Tisíc pět set dolarů – to je odměna, již může získat taneční pár, který nejdéle zůstane na tanečním parketu, pořádaném v prostředí velkolepého zábavního pavilónu nedaleko mořské pláže. „Taneční maratón“ je senzací pro diváky, pro zúčastněné na parketu pak příležitostí zadarmo se najíst, s vidinou odměny v případě vítězství navíc. Stačí jen vyplnit přihlášku a podstoupit běžnou lékařskou prohlídku. Není divu, že do soutěže se hlásí i náhodní účastníci. Také ústřední dvojici Glorii a Roberta spojila náhoda tanečního reje. V tragickém příběhu, natočeném podle románu Horace McCoye se nehraje jen o peníze, ale doslova o všechno… Děj slavného filmu, který natočil režisér Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Jeremiah Johnson, Vzpomínky na Afriku), se odehrává v roce 1932, v době Velké hospodářské krize. Příběh, stejně jako literární předloha, byl pojat jako hořké podobenství o absurdní existenciální situaci moderního člověka. Film – mimo jiných – získal Oscara (za vedlejší herecký výkon) pro Giga Younga v roli konferenciéra. (Česká televize)

vitekpe

Zvlastni, znepokojivy film s krasnou Jane, a s tragickym vyustenim. Me bohuzel prisel zdlouhavy, coz bylo mozna dano tim, ze se cely odehrava v jedne mistnosti (sale). Takze slabsi 4 za me, avsak zaroven doporuceni pro ty, kteri jeste nevideli. P.S.: ...a jeste jedna vec. Nikdy nedokazu pochopit, jak muze nekdo dobrovolne pristoupit na takovouto magorskou soutez. To me mozna taky celou dobu stvalo. ()

SjamK

Zpočátku malinko nudné protože pořád stejné, a navíc nebylo úplně zjevné, kam film míří. V druhé polovině se to ale pěkně rozjelo a konec samotný velmi překvapil. Hlavně si pak uvědomíte, jak naprosto originálně jsou jednotlivé sekvence zařazeny za sebe - opravdu, Koně trumfují Pulp Fiction o dobrých pětadvacet let (vlastně pravda, ještě tu byl Občan Kane...) :-) ()

bari68

Silný realistický snímok, z ktorého ide agónia , resp. depresívna atmosféra divákovi až na dreň kosti. Na jednej strane je to poetické a hlavne symbolistické, na druhej strane celok, ktorý nemusí sadnúť každému a vložiť sa do jeho nálady, či sústredenosti. Na každý pád Sidney Pollack stvoril dielo , ktoré dozná kvality u jednotlivých divákov asi až postupom času a s jeho ďalším a ďalším zhliadnutím. ()

Zagros

Koně se také střílejí jsou pravděpodobně jediný film o fenoménu tanečních maratonů v Americe v době hospodářské krize v 30. letech minulého století. Mimo jiné krásně ukazuje, že Amerika znala reality show dávno před příchodem televize a jejich snaha se bavit za každou cenu je občas až brutální. Je krize… alespoň se pobavíme na tanečním maratonu a nebude to jen tak. Budeme tančit bez přestávky, několik dnů, týdnů a třeba i měsíců! Lehce to oživíme, aby to mělo šťávu. Soutěžícím slíbíme velkou odměnu, ať ukáží, co jsou schopni pro peníze udělat. Někomu trochu nesportovně pomůžeme, ať je to ještě napínavější. Věřte, že většina udělá mnohé… vlastně všechno, čeho jsou schopni. Když už nemůžou, jednoduše odpadnou a mnohdy už nevstanou. Nejlepší scénáře píše sám život a tvůrci snímku tenhle scénář skvěle využili. Výtečný snímek, u kterého se ale divák moc dobře necítí. Všechny postavy ke konci vypadají doslova jako zombie, hlavní je ovšem ta zábava! Čtyři hvězdy a doporučení na silný filmový zážitek k tomu. Opět můžete najít další střípek k pochopení americké společnosti. ()

