Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

brasek

Sam Peckinpah a naše ďalšie filmové stretnutie. Moja nespokojnosť je očividná. Príbehom nezaujímavé až príliš nudné. ()

Kozlowski8

Američan David přijíždí s manželkou Amy do jejího rodného městečka v Anglii, kde se chtějí usadit ve starém domě, jenže Amiini kamarádi z minulosti jim jejich vysněný pobyt v klidu anglického venkova změní v peklo... Nejzajímavější na filmu je přepnutí Davida z nekonfliktního, uťáplého a zbabělého ňoumy v razantního a nekompromisního chlapa. To teď ale mluvím (píšu) o poslední třetině snímku. V těch prvních dvou vidíme nemasný - neslaný děj s mnohdy divným chováním a dialogy obou hlavních postav, které vlastně ani nejsou moc sympatické. David je fakt ňouma a Amy zase mrška, která si svým chováním - o to, co se později stalo - vlastně říká. Celý příběh je vcelku tuctový a nenápaditý, byť je precizně natočený. Podle mne žádná bomba, jak by se dle hodnocení dalo předpokládat, ale pouhý průměr. 60 %. ()

Radek273

Vlastně celý námět spočívá v tom, že si jedna holka usmyslí, že se svým mužem, odjede zpět do svého rodného městečka, ve kterém ví, že žijí podivíni a úchylové, ví, že jí právě ti kdysi nadbíhali, a ví, že chodit bez podprsenky může leckoho dráždit a motivovat k činům. A přesto tak chodí dál, s podivíny a úchyly dokonce laškuje a flirtuje, pozve je, aby jim právě oni opravili garáž a dokonce se prochází polonahá u okna, kde ví, že ji normálně vidí. A její manžel ví, že jsou to podivíni a vlastně nebezpeční lidé, a přesto jim třeba zaplatí pití a nebo se s nimi domluví, že půjdou společně na lov. Ano, je to film, nicméně i ten musí mít nějaké rozumné a uvěřitelné zápletky. Tohle se nedá považovat za nic jiného než problém doslova "vycucaný z prstu"!!! Co poté onoho večera po "slavnosti" následuje však ukazuje druhou stranu mince celého snímku. Už to dává smysl, zahrané je to perfektně, dobrá práce. Ve výsledku tedy strašný začátek s uměle vytvořenou překážkou a výborný, dramatický konec. A teď jak hodnotit, že?! ()

Petkon

Docela mě to zklamalo, čekal jsem mnohem víc, zápletka velejednoduchá, vcelku očekávané reakce jednotlivých postav, bez většího překvapení. Co je zvláštního na tom, že někdo bojuje o holý život, když nemá jinou volbu? Film je zbytečně dlouhý, v první vskutku nudné polovině se takřka nic neděje, děj dostane trochu spád vlastně až na konci. Pro mě na filmu bývá většinou nejcennější to, jestli po jeho shlédnutí mám chuť se na něj podívat znovu, opakovaně, ale tady jsem byl fakt jen zvědavý, jak to dopadne, podruhé už bych se nalákat asi nenechal, nevím co bych v něm napodruhé pro sebe objevil. Packinpahovi se bohužel nepodařilo udržet spád a napětí po celou dobu trvání filmu, tak jako je tomu třeba u Hitchcockových filmů, zůstává tudíž ve své snaze jen napůl cesty a to je pro mě málo. Výrazným kladem snímku ovšem byla excelentní hudba. Celé to však má zcela nečekaně jedno velké ALE. Po druhém shlédnutí musím totálně přehodnotit svůj postoj, ponechávám proto ke srovnání i původní bezprostřední nezralý zážitek a hodnocení. Všechny předchozí výtky a kritické postřehy se napodruhé rozpadly jako domeček z karet a film se mi zjevil před mými zraky ve zcela novém světle. Vychutnal jsem si fantastické herecké představení hlavních postav, vynikající prostřihy, práci s kamerou, celou skládačku příběhu, to vše dokreslené vynikající hudbou. Zůstal jen nekonečný obdiv a výraz famózní jen nedostatečně charakterizuje můj zážitek s tímto klenotem. Mimochodem na svou obhajobu se mi vybavil jeden citát z Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí - "Einmal ist keinmal ", o tomto skvostu to platí dvojnásobně. ()

lingering

Koncentrace pochybných existencí tady překračuje kritickou mez. První polovina na mě nepůsobila ani tak tísnivě, jako spíš nudně. Závěrečná gradace naopak neměla chybu. ()

aronofsky

Jediný film od pana Peckinpaha, který jsem měl možnost vidět. Nepamatuji si na podobný „kousek” z počátku 70. let, který by na mě TAK zapůsobil. Možná až na Mechanický pomeranč. Ale ten je až moc mainstreamový :) [viz. Počet hodnotících na ČSFD: Mechanický pomeranč:5456 X Strašáci:934] ()

