Tisíc pět set dolarů – to je odměna, již může získat taneční pár, který nejdéle zůstane na tanečním parketu, pořádaném v prostředí velkolepého zábavního pavilónu nedaleko mořské pláže. „Taneční maratón“ je senzací pro diváky, pro zúčastněné na parketu pak příležitostí zadarmo se najíst, s vidinou odměny v případě vítězství navíc. Stačí jen vyplnit přihlášku a podstoupit běžnou lékařskou prohlídku. Není divu, že do soutěže se hlásí i náhodní účastníci. Také ústřední dvojici Glorii a Roberta spojila náhoda tanečního reje. V tragickém příběhu, natočeném podle románu Horace McCoye se nehraje jen o peníze, ale doslova o všechno… Děj slavného filmu, který natočil režisér Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Jeremiah Johnson, Vzpomínky na Afriku), se odehrává v roce 1932, v době Velké hospodářské krize. Příběh, stejně jako literární předloha, byl pojat jako hořké podobenství o absurdní existenciální situaci moderního člověka. Film – mimo jiných – získal Oscara (za vedlejší herecký výkon) pro Giga Younga v roli konferenciéra. (Česká televize)

sanikope

Čo tak si troška zatancovať? OK a čo tak 2-mesačný tanečný maratón, tancuje sa stále iba so 4 prestávkami po 10 minút na jedlo a s možnosťou občasného spánku ? Pre všetkých čo milujú tanečné filmy či show by mala byť táto snímka povinnou literatúrou. Kone sú brutálnejše ako Dirty Dancing či High School Musical. Škoda len toho nostalgického pátosu ktorý sa tiahne takmer celým filmom a hrozne ma iritoval. ()

junxi91

Takové neobyčejné, sugestivně nepříjemné drama o jednom tanečním maratónu, který doslova testuje schopnost lidského organismu skoro nepřetržitě tančit bez pořádného odpočinku a spánku. A zdaleka nejde jen o fyzickou výdrž, zabrat dostává také psychika tanečníků. Hlavním hrdinou je bezdomovec jménem Robert Syverton, který na začátku filmu vzpomíná na své dětství. Viděl koně se zlomenou nohou a následně byl svědkem toho, jak kůň dostal do hlavy ránu z milosti. Tohle odstartovalo události, které vedly k jeho zločinu. Během těchto vzpomínek slyšíme moderátora a promotéra tanečního maratonu jménem Rocky, jak vyhlašuje pravidla soutěže. Ten se koná v roce 1932 těsně po Velké hospodářské krizi. Místem konání je neudržovaný taneční sál u mola v Santa Monice, do kterého se zatoulá také Robert. Hlavní cenou pro vítězný pár je 1 500 dolarů ve stříbrných mincích. V publiku sedí hollywoodské celebrity a také hledači talentů, v jejichž přízeň soutěžící doufají. Všechny soutěžící páry jsou prohlíženy lékaři. Je zde také sobecká, zato však nádherná Gloria Beatty, jejíž partner však trpí bronchitidou, a tak je lékařem diskvalifikován. Na jeho místo je Rockym přivolán Robert, který se tak stává tanečním partnerem Glorie. Mezi dalšími soutěžícími jsou také vysloužilý námořník z Velké války se šrapnely v těle jménem Harry Cline se svou ženou, křehká a emocionálně labilní londýnská herečka Alice a její partner a začínající herec Joel. Také je tu chudý farmář a „vidlák“ James se svou těhotnou manželkou Ruby, do které Gloria rýpe proto, že chce přivést na svět dítě, ačkoliv nemá peníze na jeho uživení. Slabší páry jsou rychle eliminovány díky derby, spočívajícímu v desetiminutovému běhu dokola, a Rocky se v jejich zranitelnosti vyžívá a zneužívá je k pobavení publika. Tři páry, které jsou po deseti minutách poslední, vypadávají ze hry. Lékaři jsou šarlatáni, protože úmyslně ignorují psychické a fyzické vyčerpání soutěžících, které je v průběhu filmu čím dál tím viditelnější. Tancuje se dvě hodiny v kuse a pak je vždy na 10 minut přestávka na odpočinek, rychlospánek a jídlo. Alici se ztratí ze zavazadla šaty a make-up, a nikdo o ničem neví. Rocky se pak přizná, že to udělal on, a pobaví publikum na její účet – chce, aby vypadala otrhaně a unaveně a nemohla se upravovat. Alice také zaujme Roberta, což se Glorii nelíbí. Robert se během pauzy v zákulisí líbá nahý s Alicí. Prostě labilní ženská, bažící po pozornosti. Glorie zase dělá nepřístojnosti s rozespalým Rockym, akorát má podmínku, aby se jí nedotýkal.  Robert se nakonec s Alicí spáruje, zatímco Gloria si vezme za svého partnera Joela – dojde k výměně. Joel musí pak odejít do práce, a tak Gloria přejde na Harryho. Maraton trvá několik týdnů a tančící vypadají jako zombie, které se sotva drží na nohou a pomalu se plouží po parketu. Pořádá se další derby a opět vypadnou tři poslední páry. Glorie s Harrym se při běhu statečně drží, ale jeho staré a unavené tělo nápor nevydrží a Harry umírá na infarkt. Alice se poté nervově zhroutí a sprchuje se oblečená, a tak ji Rocky utiší a následně vyřadí ze soutěže. Robert a Glorie se opět spojí a tančí spolu. A Rocky dostane jeden ze svých dalších ďábelských nápadů – navrhuje, aby se Robert a Gloria vzali během maratonu, a díky svatbě mají vydělat více peněz ve formě darů od podporovatelů. Jedním z nich je paní Laydonová, která jim dvěma fandí už od začátku. Robert nemá s návrhem problém, ale Gloria je ostře proti. A tak jí Rocky vysvětlí, jak je to vlastně s tou výhrou a se srovnáním účtů. Prostě je to celé jeden velký podvod a výherce nedostane nic. Gloria se pak zhroutí z toho, že nemůže najít silonky, a když je Robert najde, tak je omylem roztrhne. Ti dva opustí soutěž a baví se spolu venku na terase, Gloria je unavená ze života...Dospěje to k tragickému konci, který podtrhuje celou tu obrovskou beznaděj, marnost a zbytečnost celého tanečního maratonu a životů jeho účastníků. Dost depresivní film, na který se asi znovu nepodívám.  () (méně) (více)

