Jirkacek

Na snímku Krakonoš a lyžníci jsem byl kdysi se školou v kině za 1 kčs a pamatuji si, že se mi hodně líbil. Tenkrát jsem jej považoval za pohádku, když jsem na film podíval po letech dospělýma očima, uvědomil jsem si, že se jedná spíše o milý a dětský historický příběh, přibližující těžký život na horách v pohraničí na konci 19.století. Jistý půvab má tento příběh i pro současné děti a i já jsem se na něj rád podíval. A tak jsem opět se zaujetím sledoval příběh odehrávají se na zasněžených krkonošských svazích, jehož hlavními postavami jsou dva malí kluci Matěj a Jeník. Ti se jednoho dne setkají s místním pašerákem v podání vynikajícího Karla Heřmánka, který přes hranice vozí zboží na lyžích. Ski jak jim říkali, byly v této době neznámým pojmem a dřevěné lyže teprve do našich zemí začaly pronikat. Oba kluci považují pašeráka za pána hor Krakonoše, čemuž se při pohledu na Heřmánka nelze divit. Skamarádí se a dokonce od něj dostanou jeden pár báječných létajících prkýnek, když mu pomohou uniknout před financi, kteří jej na horách pronásledují. Nesmím zapomenout také na postavy hodného pana učitele alias Ondřeje Havelky, který se mi touto rolí poprvé vryl do paměti a mladého lesníka Miroslava Vladyky, kteří se na lyžích také naučili jezdit. Nakonec i financi se rozhodli si je pořídit, aby mohli pašeráka snadněji chytit, takže se dá říci, že tento snímek představuje také počátky lyžování u nás, neboli v Rakousko-Uherské monarchii. Krakonoš a lyžníci byl pochopitelně natáčen v zimě, sněhu bylo dost a tak jej mohu doporučit ke sledování v době, kdy je bílé hmoty málo. V mysli mi také utkvěla hudba Petra Hapky. zejména ústřední melodie, kterou nemohu z hlavy dostat. Za půvabný dětský film o těžkém životě lidí na horách s potěšením uděluji tři zimní hvězdy ***. ()

v.pohode

Nádherné exteriéry Roprachtic a Rokytnice nad Jizerou! A tenhle film rok od roku zraje jako víno. A musí se vidět každý vánoce. Prostě musí! ()

Vyjola

Pro mne pohoda od prvního záběru a melodie. Laskavý příběh o drsném životě na horách. Mám ráda Ondřeje Havelku jako herce, je tu fešák Karel Heřmánek..krásné Krkonoše..pokud můžu, vždy se dívám. ()

pantokrator odpad!

Tož si to shrňme: Hrdinou je zločinec, který si vytírá prdel se státní mocí, ztělesněnou zde bandou karikovaných pitomců. K tomu máme přibalený zrod fenoménu lyžování, který posléze zcela zavšivil naše krásné hory, z lesů nadělal sjezdovky, z údolí parkoviště a z horských vesniček něco na způsob Dysneylandu. Tenhle přeceňovaný film jsem nesnášel už v době jeho premiéry, a dodnes jsem neměl potřebu to přehodnotit. ()

Fahrenheit

Nejhezčí film Věry Plívové-Šimkové. Výborný scénář, Hapkova hudba i herecké výkony. A kouzelné prostředí Krkonoš. ()

horskejvlk

Tomu se říká jak se těžce ale spravedlivě a idylicky žilo v Sudetech za C.K. Mocnářství ani stopa po nacionálních uskupení, tehdy to fungovalo, bezvadný je Vladyka který pro mě vždy představoval moderního Němce a Havelka zas idealistického vlastence Čecha. Symbióza která snad fungovala až do vzniku ČSR ale k filmu. Krásná hudba od Petra Hapky, záběry Krkonoš a děti to vše nemá chybu, takto by fungoval i pozdější snímek Myšáci Lyšáci ale byl použit naprosto, pro dětské oko a nejen pro něj, nevhodný černobílý materiál. Zde je krásná barevná zima, Škoda že tento žánr již netočí. Byť je to místy “přeslazené”, zejména tam kde se chopil réžie v té době asistent Zdeněk Troška, to jest při scéně kdy Heřmánka- pašeráka v boudě u Pelčů všichni odstrojují od jeho “paše” a smějí se jak kdyby to vše přinesl jen pro ně, scéna je úplně mimo a entuziasmus a eufórie je nelogický Troškův filmařsky styl se nesmazatelně do tohoto obrazu otiskl, i režisérka Šímová měla výhrady a Troška ji uklidňoval že film nezkazil naopak vyhrahje cenu na dětském festivalu, což se i stalo. ()

Ziral

Je to film plný anachroismů, lyže byly v Krkonoších před 125 roky a už na nich sjížděli slalom. Obouvali si surové světlé lyže, ale při jízdě mají lyže tmvé, včetně dnešního vázání. Režisér dělá z diváků blbce. Rovněž lahvička od dnešní Alpy se šroubovacím uzávěrem ze které pil hospodář, před 125 roky neexistovala !!! Atd, atd... ()

milos.bradik

Mám tento film moc rád. Je skvěle zahraný a je to fakt klasika žánru pro děti. Ovšem trochu nesmyslné je to, že všichni chtějí pít jen vratislavskou, protože naše kořalky byly vyhlášené, takže důvod její obliby nebyl ten, že byla lepší, jak to vyznívá v tomto filmu, ale že byla levnější právě díky tomu pašování. ()