Reklama

Reklama

Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

(více)

Recenze (121)

Payushka 

všechny recenze uživatele

Bohužel, tak tohle ne. Jak mi v jiných seriálech vadí, že Dietl uzavřel všechny osudy sluníčkově a každý si našel tu svou lásku, tak tenhle "opačný styl" mi přišel snad ještě horší. Zjednodušeně: všechny kladné postavy (kladné, ne sympatické) dopadnou špatně a všechny svině jsou spokojený :)) Problém pak mám i s jednotlivými charaktery, protože jsem nenašla jedinou postavu, který bych nějak fandila. Tak nějak je shrnuje označení "fňukalové". Skoro všechny fňukají nad svým "údělem", aniž by cokoliv změnily. Hrázný Pavla Nového si nechá utéct ženskou a nijak za ni nebojuje, jeho parťák coby Vítězslav Jandák je machistický prase, submisivní manželka Jitky Smutné blbá nána, která se ohne, kdykoliv dostane nový kostýmek... A dalo by se pokračovat skoro donekonečna. A ani ten děj není nějak zvlášť objevný. Buď je málo vody, nebo hodně. Hm. Oceňuju ale, že to nevypadá nejhůř a nápad s kamerou na motorce chválím. Viděla jsem ale od Dietla lepší seriály a nemyslím si, že by za to všechno mohl Luboš Zaorálek a scenárista byl bez viny - to by museli ten scénář totálně překopat. ()

Alt.64 odpad!

všechny recenze uživatele

Jako manuál pro obsluhu a stavbu přehrad v 80. letech s neodmyslitelnou propagandou možná, jako televizní seriál nikoli. Strojená řeč, dialogy naprosto, ale naprosto stupidní. Nebudu srovnávat se seriály dnešní doby, jako mnozí nostalgici zde, dopadlo by to jasně ve prospěch těch současných (i když pitomostí). ()

Reklama

krokodlak odpad!

všechny recenze uživatele

Nemám nic proti filmovému zobrazení stavby přehrady, ale tenhle toporný didaktismus mne opravdu dostal. Dialogy i situace neuvěřitelně šustí papírem a postavy by mohly vzájemně soutěžit o největšího mimoně. Nicméně, nechtěný humor je všudypřítomný, takže seriál mohu doporučit jako masochistickou zábavu. Největší úlet byla parta drsňáckých vyděračů v čele s Janem Krausem, která bez zjevného důvodu šikanovala vesnického dědka v podání Jiřího Holého. ()

moorks 

všechny recenze uživatele

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a to nej z naší televizní tvorby. Opět za tímto dílem najdeme Jaroslava Dietla, který byl v té době tvůrcem řady úspěšných televizních seriálů. Skvělou hereckou příležitost zde dostal Pavel Nový. A ujal se ji skvěle. Další velká přiležitost už se mu bohužel nenaskytla. Samozřejmě se zde objevili další výrazné herecké osobnosti - Vítězslav Jandák, Jana Krausová, Ivan Vyskočil či Tomáš Jirman nebo Jiří Holý. Další výraznou doménou seriálu bylo to, že se odehrával až na severní Moravě a ne jak jsme byli tradičně zvyklí v Praze a okolí. Téma přehrady a života kolem ní je stále neokoukané téma, které není často realizováno a tento seriál byl světlou výjimkou. A já děkuji za něj. ()

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Vodohospodářská odysea řídící se heslem "Přehrada, to není zaměstnání!", zalidněná postavami s brutálními jmény (Palyza, Sikyta, Rudyšar, Nocárek), pomalejším tempem a osvětovými pasážemi. Pavlu Novotnému jeho role hrázného sedí perfektně, dodnes se ale snažim pochopit, kdo mohl obsadit opoceného Jandáka do role záletného manžela Jožina, s vysokým skóre osmi potratů. Vilda (Kraus) a jeho výpalná banda jsou docela k uvěření, méně už jednání jejich oběti. Náměstek Nocárek (Vochoč) nám připomene, jak vypadalo "údernické nasazení" vedoucích kádrů, zejména pokud šlo o soukromé záležitosti v pracovní době, a naučí nás mlékárenský pozdraj Adoj! ()

Galerie (25)

Zajímavosti (20)

  • Natáčeno na přehradě Kružberk, Ostravě - Plesné. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Tento díl se natáčel na přehradě Kružberk, v Ostravě, v Ostravě - Plesné. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Tento díl se natáčel na přehradě Kružberk, na nádraží Budišov nad Budišovkou, v Ostravě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama