Jednorozený

(festivalový název)
  • USA Begotten
Fantasy / Horor / Experimentální
USA, 1990, 78 min

Begotten jako lyrická báseň a zároveň brutální obraz zavede diváka daleko za hranice vkusu. Perverznost a brutalita filmu si steží hledá sobě rovného. Jaký osud potká Matku přírodu a jejího syna v této černobílé ďábelké hře? Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona. (raffspIn)

iampatrik

15% PLUS: lyrická báseň s neobvyklou atmosférou, smíchaná s nechutností, brutalitou, zanechá v divákovi určitě nějaké pocity MÍNUS: o co tady jde??; smysl, podstata tohoto snímku??; neskutečná nuda ()

gumolit odpad!

Totálny hnus a primitivita!!Nechutné a debilne natočené!Ten kto tomu dal viac ako tri hviezdičky je podľa mňa úchyl a perverzák také niečo ani nemalo vzniknúť!Hnus v živote nechcem vidieť a vlastne túto kokotinu nejde ani nazvať filmom !! ()

lukasd

Tak tady si s hodnocením nevím rady. Tenhle film je prostě nehodnotitelný. Je to zajímavý experiment a minimálně prvních 5 minut je skutečně šokujících. Jenže zbytek je dost velká nuda a nepomůže ani když tušíte o co vlastně jde. Kdyby režisér znal míru a zkrátil to celé tak na 30 minut bylo by to určitě koukatelnější. ()

habinka

Punk porno, myšlenky Pasoliniho očima von Triera na plátně Dalího a Luise Buñuela.. Apokalypsa, nevím co si mám myslet.. opravdu je to za hranicemi všeho co jsem kdy viděla a možná proto to má sympatie. Nevím jestli dát 1 nebo 5, nepochopila jsem to.. pokud je vůbec co. A ještě bych dodala, že zvrhlost filmu se odráží od popuštění uzdy fantazie, takže nic co je ve filmu neodsuzuju, protože ta avantgarda je možná jen v mé hlavě. ()

Rufete

"Life is flesh on bone convulsing above the ground." Komentář rozhodně neobsahuje spoilery, protože film žádný význam ani smysl nemá. Film doplňuje minimum zvuků křičících obětí a v pozadí zní jen hmyz, cvrlikající ptáčci a sem tam zurčící potůček. Díky tomu mě stálo čtyři dny, tři usnutí, tři misky popcornu a neskutečných sedmdesát minut, než jsem film dokoukal. Chvílemi jsem se vlastně ani nedíval, co se děje, hrál jsem si s nevypukanými semínky z popcornu. Hovadina. A já tomu chtěl dát šanci, protože je to prý nechutné, sadomasochistické a spiritualisticky plodné. Jenže je to tak akorát rozmazané, černobílé, dementně natočené. Nechutné to není, ráj pro masochisty to taky není a víc spirituální bude moje omalovánka, až se zase jednou budu ve škole nudit. Tam prostě nebylo nic vidět. Ale můžu vám popsat vše, co si z "filmu" pamatuji. Takže: jsme v chaloupce, týpek ve velkém bílém plášti si odřezává kousky masa z těla a následuje asi pět minut záběrů na tohle a jak to padá na zem. Tohle se mi ještě líbilo, pěkně se na to koukalo. Pak bylo něco u vody, nějaká paní tam stála a asi chtěla utopit svoje mimi. Pak tam byli kanibalové, kteří přivlekli do svého "tábora" raněného, zavolali další a společně si na něm pochutnali. Pak si pamatuji už jen nekonečně dlouhé záběry na asi pět obrů, kteří se snaží tyčkou otevřít portál do skály a dostat do ní velmi malou rakev, nejspíš s nesnědenými kousky onoho přítele z tábora. Ta rakev tam byla ještě jednou, dva týpci ji přenášeli a šli kolem jediné koleje. Můj závěr zní: važte si svého času, mně je těch devadesáti minut, které jsem tady zbytečně vyplýtval, nesmírně líto. ()

