Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Matli

Je fakt, že začátek, resp. první půlka filmu je pěkně utahaná. Potom se to jakýmsi způsobem rozjede, ale ve finále průměr obohacenej o zajímavý ero scény. Finále bylo překvapivé, ale ne nějak dramaticky. Nějak zvlášť to na mě teda nezapůsobilo. 61% ()

pipapa odpad!

Nechtěl nám tady pan Polanski, který mě fascinoval pouze a jenom "Plesem upírů", spíše jen ukázat svoji "supersexy" ženu alias (podle obočí) levobočka Leonida Brežněva?...A další erotika/sex bez nahých mužů? Pro koho? Pro puritány a pro debily? Od "mistra" Polanského nelze však nic jiného čekat! Odporně podbízivý film pro snoby a prudérní pokrytecký Hollywood...Odpudivý Peter Coyote a nádherný Hugh Grant, z kterého nevidíme, bohužel, ani koleno! S takovouhle erotikou, včetně přiblblých hrátek sado-maso, a nereálným vztahem pravděpodobně dvou mentálně nemocných/ujetých lidí mi jděte k šípku! ()

ink flo

Zajímavý, že asi dvě nejzvrácenější love story, na který si teď vzpomenu jsou obě od poláků - tohle a Possession. Tady exceluje jak polanského žena Emmanuelle Seigner, tak hlavně Peter Coyote, kteří si během filmu několikrát vystřídají pozice dominance submise v příběhu, které je stejnou mírou dojemnej i odpudivej. ()

Páně

Parádní náhled do zničujícho vztahu mezi mužem a ženou. Roman Polanski dokázal svou extratřídu ! Psychologické drama par-excellance, nabité hustou erotickou atmosférou. Film se skutečně nevyhýbá ukázat i ty nejniternější lidské touhy a potřeby ať už jsou sebevíc nechutné. To je dobře. Tohle je temný výlet do trýznivé skutečnosti. Emanuelle Seigner jest pro kouzelnou Mimi parádní volbou, málokterá žena by byla onou osudovou ženou lépe. Ano, každý vztah musí nevyhnutelně směřovat ke svému konci. Destrukce mýtů o lásce konečně završena.... ()

Puol

Zamyslenie či je jednoduchší nudný manželský stereotyp s občasným víkendovým sexíkom alebo vášnivý vzťah, kde sa plynule prechádza z posadnutosti do nenávisti. Kontraverzný Polanského snímok, ktorý stojí za pozretie. Hugh Grantovi tí anglickí suchari raz pasujú. ()

jenjan

"Proboha proč jedete do Indie? Ach, karma-nirvánový syndrom! To je bohužel čirý blábol. Indie je plná much, smradu a žebráků. A co se týče klidu, je to nejhlučnější místo na zemi.“ Konstatuje indický cestující pan Sikh hned v úvodu, jako kdyby tušil jakým směrem se budou ubírat budoucí minuty plné vášně, touhy a lásky. Hořký měsíc je totiž opravdu hořký, místy až nesnesitelně hořký a hlavně, nechutně opravdový.. ()

Zaitsev

O tom filmu se mi posléze i zdálo - moc dobře vykreslená, ponuře laděná atmosféra. Polanski z toho atmosfericky chvílemi vytvářel horor...Emmanuelle Signer hraje přesně ten typ ženy, kterých se bojím: neuvěřitelně sexy s podtexem nefalšované hysterie. V tomto filnu zkrátka není slabý herecký článek, snad jen Hugh Grant je typický: anglický naivní trouba, kterého však umí zahrát dokonale. Tento snímek je o zdánlivě sladkém životě, který může kdykoliv zhořknout Až na krev :) ()

MickeyStuma

Příběh o tom, jak to vypadá, když si muž připustí k tělu excentrickou paraplegičku. Příběh sirově ukazující extrémní vášeň v té nejskutečnější lidské sexuální povaze. Takže ryzí lidskou přirozenost bohužel v té nejsmutnější podobě. Avšak kdo něco podobného nezažil. Zpočátku velice přitažlivá skutečnost, která postupem času bude spíše na obtíž. Roman Polanski odvyprávěl ve svém filmu dějovou etudu v celé své přirozenosti a absurdnosti. Děj se neustále vyvíjí a tak o zvraty není nouze. Každou další minutou je zajímavější a stále více budí zvědavost jak to skončí. Atmosféra není lecjaká, takže z počátku může i odradit, ale skutečně by to byla škoda. Příběh odrazuje a fascinuje zároveň. ()

GOREGASM

Většinu diváků určitě stejně jako mě naláká erotický odér, který je z Bitter Moon cítit na sto honů daleko. Ale nebojte, nejde o masový erotický thriller ala Adrian Lyne, na druhou stranu na Kubrickovo Eyes Wide Shut si Polanski taky nesáhne. Jako první mě zaujala Vangelisova hudba, která do vztahové vášně, dusna i opovržení mezi Coyotem a Seigner vnáší hmatatelné emoce. Psychologická hloubka filmu je diskutabilní, ale co funguje na sto procent je vášnivé dusno mezi dvěma zmíněnými (škoda, že jsem na to koukal sám :-), stejně jako vypravěčská forma, která s postupně okouzlující nálady přechází v citově chladnou sondu do pokřiveného vztahu dvou kdysi dávno dychtivě zamilovaných. Právě takto staromilsky je Bitter Moon odvyprávěn a to mu dodává kouzlo, ale i nadhled, kdy Polanski netlačí zbytečně na pilu a erotično a poetika si v jeho příběhu podávají ruku velmi elegantně. 85% ()

