Hořký měsíc

• Velká Británie Bitter Moon (více)

Po úspěšném kriminálním thrilleru FRANTIC natočil Roman Polanski další "pařížský" film - erotické drama podle knihy Pascala Brucknera Hořký měsíc. Ve středu jeho pozornosti se opět ocitají cizinci, vykořenění ze svého prostředí a prožívající nečekaně intenzivní a destruktivní citovou lekci. Mladý britský manželský pár, Nigel a Fiona Dobsonovi, se na cestě lodí seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi a jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem. Invalida vycítí mladíkův zájem o jeho manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelskou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci; po nějaké době se však dívky přesytil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však krutě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob. Setkání s podivnou dvojicí odhaluje dlouholetou manželskou krizi mladého páru, žijícího ve zdánlivém klidu jen proto, že nikdy neprošel milostným "rájem ani peklem". Frustrovaná, poddajná Fiona je však žárlivostí vyprovokována ke vzpouře proti svému citově pohodlnému, chladnému manželovi; katastrofa je stejně bouřlivá jako předchozí zdánlivý klid.

Polanského pesimistická vize vypovídá o odvěké přitažlivosti mužského a ženského principu; ale muži a ženy neprožívají věci totožně (měsíc na obloze je pro Oscara sladký, pro Mimi však hořký) a mnohdy se míjejí. Jakýkoli dlouhodobý závazný vztah je podle tvůrce odsouzen ke krachu, jenž může mít v nejlepším případě podobu trpké a chladné "tiché dohody" (Dobsonovi), v nejhorším však skutečného pekla na Zemi (Mimi a Oscar). Stylově vytříbené drama jako vždy u Polanského popisuje zběsilý "balet citů" hrdinů s chladným, místy sarkastickým odstupem. Téma i atraktivní, avšak nikoli samoúčelné erotické scény se sadomasochistickým nádechem pravděpodobně zajistí jinak poněkud tezovitému snímku divácký ohlas. (oficiální text distributora)

Josefin

Hořký měsíc patří mezi jeho nejlepší filmy. Je to můj oblíbený režisér. Spojit lásku, nenavist, nudu, frivolnost, lidskou sexualitu takovým způsobem je nádhera.Výborný scénář, brilantní dialogy, perfektní práce kamery. Naprosto skvělé výkony Emmnulle Seigner a Petra Coyote. V dalších rolích H.Grant a Kirstin S.Thomas. Má to neuvěřitelnou energii a mě naplno Bitter Moon polapil do svých osidel až do závěrečných titulků a byla to opravdu jízda...................! ()

Amputace

Film, který ukazuje pravou tvář vztahů, jejich bezvýchodnost, jejich konečnost a především vyčerpatelnost. Způsob, jakým Polanski rozehrává svůj příběh o tragické souvztažnosti dvou lidí se tváří poměrně nenápadně a nevyhýbá se ani tradičním vypravěčským klišé, jakým je třeba náhodné setkání na lodi představující symbol soudržnosti a zároveň individuality a nebo retrospektivní líčení událostí člověku s dějem nijak nekorespondujícím. Když však začně právě ono líčení, Polanski dá jasně najevo, jak dobrým je vypravěčem a že dokáže přitlačit, zjemnit nebo nechat zapůsobit přesně tam, kde potřebuje. První setkání dvou hlavních postav (dosti povrchní, až pohádkové) předesílá, že půjde o velkou lásku, což se také stane. Zaslepená mladá dívka, která ve svém novém partnerovi vidí pravou náplň svého života, bláhově upadá do milostného svazku v domnění, že není návratu, zato životem protřelý neúspěšný spisovatel v podobě věkově zralého muže si už od počátku (přestože o vztah začal usilovat jako první s vidinou něčeho nového, něčeho, co na ženách doposud neobjevil) uvědomuje vyhaslost, která začíná vztahem prostupovat. S těmito kritérii oba rozvíjejí své společné soužití, začínají všemožně sexuálně experimentovat snaže se tak vyplnit prázdná místa, ale přitom vše jasně spěje k nevyhnutelnému rozchodu a odloučení. Když se nakonec muž dosti nevybíravým způsobem postará o to, aby k odloučení skutečně došlo, dá se tušit ženino brzké nervové zhroucení. Její opětovný zásah do příběhu je však úplně jiný, než by očekával divák a než by očekával především hlavní hrdina. Ten je s jejím zapřičiněním navždy upoután na vozík a stává se na ní takřka bezezbytku závislý. Bývalý vztah (záměrně volím slovo bývalý, jelikož nyní jde už pouze o oboustranou závislost, nikoli o regulérní vztah) se tedy rychle mění ve vzájemnou nenávist, která je stejně spalující jako touha a vášeň._Láska a nenávist - nakolik jsou tyto dva lidské city slučitelné, přesně na to se Hořký měsíc ptá a stejně tak se snaží také odpovědět, k čemuž dokonale poslouží závěrečné vyústění. ()