Renfield

Zajímalo by mě, jak velká byla inspirace režiséra Edmunda Eliase Merhigeho jeho zážitkem blízko smrti. Jestli tohle všechno opravdu viděl, nebo jen několik náznaků? Ať tak či tak, Begotten je dle mého názoru dílo jedinečné a to nejen dějem, ale i celkovou podobou. Film složený z fotografií, kontrast tak silný, že občas musíte chvíli přemýšlet, co vlastně vidíte a zvuk, to je příroda a několik temných skladeb. Příběh samotný je vcelku jednoduchý, i když spíše až po závěrečných titulcích, kde se možná vše vysvětluje, možná také ne. Ona brutalita je tu opravdu velká, vidět je to hned v úvodní scéně sebevraždy, ta je zároveň jednou z nejzásadnějších a nejšílenějších vůbec... Film může být pro někoho až příliš dlouhý, ovšem mně to tak vůbec nepřišlo, naopak mohu říct, že jsem se rozhodně nenudil a to ani při dalším zhlédnutí. Begotten je bezpochyby zásadním surrealistickým dílem! 90% ()

bolan

Vzhledem k tomu, že tohle PEKLO nemá obsáhlejší děj, nebude snad vadit když lehce naznačím pro nic netušícího diváka oč vlastně jde. V závěrečných titulcích se nám sice dostane určitého objasnění, které nepovažuji za zcela uspokojivé, nicméně mě to vůbec nepřekvapuje. Můžeme vidět kývající ho se marasta, který ze sebe cosi odřezává, píchá se břitvou a poté co zdechne mu pravděpodobně povolí svěrač a pokadí si nohu. Na scéně se objeví jakási žena, která přivede mrtvolu k ejakulaci a začne si semeno zavádět do pochvy. Pak už ji můžeme vidět těhotnou na vycházce mezi mrtvolami, které vypadají jak po nukleární válce. Jedno tělo se začne zmítat a chroptět. Přicházejí jakýsi hadráci, kteří ho seberou, natahují na skálu a tělu vylezou z pusy nějaké nádory či co. Za doprovodu žblunkajícího zvuku vytéká z těla spousta divné tekutiny, čemuž stále asistují oni hadráci, kteří zapálí oheň a pravděpodobně cosi opékají. Přichází žena, uváže tělu smyčku kolem krku a tahne ho za sebou pryč do lesa. Zase se objevují hadráci, kteří dělají s pohlavním orgánem těla něco, co se mi moc nelíbí. Ženu pak dosti netradičním způsobem zmasakrují a neustále jí při tom dost brutálním způsobem rvou něco do pochvy. Poté co je mrtvá, jí pravděpodobně ještě znásilňují. Pak jsme asi svědky přípravy nějakého pokrmu. A takhle to jde dál vše černobíle zmrvené ala začátky němého filmu a nakontrastované tak silně, že někdy skutečně pouze tušíme, co za hrozné věci se tam děje. ()

Santino7

Nedá sa povedať, že by som tým bol nejak vyložene znechutený, či dokonca pohoršený, na to sa môžem akurát tak vysrať, no celkovo ten štýl, ktorý sa za každú cenu snažil šokovať, znechutiť, presvedčiť o svojej zvrátenosti a ja neviem čo ešte, tak ten ma proste nezaujal, minulo ma to riadnou obkľukou. Dokonca sa mi protivilo, keď som si uvedomil, že práve kvôli takýmto faktorom by to eventuálne mohlo prilákať rôznych pseudo mudrlantov a ľudí, ktorí sa za každú cenu chcú nejako odlíšiť, no a vynášanie do nebies práve takýchto snímok je jedným z možných prostriedkov. Pochopiteľne táto "škatuľka" sa nevzťahuje na všetkých - pokiaľ vás to skutočne zaujme bez nejakých bočných úmyslov či pohnútok, tak nech sa páči, veď predsa proti gustu žiaden dišputát... Mňa to však v plnom rozsahu minulo, buď som na tento žáner moc prízemný, prípadne som moc "popcornovo" zameraný divák alebo už neviem. Čas strávený s týmto "dielom" však osobne pokladám za čas stratený, nič viac a nič menej. Bod za ani neviem čo, asi že som to niekde uprostred nevypol. 1/5 ()

Bull.Nulla

Tak jako u každého výraznějšího artového filmu, ani zde nemohou chybět scény ukazující interiéry živých bytostí. I když je pro mnoho lidí tento snímek nedokoukatelný, pro mě osobně se stal skvostem filmové kultury. Násilí, krev a smrt zde má opravdové opodstatnění, vylézá na vás z každé scény a přitom je zde téměř není přímá brutalita. ()

chelsea17

Jak tohle dílo ohodnotit ? Někdo ho odsoudí jako zvrhlé a brutální, někdo to ocení jako něco nového, neokoukaného, prostě nový styl. Já jsem viděl jen 30 minut, poté jsem to vyp a zatím nemám v plánu to dokoukat. Nevim, jak bych to měl charakterizovat, ale nejlepší slovo pro to asi bude "divný". Pokud to někdy zhlédnu celý, zřejmě ponechám bez hodnocení. ()

zdeny99 odpad!

