Jednorozený

(festivalový název)
  • USA Begotten
Fantasy / Horor / Experimentální
USA, 1990, 78 min

Begotten jako lyrická báseň a zároveň brutální obraz zavede diváka daleko za hranice vkusu. Perverznost a brutalita filmu si steží hledá sobě rovného. Jaký osud potká Matku přírodu a jejího syna v této černobílé ďábelké hře? Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona. (raffspIn)

Carlie odpad!

Nepochopím co to tady všichni obdivují, protože dle mého názoru je to pouze nudná černobílá, na kameru z 19. století (v zajímavostech jsem se dočetla, že to bylo foťákem) natočená slátanina nesmyslných, bezúčelových obrazů, která nedává žádný smysl, nemá žádnou dějovou linku a působí, jako ta největší kravina, která Vás ochudí o cirka hodinu a půl drahocenného času. Právě teď seriózně zvažuju, že z půdy vyhrabu babiččin foťák z let osmdesátých, nastavím černobílý obraz, obětuju pár prostěradel , přes nějaký počítačový program zhorším už tak mizernou kvalitu a budu to vydávat za světové veledílo, které nemá obdoby. Budete to tady taky tak pozitivně hodnotit? ()

DePompon

Nezvyčajný, desivý, krutý, realistický, záhadný, chladný, tichý... to ticho. Len zvuky lesa, šum lístia, vánok a v popredí táto "nechutná" scéna plná symboliky a obraznosti. V rebríčku originálnych filmov mu jednoznačne patrí jedna z vyšších priečok. Otázne je, či pri chválospeve prekusnúť fakt, že po prvej polhodine som mala chuť to vypnúť. Pretože ono putovanie po krajine bolo všetko, len nie pútavé. Napriek tomu pod štyri hviezdičky nejdem, pretože originalita spojená s myšlienkou sa cení a je to prvý základný predpoklad môjho kladného hodnotenia. Odporúčam aspoň to skúsiť. :) ()

Swingie

Chcel som napísať, čo som očakával, ale sranda je v tom, že ja som vlastne nič neočakával. Nie je hanba povedať, že filmu som tuším neporozumel /nie len tuším/. Porozumie mu asi len režisér. Film som rozdelil do štyroch častí: začiatok - krásny začiatok, bavil ma, ako píše Sociopath, mohol by som sa naň dívať celé hodiny, dalej poúvodné časti, kde štyri hodiny robia mužíci z kukluxklanu ani neviem čo s tým chlapom a lanom, či čo to bolo, to ma nebavilo, vtedy som sa stále pozeral na hodiny a rozmýšľala som, či som včera vymazal SMSky, potom stred filmu /stred hore-dole/, opať som oči prilepil k monitoru no a koniec, kde som prišiel na pozoruhodný kontrast /nehovorím, že je to správne, ale mne to tak príde/ - kontrast medzi niečím krásnym a temným. A myšlienku, že smrť je prirodzená a nevyhnutná a smrťou nič nekončí. Nebyť nudnej časti filmu, určite dám o jednu hviezdičku navyše. No a ... už si ho nikdy nepozriem. Je to jeden z filmov, ktorý stačí vidieť raz. Ale teším sa, že niekto prišiel do filmového priemyslu s niečím takýmto šokujúcim s určitou hlbkou a svojskou nádherou. ()

Rastman

Neuvěřitelná bizárie, o které nevím, co si myslet. Jako metafora zajímavé, kdyby člověk jakžtakž nepochopil děj až ke konci filmu, konkrétně v závěrečných titulcích. ()

Aywes

Já nemůžu hodnotit jinak. Nemohl jsem odtrhnout oči z toho, co jsem viděl. Hodně syrový zobrazení stvoření světa. ()

MFZB

Tak toto bol teda riadne zaujímavý film, dlhú dobu som rozmýšľal, kedy si ho mám pustiť a až včera nastala tá chvíľa, keď som bol konečne sám doma, tak som to využil. Myslel som si (ešte pred pozeraním), že po tomto snímku ani nezaspím, že to bude niečo brutálne, ale nejak ma to teda nevyviedlo z miery. Toto, neviem, to sa ťažko opisuje takýto film, bolo to fajn, ale aj tak mi tam niečo unikalo, nemám doteraz ani poňatia o čo tam išlo, zrejme by som si mal tento film pozrieť ešte, minimálne, raz. No neviem ani čo mám písať, lebo bol som z film dosť mimo, teda rozdýchavať som ho vôbec nemusel, len fakt netuším o čo tu išlo, čo týmto snímkom chceli autori povedať divákovi. Každopádne mohlo to byť aj o niečo kratšie, lebo vcelku ma už začal film aj tak trochu nudiť. Na prvýkrát, som úplne zmätený, tak patrilo by sa film ešte v nejakej dohľadnej budúcnosti pozrieť ešte raz a dať si to dohromady. Veď pri sledovaní som si vkuse kládol otázku "Čo, to..." a "Prečo hento, prečo tamto..." Samozrejme, ako tak čítam komenty, tak na konci filmu sú nejaké tie titulky pre vysvetlenie, lenže, čo z toho, keď neviem po anglicky... ()