milancecil

Měla to být pro mladý manželský pár jen rozptýlení přinášející zámořská plavba do Indie, ale vše bylo nakonec naprosto jinak, než si ti dva, již lehce se v manželství nudící muž se ženou představovali, jejich původní, růžovými představami obestřená očekávání, nabrala v momentě dramaticky jiný kurz, stačilo jen, jakoby náhodné, ale v důsledcích zřetelně osudové setkání s jiným, na lodi spolucestujícím párem, zpočátku u Fiony a Ningela na první pohled zvláštní a nesourodý pár podněcuje svým nekonformním, až provokativním chováním zvědavost a pochopitelně nezůstává jen u nějakého zdvořilostního seznámení, jakoby fascinováni se oba postupně, stále více a více nechávají vtahovat do rafinovaně promyšleného víru podivné vztahové hry, jíž skutečné, až morbidní pozadí jim jakoby až s zžíravou zlomyslností ve svém vyprávění rozkrývá na invalidní vozík upoutaný Oskar, odhaluje před nimi v pečlivě volených, představivost silně jitřících detailech události naplňující příběh jeho vztahu s manželkou Mimi, velmi krásnou, atraktivní, podmanivě svůdnou mladou ženou, rozkrývá až děsivé okolnosti, které z něj nakonec udělaly zoufalého muže, nejen fyzicky ale i psychicky zmrzačeného, kam ho přivedlo jeho počáteční neodolatelné okouzlení, ničím nespoutávaná vášeň a nepotlačitelná touha po takové ženě, jakým dramatickým vývojem jejich vztah prošel a v co, až zhoubně působícího se za ty roky soužiti jejich vztah přeměnil, jakou, až perverzní podobu jejich vzájemně trýznivým ubližováním nabyl, kdy pro oba, k sobě osudem připoutané, nešťastné lidi, není jakoby žádné jiné možnosti k vysvobození, jen ta jediná, bohužel ta nejtragičtější, bez pochyb vynikající, velmi silné, až city drásající dílo mistra vztahových dramat, skvělé!!! ()

Aqualung

Výborná sonda do mezilidských vztahů.Krásný a romantický začátek příběhu s raketovou akcelerací vášně a citu.Nicméně na vrcholu se objeví drobná ale objevující se v každém vztahu,která přecházejí v obvyklou krizi dále se vyvíjející v urážky,napadání nejprve slovní,poté fyzické.Zrůdnosti se dál vyvíjejí,vynucený potrat a další devastující počiny vedou k peklu...Prozřetelnost zasáhne,je tu úraz,který ruka ženy dokoná a peklo otevírá brány dokořán...A vše končí absurdní vraždou a sebevraždou.Hodnotím vysoko! ()

Heraldika

Velmi depresivní záležitost, odkrývající různé roviny lásky, lhostejnosti, závislosti a psychického vydírání. Ale moje oblíbená. Dokonalý Vangelis, zde snad ještě lepší než v Dobytí ráje. ()

bloodvomit

Hodně zajímavej snímek. Chytil mě... má zajímavé téma a to jsou sexuální choutky, takže koho by to nechytilo ;-) Ještě je to pěkně zahalené závojem tajemství, člověk chce pořád vědět jak to vlastně je, moc hezky udělané. ()

Sdoom

Pozoruhodný, zajímavý, šokující, takový je Hořký měsíc od Romana Polanskiho. Musím říct, že zejména v první polovině jsem byl téměř nadšen (možná proto, že jsem chlap, nevím :-) ), ta druhá už byla trochu slabší. Tohle bych pustil všem těm dnešním milovníkům a milovnicím hollywoodských sračkózních romantických filmů - jako v nich to prostě v životě nechodí. No možná ani jako v Hořkém měsíci, ale čert to vem při té vší originalitě a nápaditosti. ()