Rugero

Naprosto exelentní výkon Dustina Hoffmana který drží celý tenhle film na svých bedrech.Film si buduje pomalu svoji atmosféru která v závěru vygraduje do pekelných otáček!!! Super thriler!!! ()

ragtime

Videné v dnešnej dobe, násilie až tak nešokuje. Ale prihliadnúc na podstatu filmu, my ľudia sme zvieratá. Len s väčšími možnosťami. ()

naytsirk

Strašáky jsem si konečně pustil po té, co jsem narazil na jejich remake a to já vždycky rád provedu srovnání. Peckinpahova verze je parádně syrová a surová. Hoffman je moc dobrý a sedmdesátky jsou prostě sedmdesátky. Prostě hodně dobrý snímek.... ()

Freak

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Neměl bych sice prozrazovat pointu, nicméně podle mně se většina diváků mýlí v pochopení filmu. Hlavním "záporákem" totiž nejsou totiž ti úděsní a pudoví vesničtí burani, ale samotný David (Dustin Hoffman), "tichý matematik", zdánlivě moula, nekňuba a zbabělec. Je to ve skutečnosti on, kdo zabije tu kočku, kterou už předtím týral. A vyprovokuje i znásilnění své manželky. A v podstatě všechno včetně krvavého konce. ()

Saprofag

HM. Strašáci? jsou docela dobře natočený, ale to nemění nic na tom, že ten film je, alespoň zde, velmi přeceňovaný. Postavy se velmi často chovají nelogicky nebo proti své vykreslené povaze. SPOILERY!!!! Scéna znásilnění je spíš klasická milostná scéna, než cokoli jiného a scéna okupování domu a soubojů Dustina s ostatními je spíš divná než šokující nebo napínavá. Idioti si i po tom, co je jasný, že jsou v prdeli, po tom co jejich otec zastřelí policajta, jezdí na trojkolkách? Navíc se zbraněmi, které měli by v domě byli dávno. Taky mohli okamžitě pana Hoffmana zastřelit, když se na to stejně chystali a ne se s ním po jednom trapně prát. Scéna na schodech je strašná a hlavně trapná. Mimochodem, co se stalo se starým fotrem? Střelení do nohy ho zabilo? Proč už ho potom neukážou vůbec? Nejvíc odpuzující postavy: Manželka a dementně kňourající jeden z mnoha bratrů. SPOILERY KONEC. Nedám víc než za dvě. Konec komentáře. ()

MilesWheeler

Rozjíždí se to velice pomalu, až to člověku příjde jako věčnost. Jediné co mě udrželo u filmu v první třetině byl Dustin Hoffman. Pak mě ale film rychle vytrhnul z letargie a donutil vcítit se do hlavních postav, což kvituji. Stejně tak s odstupem času snahu tvůrců o pozvolnější začátek, aby mohli ukázat, jak se může idylka rychle zvrhnout. Ale za ten nudnější začátek hvězdička dolů. ()

Phoeniyx

Mírně chaotický snímek ale naprosto mě uchvátil Dustin a Susan podaly naprosto fantastické výkony a některé scény mi v hlavě zůstanou dlouhou dobu. Pěkný film z období 70tek a to takové filmy vůbec nemusím ale tohle je téměř dokonalé. ()

Richie4422

Tento film je o mužovi, zodpovednosti, strachu, snaženiu sa nevyhorieť a zastaní si vlastného miesta. David bojuje s egom, neistotou a svojou manželkou a všetko to vtlačí do seba vo vyvrcholení filmu, kedy David zapne na obrátky iracionality za účelom ochrany vlastného domova... kde je domov? Mnohí kritici film nazvali a nazývajú značne sexistickým, kde ženská postava slúži ako stena o ktorú sa hádže hrach a jej hĺbka spočíva v zvláštnej dynamike medzi ňou, Davidom a tým tretím. Rozhodne je zaujímavé túto dvojicu sledovať a rovnako aj ich rozhodnutia. Škoda rozjazdu, trošku začiatok nudil. ()

J0K3R

Peckinpah násilné scény umí. Dnes už to sice nemá ty grády, které to mohlo mít dřív, ale ten konec mi zachránil prožitek z filmu. Jinak celkově to nebyl zrovna můj šálek kávy. ()

Flashheart

Wow. To je ale bejkárna. Ne zrovna každý den uvidíte Ačkový film, kde každá jedna postava je nesmyslný vylízanec, kterému byste přáli dopadnout zle pokud možno co nejdřív, hlavně ať už zmizne ze záběru. Pokud se nepletu, možná u pana hostinského bych udělal výjimku, zřejmě pro dodatečné zprasení jeho postavy ve scénáři už nezbylo místo. Je teda pravda, že na zdegenerovaný britský venkov se to do určité míry hodí, ale ne do takové míry. Ale když už se točilo Ačko, tak se toho spousta účastníků nějak dokázala udržet, všechna čest, byť se točila vyšinutá hovadina. Za kvalitní řemeslo, které se rozhodně netýká pánů scénáristů, s oběma přivřenýma očima vymačknu dva rachytické bílé trpaslíky. ()

Bogrant

Kto provokuje, ten si koleduje. I keď možno nechtiac. Iritujúci film, ktorý je rovnako nepohodlný ako drsný a ktorý postupne buduje napätie, ktoré sa v závere zmení na peknú divočinu, ktorá je vskutku brutálna. Vďaka osvedčenej, pocitovo nepríjemnej Peckinpahovej réžie sa od toho nedajú odtrhnúť oči, i keď občas máte nutkanie to urobiť. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007