Tisíc pět set dolarů – to je odměna, již může získat taneční pár, který nejdéle zůstane na tanečním parketu, pořádaném v prostředí velkolepého zábavního pavilónu nedaleko mořské pláže. „Taneční maratón“ je senzací pro diváky, pro zúčastněné na parketu pak příležitostí zadarmo se najíst, s vidinou odměny v případě vítězství navíc. Stačí jen vyplnit přihlášku a podstoupit běžnou lékařskou prohlídku. Není divu, že do soutěže se hlásí i náhodní účastníci. Také ústřední dvojici Glorii a Roberta spojila náhoda tanečního reje. V tragickém příběhu, natočeném podle románu Horace McCoye se nehraje jen o peníze, ale doslova o všechno… Děj slavného filmu, který natočil režisér Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Jeremiah Johnson, Vzpomínky na Afriku), se odehrává v roce 1932, v době Velké hospodářské krize. Příběh, stejně jako literární předloha, byl pojat jako hořké podobenství o absurdní existenciální situaci moderního člověka. Film – mimo jiných – získal Oscara (za vedlejší herecký výkon) pro Giga Younga v roli konferenciéra. (Česká televize)

Nepharit

Silný filmový zážitek, Pollack nám po celou dobu taneční soutěže servíruje hutnou a depresivní atmosferu. Spolu s Jane Fondovou, která je po celou dobu tak pesimistická, že je vážně na facku. Silně mi to připomínalo knihu od Stephena Kinga - "Dlouhý pochod" a zálibu diváků v reality show, při které zůčastnění doslova trpí-byť dobrovolně. Pro mne se jedná o fenomenální dílo režiséra, jen málokterý film dokáže opravdu po celou dobu své stopáže udržet stejnou atmosferu. O to složitější,že se jedná o atmosferu pochmurnou až zoufalou. Yauza Yauza Yauza! ()

baron156

Když koně závodí jenom proto že vědí že to dřív nebo později zkončí, tak proto lidé tančí a běhají jenom proto že vyhrajou peníze nebo se stanou poraženými. Velmi silný snímek, který se odehrává jenom na jednom parketu a do toho ta cirkusová hudba, boháči kteří se na to dívají a polomrtví tanečníci. ()

DFA

Velmi silný a hlavne reálny film s výbornou myšlienkou, aj keď sa rozbieha v strašne pomalom tempe. ()

Cesty timem

Hodně zvláštní film i můj život s ním a pohled na něj během sledování. Doteď jsem neměl to štěstí ho vidět a ani jsem neznal jeho obsah. Podle názvu jsem čekal úplně něco jiného, než nějakou taneční soutěž a to i pro mne tancechtivého a tance i hudby milujícího, poněkud nudnou a zdlouhavou. Ale bylo to třeba aby divák pochopil tu sílu a smysl. Najednou ve své tak poslední třetině až čtvrtině se ze dvou hvězd hodného filmu postupně stávalo něco, čemu dávám 4* a nebyl jsem daleko k 5*, hlavně co jsem ještě dlouho potom cítil tu sílu filmu, ty pocity. Chápu, myslím velmi dobře, chápu znudění a zklámání světem plného peněz a honby za nimi, reklam, šmejdů, komerce, sviňáren a všeho, čeho se nám v současné době dostává možná více, než generaci, o níž je film natočen. Ano, občas mám možná podobné pocity jako hlavní hrdinka ze světa a života. Ano, citliví lidé mohou být tak na dně pro jiné možná nepochopitelně jenom z atmosféry tohoto světa. Z atmosféry, kterou tak přesně tento film představil. Nadčasově představil... A vzpoměl jsem si, že cca v roce 1993-4 jsem na podobné soutěži byl. Jen se podívat tak na hoďku. Trvala možná dva dny a kolik dostal vítěz, podmínky atd. si už nepamatuji. Odešel jsem tehdy celkem brzy cca v první třetině. Mezitím mi nějaký šmejd ukradl z auta CD přehrávač, což byla tehdy v autech celkem vzácnost. No Praha, Žižkov... Tanec má být radost a ne ze sebe dělat otroka tance nebo spíš pořadatelů kvůli nějaké výhře. Mám rád tanec a taneční soutěže, plné elegance a umění, ale podobné maratóny mi spíš připomínají nechutné přejídání knedlíky na podobných soutežích. ()

Bogrant

Zo začiatku dosť ležérny a nesympatický film, ktorý sa postupom času a zvýšením počtu tanečných hodín mení na nervydrásajúcú a silnú dráma, pri ktorej sa potí krv. Pokiaľ si niekto myslí, že tanec je jednoduchá zábavka, nech sa pozrie na tieto kone, ktoré sa taktiež strieľajú a ktoré v prenesenom význame prehlbujú ľudské poznanie a váženie si vlastného života. Dosť deprimujúci film. ()

nikhaj

Pre 1500 Dolares budu tančiť kym nezlomia si vez. Cely film fakt tancuju 10 minut jedia a piju, raz za 2 hodiny, dlhy film jak dejiny. Veru kone treba odstrelit ()