Firebug

Škoda, že jsem v postavě Emmanuelle Seigner neviděl takovou sexuální bohyni, jako všichni mužští aktéři. Jinak to ale je dílo s vynikající atmosférou (zaoceánská loď) a krásně znepokojujícím sdělením v lehce perverznějším kabátku. 4,2*, ale jak už jsem předeslal na začátku, vzbudila-li by ve mě hlavní představitelka o něco větší "erotické pnutí" (ten její tanec je i tak brilantní), tak to hravě pokoří i tu pátou hvězdu... ()

xaver

Sugestivní snímek, který je nesmazatelně poznačen Polanského úchylkou? pro mladé devčata. Jenom to dokazuje, že něco na tom jeho trestním stíhání bude. Nicméně je to svérázný umělec, který natočil spoustu, většinou výborně hodnocených snímků. Nicméně tady podle mě už dost ujel a proto dávám "jenom" 3*. ()

bari68

Film, aký som dlho nevidel a ešte asi ani dlho neuvidím. Film, ktorý ma roztrhal na cucky ako po emočnej, tak po fyzickej a psychickej stránke. Čo presne sa snažil Roman Polanski týmto skvostným dielom povedať je vlastne jedno, pretože emócie a ťažkosť problému z filmu priam čišia. Ja som si z toho vzal pravdu, že ,,čoho je moc , toho je priveľa a že aj tie najsladšie dobroty sa prebytkom konzumácie prejedia a zhnusia,,. Vážne je to jeden z najzaujímavejších filmov kinematografie, ktorý má úžasných hercov stvorených z lásky, sexu, cynizmu i anarchie, skvelej hudby, neotrepanému príbehu i porno-erotickým detailom, ktoré navzdory celku vôbec nepôsobia explicitne. ()

Lexion69

Sám nevím jestli jsem naivní moula nebo okoralej cynik, nicméně na vztahu prostoduché husičky a sebestřednýho, arogantního a ve sví podstatě absolutně neschopnýho přizdisráče, kdy se z jeho strany jedná o prostý hučení v kládě a z její o nevyzrálou, naivní fascinaci, nevidím nic romantického, natož osudového. Natočené je to náramně, nicméně Polanského snaha ukázat hrozné "utrpení" takových plytkých a nesympatických, emocionálních kriplů, se u mě osobně míjí účinkem. ()

wosho

Největším kladem filmu jsou herci-zvláště Coyte ve své životní roli. Film je pro mě krapek rozkolísaný, snaží se zobrazit přeměnu vášnivého vztahu plného sexu a lásky a jeho pomalý propad do pekla-to bohužel kazí Seigner. Je sice velmi krásná, ale Mimi v jejím podání je spíše otravná šukna. To druhý pár je mnohem lépe obsazen-Grant s Scott Thomas jsou tím pravým suchým anglickým párem, který je zapleten do temné sexuální hry a oba herci jsou absolutně uvěřitelní, tedy až do finále. Ono lesbické vzplanutí je pro mě nepřesvědčivé a ona tragičnost zbytečná. Polanski je naštěstí dobrý vypráveč a zbytečně nás nešokuje, dokonce do některých pasáží dává humor a to je ku prospěchu věci (třeba scéná sexy vidlačky a pašíka). Hořký měsíc je snesitelným evropským uměním, na který se dá dívat, ikdyž tento typ filmu moc nemusíte. ()

duddek odpad!

*spoiler* První třetinu zabírá v mých očích samoúčelné vyobrazování různých sexuálních praktik (asi aby divák od filmu neodešel), poté následuje - tentokrát už zcela bezúčelné, a tím i těžko uvěřitelné - vzájemné trápení, zeměšňování, mučení a jiné ponižování dvou partnerů, kteří se patrně přes to všechno neumějí osamostatnit. Mladičký Grant si to celé vyposlechne na lodi... až do hořkého konce. ()

Moskoe

Nemohu jinak, než dát tři hvězdy. Vše kladné, co je v komentářích nápsáno, je pravda. Ale protože jsem četl knižní předlohu před tím, než jsem viděl film, nemohu ani tak velkému režisérovi odpustit "úpravu" konce, který pro mě v knize znamenal snad nejvíc... To, co zůstalo po knize, po filmu určitě nezůstane... A stejnojmennou knižní předlohu jen doporučuji! ()

