Nekonečný příběh

• Západní Německo Die unendliche Geschichte (více)

Desetiletý Bastian se před zlými spolužáky ukryje do obchodu, kde najde starobylou knihu, o které mu její majitel řekne, že číst ji je nebezpečné. Bastian ale neodolá a začne číst poutavý příběh o zázračné říši Fantasie, kterou ničí všepožírající Nicota. Vládkyně říše povolala statečného chlapce Atreje, aby říši zachránil, ale Bastian zjistí, že on sám se stal součástí příběhu, a pravě on může s pomocí pohádkových tvorů Fantazii zachránit. Najde ale v sobě dostatek síly a odvahy? Fantastické dobrodružství muže začít! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tomtomtoma

Příjemně zábavný film pro děti, s pěknou dávkou fantazie, napětím a poselstvím. Sice je toto dílo orientací na děti místy až nepříjemně dětinské, ale i tak je to silné dílo, které má za cíl udržování a prohlubování lidské fantazie, ve které může být každý hrdinou a překonávat temné síly zla. Zde je svět fantazie útočištěm pro chlapce Bastiana Buxe (Barret Oliver), který se vyrovnává s úmrtím matky a šikanou svých spolužáků. Svět fantazie je pro něj útočištěm, vysvobozením i seberealizací, kdy se díky němu podaří zachovat rozlehlou a rozmanitou říši Fantazie. Ztotožňuje se s postavou odvážného dětského bojovníka Atreyu (Noah Hathaway), který neochvějně směřuje za svým cílem: chlapcem z normálního světa. Z dalších rolí: Teeny Weeny (Deep Roy), skřítek se závodním šnekem, noční skřet (Tilo Prückner), vlastník usínajícího netopýra, Cairon (Moses Gunn), císařovnin věrný sloužící, skřítek Engywook (Sydney Bromley), vědecky založený, jeho žena Urgi (Patricia Hayes), vařící uzdravující lektvary, císařovna říše Fantazie (Tami Stronach), potřebující nové jméno, Bastiena šikanující spolužáci (Drum Garrett, Darryl Cooksey a Nicholas Gilbert), tajemný knihkupec Carl Conrad Coreander (Thomas Hill), a hlas vypravěče (Alan Oppenheimer), který zároveň mluví i kamenožrouta, draka Falkora a služebníka temnoty G'morka. Fantazie, zvláště ta dětská, vítězí, nicota je poražena a my se i nadále můžeme stávat statečnými hrdiny své vlastní říše. ()

Fleinka

Moje první VHS a moje první cesta do říše Fantazie (bohužel další odnož Nekonečného příběhu nemá s tímto, co společného) byla nejlepším pohádkovým příběhem, který jsem v dětství zažila. Zpracování s použitím realných "maňásků" neubrala na reálnosti Falka, kamenožrouta, Gmorka, závodního hlémýždě a dalších pohádkových postav. Věřila jsem v jejich reálnost natolik, že jsem pozorovala oblohu, zda se nějaký ten rychlodrak neobjeví. Příběh o tom, jak čtení knih a vytváření vlastní představivosti je natolik důležité, aby Nicota nezvítězila nad barvitým světem Fantazie. ()

C0r0ner

Nevím proč, ale Nekonečný příběh se mi nikdy moc nelíbil. Mnohem radši jsem měl Souboj titánů, který je tematikou i dobou vzniku blízký. Vždycky mi tam totiž přišla úplně zbytečná linie s Bastienem, která film zbytečně kouskovala. Prostě mi to nesedlo, nedokážu říct proč. 70% ()

darm

Když jsem byl malý, tak se mi Nekonečný příběh vyhýbal asi hodně velkým obloukem. Ale teď, když jsem se k němu konečně dostal, mě dostal :) Krásně natočený příběh z pohádkové říše fantazie, který mě chytil a už nepustil. Dal bych 9 z 10 kdybych mohl, ale za tu nááááádhernou hudbu a za jednu z nejroztomilejších postav ve filmu, co jsem kdy viděl - Falca, musím dát za pět. ()