Han22

Joj to bylo psycho! Přitom to začíná nevinně. Originální námět, mladí i starší lidi se hlásí do tanečního maratonu, člověk poznává pár postav, je to trošku sranda, hraje příjemná uklidňující muzika a vše provází šarmantní moderátor. A také tu máme pěkný ústřední pár, který by mohl romanticky vzplanout. Jenže jsme v depresi 30. let, lidi udělali pro výhru 1500 dolarů cokoliv a tak se po stovkách hodin na parketě s minimálními pauzami mění tanec v rej zombií. A moderátor na slizouna, který se neštítí jakékoliv špinavosti pro sledovanost - krádeže, falešní doktoři, lži, brutální desetiminutové závody, falešná svatba... Lidi odpadají, někdo se zblázní, někdo odejde, někdo v tichosti umírá. Titulní pár se místo sblížení odcizuje a hlavní hrdinka je tím více cynická, čím víc je vyčerpaná životem. Momentálně jsem v podobném rozpoložení a to co na konci říká a udělá na 100% chápu. Konec jsem vytušil, ale stejně mě dostal. Co dodat... Pollack v nejlepší formě, až fyzicky nepříjemná výborná Fondová a plejáda zajímavých herců ve vedlejších rolích, včetně mladičké Bedeliové či pozdější hvězdy seriálů Sarrazina a  zaslouženě oskarového Younga. Zasloužená 5* klasika. ()

HonzysKISS

Je to spíš takový, jako kdybyste se dívali na cirkus, akorát s lidmi. Soutěživých filmů asi moc není, proto to taky tak zaujme. Tohle není normální taneční snímek, jako každý jiný. Někdo se nad tím možná i pěkně hluboce zamyslí. Jako po pravdě jsem se na to podíval jenom kvůli tomu, že to má být prý depresivní. Jenomže zase tak strašlivý to není. Podobných filmů existuje hodně, jenom ne na tohle téma. Délka mohla být taky o něco kratší. Chvíli to bylo furt to samé a ta siréna začala štvát už i mě, i když to k tomu asi patřilo. Změna unavených a zničených postav přišla spíš až ve tři čtvrtině snímku. Každopádně v té době to muselo být něco hodně znepokojivého, ale kdyby to vyšlo dnes, tak bych to hodnotil o něco hůře. Jinak na tu „závodní“ scénku snad nikdy nezapomenu, ta byla suprově natočená. ()

Piškotka

Kam až touha po penězích či lepším životě může dojít. Stádní chování udělat pro věc maximum, byť za únosnou mez. Týrat sám sebe a tanečního partnera. Až děsivé byly okamžiky s těhotnou ženou a lidmi na pokraji fyzického zhroucení. Alespoň herečka se snažila udržet svůj lesk a vybrané róby, ale nakonec dosáhla srovnatelné úrovně s ostatními. Naprosto bezbranné a zranitelné existence. Jane Fonda byla netradiční, hodně drzá a radikální. Zajímavé, jak bylo jejímu přání vyhověno. Film byl výborně ztvárněn a zahrán. ()

peetriss

Zdánlivě na první pohled jednoduchý a banální námět tanečního maratónu dokázal Sydney Pollack ztvárnit a vygradovat takovým způsobem, že se u mně jedná o jeden z největších filmových zážitků posledních let! Tak především o hlavní námět, tedy taneční maratón, zde jde až na posledním místě - maratón je jen hybnou kostrou celého po všech stránkách skvěle natočeného a bezchybně zahraného filmu, která jej drží ve svižném tempu a přilévá oleje do ohně utrpení soutěžících, který tak dává průchod jejich fyzickým a především psychickým projevům této těžké zkoušky odolnosti a výdrže. Jsme svědky vynikajícího psychologického rozboru, čeho všeho je člověk schopen pro peníze, kam až dokáže člověka dotlačit chudoba, čeho všeho je člověk schopen na dně sil. Na druhé straně můžeme sledovat bezcitnou a falešnou hru konferenciéra a organizátora soutěže, který neváhá bez lítosti utrpení soutěžících ještě násobit a pohrávat si s nimi jako s loutkami, jen aby udělal svou soutěž ještě atraktivnější a tím i výnosnější. Film se dokáže dotknout mnohých životních a společenských problémů, čímž se stává mimo jiné i proto, jednou z nejpovedenějších sond do psychiky člověka vůbec! Vše je podtrženo taktéž famózními hereckými výkony prakticky všech představitelů, především Jane Fonda a Susannah York. Skvělý film. ()