Piškotka

Opojná procházka pro někoho zapovězeným světem. Polanski se dokonale zhostil vděčného tématu o lásce, která se mění ve vzájemnou nenávist. Myslím si, že člověk by lásku měl vychutnávat po malých pomalých doušcích, protože v momentě příliš rychlého nasycení není už z čeho brát. Jak se o tom přesvědčil pisálek Oscar. Uvědomění, že maximálně intenzivní vášeň se mění v něco patologického, v jakousi křeč, to musí být nepříjemné prozření. A pomsta zhrzené milenky samozřejmě také. Její láska ho upoutala k sobě navždycky, stejně jako jeho tělo na invalidní vozík. I ta výměna rolí byla kvalitně vykreslena. Pobavila mě scéna, jak invalida líčí celou peripetii na lodi mladému muži, jak se opájí v detailním popisu přirození své chotě a tento mladý muž se může studem propadnout. Jeho manželství očividně postrádá jakoukoli vášeň, pokud vůbec nějakou zažilo. Proto se vůbec nedivím, že se zamiloval do tajemné, sexem nabité Francouzky. Co se týče hereckých výkonů, líbilo se mi dosazení fyzicky nedokonalých lidí, což dodalo celému filmu vnitřní krásu a opravdovost. Hugha Granta bytostně nesnáším, musela jsem ho víceméně strpět. Ostatní herci mi nevadili, ale ani neoslnili. ()

ClimbVibe

Chápu proč je tento film tak opěvovaný i zatracovaný. Technicky nemám co vytknout, je to výborně odvyprávěné, ale s poslední čtvrtinou filmu se nedokážu vůbec ztotožnit. Především finále na lodi mi přijde jako zbytečné, rušivé... Naštěstí má snímek celkem příjemnou stylizaci, nadhled, který z něj nedělá psychoanalýzu. ()

Schuldiner

Tak jsem asi ve 47.minutě a přemýšlím, že to nedokoukám... Krom toho, že mě to nebaví a nepřijde mi to vzrušující ani erotické (i když by vzhledem k tématu mělo), tak mi hlavně vadí pohled na nevzhlednou, anti-sexy až odpornou Emmanuele Seigner, kterou do této role obsadili....no, vůbec nevim proč... Nikdy v životě se mi nestalo, alespoň si nevzpomínám, že bych někdy nechtěl film dokoukat kvůli nějakému herci nebo herečce. A navíc mě to vážně nebaví. Tenhle erotický thriller nebo drama nebo co to je...prostě mě to nemá čím překvapit a nějaké překvapení je tak to jediné, na co bych se mohl těšit, protože nic jiného mě na tom neláká... Ale ještě tomu dám nějakou tu minutu... v tuto chvíli mám za sebou 57 minut. ----- Jéje, tak jsem se pomalu, aniž bych to sledoval bůhvíjak detailně, dostal ke 103.minutě. Přehrávač zmenšený do pravé horní čtvrtiny mého monitoru mi opravdu moc nenabídl, resp. ten film, podle toho, co jsem byl schopen odposlechnout a přeložit si z angličtiny nebo odezírnout v krátkých úsecích... Tohle je jak vyšité na jednu hvězdu! Pomalé, nudné, zdlouhavé, navíc plné nelogického jednání postav a to v obou dějových rovinách...zkrátka nic pro mě. Ale připouštím, že jsem měl obavy už před tím... že tohle nebude úplně můj šálek kapučína... A taky že ne! Ale mam díky tomu možnost napsat jeden ze svých nejdelších komentářů.... Ani o těch hercích nemůžu říct žádný superlativ...prostě nuda! ---- Tak konec je celkem ucházející a když už nic, tak alespoň něco... Posledních asi 12-15 minut se mi líbilo, jenže to je fakt málo z celkových 138...ale ta jedna hvězdička je zasloužená. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Polanski holduje masochismu

Polanski holduje masochismu

21.09.2012

Roman Polanski a erotická černá komedie? To zní jako něco, co by mohlo fungovat. A to není narážka na jeho soukromý život, ale na jeden z jeho nejlepších filmů – Hořký měsíc. To sice nebyla komedie,… (více)