MarekT

V dětství jsem se tomuto filmu nějakým způsobem vyhnul a tak jsem to až v mometu, kdy mi táhne na sedmnáct, napravil. Právě staré časy jsem si mimochodem připomněl tím způsobem, že jsem si film pustil z originální VHS shodou okolností staré jako já sám. Ale teď už k filmu. Je sice jednoduchý, dokonce i tlačí na city (jedna scéna se mi kvůli tomu zošklivila a přemýšlel jsem vážně o nízkém hodnocení) a spíše ho podle mě ocení mladší publikum. Nicméně musím uznat, že i teď pro starší své kouzlo neztratil, ale ty emotivní scény mě nedokázaly dohnat k nějakým projevům. Spíše oceňuji například tehdejší triky a kouzla, která tehdejší kinematografie dokázala a dokázat musela bez použití jakéhokoli digitálního média. Film je pro mě zajímavý i z toho důvodu, že jsem býval jako mladší velký fantasta (ač jsem zrovna do těchto sfér nezacházel) a tak jsem si klidně mohl představit na místě Bastiena třeba i sám sebe. Ale když už mluvím o postavách, ten Falco se mi i ve "stáří", vážení, zamlouvá. O titulní písni se ani nemusím zmiňovat, to je klasika, kterou si rád např. k práci na PC (např. psaní komentářů) pustím. Komentář ukončím konstatováním, že máme tu výborný český dabing ze staré školy s takovými veličinami jako byli například pánové Cupák a Filipovský, a k tomu ne zrovna obvyklou záležitost v podobě zdařilosti německého zvukového filmu, byť v tomto konkrétním případě nadšení rychle opadá. 80% ()

Alfréda

Úžasný film, v dětství pro mě přímo velkofilm, ale kolik nočních můr jsem měla z toho vlka v jeskyni...vyceněný zuby, pak ten zápas s malym klukem, krev...to bylo něco šílenýho. Brrr, do teďka se toho bojim:-) no a o tom utopenym koni nemluvě, z toho jsem měla ještě dlouho horečky!!!!!!!!! ()

pufina

Byla jsem schopná se na to dívat pořád, tak jsem ráda, že to naše VHS kazeta přežila ve zdraví (i když už si asi pásku nikdy nepřetočí, smutný příběh, že?). Když jsem si to pustila v "teen" letech měla jsem rozporuplné pocity, že mě to chvílemi už nebaví, ale pořád jsem ten krásný příběh prožívala jako dřív, je to hrozná nostalgie a příběh je nádherně zpracovaný.. ()

necisty

Tak jsem si zavzpomínal na své dětské léta:). A bylo to krásné, těším se až budu tenhle příběh sledovat se svými dětmi:). ()

Juto

Nekonečný príbeh Wolfganga Petersena je úžasne realizovaný let čistej fantázie. Režisér  spája prvky do očarujúceho filmu, ktorý je výborný pre deti a neuspí ani dospelého. 8/10 ()

Pajky3

Nostalgická chvilka, když jsem se na znovu po letech podíval na Nekonečný příběh. A znovu se vypravil na půdu s Bastienem a sledoval dobrodružství Atreje a jeho snahu zachránit Fantasii před Nicotou. Prvně jsem to navíc viděl v originále, což pár věcí změní. Jinak Kamenožrout je legendární postava, traumatická scéna z bažin a uvědomil jsem si, že se mi do toho trochu v hlavě zamotal i děj druhého dílu. ()

Šimpy

Klasika mého dětství. Petersen dokázal dávno před Pánem prstenů natočit dokonalé fantasy s plně reálistickým světem. Vynikající hudba. Knihu jsem rovněž četl a musím říct, že Petersen ztvárnil tu lepší část celé knihy. P.S. Ano, stále si stojí za tím, co jsem zde napsal, ale musím si něco přidat. Nedávno jsem tento film shlédl znova (po asi 8 letech od předchozího shlédnutí) a film je skutečně geniální. Objevil jsem spoustu nových souvislostí. V dialozích jsem našel nové významy a skryté smysly. A taky bych se rád vajádřil k hereckým výkonům, všichni hrají bezchybně a dva si zaslouž vyzvednout. Určitě knihkupec Koreandr a pak samozřejmě představitel Atreje, Noah Hathaway. Bál jsem se, že po těch letech mi přijde jeho výkon křečovitý a špatný, ale opak je pravdou. Atreje hraje naprosto opravdově a upřímně. Věřím mu každé gesto a slovo. ()

okkac

Už ani nevím kolikrát jsem to v dětství viděl, ale bylo to hodněkrát. Dnes nemám odvahu se na to podívat znovu, aby mi to ty krásné vzpomínky nepokazilo. ()

mortak

Jako pohádková nablýskaná show rozhodně nenudí a má spád, jenže jako přepis vynikající knihy musím říci, že jde o její slabý odvárek. Kniha je prostě o 100% lepší! ()

Devitka

Sice fantasy moc nemusím, ale na toho dlouhýho bílýho lítajícího psa s velkýma ušima jsem se vždycky těšil :-) ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

Čeká nás nový Nekonečný příběh