nicneznam

(spoilery) žena: "Proč se na mě koukáš?" chlap: "nekoukám, jen se ti chci podívat do tváře." Za prvé začneme klasickým zvoláním: Tohle je nuda, že by se člověk umlátil. Hlavně první polovina filmu je extrém nad extrém. To by ale ještě nebylo to nejhorší. Za druhé, je to naprostý nesmysl, který si autor vycucal z prstu, jen aby si mohl hrát na kritika společnosti, kterému se zase něco nelíbí, ale revolučních řešení nám nabídne tolik, že o nich nestačíme přemýšlet. To měla být práce Pollacka, ale ten se na to vybodl, protože prvotním cílem bylo zřejmě šokovat, k čemuž se protancováváme úmorné dvě hodiny, ale cíl se opět minul účinkem. Máme se nechat zastřelit, protože tady ta nekonečná honička za penězi a úspěchem se nedá vydržet? Pollackovi hrdinové by totiž měli rádi někoho, kdo jim dá najíst jako koním. A rádi by nevěděli, že je čeká to, k čemu se dobrovolně uvážou - k dobytčáckému cirkusu. Pak by už raději nějakého kata, který by jim pomohl ze světa, protože ani sami nejsou schopní se z něj zprovodit. Každý si musí vybrat styl, jakým bude žít. Když někdo musí mít drahé punčochy, šaty a rtěnku, aby nevypadal blbě, musí makat a šetřit. A pak mu to stejně vezmou. (vycházím z filmu) Takže co nám bylo řečeno? Koně se přece taky střílejí. A Pollack pojal tento film hodně nedbale a nevtiskl mu nic, co by člověk nepřečetl na třech stránkách bůhví jak brakové předlohy. ()