Evander

Polanskiho filmy mi obecně moc nesedí a Hořký měsíc rozhodně není výjimkou, ba právě naopak. Film sice z určitého úhlu pohledu své kouzlo a svou sílu má, avšak obecně vzato je hodně přitažený za vlasy a na sílu hnaný zbytečně za hranu, a tím myslím daleko za hranu. Když se divák nad příběhem opravdu zamýšlí, musí se místy zákonitě až zděsit, co se při natáčení filmu Polanskému asi honilo hlavou. Téma dominance a submisivity rozvinul dále a lépe ve svém pozdějším díle Venuše v kožichu, kde znovu obsadil svou oblíbenou Emmanuelle Seigner, byť i toto dílo má své rezervy. Téma samo o sobě nijak pobuřující není a s jeho stále častějším výskytem prakticky kdekoliv, bych se nebál ho skoro prohlásit za normu, nicméně jeho Polanského zpracování v Hořkém měsíci je minimálně úchylné. K pozitivům filmu naopak patří výborné herecké výkony, skvěle zpracované, uzavřené prostředí, hudba a částečně vlastně i příběh. 65% ()

Lipi21

80% REŽIE / Roman Polanski: **** KAMERA / Tonino Delli Colli: **** SCÉNÁŘ / Pascal Bruckner (novel), Gérard Brach, John Brownjohn, Roman Polanski: ***** HERCI: **** HUDBA / Vangelis: *** ()

Filmárik

Je to najmä vynikajúca Emmanuelle Seigner ktorá tomuto filmu dala potrebnú šťavu a hypnotyzujúci atmosféru.Ale aj Peter Coyote takisto exceluje.Skvelý film s dosť nečakaným koncom. ()

maZSlicko

oOoooo...Jakoby to bylo ze zacatku sladke,ale casem to horkne...vyborne psychologicke drama,s vybornym Peter coYotem a este lepsi Emmanuelle Seigner..takovej svudnej zenskej bych neodolala ani ja:) a jak ji to slo..z5 k filmu, film me velice zasahl,a pri sledovani Horkeho mesice,me psychicky nicil za ty dve hlavni osoby,prvne sem litoval Mimi a pak Oskara..opravdu strhujici ...a vrele doporucuju VSEM !!.. jinak francouzskej jazky je moc krasnej :) ()

medii

Perfektne ztvarnena psychologie nevsedniho vztahu od jeho pocatku az k jeho nezvratnemu konci. Malinko uchylne, tedy uchylne tak akorat, aby to podrazdilo vasi zvedavost a vyburcovalo vasi pozornost na maximum. ()

FeiNike

Zdanlivo neuhasiteľná vášeň raz predsa len vyhasne a potom sa rozpúta citové peklo..Anatómia vzťahov dvoch na prvý pohľad rozdielnych manželských párov je nabitá emóciami i erotikou, s pribúdajúcou minutážou odbúda hluchých miest, záujem je úspešne udržiavaný pri živote dramatickými dejovými obratmi a prehlbovaním charakterov až po skutočne pôsobivé vyvrcholenie z ktorého zamrazí..Kruté, neveselé, pre niekoho možno šokujúce, v každom prípade určitý dojem zanechávajúce..Polanskeho režijný talent je viditeľný [ žiari najmä v scénach na silvestrovskom večierku tesne pred koncom ], Kristin Scott Thomas, Peter Coyote a Hugh Grant sú vo svojich úlohách bezchybní..No a potom je tu ešte Emmanuelle Seigner, ktorá vo vyjadrovaní zmyselnosti a sexappealu funguje dokonale a očiam lahodiaco, to isté však nemôžem povedať o jej herectve resp. pokuse o herectvo, ktoré bolo síce miestami prekvapivo OK ale väčšinou ma skôr iritovalo..Neviem sa zbaviť pocitu, že nejaká iná herečka, nejaká iná nemanželka Romana Polanskeho, by to zahrala lepšie a tým pádom by bol ešte lepší aj celý film. ()

Ygnor

Mít rejžu v Topu a nedát mu za pět by se asi vymykalo logice. Zaznělo někde tady, že je to Polanského Everest. Ano. Snímek, kdy jsem se styděl za to že jsem muž. Film při kterém jsem pochopil co znamená vášeň. Dílo ve kterém se propadnete až na pomyslné dno pokušení.Příběh plný posedlosti,ale i provinilého pokání. Tam kde jiná dimenze splývá s realitou, sny se stávají skutečností a pomyslná fakta se tříští na střepy. Tak chutná hořký měsíc. ()

iNKa 1104

(Poezie odvrácené strany měsíce...) Několikeré shlédnutí a pocit stejně intenzivní, spalující, sžírající ... Naučná stezka vztahu a demýtizace absolutní a vše pohlcující lásky muže a ženy, o které tak trochu všichni sníme, v zneklidňujím podání Polanského. ()

VerenaLord

Polanski je osoba, která sama vzbuzuje mnohé pocity, špatné i dobré. Stejně tomu je tak i u tohoto snímku. Krásně stvořené a propracované postavy, i když místo Granta by mohl zářit někdo jiný, on se mi do té role prostě nehodí. Shlédnout celý film chce silný žaludek i náturu, protože mnohé pasáže jsou velmi drsné až nevkusné, ale celkový výsledek je velice vydařený. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)