Thorian

Čtyři hvězdičky za silně depresivní filmový zážitek se skvělou Jane Fonda a ještě lepším (ano, ten Oscar je zasloužený) Gig Youngem... Vždyť je to tak jednoduché, zapište se do tanečního maratonu a nepřestávejte tancovat! Tancuje se pořád dokola, dokola, dokola! Poslední zbylý pár vyhraje 1500 dolarů! Ne, tady to tak jednoduché není. Tady to jsou gladiátorská zápasy a jatka v jednom, to vše v podání obyčejných lidí. Jestliže vás nedostane únava, bolest a stres, tak vás jistě dostane Derby. A tam padnete. ()

mfanta

95% - Smutne, silne, dechberouci, ani chvili nenudici. Na tenhle film hned tak nezapomenu. Libilo se mi prolinani casovych vrstev, kde mi az na konci docvaklo, ze druha rovina nebyla minulost ale budoucnost. Nadhera. ()

Cenobita

Tak tento film jsem viděl v pradávné minulosti ještě za totality, kdy úspěšně "nastavoval zrcadlo buržoazní společnosti kde dolar je alfou a omegou života" :-) ()

Orech

Jedna budova, pár ľudí a - "Len tancujte, veď ste v show!!" Aj dnes, hoci starý film, je silne súčasný svojim obsahom. Veď hospodárska kríza, plus zúfalstvo ľudí a už je na povrchu tá "džungľa v nás" Veľmi silné!! Depka z toho filmu až tak valí... Ale oplatí sa pozrieť, rozhodne áno. ()

stuj

Hospodářská krize v USA. Lidé jsou švorc a pro prachy udělají cokoli. Účastní se tedy i tanečního maratónu, jehož vítěz shrábne odměnu. Co na tom, že maratón trvá více než tisíc hodin a je to spíš velká reality show pro bohaté. Ti si i zasponzorují pár, kterému fandí. Slabší kusy odpadávají, hroutí se a ztrácí nervy. Zbývající soutěžící se snaží stůj co stůj vydržet a neustále se v rytmu alespoň kolébat dál a dál. Snášejí showmanské komentáře moderátora-manažera závodu a překonávají vyřazující vsuvky, ve kterých o tanec nejde už vůbec. Vždyť ty peníze za to stojí. Anebo nestojí? Deprese postav, včetně šéfa celého podniku (ten byl stejně nejlepší postavou celého filmu), je cítit odevšad. Ve své době to musel být hodně působivý film a tenkrát by si jistě zasloužil 5 hvězdiček. Dnes už ovšem stačí vidět jen jednou. ()

Andrea.Papez

Pokud je pod něčím podepsaný Sydney Pollack nikdy to nemůže být špatné. "They shoot horses, don't they" se vám dostane pod kůži, ať chcete nebo ne. A když už ne celý film, tak minimálně výkon Jane Fonda, její pohled při závěrečné scéně je něco, co mi zůstane v paměti na nějakou dobu. ()

pankito

Bezesporu brilantní podívaná - syrové, minimalistické, jasné, a přesto originální! Odvrácená tvář (nejen) americké kapitalistické společnosti, která je ztělesněna touto štvanicí na bezcílně se ploužící organismy, jež byly zpočátku lidmi. K tomu jako bonbonek časově neobvyklé prolínání hlavní dějové linie. Už mi chyběla jen scéna, kdy by si organizátoři maratonu předčítali v Zarathustrově filozofování o individuální morálce. ()

TOMjohanik

Před pár lety jsem s nadšením četl knižní předlohu od Horace McCoye a tento ne nijak obsáhlý román se stále řadí mezi nejlepší knihy, co jsem kdy četl. Nějak se mi podařilo přehlédnout že existuje i filmové zpracování a dokonce docela dobře kritiky i diváky přijaté. Moje očekávání, ale snímek zdaleka nenaplnil. Námět točící se kolem eticky pochybného tanečního maratonu a osudů lidí, které okolnosti donutily se ho zúčastnit, je podle mě natolik nosný, že by bylo poměrně těžké natočit špatný film. Ten pocit bezvýchodnosti při hospodářské krizi a jakýsi pud sebezáchovy (a při tragickém konci také animalismu) který jsem z postav při čtení knihy cítil se ale podle mě nepodařilo efektivně převést na plátno. Herci v čele s Fondou jsou skvělí, řemeslně to není vůbec špatné a film doporučuji vidět, na druhé straně mi nepřijde, že se podařilo na plátno přenést to co námět dělalo výjimečným ()