_aandyy_

Ohromná deprese, příšerné trápení "nezbytné pro super náladu"... Velice působivé, skvěle propracovaný film, na který prostě musí být nálada - i když k tak ponurému filmu plného - téměř hororového - houkání sirény a jakéhosi neustálého posledního tance - to by člověk musel být jednoduše obrovský pesimista libující si v depresi a zármutku. Já prostě nemůžu dát víc než 4 *, uznávám, objektivně jde o film perfektní, avšak podle mě - subjektivně - nevím, jestli se kdy podívám znovu, snad ano... Mám ráda dramata, ale tohle je tak dokonalé drama, že ho nemůžu nazvat jinak než Zabíračka na nervy s velkým Z. Nemálo mi připomíná z literatury Dlouhý pochod od Stephena Kinga a při konci od Steinbecka O myších a lidech. ()

merlik

Silné drama s šokujícím vyústěním. Výborný herecký výkon Jane Fondy, ale i ostatních herců. Přesný scénář se stupňujícím se napětím. Vynalézavá režie i kamera. ()

rottik-cb

Perfektní film. Ten pocit totální beznaděje, hluboké skepse a nezměnitelného osudu ve vás zůstane ještě hodně dlouho… Doporučuji ke zvážení vedoucím kurzů pozitivního myšlení :D ()

Izz

Velmi působivé a dodnees aktuální drama,ovšem je pravda,že způsob,kterým je nám předkládáno,už není úplně ten nejatraktivnější.Jiné Pollackovy snímky jsou dodnes tak trochu víc divácky přijatelnější,což ovšem nic nemění na brilantní filmařině,kterou se pyšní i tohle dílo. ()

V.N.

Nezapomenutelný film který se odehrává za velké hospodářské krize a popisuje vytrvalostní taneční soutěž, jíž se účastní mnoho tanečních párů, které jsou tu také proto aby bavili publikum. Šance na výhru žene tanečníky do zoufalého pokusu zvítězit za každou cenu. Zpocení a vyčerpaní účastníci nekonečného tanečního maratonu, trvajícího několik desítek dnů, nehledíc na sebevražedné tempo, jsou kvůli vidině zisku který by mohl zvrátit jejich sociální propad, ochotni udělat prakticky cokoliv. Skvělá Jane Fondová a Michael Sarrazin v hlavních rolích strhujícího filmu Sydney Pollacka. ()

Verunka84

Uff, to byl narez. Glorie potka Roba jen tak nahodou, protoze se potuluje kolem mista, kde se kona tanecni maraton. Tak ho capne a zacnou spolu tancit. A vydrzi spolu tancit hodne dlouho. Jejich vztah je komplikovany a vyusti v tragedii, ktera je v knize ale mnohem patrnejsi nez ve filmu. *SPOILER* Glorie se rozhodne maraton vzdat pote, co odmitne zinscenovanou svatbu s Robem a dozvi se, ze i kdyby nahodou vyhrali, musi uhradit naklady spojene se soutezi. Coz de facto znamena, ze i kdyby vyhrali, stejne z penez nic mit nebudou. KONEC SPOILERu. Jak jiz bylo v komentarich receno, velmi velmi mi to pripominalo dnesni reality shows, kde lidi pro penize delaj neskutecny veci, aby zahy zjistili ze i v pripade vyhry jsou stejne otroky tech, kteri tyto show poradaji. Akorat ze motivace postav v tanecnim maratonu neni zviditelnit se na televiznich obrazovkach, ale ziskat penize aby se meli v dobe hosporadske krize alespon trochu lip. Take to je film o sile lidskeho ducha a tela, protoze je naprosto sileny vydrzet tak dlouho na nohou, nehlede na ty "vyrazovaci" behaci souteze. Sileny film se skvelymi vykony, skvela Jane Fonda. ()

xxlch

TAKOVÁ REALITY SHOW ZE SEDMDESÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ,VTĚSNANÁ DO DVOU FILMOVÝCH HODIN.J.FONDA JE NAPROSTO DOKONALÁ A POCIT FRUSTRACE A OBROVSKÉ ÚNAVY JE CITELNÝ PRO KAŽDÉHO DIVÁKA.FILMÍK, KTERÝ SKOUKAT, JE CELKEM ZÁŽITEK. ()

