Reklama

Reklama

Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

(více)

Recenze (120)

Tony.cs 

všechny recenze uživatele

Jako vodák nemůžu jinak. Co vám na tom přijde tak strašného? Že se problémy kolem vody berou tak vážně? Ano. My je opravdu bereme velmi vážně. Je to náš život a každodenní chleba. Možná je to jistá režimová propagace, ale také ukázka souhry s přírodou. Samozřejmě, natočené to mohlo být lépe, ale jestli se mi dostane postu hrázného, v což doufám, chci být jako Palyza. ()

rigby 

všechny recenze uživatele

Docela příjemný seriál, dá se na něj dívat i v dnešní době. Je to vlastně celé jen o vztazích, ale ještě to není zcela o ničem jako v současných několikasetdílných sériích. Prvních několik dílů je velmi dobrých, pak to ale rychle začne uvadat, až se to rozplizne do nekonečné křeče. Hodně vaty a málo děje, jen čekání na nevyhnutelný konec, o kterém je zhruba od poloviny rozhodnuto. A tam to mělo skončit a celkový dojem by byl mnohem lepší. Ale chápu, že devět dílů je devět dílů. ()

Reklama

Samarol 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál jsem si pustil, aniž bych věděl, do čeho jdu. Asi jako každému i mě, už z dřívější doby, byl znám pojem hrázný Palyza. Ohodnotil bych to jako další chmurné dílo z dílny Jaroslava Dietla. Až na tu atmosféru se mi seriál docela líbil, ale hlavně jeden díl, kde je letecká prohlídka všech slezských přehrad i popsání počínající výstavby Slezské Harty. Jinak, jak je běžné u Dietlových seriálů, vztah střídal vztah a komunistická myšlenka komunistickou myšlenku. Proto asi u mě, už někdy během osmého dílu, propukla vcelku třeskutá bolest hlavy. Už za tu přehradu a hlavně pak přírodu, s přihlédnutím k mému hodnocení ostatních seriálů dávám tři hvězdičky. ()

brooklyn73 

všechny recenze uživatele

Serial v dobe meho detstvi byl pro mne velkym zazitkem.Pri soucasnem sledovani mne zajimavym pripada Radeni Jozina, znovuzarazeni se do spolectnosti z vezeni navrativsiho se Michala.Pamatuji si ze Vyskociluv Sykyta mi byl desne nesympaticky , v soucasne dobe uz Sykytu snesu.On si za to totiz hrazny Jan Palyza skoro mohl sam,ze se mu do Ivanky montoval Vyskocil-Sykyta v podstate bez prestani na hraz zvany na ruzne akce.V serialu je mozne zahlednout i silnici vedouci pres Orlickou prehradu,za coz tvurcum dekuji.Zajimavosti: Rezie se ujal pan Frantisek Mudra,jinak tvurce dalsiho znameho serialu Pratele Zeleneho udoli .Rok vyroby je 1986. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Seriál Velké sedlo na mě působí dojmem, že někdo, pravděpodobně tedy Jaroslav Dietl, dostal za úkol napsat dílo o práci na přehradě. Aby to nebylo až tak velké nůďo, dopsal k tomu slavný scénárista trochu vztahových propletenců. I tak ale Velké sedlo v první řadě plní funkci chlubení se socialismu, kolik velkých přehrad postavili, kolik ještě postaví a jak zvládají krizové situace. Technicky bohužel dílo také zaostává. Průměrný scénář doplňují doslova hrozné dialogy. To ale ještě nic není proti velkým problémům se zvukem. Vrcholem pak je závěr posledního dílu, kdy s hrázným Janem Palyzou mluví postava ztělesňována Stavoplukem Matyášem. Na Pavla Nového chvíli světlo svítí, pak se najednou zhasne. Kvalita obrazu také za moc nestojí. Seriál je buď totálně odfláknutý, nebo jen splnil svou hlavní povinnost, která se od něj čekala, vše ostatní nebylo zrovna moc důležité. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (20)

  • Točilo se na přehradě Kružberk, v Budišově nad Budišovkou, Ostravě, Polance nad Odrou, Jánských Koupelích, v dole Michal v Ostravě, Kerharticích, nádrži Hrázka, na přehradě Žermanice, přehradě Morávka, přehradě Těrlicko a přehradě Šance. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Jedním z dramaturgů ostravského projektu byl Lubomír Zaorálek, později poslanec za ČSSD. (cariada)
  • Tento díl se natáčel na nádraží Budišov nad Budišovkou, přehradě Kružberk, v Polance nad Odrou, v Ostravě - Plesné, v Ostravě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama