Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. (NFA)

zdeny99

Ikarie XB 1 je podle mě jedním z nejvíce přeceňovaných filmů, které byly v Československu, potažmo České republice natočeny. Ačkoliv byla natočena již v roce 1963, to jest tedy teprve dva roky po tom, co Gagarin vylétl do Vesmíru jako první člověk, tak se jedná o strašně infantilní sci-fi nudnou podívanou. Na Ikarii to chodí podobně jako v seriálech Star Trek nebo Červený trpaslík, jenže ten život kosmonautů je braný hodně dětinsky a přízemně. Interiéry vlivem roku natočení jsou příšerné, ozvučení strašné a nejhorší je děj, který je absolutní nuda. [4458. hodnocení, 284. komentář, 78%] ()

Saur.us

Vesmíná scifi bez velkých efektů ale s velkým příběhem, takové Solaris po česku. Na svou dobu jsou nápady méně naivní, než bych očekával, vliv S. Lema je znát. ()

TomasKotlant

Zajímavé. Netradiční pojetí budování napětí ve vesmírném dramARTu. Jen mi přišel nějako utnutý či useknutý konec. Asi usnuli... ()

Joll

Škoda, že se o něco podobnýho dneska nikdo už nesnaží :) Za málo peněz se dá uhrát hodně muziky. Je to škoda jak se dříve český film nebál ničeho, komixů, scifi, válečných filmů, historických filmů a dnes je to doslova ubohost nad ubohost. Každopádně i přes papundeklový triky tohle za shlídnutí stojí každýmu kdo se občas zasní při pohledu na noční oblohu. ()

Eluin

Parádní film, na kterém by sice bylo lze najít nějaké chybky, ale vzhledem k době svého vzniku se jedná o (a to neplatí jen pro rámec naší země) do jisté míry unikátní dílo. Skvělý Lukavský! ()

Trener83

Tohle bych chtěl vidět v kině...ve své době to zřejmě dost určovalo směr, když se zpětně podívám na Star Trek...krásnej film. ()

tragos

Stěpánkovo "Michale!" vám bude znít v hlavě ještě dlouho po skončení filmu. Je škoda, že nejzajímavěji se tvářící Michalova část je vlastně jen nedůležitá odbočka. Celkově je zápletka velmi jednoduchá, ale širokoúhlý formát, kamera, kulisy a herecké výkony to vyvažují. LFŠ. červenec 2013. ()

char_t

Klasika československé sci-fi. Filozoficky hodně blízké původnímu Star Treku (který je o pár let mladší), a kupodivu čechoslováci dosáhli i podobné úrovně co se triků týče. Hodně ale pobaví naivita, se kterou předpověděli 200 let vzdálenou budoucnost - tam, kde amíci snili o warpovém motoru a miniaturizaci, naši mají rakety a gigantické stroje s velkými tlačítky... Ale filmu z téhle doby se to rozhodně dá prominout. ()

kkarx

Sci-fi film má jednu obrovskou nevýhodu. Strašně zastarává. Zatímco kvalitní drama je pořád stejné, sci-fi filmy se s časem neustále vyvíjejí. Co se v jednu chvíli může zdát moderní, v další je už jen k smíchu. To se často nevyhnulo ani těm nejlepším scifi dílům, i když ty povětšinou dokázaly tento nemilý aspekt alespoň nějakým způsobem zrelativizovat. Proto vše není scifi můj moc oblíbený žánr (stejně tak jako fantasy, které má zase ohromné potíže s vnitřní logikou). Nakonec ze staršího scifi filmu člověk může hodnotit už jen tu dramatickou rovinu. Čili scifi aspekt mysl člověka odstaví na druhou kolej a ten zůstává pouhou kulisou, která by mohla být klidně vyměněna za nějakou nescifi obdobu. Dramatická rovina v tomto milém filmu je naštěstí podpořena dobrými herci a tíživou psycho atmosférou. Efekty jsou na svou dobu skvělé, nicméně dnes již velmi zastaralé. Kolem a kolem to není úplně špatné, ale stejně bych se raději podíval třeba na nějaké válečné drama s podobně vytvořeným námětem. ()

Rathalos

Nadcasova sci-fi drama z prostredia vesmiru so skvelou depresivnou atmosferou a trikmi,fakt na tu dobu perfektny ceskoslovensky film,klenot,ktory urcite inspiroval mnohych reziserov...:-) ()

bernajk

Na tu dobu a na to, ze je to ceskoslovenky snimek je hodne kvalitni, mohl by konkurovat i zahranicnim filmum te doby. Skoda, ze se takto dal ceska kinematografie nemohla vyvijet. Kdovi jak by vypadala dnes. Urcite na na vyssi urovni. ()

KOOHA

V dnešní době směšně vypadající, ale v době svého vzniku naprosto revoluční zážitek. Ty kulisy musely stát ranec. Film, který mě zásáhnul když jsem byl ještě malej a pamatuju si jak mě rodiče posílali spát. Od té doby jsem ho neviděl a s chutí jsem ho ted v klidu pustil. Film prošpikovaný komplet po víčko "naprostou hereckou špičkou" tehdejší filmové garnitury, která byla k dispozici a je to znát. V každém dialogu úplně cejtíte jak tam tečou ty peníze, ale ty herci byly fakt skvělý. Polák byl borec. ()

PenaPP

Na české poměry a hlavně rok 1963 nevídaně povedené Sci-Fi. Zajímavý děj, zápletky, stupňování napětí, prostě paráda :) ()

Biopler

Tá sci-fi hudba od pána Lišku bude to čo si budem pamätať. Dosť nudné a dosť ľahko vyfučiace z hlavy. Poteší herecká smotánka na čele s Frantom Smolíkom. ()