Skretule

Vezměte kameru, běžte do psychiatrické léčebny, vyhlídněte si nějakého co nejvíc šíleného schizofrenika, napojte se mu do hlavy a z jeho myšlenek natočte film.....co vznikne?Odpověď je jednoduchá-Begotten :D ....asi nejšílenější film, který mé oko muselo v životě zřít. Podívaná na hraně snesitelnosti a lidského chápání. ()

astaroth27

Po zbežnom prečítaní znechutených reakcií na internete som sa v duchu pripravila na desivý a masakrálny horor. Begotten ma však prekvapil, v žiadnom smere nešlo o prvoplánové zobrazenie brutality, no o lyrický príbeh so silne prírodnou symbolikou. Týranie a deštrukcia ako metafora pre zánik, východ Slnka ako znovuzrodenie. Zábery z filmu ma fascinovali dávnejšie v klipoch k piesňam od Silencer a Marilyna Mansona, kde skvelo dopĺňajú hudobnú zložku. V samotnom Begotten počujeme repetitívnu ambientnú kulisu. Nezaškodilo by, ak by bola pestrejšia a ak by bol film kratší, kvôli čiernobielym záberom nízkeho rozlíšenia a opakovaným motívom som ho dopozerávala len s ťažkosťami. ()

Maiken Algren

Hodina nesledovateľných rozmazaných záberov mučenia a váľania sa v bahne preto aby v poslednej minúte ukázali ako vyjde slnko a vyrastie špargľa? Lebo život je predsa silnejší ako zlo? Samoúčelná úchylnosť, hovorí Stano. A to už ani nespomína ako ho dostali záverečné titulky, že "God killing himself".. Tak ono to vraj nejakú pointu aj malo, teda aspoň podľa autorov. Budiž, ak si teraz pripadajú undergroundovo. ()

brasek

Experimentálny horor a lyrická fantázia. Tento snímok nie je pre každého, ale je zaujímavé ako sa niektorí užívatelia kochajú snímkami bez deja /Gravitácia/ a pre tento nemajú pochopenie. ()

Harakiri13

Velice znepokojivé, strašidelné a jednoduše divné, tak bych nazval tento film. Už při úvodní scéně jsem si říkal na co se to vlastně dívám a čekal jsem kdy mi zazvoní mobil a ozve se hlas "sedm dní". Docela jsem se bál pokračovat ve filmu po asi 15 minutách, nakonec jsem vydržel. 1/10 ()

Peter.Coney

Nenapadá mě jiný označení než krásný hovno. Je to hovno, ale vyšlo z konzumování stravitelného jídla, takže jste rádi potom co jste to ještě spláchli levným alkoholem, že nemáte sračku. Takový nějaký z toho mám pocit. ()

Dvojirakri

První setkání s Begottenem dopadlo docela špatně. Byl jsem nepřipraven, něco jsem měl v žíle a při komunikaci o hudbě s tehdejší kamarádkou mi poslala videoklip s šílenou muzikou a ještě šílenějším videem kde si člověk odkrajuje kusy masa z břicha... Skoro jsem to neustál a vrhnul. Později jsem to pustil kamarádovi a ten vrhnul skutečně. Pak uteklo pár let a já při průzkumech zatuchlých vod black metalu narazil na kapelu jménem Silencer, která se může pyšnit tím že "objevila" subžánr zvaný depressive black metal, můžete se setkat i se zkratkou DSBM. Byla to právě tato hudba která obohacovala výše zmíněné video, akorát že už jsem byl léty vyposlouchanější a uměl se v tom binci lépe orientovat, a také už jsem dobře věděl že video je z filmu. Řeknu vám, kdyby hudba Silencer vyplňovala celý snímek, asi bych neváhal s maximálním hodnocením, je to něco co se k sobě skvěle hodí a dost dobře rozumím těm kteří označují Jednorozeného blackmetalovým filmem. Ale tak to žel není, místo toho slyšíme celou dobu jen nějaké cikády, kuňkání, mlaskavé zvuky... a mě to takhle nebaví mno... Každopádně ale jde vizuálně o jedinečnou záležitost kterou jen tak nezapomenete! ()

Zerthimon

Begotten je film, který jsem se ani neodvážil pochopit. Prvních pár minut to sledujete, přemýšlíte zda to nevypnete(což by byla škoda) a nakonec zjišťujete, že se od toho nemůžete odtrhnout. Vy vlastně nemůžete vůbec nic(krom sledování samozřejmě). Tohle dílko je čistá deprese, která vás uhrane. ()

Bieseger

Tak je to tu, film u kterého opravdu nevím jestli mám dát odpad nebo 5 hvězd. Intenzivní, zvrácená, skličující atmosféra se tomuto snímku upřít nedá. Ale po opravdu šílených, zvrácených 10-15 minutách nastane to co bych přirovnal ke sledování skličujícího surrealistického obrazu, na podívání to jde, ale hodinu sledovat "nic" (a pokud tam něco je, tak díky zajímavé kameře to rozhodně nepoznáte) člověka už tolik nestimuluje. Jak někdo zmiňoval, zkrátit to na 20-25 min, je z toho veledílo. A ta perverznost a brutalita si žádá opravdu hodně představivosti a fantazie (krom první scény) , jinak budete opravdu zklamáni. ()