miki68cz

Tak tohle je tedy síla, hnus, reklama, konzum, neúcta, zesměšnění, podvod, vyčerpání, překvapení, vše v jednom a pěkně zamícháno. Taneční maraton, jenž zde je a není důležitý, drama dvou a vlastně více lidí, vlastně jedné celé generace, brodící se ekonomickou krizí. Napadlo mne abychom takhle nedopadli my nebo naše děti. Hrůza a přece krása, skvělé herecké výkony nad všemi Fondová je královnou a Sarrazin jejím králem. A ten závěr - to je pro mne asi největší bomba od davového šílenství z filmu "Den kobylek" ()

B.Jay

Sakra depresivní snímek, který je umocněn tím, že se odehrává na velmi malém prostoru. No není to film pro každého, ale kdo se dokáže přenést přes již zminěnou depresivnost, tak objeví ryzí skvost. ()

juditik

Tvrdý film, zobrazujúci, že do akého extrému sú ľudia schopní ísť. Herecké výkony sú bravúrne, réžia dokonalá. A koniec je drsný. Rozhodne sa pokúsim zaobstarať si knihu... ()

Forsetino

Dovolím si pominout výrazný časový posun děje oproti dnešku. Přesto se podobné životní osudy v lepší či horší podobě opakují. Stále existují lidé, kteří žijí v bídě a rozhodnou se zvolit i takto trnitou cestu, aby si zlepšili svou kvalitu života. Dobrovolné rozhodnutí zúčastnit se tanečního maratonu jim dalo jistou naději na lepší život. Analogie s různými reality show dnešní doby se přímo nabízí. Jejich situace byla těžká a nezávidění hodná, ale rozhodli se dobrovolně, takže nebyl důvod je litovat. Nikdo je k tomu nenutil a tancovat nemuseli. No, zkusím to zkrátit. Přijde mi zbytečné koukat na film, který popisuje těžkost bití, když se s ní setkávám každý den v realitě. Osobně nepotřebuju vidět film, který mi má vysvětlit, že někteří lidé dřou do úmoru, aby se uživili. Na to mě osobně stačí si promluvit se známými, kteří chodí na třísměnný provoz do fabriky, což taky není žádný med... Možná bych je měl z milosti zastřelit, ale to by se nám to dost vylidnilo, kdyby to požadoval každý, komu nepadají pečení holubi ze stromů do huby, což je asi tak 50-70 % soudobé společnosti. Upřímně lituju ty, kteří se o těžkosti bytí musí přesvedčit tímhle filmem. Film mě nebavil, nudil a nic nového mi nepřinesl. To, co nám film měl sdělit už dávno vím, a tak ho hodnotím jako zbytečný. Jednu hvězdičku dám jen za to, že to snad někomu otevře oči a uvidí, že někdy je život těžký. P.S.: Jen jsem zhrozen hodnocením 84 %, jestli to bylo pro tolik lidí tak obohacující, pak bych měl hodnocení asi zvýšit vzhledem ke společenskému přínosu! Spíš si ale myslím, že je to opět efekt "hovniválovy kuličky", která jede z kopečka a pěkně se to na ní nabaluje, tj. někdo duchem chudý tomu dal 5 (tím nechci říct, že kdo hodnotil za 5 je duchem chudý; každý hodnotí dle jiných kritérii a tudíž je nutno posuzovat individuálně!) a zbytek už to hodnotil taky tak, protože by tam přece mohlo být něco velkého... ach ten alibismus. ()

Queendom

Pro mě zatím nejlepší výkon Jane Fondové. Jinak mě to ale tak trochu minulo. Atmosféra vystavěná výborně, ale do zoufalství hlavní hrdinky jsem se nějak nedostala, proto pro mě konec filmu zůstane nepochopen. ()

Jehan

Drásavý a nemilosrdný film. Pollack sáhl na dno a vytáhl svůj nejvybroušenější drahokam, který řeže do krve. ()