Rozjimatel

Mimoriadne silný film, ktorý ukazuje zúfalstvo ľudí v čase veľkej hospodárskej krízy a čo všetko sú títo ľudia ochotní podstúpiť, ako hlboko sú schopní klesnúť, len aby nejako prežili. Tiež je tu silná kritika pokleslej americkej kultúry v podobe zvrátených reality show a zvrhlosti tých ľudí, čo sú ochotní zaplatiť vstupné len preto, aby videli úplne zúfalé bytosti, jedincov, ktorí sú úplne na dne. Aká chorá musí byť spoločnosť, ktorá sa zabáva na niečom takom, aká je to zvrhlosť mať radosť z cudzieho nešťastia, zarábať na ňom, tešiť sa z toho, že sú aj nešťastníci, ktorí sú na tom ďaleko horšie. Inak, zrejme tu niekde čerpala inšpirácie séria Hunger Games, tých spoločných prvkov je tam pomerne dosť ("prežije" len dvojica, sponzori, zmena pravidiel za behu kvôli atraktivite pre divákov). ()

Greg25

Kam až může zajít lidská důstojnost v krizi, kdy lidé nutně potřebují peníze? Kde je hranice mezi obchodem a lidským hyenismem? Kde končí zoufalost a začíná se rodit nápad sebevraždy? Co všechno může člověk vydržet pro matnou vidinu lepšího zítřku? Chcete-li znát odpověď na tyto otázky pusťte si tento ve svém žánru jedinečný film s přesvědčivými hereckými výkony zejména Jane Fondy a tísnivě pravdivou atmosférou, která na vás v závěru filmu dopadá s takovou skutečností jako letní déšť na zahradě. 100% ()

waits

Jak to tak s filmy čtyřicet let starými bývá, někomu může přijit tahle podívaná v některých okamžicích trochu nudná a pointa, která musela být na tehdejší dobu dost ostrá, navíc dnes už s divákem tolik nepohne. Přesto je to film hodný vidění a leckteří diváci prožívající si zrovna své existencionální období na něj zřejmě dlouho nezapomenou. Desetiminutové chodecké vsuvky jsou skutečně vyčerpávající:) ()

Martinius

sydney pollack sa rozhodol pliest z h... - nazvime to vsak uctivejsie - varit zo sekery polievku. vysledkom sa stala roztahana socialna drama so skvelymi hereckymi vykonmi, ktorej vsak v zavere zlyhal dramaticky obluk. ucelom prilis unahleneho coup de grâce bolo mozno pomoct film narychlo a posobivo ukoncit, namiesto toho sa kobercom trhlo pod celou jeho snahou o psychologicky vieryhodny profil postav i stavbu deja. smutne tiez byva, ked sa niektore dielo zneuzije na ideologicke ucely. film sice ziskal niekolko prestiznych vyznamenani (oskara pre giga younga za herca vo vedlajsej ulohe), cenami a potleskom ale nesetrili ani sudruhovia v kremli, ktori mu pridelili nezanedbatelnu rolu vo svojej propagande. ()

petikacka

Film jsem viděla velmi dávno a teď jsem si ho oživila. Je to drsný příběh z doby velké hospodářské krize vyprávěn skrze taneční maraton o velkou výhru. Taková paralela o běžném životě té doby, kdy si každý hledal cestičku k normálnímu přežití potažmo životu. Za mě 85% ()

Chudobka

Film mého mládí, který nikdy nezestárne. Výborná knižní předloha, vynikající film. Zážitek nyní znovu, i po těch letech. ()