Podle mě je Jednorozený nejhorším celovečerním filmem z doby zvukových filmů, ne-li vůbec tím nejhorším. Nejen že bíločerná rozmazaná grafika, písklavý zvuk a všechno kolem jsou příšerné. Tak i ta surrealistické vize, kterých se Merhige pokoušel, jsou příšerně odporné. Je to nejodpornější film, který jsem kdy viděl. [975. hodnocení, 153. komentář, 63%] ()

Prolog

Démoni žijí mezi námi! černá a bílá, černá a bílá, černá a bílá... Zvláštní to film, podmanivý, tajemný. Myslím, že tohle ani není film :) Spíš záznam apokalypsy... ()

Hapretor odpad!

U filmu sem vydržel záhadných 22 minut 22 vteřin. Pak sem to musel vypnout. Přišlo mi to filozofické? Ne! Přišlo mi to brutální? Ne! Přišlo mi to zábavné? Vůbec ne! Přišlo mi to jako zlomový počin v kinematografii? Ani omylem! Přišlo mi to jasné, dobře udělané? Vůbec ne! Přišlo mi to vizuálně zajímavé? Vůbec ne! Tak na co sem teda přišel? Že se nehodlám nudit u černobílé hovadiny, která mi nedává vůbec žádný smysl, a nehodlám hledat hlubokou myšlenku tam, kde to evidentně není třeba. Film na mě svou originální brutalitou a lookem vůbec nezapůsobil. Nuda na mě zapůsobila stokrát víc. Ovšem záběry do klipu od M. Mansona jsou na místě. Měli ho radši obsadit do hlavní role. ()

Rathalos odpad!

Dalsi z filmov,od ktoreho som ocakaval vela a dostal som ho*no,absolutne nudna ciernobiela zalezitost,ktoru som pozeral v HD kvalite a aj napriek tomu bolo tazko nieco rozpoznat,jednoducho zbytocnost a strata casu,odpadovy material...:-) ()

domirovec

Tolik otázek a žádné odpovědi.. hm, tohle bylo ''zajímavé''. Nicméně ne zase zajímavé tak moc, abych tomu dal kladné hodnocení a pochválil to. Begotten možná na někoho zapůsobil, nicméně mně přišel zajímavý a docela nepříjmemný na sledování tak v prvních šesti nebo sedmi minutách a pak jsem nechápal vůbec nic. Nebo takhle, já nechápal ani těch prvních sedm minut, ale alespoň byly trochu znepokojující, kdežto zbytek filmu mi prostě přišel nezajímavý. Žádný kontext, nula dialogů, náhodně měnící se zvuky, kamera horší než z filmů z 30. let minulého století a čas od času lehounce nepříjmená scéna s nějakou nechutností. No nevim no. Mně to moc záživné nepřišlo, omlouvám se. Dám však alespoň tu jednu hvězdu, aby se neřeklo. Nerad totiž dávám odpady, i když tohle se odpadu přiblížilo víc než dost. 1/5 ()

Johny M.

Velmi brutální a depresivní hororová podívaná jen pro opravdové fajnšmekry, která má něco do sebe, jen vůbec nevim co... ()

SatanX

Ať mně říkají třeba zvrhlíku, mně se ten film prostě líbil. Sice sem do závěrečných titulků neměl vůbec tušení, oč tam jde a občas mi dokonce unikalo, co se na obrazovce děje, ale to mně vůbec nevadilo. Brutální scény mi vynahrazovali nevědomost. Nejvíc mě ovšem překvapilo to, že když film skončil, tak sem sa přistihl, jak už asi čtvrt hodiny jen tak prázdně čumím na monitor, kde bylo zobrazené logo playeru. Až tak moc mě ten film dostal. Nikdy bych nevěřil, že i takový film může někdo natočit, ale snad mě omlouvá fakt, že sem ještě neviděl všechny filmy. ()

Dr.Cilka

Myslel som, ze nikdy nic viac "disturbing" ako je Eraserhead neuvidim.. Mylil som sa. Popri Begotten je Lynchovo dielko nieco ako vecernicek pre deti. Neuveritelne 'tazka' atmosfera a miestami teda poriadny hnus. Nebyt zaverecnych tituliek, kde su uvedene "mena postav" asi by som to pokladal iba za manifestaciu chorej mysle.. 1* za atmosferu. ()