka filmu nakoniec všetko vyjasní a ukáže sa to ešte originálnejšie ako by som čakal. Veľmi zaujímavý počin. ()

goodnic

Všichni tady píšou jak to bylo nechutné, ale mě připadá, že viděli jiný film. Já jsem totiž neviděl ani prd (není narážka na úvodní scénu) a takových 70 procent filmu jsem nebyl schopen rozeznat co se na obrazovce děje. Nic nedávalo smysl a jenom jsem se nudil. Ztráta času. ()

Britt

Jako pěkně znepokojivý sen. Trochu jsem se bál, jestli to zvládnu. U několika scén mi sice nebylo úplně veselo (ne, že by u zbytku filmu ano), ale ověřil jsem si, že když chybí scéně adekvátně podbarvující hudba (tady se sázi často na ticho nebo různé zvuky), tak se až tolik neděsím. Úvodní scéna je opravdu něco.. už jen kvůli ní si myslím, že to stojí za vidění. Labilní jedinec (nedejbože pod vlivem nějakých psychotropních látek) by asi neměl na tento film příjemné vzpomínky. Nehodnotí se mi lehko, nebot' něco podobného člověk často nevidí. Nicméně i přes to, že film chvílemi působí dlouze a (dobře zvolené) hudby mohlo být myslím o něco více, tak za úvodní scénu a celkově za 'příběh' jež režisér nikomu do detailu necpe a nechává každého si většinu věcí domyslet (hodně zde jde o to, co vlastně věříte, že vidíte na obrazovce) jen se 'základním vysvětlením' v titulcích, hodnotím 8/10 ()

Amynka

Po skončení "filmu" si připadám jakobych se právě vrátila z pekla...teda spíš jakobych sledovala online dění v pekle...Mé temné já je nadšené a to "normální" si říká:"Proboha,na co jsem to zase koukala..":-) ()

Shanen29

Dost experimentální horor kdy samotný Bůh si vyjme vnitřnosti z těla a po své smrti ,tedy z jeho ostatků vyroste Matka Zem.Bizarní film a krutý. ()

Pauliee

Tak toto ma úple dostalo. Toto nieje žiadny film, toto je nadfilm z iného sveta. Niečo podobné som ešte v živote nevidel a to pozerám aj rôzne experimenty, ktoré niesú pre bežných ľudí. Ale toto je proste masaker. A to veľmi depresívny a traumatizujúci masaker. Keď som si myslel, že Eraserhead od Lyncha je asi najdepresívnejší film aký som videl, tak toto ma hneď vyviedlo z omylu. Síce väčšinou som nevedel (nevidel) o čo sa tam jedná, ale to pre mňa nieje podstatné. Ide o to, že som sa skoro až rozplakal, že aký svet E. Elias Merhige vytvoril. Tá vysoko kontrastná kamera skvele vykresľuje atmosféru. A ak ešte chvíľami do toho hrá hudba, ktorá akoby k nám prichádzala z diaľky v temnote, tak máme na svete jeden z najbizardnejších a najexperimentálnejších filmov aké vznikli. ()

Cikinko

Neviem či budem niekedy schopný napísať komentár k tomuto filmu, aby som vyjadril všetky pocity, ktoré sa neustále miešajú vo mne a nútia ma premýšľať nielen o sebe samom ale aj o výpovednej hodnote tohto filmu.Kedže som strávil HODINY surfovaním po internete a pátraním po všelijakých vysvetleniach zmyslu toho všetkého, dopracoval som sa k názoru , že film ktorý vo mne vyvolá niečo tak neopísateľné (negatívne pocity , ktoré sa javia v pozitívnom chápaní nedokonalosti ľudskej psychiky , ktorá je ľahko ovplyvniteľná záberom z kamery v čiernobielej intonácií farieb a hudby skladajúcej sa z psycho zvukov....) musí byť ohodnotený 5*.... ()

monikka87

Begotten si vyžaduje divákovu pozornosť a trpezlivosť, ale odmení sa mu nevšedným zážitkom (pravda, pokiaľ nie je príliš útlocitný a toleruje úchylnosti). Na jednej strane je to film fascinujúci, mystický, symbolický, na druhej strane zvolená kamera pôsobí po čase kontraproduktívne a neustále dešifrovanie toho, čo je a čo sa deje v jednotlivých záberoch ma pomerne vysiľovalo, takže v hodnotení volím zlatú strednú cestu. ()

CRYPT

Začátek vypadal slušně, myslel jsem že se to potáhne ve stejném duchu - vlastně jsem s tím počítal po přečtení některých zhnusených slabých nátur. Bohužel první byla i zároveň poslední dobrá a zajímavá scéna z celého snímku, pohledy na mnichy nebo co to je a klepajícího se syna země, no prostě nuda. Matka země neoholená - a první scéna = největší brrr na tomto snímku. Nejsem si jist zda-li jsem tento snímek dobře pochopil, protože záverečných 10 minut jsem už nudou nevydržel, tak jsem to proklikal zda-li náhodu tam nebude ještě nejakej humus, ale bohužel. Zpracování černobílého filmu, zvuky a první scéna - no prostě 2 hvězdy, viděl jsem o dost větší braky. ()

rob_troy

Je na čase naučit se posuzovat stav, kterýmu říkáte deprese. Begotten posunul hranici deprese a temný ponurosti na úplně jinou úroveň. Audiovizuální zážitek byl poněkud chaotický. Alespoň já bych to popsal jako opravdový chaos mezi tím, co vidíte a tím, co si myslíte, že vidíte. Prakticky jsem očekával opravdovou explozi nechutnosti a překročení hranice toho, co normální člověk zvládne vidět, ale myslím si, že se nejedná o tak těžkej hardcore. Obraz je dost similární k původnímu filmu Upíra z Nosferatu, přičemž se mi tohle zdá jako adoptivní syn, kterej se od táty něco naučil. Je pravda, že úvodní scénka si s vámi dost pohraje a než zjistíte, co tam opravdu vidíte, nebo co jste viděli, udělá vám to dost guláš. Nelze srovnávat s filmy jako například Snuff 102, kdy se jedná o opravdu možná nejzvrhlejší kousek všech dob. Begotten bych spíše zařadil k Nosferatu, jen v nechutnější a depresivnější podobě. Pokud se má jednat o žánrovou nechutnost, brutalitu, či dokonce filmovej extrém, nechal bych na trůně sedět ne tak znamý, ale za to audio-vizuálně opravdu kvalitní a zničující zážitek Snuff 102, kdy bych opravdu nastolil maximální zákaz vybrané hrstce diváků (99,9%), kteří nejsou stavěni pro takový zážitek. Begotten je spíš pokus než noční můra, experimentální kousek, kterej se snaží působit o 50 let starší, než opravdu je. Nerad bych byl kritickej, ale nedostal jsem tolik, kolik jsem čekal. Nicméně je zcela jisté, že film přinesl někomu radost či inspiraci (M.Manson), a proto bych jej nerad zavrhoval. K filmu bych nasadil štítek Satirické básně s poselstvím, proč raději nezemřít, případné doporučení těm, kteří se chystají k seberaždě, nebo si neváží života. Odstrašující příklad a zpráva s tím, proč zůstat naživu. ()